Tryb dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 7 grudnia 2007 r.
w sprawie trybu dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego

Na podstawie art. 25 ust. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej (Dz. U. Nr 165, poz. 1170) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego;
2)
sposób przydzielania osobom upoważnionym do dostępu osobistych i niepowtarzalnych identyfikatorów użytkownika;
3)
wzór upoważnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego oraz wykorzystywania danych.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
certyfikacie - należy przez to rozumieć elektroniczne zaświadczenie będące elementem PKI, wydane zgodnie z obowiązującą Polityką Certyfikacji, zapewniające poufność przesyłanych danych oraz bezpieczeństwo procesu uwierzytelniania użytkownika instytucjonalnego i użytkownika indywidualnego;
2)
użytkowniku indywidualnym - należy przez to rozumieć osobę fizyczną uprawnioną w ramach organu lub służby do wykorzystywania danych SIS, która w celu dostępu do danych SIS korzysta bezpośrednio z GUI SISone4ALL;
3)
użytkowniku instytucjonalnym - należy przez to rozumieć organ lub służbę, uprawnione do współpracy z Krajowym Systemem Informatycznym za pośrednictwem własnego systemu informatycznego;
4)
użytkowniku końcowym - należy przez to rozumieć osobę fizyczną uprawnioną w ramach organu lub służby do wykorzystywania danych SIS, posiadającą dostęp do Krajowego Systemu Informatycznego za pośrednictwem systemu informatycznego użytkownika instytucjonalnego.
§  3.
W celu otrzymania dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego użytkownik instytucjonalny:
1)
występuje do centralnego organu technicznego KSI o wydanie certyfikatu uwierzytelniającego jego system teleinformatyczny oraz o przekazanie opisu interfejsu;
2)
zestawia bezpieczne połączenie z wykorzystaniem certyfikatów - przy współpracy z centralnym organem technicznym KSI;
3)
przygotowuje własny system teleinformatyczny do współpracy z Krajowym Systemem Informatycznym w oparciu o opis interfejsu;
4)
występuje do centralnego organu technicznego KSI o potwierdzenie poprawnej konfiguracji połączenia systemów.
§  4.
1.
Użytkownik instytucjonalny wyznacza użytkowników indywidualnych do:
1)
korzystania z oprogramowania udostępnionego przez centralny organ techniczny KSI;
2)
dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego oraz wykorzystania danych.
2.
Użytkownik instytucjonalny występuje do centralnego organu technicznego KSI z pisemnym wnioskiem o:
1)
nadanie, zmianę lub cofnięcie uprawnień do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego dla użytkownika indywidualnego;
2)
wydanie osobistego i niepowtarzalnego identyfikatora dla użytkownika indywidualnego.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
numer PESEL użytkownika indywidualnego;
2)
imię i nazwisko użytkownika indywidualnego;
3)
nazwę użytkownika instytucjonalnego;
4)
zakres przyznawanych uprawnień użytkownikowi indywidualnemu.
4.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, podpisuje kierownik jednostki organizacyjnej, która wnosi o nadanie, zmianę lub cofnięcie uprawnień do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego, i przekazuje go do centralnego organu technicznego KSI.
5.
Centralny organ techniczny KSI dokonuje weryfikacji i zatwierdzenia wniosku, o którym mowa w ust. 2.
6.
W przypadku zatwierdzenia wniosku, o którym mowa w ust. 2, centralny organ techniczny KSI nadaje, zmienia lub cofa uprawnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego.
7.
W przypadku niezatwierdzenia wniosku, o którym mowa w ust. 2, centralny organ techniczny KSI zwraca go do występującego o nadanie uprawnień użytkownika instytucjonalnego wraz z uzasadnieniem określającym przyczynę jego odrzucenia.
8.
Użytkownik instytucjonalny, któremu centralny organ techniczny KSI nie zatwierdził wniosku, o którym mowa w ust. 2, może wystąpić o ponowne nadanie uprawnień po ustąpieniu przyczyn opisanych w uzasadnieniu, o którym mowa w ust. 7.
§  5.
1.
Użytkownik instytucjonalny wyznacza - w zakresie posiadanych przez siebie uprawnień - użytkowników końcowych do:
1)
dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego;
2)
wykorzystania danych.
2.
Użytkownik instytucjonalny wystawia w dwóch egzemplarzach dla każdego użytkownika końcowego pisemne upoważnienie do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego oraz wykorzystania danych. Jeden egzemplarz pisemnego upoważnienia włącza się do akt osobowych użytkownika końcowego, drugi egzemplarz przekazuje się użytkownikowi końcowemu.
3.
Pisemne upoważnienie, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
imię i nazwisko użytkownika końcowego;
2)
zajmowane stanowisko oraz pełnioną funkcję użytkownika końcowego;
3)
zakres przyznawanych uprawnień użytkownikowi końcowemu;
4)
okres, na który przyznaje się uprawnienia użytkownikowi końcowemu.
§  6.
Wzór upoważnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego oraz wykorzystywania danych SIS w celu dokonania wpisów oraz wglądu do tych danych dla użytkownika instytucjonalnego lub użytkownika indywidualnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  7.
Wzór upoważnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego oraz wykorzystywania danych VIS w celu dokonywania, zmieniania lub usuwania wpisów oraz wglądu do tych danych dla użytkownika instytucjonalnego lub użytkownika indywidualnego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  8.
1.
Do dnia określonego w decyzji Rady podjętej na podstawie art. 55 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SISII) (Dz. Urz. UE L 381 z 28.12.2006, str. 4) przepisów rozporządzenia nie stosuje się w zakresie, w jakim dotyczą one osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6 i art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej.
2.
Do dnia określenia przez Komisję Europejską daty rozpoczęcia funkcjonowania Systemu Informacji Wizowej w Rzeczypospolitej Polskiej przepisów rozporządzenia nie stosuje się w zakresie, w jakim dotyczą one przepisów, o których mowa w art. 5 i 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

UPOWAŻNIENIE

DO DOSTĘPU DO KRAJOWEGO SYSTEMU INFORMATYCZNEGO ORAZ WYKORZYSTYWANIA DANYCH SIS

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

UPOWAŻNIENIE

DO DOSTĘPU DO KRAJOWEGO SYSTEMU INFORMATYCZNEGO ORAZ WYKORZYSTYWANIA DANYCH VIS

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024