Krajowa lista osób oczekujących na przeszczepienie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 25 kwietnia 2006 r.
w sprawie krajowej listy osób oczekujących na przeszczepienie

Na podstawie art. 17 ust. 8 ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. Nr 169, poz. 1411) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Krajową listę oczekujących na przeszczepienie, zwaną dalej "listą", prowadzi się w formie pisemnej i elektronicznej.
2.
Lista obejmuje osoby oczekujące na przeszczepienie:
1)
nerki oraz nerki i trzustki;
2)
wątroby;
3)
serca;
4)
płuca;
5)
allogenicznych komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej oraz krwi pępowinowej.
§  2.
1.
Osoba oczekująca na przeszczepienie może być zgłoszona na listę tylko przez jednego lekarza kwalifikującego do przeszczepienia.
2.
W przypadku wielości zgłoszeń decyduje data wpływu pierwszego zgłoszenia do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji "Poltransplant", zwanego dalej "Centrum".
3.
Przeszczepienia dokonuje się osobie według kolejności zgłoszenia do przeszczepienia.
4.
Centrum nie wprowadza na listę zgłoszenia, które dotyczy tej samej osoby oczekującej na przeszczepienie i tego samego rodzaju przeszczepienia, jeżeli zgłoszenie takie zostało już uprzednio umieszczone na liście.
5.
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, Centrum powiadamia lekarza dokonującego zgłoszenia o nieumieszczaniu zgłoszenia na liście.
6.
Wpisu na listę dokonuje się niezwłocznie po zgłoszeniu przez lekarza kwalifikującego do przeszczepienia.
§  3.
1.
Zgłoszenie do listy następuje przesyłką poleconą lub drogą elektroniczną, które umieszcza się w bieżąco aktualizowanej bazie danych.
2.
Zgłoszenie do listy przesyłane drogą elektroniczną musi zostać oznakowane w sposób umożliwiający jednoznaczną identyfikację nadawcy oraz zapewniający bezpieczeństwo przesyłanych danych.
§  4.
1.
Wpisu danych na listę dokonuje się pod kolejnym numerem.
2.
Wpis na liście nie może zostać usunięty.
3.
Lista prowadzona w formie elektronicznej musi umożliwiać aktualizację danych, w sposób umożliwiający identyfikację czasu i danych osoby dokonującej aktualizacji i umożliwiający odtworzenie danych sprzed aktualizacji oraz umożliwienie ich identyfikacji i właściwego źródła pochodzenia.
4.
Lista prowadzona w formie elektronicznej musi posiadać zabezpieczenia uniemożliwiające usunięcie danych poprzednio wprowadzonych, podczas czynności aktualizacji bądź wykreślania z listy.
5.
W liście prowadzonej w formie pisemnej aktualizacja musi być dokonywana w sposób czytelny z podaniem daty dokonania tej aktualizacji oraz czytelnym podpisem osoby jej dokonującej.
§  5.
Informację o wprowadzeniu na listę danych osoby oczekującej na przeszczepienie oraz o dacie wpisu Centrum przesyła niezwłocznie przesyłką poleconą lub elektroniczną do lekarza dokonującego zgłoszenia do przeszczepienia i osoby oczekującej na przeszczepienie lub jej przedstawiciela ustawowego.
§  6.
Wyboru biorcy z listy dokonuje Centrum w porozumieniu z ośrodkiem, w którym zatrudniony jest lekarz kwalifikujący do przeszczepienia, i ośrodkiem przeszczepiającym, w oparciu o następujące kryteria medyczne:
1)
pilność przeszczepienia,
2)
wykluczenie niezgodności immunologicznej,
3)
dobór anatomiczny dawcy i biorcy,
4)
wiek dawcy i biorcy,
5)
przewidywane efekty przeszczepienia

- uwzględniając czas oczekiwania na przeszczepienie oraz aktualny stan zdrowia biorcy.

§  7.
Wybór biorcy z listy może być dokonany bez zachowania trybu określonego w § 2 ust. 3, jeżeli według aktualnie obowiązujących dla danego rodzaju przeszczepu kryteriów medycznych zostanie stwierdzone, że biorca jest w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 220, poz. 1901).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024