Określenie wzoru, trybu przyznawania, wręczania i noszenia wojskowej odznaki "Za Rany i Kontuzje".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 marca 2012 r.
w sprawie określenia wzoru, trybu przyznawania, wręczania i noszenia wojskowej odznaki "Za Rany i Kontuzje"

Na podstawie art. 16 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. Nr 205, poz. 1203) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wręczania wojskowej odznaki "Za Rany i Kontuzje", zwanej dalej "odznaką";
2)
szczegółowy tryb występowania z wnioskiem o przyznawanie odznaki;
3)
osoby uprawnione do występowania z wnioskiem o przyznanie odznaki;
4)
rodzaje, wzór i sposób noszenia odznaki;
5)
szczegółowe warunki tworzenia i dysponowania funduszem przeznaczonym na odznakę;
6)
wysokość i sposób ustalania wysokości funduszu przeznaczonego na odznakę;
7)
komórkę organizacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej właściwą do ewidencjonowania, zakupu oraz dystrybucji odznaki.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa;
2)
Polskim Kontyngencie Wojskowym - należy przez to rozumieć jednostkę wojskową, o której mowa w art. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1117, z późn. zm.1)).
§  3.
1.
Odznaka jest nadawana decyzją Ministra Obrony Narodowej weteranom poszkodowanym-żołnierzom, którzy odnieśli w wyniku wypadków pozostających w związku z działaniami poza granicami państwa, o których mowa w art. 4 pkt 15 ustawy:
1)
rany, które wymagają interwencji chirurgicznej, powstałe w związku z:
a)
działaniami podejmowanymi w ramach uderzenia na przeciwnika bądź odparcia jego uderzeń,
b)
zamachem lub innym bezprawnym działaniem wymierzonym przeciwko żołnierzowi,
c)
innymi działaniami bojowymi pozostającymi w bezpośrednim związku z wykonywaniem zadań przez żołnierza
z wyłączeniem przypadków, w których żołnierz przy wykonywaniu zadań nie przestrzegał obowiązujących zasad bezpieczeństwa;
2)
kontuzje będące uszczerbkiem na zdrowiu, niewymagającym interwencji chirurgicznej, który powoduje czasową lub całkowitą niezdolność do działań bojowych, powstałym w sytuacjach, o których mowa w pkt 1 lit. a albo lit. b, z wyłączeniem przypadków, w których żołnierz przy wykonywaniu zadań nie przestrzegał obowiązujących zasad bezpieczeństwa.
2.
Odznaka nie przysługuje osobie skazanej prawomocnym wyrokiem sądu, o którym mowa w art. 6 ustawy.
§  4.
1.
Odznaka ma formę naszywki wykonanej ze wstążki o wzdłużnym układzie barw Orderu Krzyża Wojskowego. Na naszywce przypina się symetrycznie pięciopromienne metalowe gwiazdki barwy srebrnej o wymiarach 5 mm.
2.
Rany i kontuzje odniesione w jednym wypadku, niezależnie od ilości i stopnia obrażeń, oznacza się na odznace jedną gwiazdką.
3.
Wysokość naszywki wynosi 10 mm, a jej długość 40 mm dla jednej, dwóch i trzech gwiazdek. W przypadku większej ilości gwiazdek, naszywka jest dłuższa o 14 mm dla każdej kolejnej gwiazdki.
4.
Miniaturka odznaki wykonana jest z metalu i pomniejszona w skali 1:2 w stosunku do oryginału.
5.
Wzór odznaki oraz jej legitymacji przedstawiają odpowiednio załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Uzyskanie statusu weterana poszkodowanego-żołnierza uprawnia do otrzymania odznaki z oznakowaniem adekwatnym do uznanej liczby wypadków, w których odniesione zostały rany lub kontuzje.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw weteranów przesyła kopię decyzji Ministra Obrony Narodowej przyznającej status weterana poszkodowanego-żołnierza do dyrektora komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr.
§  6.
W przypadku odniesienia kolejnych ran lub kontuzji przez żołnierza posiadającego status weterana poszkodowanego organami właściwymi do występowania z wnioskami o nadanie odznaki są:
1)
dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego - w stosunku do żołnierzy, którzy pełnią służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym, z zastrzeżeniem pkt 2;
2)
Szef Służby Wywiadu Wojskowego oraz Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego - w stosunku do żołnierzy i funkcjonariuszy odpowiednio Służby Wywiadu Wojskowego lub Służby Kontrwywiadu Wojskowego;
3)
w stosunku do osób, które zakończyły pełnienie służby w Polskim Kontyngencie Wojskowym, z zastrzeżeniem pkt 2:
a)
dowódca jednostki wojskowej - w odniesieniu do podległych żołnierzy,
b)
właściwy ze względu na miejsce zamieszkania żołnierza wojskowy komendant uzupełnień z inicjatywy tego żołnierza, własnej lub władz naczelnych stowarzyszeń zrzeszających uczestników misji poza granicami kraju - w odniesieniu do żołnierzy zwolnionych z czynnej służby wojskowej;
4)
Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych - w szczególnych przypadkach.
§  7.
1.
Wzór wniosku, o którym mowa w § 6, zawiera załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2.
Do wniosku dołącza się:
1)
protokół powypadkowy;
2)
orzeczenie właściwej komisji lekarskiej o związku uszczerbku na zdrowiu z wypadkiem zaistniałym wskutek działań poza granicami państwa albo orzeczenie lekarza orzecznika - z wyłączeniem dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
§  8.
1.
Wnioski o nadanie odznaki organy, o których mowa w § 6 pkt 1, 3 i 4, przesyłają bezpośrednio do Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
2.
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego:
1)
dokonuje weryfikacji wniosków pod kątem poprawności ich sporządzenia oraz spełniania przez osobę proponowaną do odznaczenia warunków formalnych do nadania odznaki;
2)
opiniuje wnioski;
3)
przesyła dyrektorowi komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr wnioski zweryfikowane pozytywnie oraz zaopiniowane;
4)
wnioski zweryfikowane negatywnie zwraca wnioskodawcy wraz z podaniem przyczyny.
§  9.
Wnioski o nadanie odznaki organy, o których mowa w § 6 pkt 2, przesyłają bezpośrednio do dyrektora komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr.
§  10.
Wnioski w sprawie nadania odznaki są rozpatrywane w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od daty ich wpłynięcia do dyrektora komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr.
§  11.
Dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr:
1)
dokonuje weryfikacji wniosków w zakresie spełnienia warunków formalnych do nadania odznaki;
2)
przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej wnioski o nadanie odznaki;
3)
prowadzi ewidencję nadanych odznak;
4)
jest dysponentem funduszu przeznaczonego na odznaki, zwanego dalej "funduszem";
5)
prowadzi zakup oraz dystrybucję nadanych odznak;
6)
informuje wnioskodawców, o których mowa w § 6, o negatywnym rozpatrzeniu wniosku o nadanie odznaki.
§  12.
1.
Wysokość funduszu na cel określony w § 3 ustala się corocznie w decyzji budżetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.
2.
Z funduszu są pokrywane wydatki na zakup odznak wraz z podkładkami, legitymacji i etui, a także usługi poligraficzne związane z przygotowaniem do udzielania tych rodzajów wyróżnień.
§  13.
1.
Wręczenie nadanych odznak weteranom poszkodowanym-żołnierzom odbywa się w formie uroczystej, nie później jednak niż sześć miesięcy od dnia ich nadania.
2.
Odznaki wręcza Minister Obrony Narodowej lub osoby, o których mowa w § 6.
3.
W przypadku weteranów poszkodowanych-żołnierzy, którzy zmarli po dniu przyznania odznaki, wręcza się ją najbliższym członkom rodziny.
4.
Odznakę wręcza się wraz z legitymacją.
§  14.
1.
Odznakę nosi się na mundurach bezpośrednio nad górnym rzędem orderów i odznaczeń lub baretek symetrycznie do guzika górnej kieszeni, nakładając ją na podkładkę sukienną lub aksamitną koloru czarnego, o 2 mm szerszą i wyższą od odznaki.
2.
W Marynarce Wojennej odznakę nosi się na kurtce munduru lub bluzie marynarskiej symetrycznie do krawędzi bocznych wstążek orderów, odznaczeń lub baretek.
3.
Do ubioru cywilnego odznakę lub jej miniaturkę można nosić na lewej stronie piersi lub na klapie ubioru z kołnierzem wykładanym.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 marca 2012 r.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135, z 2009 r. Nr 79, poz. 669 i Nr 161, poz. 1278, z 2010 r. Nr 240, poz. 1601 oraz z 2011 r. Nr 205, poz. 1203.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR WOJSKOWEJ ODZNAKI "ZA RANY I KONTUZJE"

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI WOJSKOWEJ ODZNAKI "ZA RANY I KONTUZJE"

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR WNIOSKU O NADANIE WOJSKOWEJ ODZNAKI "ZA RANY I KONTUZJE"

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024