Szczegółowy sposób obniżania ilości zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI 1
z dnia 24 kwietnia 2007 r.
w sprawie szczegółowego sposobu obniżania ilości zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw

Na podstawie art. 37 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym (Dz. U. Nr 52, poz. 343) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób obniżania ilości zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw, w szczególności:
1)
tryb postępowania przy wydawaniu decyzji:
a)
zezwalającej na obniżenie ilości zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw przez określonych producentów lub handlowców, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, zwanej dalej "ustawą",
b)
nakazującej producentowi lub handlowcowi sprzedaż określonej ilości zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw wskazanym podmiotom krajowym, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy,
c)
zezwalającej na obniżenie ilości zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw przez określonego producenta lub handlowca, o której mowa w art. 34 pkt 2 lit. b ustawy,
d)
nakazującej producentowi lub handlowcowi przedstawienie oferty sprzedaży określonej ilości ropy naftowej lub paliw z zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw, o której mowa w art. 34 pkt 2 lit. c ustawy;
2)
dane, które powinny być zawarte we wnioskach o wydanie decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. a i b ustawy;
3)
kategorie podmiotów o szczególnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa, gospodarki, życia, zdrowia i bezpieczeństwa obywateli, mających prawo do pierwszeństwa zaopatrzenia w paliwa pochodzące z zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw oraz ich miejsce w systemie priorytetowego zaopatrzenia w ropę naftową lub paliwa.
§  2.
1.
Z wnioskiem o wydanie decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy, wojewoda występuje w przypadku, gdy zakłócenia w dostawach ropy naftowej lub produktów naftowych lub zagrożenie wystąpieniem takich zakłóceń mają miejsce na obszarze jego właściwości i oddziałują negatywnie na funkcjonowanie wojewódzkiej administracji zespolonej i niezespolonej oraz na bezpieczeństwo i zaopatrzenie ludności w produkty pierwszej potrzeby.
2.
Wniosek wojewody powinien zawierać:
1)
oznaczenie organu administracji rządowej;
2)
określenie rodzaju paliw oraz proponowanej wielkości obniżenia zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw;
3)
określenie proponowanego okresu obniżenia zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw;
4)
uzasadnienie konieczności obniżenia zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw;
5)
dane osoby uprawnionej do kontaktu.
3.
Minister właściwy do spraw gospodarki, zwany dalej "ministrem", wydając decyzję, uwzględnia miejsce magazynowania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw oraz konieczność zapewnienia sprawnych dostaw brakujących paliw na obszar województwa, na którym wystąpiły zakłócenia w ich dostawach lub zagrożenie wystąpieniem takich zakłóceń.
4.
Minister wydaje decyzję w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
§  3.
1.
Wniosek producenta lub handlowca o wydanie decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy, powinien zawierać:
1)
oznaczenie, siedzibę i adres producenta lub handlowca;
2)
propozycje w zakresie:
a)
rodzaju paliw i wielkości obniżenia zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw,
b)
terminu oraz sposobu odtworzenia zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw,
c)
przewidywanego harmonogramu obniżania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw;
3)
uzasadnienie konieczności obniżenia zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw;
4)
dane osoby uprawnionej do kontaktu.
2.
Minister wydaje decyzję w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, chyba że zachodzi potrzeba uzgodnienia z producentem lub handlowcem elementów decyzji w sposób odmienny niż proponowany we wniosku, w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2-4.
3.
Uzgodnienia, o których mowa w ust. 2, powinny zostać zakończone w terminie 21 dni od dnia otrzymania wniosku.
§  4.
1.
Wniosek wojewody o wydanie decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, powinien zawierać:
1)
oznaczenie organu administracji rządowej;
2)
określenie ilości i rodzaju paliw, których nabyciem jest zainteresowany określony podmiot;
3)
wskazanie przeznaczenia paliwa z podaniem priorytetu zgodnie z listą, o której mowa w ust. 3;
4)
uzasadnienie konieczności nabycia paliw;
5)
dane osoby uprawnionej do kontaktu.
2.
Wniosek podmiotu zainteresowanego nabyciem paliw o wydanie decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, powinien zawierać:
1)
nazwę, siedzibę i adres podmiotu oraz formę prawną wykonywanej działalności gospodarczej;
2)
określenie rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej;
3)
określenie ilości i rodzaju paliw, których nabyciem jest zainteresowany podmiot;
4)
wskazanie przeznaczenia paliw, z podaniem priorytetu zgodnie z listą, o której mowa w ust. 3;
5)
uzasadnienie konieczności nabycia paliw;
6)
dane osoby uprawnionej do kontaktu.
3.
Rozpatrując wniosek, o którym mowa w ust. 1, minister bierze pod uwagę aktualny poziom zaopatrzenia rynku w paliwa, stan zapasów obowiązkowych ropy naftowej i paliw oraz potrzebę priorytetowego zaopatrzenia podmiotów zabezpieczających podstawowe warunki bytowe i społeczne obywateli oraz organów państwa i służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, a także Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie ich działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego, kierując się listą priorytetów udostępniania paliw z zapasów obowiązkowych.
4.
Listę priorytetów udostępniania paliw z zapasów obowiązkowych, o których mowa w ust. 3, określa załącznik do rozporządzenia.
5.
Minister wydając decyzję, uwzględnia miejsce magazynowania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw oraz konieczność zapewnienia sprawnych dostaw paliw do podmiotów zainteresowanych ich nabyciem.
6.
Minister wydaje decyzję w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
§  5.
1.
Decyzję, o której mowa w art. 34 pkt 2 lit. b ustawy, minister wydaje po przeprowadzeniu postępowania w trybie określonym w ust. 2-5.
2.
Postępowanie, o którym mowa w ust. 1, minister wszczyna niezwłocznie po zakończeniu uzgodnień z właściwymi organami organizacji międzynarodowych, z członkostwem w których wiąże się obowiązek obniżenia zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw, przeprowadzonych zgodnie z przepisami Unii Europejskiej i innymi wiążącymi Rzeczpospolitą Polską zobowiązaniami międzynarodowymi.
3.
Postępowanie polega na zamieszczeniu w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w prasie o zasięgu krajowym ogłoszenia zawierającego:
1)
informację o zobowiązaniach Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z przeprowadzonych uzgodnień;
2)
określenie ilości i rodzaju paliw z zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw, których ma dotyczyć obniżenie;
3)
określenie okresu obowiązywania decyzji zezwalającej na obniżenie zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw;
4)
wezwanie producentów lub handlowców, obowiązanych do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw, do składania wniosków o obniżenie tych zapasów;
5)
termin składania wniosków.
4.
Wniosek, o którym mowa w ust. 3, powinien zawierać:
1)
oznaczenie, siedzibę i adres producenta lub handlowca;
2)
propozycje dotyczące rodzaju paliw oraz wielkości obniżania zapasów obowiązkowych tych paliw;
3)
propozycje dotyczące terminu oraz sposobu odtworzenia zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw;
4)
propozycję harmonogramu obniżania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw;
5)
dane osoby uprawnionej do kontaktu.
5.
Minister wydaje decyzję w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia wezwania do składania wniosków, chyba że zachodzi potrzeba uzgodnienia z producentem lub handlowcem elementów decyzji w sposób odmienny niż proponowany we wniosku, w zakresie, o którym mowa w ust. 4 pkt 2-4.
6.
Podczas uzgodnień minister bierze pod uwagę udziały poszczególnych producentów i handlowców, którzy złożyli wnioski, w sprzedaży paliw, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 2 ustawy, w poprzednim roku kalendarzowym, określone na podstawie informacji przedłożonych przez producentów i handlowców Agencji Rezerw Materiałowych - stosownie do art. 22 ustawy.
7.
Uzgodnienia, o których mowa w ust. 5, powinny zostać zakończone w terminie 21 dni od dnia otrzymania wniosku.
§  6.
1.
Decyzję, o której mowa w art. 34 pkt 2 lit. c ustawy, minister wydaje po przeprowadzeniu postępowania w trybie określonym w ust. 2-6.
2.
Postępowanie, o którym mowa w ust. 1, minister rozpoczyna niezwłocznie po zakończeniu uzgodnień z właściwymi organami organizacji międzynarodowych, z członkostwem w których wiąże się obowiązek sprzedaży paliw z zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw na rzecz innego kraju, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej w tym zakresie i innymi wiążącymi Rzeczpospolitą Polską zobowiązaniami międzynarodowymi.
3.
Postępowanie polega na zamieszczeniu w Biuletynie Informacji Publicznej oraz prasie o zasięgu krajowym ogłoszenia zawierającego:
1)
informację o zobowiązaniach Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z przeprowadzonych uzgodnień, o których mowa w ust. 2;
2)
określenie ilości ropy naftowej lub ilości i rodzaju paliw przewidzianych do sprzedaży z zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw;
3)
listę państw posiadających, zgodnie z uzgodnieniami, o których mowa w ust. 2, prawo do dodatkowych dostaw;
4)
wezwanie producentów lub handlowców obowiązanych do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw do składania oferty, o której mowa w art. 34 pkt 2 lit. c ustawy, zwanej dalej "ofertą";
5)
termin składania ofert.
4.
Oferta powinna zawierać:
1)
oznaczenie, siedzibę i adres producenta lub handlowca;
2)
określenie ilości ropy naftowej lub ilości i rodzaju paliw;
3)
przewidywany termin oraz sposób odtworzenia zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw;
4)
dane osoby uprawnionej do kontaktu.
5.
Minister po otrzymaniu ofert od producentów lub handlowców niezwłocznie przekazuje je organom organizacji międzynarodowych, o których mowa w ust. 2.
6.
Producenci i handlowcy niezwłocznie informują ministra o dokonaniu uzgodnień z podmiotami, na których rzecz ma nastąpić sprzedaż paliw.
7.
Wydając decyzję, minister uwzględnia:
1)
konieczność zapewnienia realizacji zobowiązań międzynarodowych Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
uzgodnienia, o których mowa w ust. 6.
8.
Minister wydaje decyzję w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 6.
§  7.
Decyzje, o których mowa w rozporządzeniu, doręcza się niezwłocznie stronom postępowania oraz Agencji Rezerw Materiałowych.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 31 października 2006 r. w sprawie szczegółowego sposobu interwencyjnego postępowania przy podejmowaniu decyzji dotyczących obniżenia ilości zapasów obowiązkowych paliw ciekłych (Dz. U. Nr 213, poz. 1562).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

KATEGORIE PODMIOTÓW UPRZYWILEJOWANYCH ORAZ LISTA PRIORYTETÓW UDOSTĘPNIANIA PALIW Z ZAPASÓW OBOWIĄZKOWYCH ROPY NAFTOWEJ LUB PALIW

Priorytet*) Procent dostępnych dostaw paliw ciekłych na rynku w odniesieniu do średnich dostaw z ostatniego roku kalendarzowego DOSTAWY HURTOWE
Benzyny silnikowe Benzyny lotnicze, materiały pędne do silników lotniczych na bazie nafty Oleje napędowe do silników Oleje napędowe pozostałe Oleje opałowe Gaz płynny LPG
1 2 3 4 5 6 7 8
1 do 2 % Administracja publiczna:

- ministerstwa i urzędy centralne,

- terenowa administracja rządowa (zespolona i niezespolona),

- samorząd terytorialny.

Służba zdrowia:

- publiczne

i niepubliczne ZOZ,

- pogotowie ratunkowe.

Służby komunalne:

- wodno-kanalizacyjne,

- ciepłownicze,

- energetyczne,

- oczyszczania miasta.

Siły Zbrojne RP (w zakresie działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego państwa).

Służby ratunkowe i poszukiwawcze.

Służba zdrowia:

- pogotowie lotnicze.

Terenowa administracja (zespolona):

- policja,

- straż pożarna.

Aerokluby (klucze rozpoznania łącznikowego OC, lotnicze formacje OC).

Siły Zbrojne RP (w zakresie działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego państwa).

Administracja publiczna:

- ministerstwa i urzędy centralne,

- terenowa administracja rządowa (zespolona i niezespolona),

- samorząd terytorialny.

Służba zdrowia:

- publiczne

i niepubliczne ZOZ,

- pogotowie ratunkowe.

Służby komunalne:

- wodno-kanalizacyjne,

- ciepłownicze,

- energetyczne,

- oczyszczania miasta.

Siły Zbrojne RP (w zakresie działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego państwa).

Służba zdrowia:

- publiczne i niepubliczne ZOZ.

Terenowa administracja (zespolona):

- policja,

- straż pożarna.

Służby ratunkowe i poszukiwawcze.

Służby komunalne:

- wodno-kanalizacyjne,

- ciepłownicze,

- energetyczne,

- oczyszczania miasta.

Siły Zbrojne RP (w zakresie działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego państwa).

Służba zdrowia:

- publiczne

i niepubliczne ZOZ.

Terenowa administracja (zespolona):

- policja,

- straż pożarna.

Służby ratunkowe i poszukiwawcze.

Służby komunalne:

- wodno-kanalizacyjne,

- ciepłownicze,

- energetyczne,

- oczyszczania miasta.

Siły Zbrojne RP (w zakresie działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego państwa).

Służba zdrowia:

- publiczne

i niepubliczne ZOZ.

Terenowa administracja (zespolona):

- policja,

- straż pożarna.

2 2-10 % Ośrodki opieki społecznej.

Placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Ośrodki odosobnienia (zakłady karne, domy poprawcze).

Transport zabezpieczający:

- zakłady produkcji, przetwórstwa i dystrybucji żywności.

Transport publiczny:

- komunikacja miejska.

Usługi pocztowe, telekomunikacyjne i bankowe.

Ośrodki opieki społecznej.

Placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Ośrodki odosobnienia (zakłady karne, domy poprawcze).

Transport zabezpieczający:

- zakłady produkcji, przetwórstwa i dystrybucji żywności.

Transport publiczny:

- komunikacja miejska.

Usługi pocztowe, telekomunikacyjne i bankowe.

Ośrodki opieki społecznej.

Placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Ośrodki opieki społecznej.

Placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Ośrodki opieki społecznej.

Placówki opiekuńczo-wychowawcze.

3 10-25 % Administracja

terenowa (zespolona):

- służby ochrony środowiska,

- służby weterynaryjne.

Transport bydła rzeźnego na cele produkcji i tuczu zwierząt lub dla celów weterynaryjnych. Pozbywanie się odpadów z rzeźni.

Usługi weterynaryjne.

Rzeźnie bydła na cele produkcji żywności lub tuczu zwierząt lub dla celów weterynaryjnych, pozbywanie się odpadów z rzeźni.

Administracja terenowa (zespolona):

- służby

weterynaryjne.

Inne uzasadnione zużycie - cele grzewcze.
4 25-75 % Inne uzasadnione zużycie. Przewozy lotnicze w zakresie zapewnienia:

- obowiązku użyteczności publicznej,

- ciągłości funkcjonowania transportu lotniczego.

Terenowa administracja (niezespolona):

- służby celne i podatkowe.

Rolnictwo:

- produkcja żywności i tucz zwierząt.

Zaopatrzenie aptek.

Lokalna komunikacja pasażerska.

Rolnictwo:

- produkcja żywności i tucz zwierząt.

Placówki oświatowe.
5 Powyżej 75 % Inne uzasadnione zużycie. Wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła.

Działalność dotycząca produkcji, przesyłu i dystrybucji paliw wszystkich typów. Rutynowe działania dla podtrzymania obiektów nuklearnych lub innych niebezpiecznych obiektów.

Inne uzasadnione zużycie. Inne uzasadnione zużycie - cele trakcyjne.
*) Priorytety o wyższym numerze obejmują także priorytety o niższym numerze.

Zapasy obowiązkowe ropy naftowej po przerobieniu na produkty gotowe udostępniane są zgodnie z listą priorytetów określoną dla paliw.

1 Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 131, poz. 909).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024