Rozkład czasu służby funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 26 listopada 2002 r.
w sprawie rozkładu czasu służby funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 27, poz. 298 i Nr 106, poz. 1149 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 153, poz. 1271) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
"szef komórki organizacyjnej" - szefa oddziału, szefa wydziału, szefa samodzielnej komórki organizacyjnej Biura Ochrony Rządu;
2)
"dni wolne od służby" - soboty, niedziele i święta.
§  2.
1.
W jednostce organizacyjnej Biura Ochrony Rządu wprowadza się rozkład czasu służby:
1)
zmianowy - na stanowiskach służby operacyjnej, dyżurnej i ochronnej;
2)
podstawowy - na pozostałych stanowiskach służbowych.
2.
Rozkład czasu służby, o którym mowa w ust. 1, wprowadza szef komórki organizacyjnej za zgodą Szefa Biura Ochrony Rządu.
§  3.
1.
Funkcjonariusz w zmianowym rozkładzie czasu służby pełni służbę na zmiany trwające po 12 godzin.
2.
W uzasadnionych przypadkach szef komórki organizacyjnej może przedłużyć czas służby do 24 godzin na dobę lub wprowadzić pełnienie służby na zmiany trwające po 24 godziny na dobę.
3.
Czas wolny udzielany w zmianowym rozkładzie czasu służby, o którym mowa w ust. 1, wynosi 24 godziny. Czas wolny udzielany w zmianowym rozkładzie czasu służby, o którym mowa w ust. 2, wynosi 48 godzin.
4.
Czas służby funkcjonariusza, do którego należy kierowanie pojazdem samochodowym, wynosi do 12 godzin na dobę. Czas wolny za służbę wynosi 24 godziny, a za służbę pełnioną w porze nocnej 48 godzin.
§  4.
1.
W podstawowym rozkładzie czasu służby funkcjonariusz pełni służbę przez 8 godzin od poniedziałku do piątku w godzinach 815-1615.
2.
Szef Biura Ochrony Rządu może w razie potrzeby określić godziny rozpoczęcia i zakończenia służby inne niż określone w ust. 1.
§  5.
1.
Przedłużenie czasu służby funkcjonariusza ponad wymiar określony w § 4 ust. 1 może nastąpić w szczególności w razie potrzeby:
1)
wykonania rozpoczętych lub niecierpiących zwłoki czynności związanych z pełnieniem służby ochronnej lub prowadzeniem działań ochronnych oraz czynności z zakresu rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego;
2)
zapewnienia ciągłości służby na stanowiskach, na których wymagane jest utrzymanie pełnienia służby w sposób ciągły;
3)
wykonania innych czynności niecierpiących zwłoki.
2.
Przedłużenie czasu służby następuje na polecenie szefa komórki organizacyjnej lub upoważnionego przez niego funkcjonariusza.
3.
Upoważniony funkcjonariusz, w przypadku wydania polecenia, o którym mowa w ust. 2, zawiadamia właściwego przełożonego.
4.
W zamian za wykonywanie zadań służbowych, o których mowa w ust. 1, funkcjonariuszowi udziela się jednego dnia wolnego, jeżeli wykonał on zadania służbowe:
1)
ponad czas służby, określony w § 4 ust. 1, o co najmniej 6 godzin jednego dnia lub 8 godzin w ciągu tygodnia;
2)
w wymiarze co najmniej 5 godzin w dniu wolnym od służby.
5.
Wykonywanie zadań służbowych poza godzinami służby nie może pozbawić funkcjonariusza 8-godzinnego wypoczynku na dobę.
§  6.
1.
W zamian za pełnienie służby dyżurnej w wymiarze co najmniej 5 godzin w dniu wolnym od służby udziela się funkcjonariuszowi jednego dnia wolnego od służby.
2.
Jeżeli służba dyżurna jest pełniona w wymiarze co najmniej 5 godzin w każdy z dwóch kolejnych dni wolnych od służby, funkcjonariuszowi udziela się dwóch dni wolnych od służby.
3.
Po zakończeniu służby dyżurnej funkcjonariusza zwalnia się z wykonywania zadań służbowych w danym dniu.
4.
Jeżeli od zakończenia służby dyżurnej do rozpoczęcia normalnych godzin służby zostało mniej niż 12 godzin, funkcjonariusza zwalnia się z wykonywania zadań służbowych w następnym dniu.
§  7.
Funkcjonariuszowi udziela się jednego dnia wolnego za każdy dzień wolny do służby, w którym wykonywał on zadania służbowe w czasie pobytu na ćwiczeniach i szkoleniu poza miejscem służby oraz w podróży służbowej.
§  8.
1.
Funkcjonariuszowi bezpośrednio po zakończeniu podróży służbowej przysługuje czas wolny w wymiarze 8 godzin, jeżeli:
1)
odbywał podróż służbową między godziną 2200 a 600 i nie korzystał z wagonu z miejscami do leżenia lub spania;
2)
czas przejazdu wynosił co najmniej 8 godzin.
2.
Jeżeli wymagają tego niezbędne potrzeby służbowe, szef komórki organizacyjnej może polecić podległemu funkcjonariuszowi niezwłoczne stawienie się we wskazanym miejscu po podróży odbytej w warunkach, o których mowa w ust. 1.
3.
Wykonywanie zadań służbowych, o których mowa w ust. 2, jest równoznaczne z przedłużeniem czasu służby.
§  9.
1.
Dni wolnych od służby udziela się w tygodniu następującym bezpośrednio po tygodniu, w którym pełniona była służba.
2.
Szef komórki organizacyjnej na pisemny wniosek funkcjonariusza może udzielić czasu wolnego w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
________

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024