Poprawki do załącznika do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r., przyjęte przez Komitet Ułatwień Międzynarodowej Organizacji Morskiej. 1993.04.29.

POPRAWKI DO ZAŁĄCZNIKA DO KONWENCJI
o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego,
sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r.,przyjęte przez Komitet Ułatwień Międzynarodowej Organizacji Morskiej w dniu 29 kwietnia 1993 r.

Przekład

UCHWAŁA FAL.4 (22)

przyjęta w dniu 29 kwietnia 1993 r.

Przyjęcie poprawek do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, 1965, tekst poprawiony

KOMITET UŁATWIEŃ,

PRZYPOMINAJĄC postanowienia artykułu VII ustęp 2 litera a) Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, 1965 r., w jej wersji poprawionej, zwanej dalej "Konwencją", dotyczącej procedury wprowadzania poprawek do jej załącznika,

PRZYPOMINAJĄC zadania powierzone przez Konwencję Komitetowi Ułatwień w celu rozważenia i przyjęcia poprawek do Konwencji,

WZIĄWSZY POD UWAGĘ, na swojej dwudziestej drugiej sesji, poprawki do załącznika do Konwencji, które zostały zaproponowane i rozpowszechnione zgodnie z zapisem artykułu VII ustęp 2 litera a) przedmiotowej Konwencji,

1.
PRZYJMUJE, zgodnie z artykułem VII ustęp 2 litera a) Konwencji, poprawki do Konwencji, których tekst jest zamieszczony w załączniku do niniejszej uchwały;
2.
POSTANAWIA, że zgodnie z artykułem VII ustęp 2 litera b) Konwencji wymienione powyżej poprawki wejdą w życie z dniem 1 września 1994 r., chyba że przed dniem 1 czerwca 1994 r. co najmniej jedna trzecia Umawiających się Rządów notyfikuje na piśmie Sekretarzowi Generalnemu, że nie akceptuje wymienionych poprawek;
3.
PROSI Sekretarza Generalnego, zgodnie z artykułem VII ustęp 2 litera a) Konwencji, o przekazanie poprawek zawartych w załączniku wszystkim Umawiającym się Rządom;
4.
PROSI TAKŻE Sekretarza Generalnego, zgodnie z artykułem VII ustęp 4 Konwencji, o notyfikowanie Rządom Sygnatariuszom przyjęcia i wejścia w życie poprawek.

ZAŁĄCZNIK

POPRAWKI DO ZAŁĄCZNIKA DO KONWENCJI FAL

1. Rozdział 2 - WEJŚCIE, POSTÓJ I WYJŚCIE STATKU

1. Zalecona praktyka 2.3.5. staje się Normą 2.3.5 i otrzymuje brzmienie:

"2.3.5 Norma. Władze publiczne powinny zezwalać na pominięcie w zgłoszeniu ładunku paczek będących w posiadaniu kapitana niewykazanych w manifeście statkowym, pod warunkiem że dane dotyczące tych paczek podane są oddzielnie.

Nota: Szczegółowe informacje o paczkach nieuwzględnionych w manifeście statkowym powinny być dostarczone na oddzielnym formularzu uwzględniającym odpowiednie fragmenty informacji wymaganych zwyczajowo w zgłoszeniu ładunku. Można wykorzystać w tym celu formularz używany do zgłoszenia ładunku Międzynarodowej Organizacji Morskiej, zmieniając przy tym tytuł i zastępując go np. określeniem "Lista paczek nieuwzględnionych w manifeście".".

2. Zmienia się Zaleconą praktykę 2.7.6.1, jak następuje:

"2.7.6.1 Zalecona praktyka. Jeżeli pasażer bez biletu ma niewłaściwe dokumenty, władze publiczne powinny, w miarę możliwości i o ile ta praktyka pozostaje w zgodzie z ustawodawstwem krajowym i wymogami bezpieczeństwa, wystawić pismo wyjaśniające z fotografią pasażera bez biletu i innymi ważnymi informacjami. To pismo, pozwalające na powrót pasażera do jego kraju pochodzenia albo do miejsca, z którego rozpoczął podróż, w zależności od przypadku, jakimikolwiek środkami transportu i wymieniające wszystkie inne warunki narzucone przez władze publiczne, powinno zostać wręczone wykonawcy wydalenia pasażera bez biletu. Pismo to powinno zawierać informacje wymagane przez odpowiednie służby w punktach tranzytowych i w miejscu zejścia na ląd.

Nota: Niniejsze zalecenie nie ma na celu uniemożliwienia władzom publicznym poddania pasażera bez biletu bardziej szczegółowym formalnościom w celu ewentualnego postawienia go przed sądem lub jego odesłania. Także żaden przepis niniejszego zalecenia nie powinien być interpretowany jako sprzeczny z postanowieniami Konwencji Narodów Zjednoczonych dotyczącej statusu uchodźców, sporządzonej w Genewie dnia 28 lipca 1951 r., i Protokołu Narodów Zjednoczonych dotyczącego statusu uchodźców, sporządzonego 31 stycznia 1967 r., w sprawie zakazu wydalenia lub odesłania uchodźcy.".

2. Rozdział 4 - WEJŚCIE, POSTÓJ I WYJŚCIE Z PORTU ŁADUNKÓW I INNYCH ARTYKUŁÓW

1. Zmienia się Zaleconą praktykę 4.9, jak następuje:

"4.9 Zalecona praktyka. Władze publiczne powinny przewidzieć w swoim ustawodawstwie, o którym mowa w Normie 4.8, przepisy umożliwiające przyjęcie zwykłej deklaracji, zgodnie z którą kontenery i palety importowane czasowo zostaną ponownie eksportowane w terminie wyznaczonym przez zainteresowane Państwo.".

2. Zmienia się Normę 4.10 następująco:

"4.10 Norma. Władze publiczne zezwalają, aby kontenery i palety, które zostają wprowadzone na terytorium danego Państwa na mocy przepisów Normy 4.8, opuściły granice portu przyjmującego w celu umożliwienia dokonania odprawy celnej towarów importowanych i/lub załadunku towarów przeznaczonych na eksport, na podstawie uproszczonej procedury kontroli i przy ograniczeniu do minimum wymaganych dokumentów.".

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.118.998

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Poprawki do załącznika do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r., przyjęte przez Komitet Ułatwień Międzynarodowej Organizacji Morskiej. 1993.04.29.
Data aktu: 29/04/1993
Data ogłoszenia: 01/07/2005
Data wejścia w życie: 01/09/1994