Odbywanie stażu adaptacyjnego oraz przeprowadzanie testu umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania niektórych zawodów regulowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 15 kwietnia 2004 r.
w sprawie odbywania stażu adaptacyjnego oraz przeprowadzania testu umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania niektórych zawodów regulowanych

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z 2002 r. Nr 71, poz. 655 oraz z 2003 r. Nr 190, poz. 1864) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu adaptacyjnego oraz oceny nabytych umiejętności, a także sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb ich ponoszenia;
2)
warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych umiejętności, a także sposób ustalania ponoszenia kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb ich ponoszenia.
§  2.
Staż adaptacyjny albo test umiejętności przeprowadza się w następujących zawodach:
1)
obsługującego dźwigi lub dźwignice;
2)
konserwatora dźwigów lub dźwignic;
3)
napełniającego zbiorniki przenośne.
§  3.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
inspektor - pracownika Urzędu Dozoru Technicznego, upoważnionego przez Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego do wykonywania czynności związanych z uznaniem kwalifikacji w zawodzie regulowanym;
2)
przedsiębiorstwo - jednostkę organizacyjną, w której wnioskodawca odbywa staż adaptacyjny;
3)
wnioskodawca - osobę ubiegającą się o uznanie kwalifikacji nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej do wykonywania zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej.
§  4.
Konieczność odbycia stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności jest stwierdzana w trakcie postępowania o uznanie kwalifikacji nabytych w państwach Unii Europejskiej w zawodach regulowanych w formie postanowienia wydanego przez Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego, zwanego dalej "postanowieniem".

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  5.
1.
Wnioskodawca, po otrzymaniu postanowienia o konieczności przeprowadzenia stażu adaptacyjnego, występuje do Urzędu Dozoru Technicznego, zwanego dalej "UDT", z pisemnym wnioskiem o odbycie tego stażu z określeniem zawodu regulowanego.
2.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3.
Wnioskodawca odbywa staż adaptacyjny w przedsiębiorstwie wskazanym we wniosku, o którym mowa w ust. 1, na podstawie umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej, na warunkach określonych między wnioskodawcą a przedsiębiorstwem.
4.
Przedsiębiorstwo zapewnia warunki organizacyjne oraz urządzenia techniczne niezbędne do odbycia stażu adaptacyjnego.
5.
UDT, po otrzymaniu wniosku, wyznacza inspektora do przeprowadzenia badania eksploatacyjnego urządzenia technicznego, którego dotyczy zawód regulowany, a także w celu sprawdzenia i zatwierdzenia warunków odbywania stażu adaptacyjnego w przedsiębiorstwie oraz opracowania programu stażu adaptacyjnego.
6.
W przypadku negatywnego wyniku badania eksploatacyjnego urządzenia technicznego lub stwierdzenia nieodpowiednich warunków do odbycia stażu adaptacyjnego w przedsiębiorstwie wskazanym przez wnioskodawcę, inspektor sporządza protokół z opinią o niezatwierdzeniu wniosku wnioskodawcy, który przekazuje do UDT.
7.
W przypadku, o którym mowa w ust. 6, wnioskodawca wskazuje inne miejsce odbywania stażu adaptacyjnego, w trybie określonym w ust. 1-4.
8.
Program, czas i warunki odbywania stażu adaptacyjnego są ustalane przez inspektora na podstawie:
1)
wniosku o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego oraz dokumentów potwierdzających okres doświadczenia zawodowego i nabytych przez wnioskodawcę w państwie wnioskodawcy umiejętności w zawodzie regulowanym;
2)
czasu odbywania stażu adaptacyjnego jako praktyki niezbędnej do nabycia umiejętności do wykonywania w Rzeczypospolitej Polskiej wnioskowanego zawodu regulowanego, a w szczególności zagrożeń związanych z obsługą i eksploatacją właściwych urządzeń technicznych, których dotyczy wykonywanie wnioskowanego zawodu;
3)
różnic wynikających ze specyfiki zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy;
4)
niezbędnej znajomości prawa polskiego koniecznej do wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego.
9.
Zatwierdzony przez UDT program stażu adaptacyjnego jest dostarczany wnioskodawcy oraz przedsiębiorstwu, w terminie 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia stażu adaptacyjnego.
10.
Wnioskodawca odbywa staż adaptacyjny pod nadzorem opiekuna stażu adaptacyjnego, w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z przedsiębiorstwem i potwierdzonym przez UDT.
11.
Opiekunem stażu może być osoba zatrudniona w przedsiębiorstwie na podstawie umowy o pracę i posiadająca zaświadczenie kwalifikacyjne, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz. U. Nr 79, poz. 849 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 426).
§  6.
W okresie odbywania stażu adaptacyjnego wnioskodawca realizuje program stażu adaptacyjnego, przestrzega czasu jego trwania oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujących w przedsiębiorstwie, ze zwróceniem szczególnej uwagi na specyficzne warunki pracy wykonywania zawodu regulowanego.
§  7.
Inspektor sprawuje nadzór nad odbywaniem stażu adaptacyjnego przez:
1)
doraźną kontrolę realizacji programu i warunków stażu;
2)
bieżącą kontrolę i udział w wykonywaniu czynności praktycznych ustalonych programem stażu;
3)
gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
§  8.
1.
Ocena stażu adaptacyjnego jest dokonywana przez inspektora w obecności wnioskodawcy i opiekuna stażu adaptacyjnego na podstawie:
1)
pisemnego wniosku złożonego do UDT przez wnioskodawcę, nie później niż 7 dni przed jego zakończeniem, o zaliczenie odbytego stażu adaptacyjnego;
2)
pisemnej opinii opiekuna stażu o przebiegu stażu adaptacyjnego;
3)
obserwacji wykonywania czynności praktycznych przez wnioskodawcę niezbędnych do wykonywania zawodu regulowanego oraz znajomości warunków technicznych, norm i przepisów w tym zakresie.
2.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, wnioskodawca dołącza kopię dowodu dokonanej wpłaty na rachunek bankowy UDT, tytułem kosztów odbywania stażu adaptacyjnego.
4.
Koszty odbywania stażu adaptacyjnego, bez względu na zawód regulowany, ustala się jako iloczyn: 15-krotności stawki za jedną godzinę pracy za czynności jednostek dozoru technicznego, dla których nie są przewidziane opłaty roczne, określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 122, poz. 1321 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) i liczby miesięcy odbywanego stażu adaptacyjnego. Każdy rozpoczęty miesiąc stażu adaptacyjnego liczony jest jako pełny miesiąc przyjmowany do obliczenia kosztów.
5.
Koszt odbycia stażu adaptacyjnego ustalony zgodnie z ust. 4 jest ponoszony przez wnioskodawcę w terminach określonych przez UDT.
6.
Na podstawie wyniku oceny stażu adaptacyjnego inspektor sporządza protokół wraz z wnioskiem o zaliczenie lub niezaliczenie stażu adaptacyjnego przez wnioskodawcę, który jest przekazywany do UDT w terminie 3 dni od dnia dokonania oceny i wystawienia wniosku.
7.
O wyniku stażu adaptacyjnego UDT informuje wnioskodawcę w okresie 7 dni od dnia ustalenia wyniku przez UDT.
8.
W przypadku oceny negatywnej odbytego stażu adaptacyjnego, wnioskodawca może odbywać staż adaptacyjny w trybie ustalonym w § 5.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  9.
1.
Wnioskodawca, po otrzymaniu postanowienia o konieczności przeprowadzenia testu umiejętności, występuje do UDT z pisemnym wnioskiem o odbycie tego testu, z określeniem zawodu regulowanego.
2.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
3.
Do wniosku wnioskodawca dołącza kopię dowodu dokonania wpłaty na rachunek bankowy UDT tytułem kosztów przeprowadzenia testu umiejętności.
4.
Koszt przeprowadzenia testu umiejętności, bez względu na zawód regulowany, ustala się jako iloczyn: 10-krotności stawki za jedną godzinę pracy za czynności jednostek dozoru technicznego, dla których nie są przewidziane opłaty roczne, określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym.
5.
Test umiejętności, bez względu na zawód regulowany, składa się z:
1)
egzaminu ustnego - jako odpowiedzi ustnej na pytania wybrane losowo ze zbioru pytań opracowanych w UDT, dotyczących wiedzy teoretycznej oraz znajomości prawa polskiego, w stopniu niezbędnym do wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego;
2)
egzaminu praktycznego polegającego na sprawdzeniu umiejętności praktycznych dotyczących zakresu wnioskowanego zawodu regulowanego.
6.
Test umiejętności przeprowadzany jest w języku polskim. Wymagane jest, aby wnioskodawca w części ustnej testu umiejętności udzielił poprawnej odpowiedzi na minimum 10 pytań dotyczących wiedzy teoretycznej oraz minimum 5 pytań dotyczących znajomości prawa polskiego, ustalonych w UDT.
7.
Zakres wiedzy teoretycznej i umiejętności czynności praktycznych objętych testem umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej ustala się odrębnie dla poszczególnych wnioskodawców i wnioskowanego zawodu regulowanego, uwzględniając:
1)
program kształcenia i szkolenia odbytego przez wnioskodawcę w państwie wnioskodawcy;
2)
stopień zagrożenia związany z obsługą i eksploatacją urządzeń technicznych, których dotyczy wnioskowany zawód regulowany;
3)
wymagany zakres znajomości prawa polskiego w stopniu niezbędnym do wykonywania zawodu regulowanego;
4)
okres praktyki zawodowej i nabyte przez wnioskodawcę umiejętności w państwie wnioskodawcy w zawodzie regulowanym;
5)
różnice wynikające ze specyfiki zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy.
§  10.
1.
UDT powołuje komisję egzaminacyjną do przeprowadzenia testu umiejętności, zwaną dalej "komisją", składającą się co najmniej z dwóch inspektorów.
2.
UDT podaje wnioskodawcy zakres tematyczny, o którym mowa w § 9 ust. 7, oraz miejsce i termin przeprowadzenia testu umiejętności nie później niż 21 dni przed wyznaczonym terminem.
3.
W czasie testu umiejętności wnioskodawca okazuje komisji ważny dowód tożsamości i zawiadomienie o teście.
4.
Łączny czas trwania testu umiejętności w obu jego częściach nie powinien wynosić więcej niż 180 min.
5.
Podstawą oceny testu umiejętności przez komisję są oceny uzyskane z każdej jego części.
6.
Za pozytywny wynik testu umiejętności uznaje się wynik, w którym wnioskodawca uzyska z każdej części testu co najmniej 70 % ogólnej sumy punktów, a ocenę łączną w wysokości co najmniej 80 %. Ocena łączna N testu umiejętności jest obliczana zgodnie z wzorem:

N = 0,45 x nt + 0,55 x np ,

w którym:

- nt jest oceną egzaminu ustnego;

- np jest oceną egzaminu praktycznego, obliczoną jako suma ocen, z uwzględnieniem procentowych współczynników wagowych zależnych od zawodu regulowanego.

7.
Przedmioty oceny i procentowe współczynniki wagowe oceny egzaminu praktycznego testu umiejętności są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
8.
Po zakończeniu testu umiejętności, na podstawie oceny uzyskanej przez wnioskodawcę z przeprowadzonego testu umiejętności, komisja sporządza protokół wraz z wnioskiem o zaliczenie albo niezaliczenie przez wnioskodawcę testu umiejętności. Protokół podpisują członkowie komisji.
9.
Protokół wraz z wnioskiem jest przekazywany do UDT w terminie 3 dni od dnia przeprowadzenia testu umiejętności.
10.
O zaliczeniu albo niezaliczeniu testu umiejętności UDT informuje wnioskodawcę w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia testu umiejętności, w formie pisemnej.
§  11.
1.
Jeżeli wnioskodawca nie przystąpił do testu umiejętności w wyznaczonym terminie z przyczyn od niego niezależnych, UDT wyznacza kolejny termin przeprowadzenia tego testu.
2.
Nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym kolejnym terminie, bez uzasadnionej przyczyny, jest równoważne z odstąpieniem od testu. Wnioskodawca może przystąpić ponownie do testu umiejętności w trybie określonym w § 9.
3.
Wnioskodawca, który uzyskał negatywny wynik testu umiejętności, może przystąpić ponownie do testu nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia, w którym przeprowadzono pierwszy test, w trybie określonym w § 9.

Rozdział  4

Przepis końcowy

§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Wniosek

o odbycie stażu adaptacyjnego

.....................

(imię i nazwisko)

zgodnie z postanowieniem Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego z

dnia .............................. w sprawie nr ..............

............................... dotyczącej ....................

...............................................................

wnoszę o odbycie stażu adaptacyjnego

w terminie od ....... .......... ..... do ...... ........... ..

(dzień, miesiąc, rok) (dzień, miesiąc, rok)

w .............................................................

(nazwa przedsiębiorstwa)

w .............................................................

(adres przedsiębiorstwa)

Opiekunem stażu adaptacyjnego będzie: .........................

...............................................................

(imię i nazwisko opiekuna stażu)

legitymujący się zaświadczeniem kwalifikacyjnym UDT nr ...... w

zakresie ......................................................

(określenie posiadanego uprawnienia UDT w zakresie

wykonywania zawodu regulowanego)

Zawiadomienia kierować na adres: ..............................

...............................................................

...............................................................

.......................

(podpis wnioskodawcy)

...................................

(czytelny podpis kierownika

przedsiębiorstwa i pieczęć zakładu)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Wniosek

o zaliczenie odbytego stażu adaptacyjnego

....................

(imię i nazwisko)

Zgodnie z postanowieniem Urzędu Dozoru Technicznego z dnia ....

........................ r. w sprawie nr .....................,

dotyczącej odbycia stażu adaptacyjnego wnoszę o zaliczenie

odbytego stażu.

Tytułem kosztów odbycia stażu adaptacyjnego zostały wniesione

na rachunek UDT wpłaty w trybie określonym w § 8 ust. 4

rozporządzenia1).

Zawiadomienie kierować na adres: ..............................

...............................................................

...............................................................

......................

(podpis wnioskodawcy)

______

1) Załącznik - Kopia dowodu wpłaty.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

Wniosek

o przeprowadzenie testu umiejętności

....................

(imię i nazwisko)

Zgodnie z postanowieniem Urzędu Dozoru Technicznego z dnia ....

..................... r. w sprawie nr .........................

wnoszę o przeprowadzenie testu umiejętności w zakresie

...............................................................

(określenie zawodu regulowanego zgodnie z § 2 rozporządzenia)

Tytułem przeprowadzenia testu umiejętności została wniesiona na

rachunek bankowy UDT wpłata w trybie określonym w § 9 ust. 4

rozporządzenia1).

Zawiadomienia kierować na adres: ..............................

...............................................................

...............................................................

......................

(podpis wnioskodawcy)

______

1) Załącznik - Kopia dowodu wpłaty.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

PRZEDMIOTY OCENY I PROCENTOWE WSPÓŁCZYNNIKI WAGOWE OCENY EGZAMINU PRAKTYCZNEGO TESTU UMIEJĘTNOŚCI

Lp. Przedmiot oceny Procentowe współczynniki wagowe egzaminu praktycznego testu
obsługujący dźwigi lub dźwignice konserwator dźwigów lub dźwignic napełniający zbiorniki przenośne
1 Podstawowe czynności przed, w czasie i po zakończeniu pracy z urządzeniem technicznym 20 20 20
2 Obowiązki operatora (konserwatora) napełniającego 20 10 20
3 Zabezpieczenia urządzenia technicznego w czasie obsługi (konserwacji) napełniania 30 30 30
4 Budowa urządzenia technicznego w części mechanicznej (elektrycznej) 20 30 -
5 Zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie obsługi (konserwacji) napełniania 10 10 30
Ocena łączna 100 %

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.75.705

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Odbywanie stażu adaptacyjnego oraz przeprowadzanie testu umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania niektórych zawodów regulowanych.
Data aktu: 15/04/2004
Data ogłoszenia: 23/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004