Stwierdzanie kwalifikacji w zakresie gospodarowania odpadami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1
z dnia 20 grudnia 2007 r.
w sprawie stwierdzania kwalifikacji w zakresie gospodarowania odpadami

Na podstawie art. 49 ust. 8 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 i Nr 88, poz. 587) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb powoływania komisji egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu w zakresie gospodarowania odpadami, zwanej dalej "komisją egzaminacyjną", oraz jej skład;
2)
zakres wiadomości podlegających sprawdzeniu;
3)
tryb przeprowadzania egzaminu;
4)
wysokość opłat związanych z przeprowadzeniem egzaminu i wydaniem świadectwa stwierdzającego kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami oraz sposób ich uiszczania;
5)
wysokość wynagrodzenia członków komisji egzaminacyjnej;
6)
wzór świadectwa stwierdzającego kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami.
§  2.
1.
Komisję egzaminacyjną powołuje się w pięcioosobowym składzie, spośród osób spełniających łącznie następujące warunki:
1)
posiadających wyższe wykształcenie z zakresu nauk biologicznych, chemicznych, prawa, inżynierii środowiska, geologii, inżynierii chemicznej lub technologii chemicznej;
2)
zatrudnionych w administracji publicznej, szkołach wyższych, jednostkach badawczo-rozwojowych lub prowadzących działalność w zakresie termicznego przekształcania odpadów lub składowania odpadów.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:
1)
przewodniczący;
2)
sekretarz;
3)
pozostali członkowie.
3.
Przewodniczącego i sekretarza komisji egzaminacyjnej wybiera marszałek województwa spośród jej członków.
§  3.
1.
Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin z zakresu:
1)
termicznego przekształcania odpadów albo
2)
składowania odpadów.
2.
Egzamin, o którym mowa w ust. 1, obejmuje:
1)
znajomość regulacji prawnych dotyczących ochrony środowiska i gospodarowania odpadami, w szczególności:
a)
zasad gospodarowania odpadami,
b)
obowiązków posiadaczy odpadów,
c)
procedur przyjmowania i badania odpadów w spalarniach odpadów i współspalarniach odpadów albo procedur przyjmowania odpadów, metod i sposobów eksploatacji, zamknięcia i rekultywacji składowisk odpadów;
2)
znajomość wymagań technologicznych oraz najnowszych dostępnych technik odpowiednio dla termicznego przekształcania odpadów albo składowania odpadów.
3.
Egzamin przeprowadza się oddzielnie dla każdego zakresu, o którym mowa w ust. 1.
4.
Egzamin przeprowadza się w formie testu pisemnego składającego się z 40 pytań; test opracowuje i ocenia komisja egzaminacyjna.
5.
Egzamin przeprowadza się raz na kwartał, o ile został złożony co najmniej jeden wniosek o jego przeprowadzenie.
6.
O terminie i miejscu egzaminu przewodniczący komisji egzaminacyjnej powiadamia zainteresowanego nie później niż na 30 dni przed datą egzaminu.
7.
W razie uzasadnionej niemożności przystąpienia przez zainteresowanego do egzaminu w wyznaczonym terminie, przewodniczący komisji egzaminacyjnej wyznacza, na wniosek zainteresowanego, nowy termin egzaminu.
8.
Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 7, zostanie złożony na co najmniej 3 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu, uiszczoną opłatę związaną z przeprowadzeniem egzaminu zalicza się na poczet nowego egzaminu, z zastrzeżeniem, iż wysokość opłaty związanej z przeprowadzeniem nowego egzaminu powinna odpowiadać wysokości ustalonej na podstawie § 4 ust. 1.
9.
Wynik pozytywny egzaminu zainteresowany uzyskuje po osiągnięciu co najmniej 75 % prawidłowych odpowiedzi.
10.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół; protokół, podpisywany przez przewodniczącego, sekretarza i pozostałych członków komisji egzaminacyjnej, zawiera:
1)
imiona i nazwiska osób, które przystąpiły do egzaminu;
2)
zakres zdawanego egzaminu, o którym mowa w ust. 1;
3)
procent prawidłowych odpowiedzi.
11.
Protokół, o którym mowa w ust. 10, przewodniczący komisji egzaminacyjnej przedkłada właściwemu marszałkowi województwa, niezwłocznie, nie później niż w ciągu 30 dni od dnia egzaminu.
12.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia przedłożenia protokołu, informuje zainteresowanego o wyniku złożonego egzaminu.
§  4.
1.
Opłatę związaną z przeprowadzeniem egzaminu ustala się w wysokości 34 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, za ostatni kwartał poprzedzający datę złożenia wniosku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
2.
Opłatę związaną z wydaniem świadectwa stwierdzającego kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami ustala się w wysokości 1 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1.
3.
Opłatę, o której mowa w ust. 2, uiszcza się przy odbiorze świadectwa stwierdzającego kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami.
4.
Opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, uiszcza się przez wpłatę do kasy lub na rachunek bankowy właściwego urzędu marszałkowskiego.
§  5.
Ustala się wynagrodzenie członków komisji egzaminacyjnej za przeprowadzenie egzaminu, w wysokości:
1)
przewodniczący - 70 zł,
2)
sekretarz - 65 zł,
3)
pozostali członkowie - po 60 zł

- za każdą osobę składającą egzamin w zakresie gospodarowania odpadami.

§  6.
Wzór świadectwa stwierdzającego kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami, o którym mowa w § 1 pkt 6, jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  7.
1.
Zachowują ważność świadectwa stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami, wydane przed dniem 1 stycznia 2008 r., zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia, o którym mowa w § 8.
2.
Wniosek zainteresowanego wraz z załącznikami, o których mowa w art. 49 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, złożony przed dniem 1 stycznia 2008 r., w przypadku nieprzeprowadzenia egzaminu przed dniem 1 stycznia 2008 r., przekazuje się właściwemu marszałkowi województwa, niezwłocznie, nie później niż do dnia 1 lutego 2008 r.
3.
Protokół z przebiegu egzaminu:
1)
przeprowadzonego przed dniem 1 stycznia 2008 r., zakończonego wynikiem pozytywnym, na podstawie którego nie zostało wydane świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami,
2)
przeprowadzonego w okresie od dnia 1 czerwca 2007 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. zakończonego wynikiem negatywnym

- przekazuje się marszałkowi województwa, niezwłocznie, nie później niż do dnia 1 lutego 2008 r.

§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 listopada 2001 r. w sprawie stwierdzania kwalifikacji w zakresie gospodarowania odpadami (Dz. U. Nr 140, poz. 1584 oraz z 2005 r. Nr 42, poz. 411).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2008 r.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR ŚWIADECTWA STWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE W ZAKRESIE GOSPODAROWANIA ODPADAMI

1 Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 216, poz. 1606).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.247.1841

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stwierdzanie kwalifikacji w zakresie gospodarowania odpadami.
Data aktu: 20/12/2007
Data ogłoszenia: 29/12/2007
Data wejścia w życie: 01/01/2008