Szczegółowe wymagania weterynaryjne dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 15 stycznia 2007 r.
w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69, poz. 625, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 3
Obiekty budowlane lub miejsca, w których zwierzęta są grupowane na potrzeby prowadzonej działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt, zwane dalej "obiektami", powinny:
1)
znajdować się w miejscu ogrodzonym, zabezpieczonym przed dostępem zwierząt z zewnątrz;
2)
być wyposażone w:
a)
urządzenia służące do załadunku i wyładunku zwierząt,
b)
system odprowadzania ścieków,
c)
maty odkażające wyłożone przed wejściem i wyjściem oraz wjazdem i wyjazdem z tych obiektów.
2.
W obiektach, o których mowa w ust. 1, zapewnia się:
1)
pomieszczenie:
a)
do przetrzymywania zwierząt, wyposażone w urządzenia do ich karmienia i pojenia,
b)
umożliwiające izolację zwierząt chorych lub podejrzanych o chorobę,
c)
socjalne i biurowe, udostępnione na czas wykonywania czynności przez urzędowego lekarza weterynarii, z doprowadzoną bieżącą wodą;
2)
wydzielone miejsce:
a)
do przeprowadzania badań zwierząt z zainstalowanym oświetleniem umożliwiającym przeprowadzenie tych badań, wyposażone w urządzenia do unieruchamiania i poskramiania zwierząt,
b)
umożliwiające oddzielne przetrzymywanie zwierząt agresywnych,
c)
do przechowywania nawozów naturalnych w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu.
3.
Stwierdzenie spełnienia wymagań weterynaryjnych, o których mowa w ust. 1 i 2, jest wymagane dla każdego obiektu, w którym ta działalność ma być prowadzona.
4.
Obiekty, o których mowa w ust. 1, poddaje się czyszczeniu i odkażaniu zgodnie z zaleceniami powiatowego lekarza weterynarii.
§  2.
Dopuszcza się skup zwierząt z kilku gospodarstw jednym środkiem transportu, jeżeli zwierzęta te:
1)
są transportowane:
a)
bezpośrednio do rzeźni położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań oraz zmieniającym dyrektywy 64/432/EWG i 93/119/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 1255/97 (Dz. Urz. UE L 3 z 5.01.2005, str. 1);
2)
po załadowaniu na środek transportu w poszczególnych gospodarstwach nie opuszczają tego środka transportu od załadunku do dostarczenia ich do miejsca przeznaczenia.
§  3.
W przypadku mat, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 lit. c, ich:
1)
długość powinna być nie mniejsza niż:
a)
obwód największego koła pojazdu wjeżdżającego lub wyjeżdżającego - w przypadku mat wyłożonych przed wjazdami i wyjazdami,
b)
metr - w przypadku mat wyłożonych przed wejściami i wyjściami;
2)
szerokość powinna być nie mniejsza niż:
a)
szerokość wjazdu lub wyjazdu - w przypadku mat wyłożonych przed wjazdami i wyjazdami,
b)
szerokość wejścia lub wyjścia - w przypadku mat wyłożonych przed wejściami i wyjściami.
§  4.
1.
Przedmiotem działalności, o której mowa w § 1 ust. 1, mogą być wyłącznie zwierzęta:
1)
oznakowane w sposób określony w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt;
2)
niepodlegające zakazowi wyprowadzania z gospodarstwa wydanemu w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt.
2.
Dopuszcza się obrót zwierzętami podlegającymi zakazowi, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jeżeli zwierzęta:
1)
z gospodarstwa pochodzenia zostaną dostarczone bezpośrednio do wskazanej przez powiatowego lekarza weterynarii rzeźni położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
te nie miały kontaktu z innymi zwierzętami w czasie ich przewożenia z gospodarstwa pochodzenia do rzeźni.
§  5.
1.
Podmiot prowadzący działalność, o której mowa w § 1 ust. 1, prowadzi dokumentację dotyczącą zwierząt będących przedmiotem jego działalności.
2.
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1)
imię i nazwisko albo nazwę posiadacza zwierząt, od którego zwierzęta zostały nabyte, oraz adres i numer identyfikacyjny gospodarstwa ich pochodzenia;
2)
datę nabycia i zbycia zwierząt;
3)
liczbę nabytych i zbytych zwierząt, numer identyfikacyjny każdego z nich oraz numer świadectwa zdrowia lub paszportu;
4)
imię i nazwisko albo nazwę nabywcy oraz adres miejsca, do którego dostarczono zwierzęta;
5)
weterynaryjny numer identyfikacyjny podmiotu dokonującego przewozu zwierząt oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym zwierzęta są przewożone;
6)
kopię planu trasy, jeżeli jest wymagana.
3.
Dokumentację przechowuje się przez 3 lata od dnia dokonania w niej ostatniego wpisu.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt (Dz. U. Nr 100, poz. 1011).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 131, poz. 915).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 23, poz. 188 i Nr 33, poz. 289 oraz z 2006 r. Nr 17, poz. 127, Nr 144, poz. 1045 i Nr 249, poz. 1830.
3 § 1 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 września 2007 r. (Dz.U.07.170.1200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 2007 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.18.107

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe wymagania weterynaryjne dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt.
Data aktu: 15/01/2007
Data ogłoszenia: 07/02/2007
Data wejścia w życie: 22/02/2007