Produkcja, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie i używanie toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 października 2002 r.
w sprawie produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów (Dz. U. Nr 76, poz. 812) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zakres i szczegółowe warunki produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów, o których mowa w Wykazie 1 załącznika do Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów, sporządzonej w Paryżu dnia 13 stycznia 1993 r. (Dz. U. z 1999 r. Nr 63, poz. 703), zwanej dalej "Konwencją", w jednostkach i komórkach organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej oraz przez niego nadzorowanych, a także w przedsiębiorstwach państwowych, dla których jest on organem założycielskim.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o Wykazie 1, należy przez to rozumieć Wykaz nr 1 Załącznika do Konwencji.
§  3.
1.
W celu przygotowania wniosku o wydanie pozwolenia na produkcję, wytwarzanie, przetwarzanie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie i używanie toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, dołącza się do niego następujące dokumenty:
1)
odpis z właściwego rejestru;
2)
kopię koncesji lub zezwolenia na wykonanie działalności związanej z przedmiotem wniosku;
3)
kopię dokumentu o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP);
4)
kopię dokumentu o nadaniu numeru identyfikacyjnego (REGON);
5)
pełnomocnictwo do reprezentowania podmiotu lub przedsiębiorcy, jeżeli jest wymagane według odrębnych przepisów;
6)
opinię dotyczącą spełnienia warunków technicznych zapewniających prawidłowe wykonywanie działalności z toksycznym związkiem chemicznym lub jego prekursorem, wydaną przez jednostkę organizacyjną upoważnioną przez Ministra Obrony Narodowej;
7)
oświadczenie podmiotu lub przedsiębiorcy o spełnianiu warunków organizacyjnych i kadrowych zapewniających prawidłowe wykonywanie działalności z toksycznym związkiem chemicznym lub jego prekursorem.
2.
Czynności, o których mowa w ust. 1, wykonuje się oddzielnie dla każdego toksycznego związku chemicznego i jego prekursora.
3.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określają przepisy w sprawie trybu wydawania pozwoleń na prowadzenie działalności z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów.
§  4.
Uprawnionymi do produkcji toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów wymienionych w Wykazie 1, do celów ochronnych na zapotrzebowanie jednostek i komórek organizacyjnych oraz przedsiębiorstw państwowych, o których mowa w § 1, są wyłącznie:
1)
Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii;
2)
laboratoria chemiczne szkół wojskowych i centra szkolenia

- na podstawie pozwolenia wydanego przez Ministra Obrony Narodowej.

§  5.
Produkcja, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie i używanie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, o których mowa w Wykazie 1, do celów badawczych, medycznych lub farmaceutycznych mogą być prowadzone w ilościach nieprzekraczających 100 gramów rocznie w innych niż wymienione w § 4 jednostkach i komórkach organizacyjnych oraz przedsiębiorstwach państwowych.
§  6.
1.
Jednostki i komórki organizacyjne oraz przedsiębiorstwa państwowe, o których mowa w § 1, § 4 i 5, są obowiązane do przekazywania Ministrowi Obrony Narodowej informacji o produkcji, wytwarzaniu, przetwarzaniu, nabywaniu, gromadzeniu, przechowywaniu, zbywaniu, przekazywaniu i używaniu toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, w terminach:
1)
do dnia 1 września - w przypadku informacji, które dotyczą działalności planowanej w następnym roku kalendarzowym;
2)
do dnia 1 lutego - w przypadku informacji, które dotyczą działalności prowadzonej w poprzednim roku kalendarzowym.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, jednostki i komórki organizacyjne oraz przedsiębiorstwa państwowe wymienione w § 1, 4 i 5 obowiązane są składać, zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowych danych, jakie powinny zawierać informacje o działalności z wykorzystaniem związków chemicznych i ich prekursorów.
§  7.
1.
Szkolenie wojsk z użyciem toksycznych związków chemicznych wymienionych w Wykazie 1 odbywa się wyłącznie w ściśle określonych rejonach poligonów, zwanych dalej "rejonami skażeń".
2.
Rejon skażeń oznacza się tablicami i znakami ostrzegawczymi oraz zabezpiecza poprzez ogrodzenie w sposób uniemożliwiający przypadkowe przedostanie się na jego teren osób postronnych i zwierząt. Dodatkowo, w odległościach 1-2 km na podejściach do rejonów skażeń lub drogach dojazdowych wystawia się posterunki ostrzegawcze.
3.
Szkolenie wojsk i wszystkie prace z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych wymienionych w Wykazie 1 prowadzi się pod kierunkiem oficera wojsk chemicznych w obecności personelu laboratorium chemicznego i wojskowej służby zdrowia.
4.
Do szkolenia z użyciem toksycznych związków chemicznych wymienionych w Wykazie 1 dopuszcza się tylko te osoby, które znają zasady działania wykorzystywanych związków chemicznych oraz zasady postępowania w przypadku skażenia.
5.
Przed każdym szkoleniem z użyciem toksycznych związków chemicznych wymienionych w Wykazie 1 dokonuje się kontroli sprawności odzieży ochronnej oraz szczelności masek przeciwgazowych.
6.
Związki chemiczne planowane do wykorzystania w procesie szkolenia powinny być dostarczone do rejonu skażeń przed przybyciem szkolonych, w ilości zaplanowanej przez prowadzącego szkolenie.
7.
Wszelkie prace związane z pozorowaniem skażenia terenu lub sprzętu powinny być wykonane przed przybyciem szkolonych.
8.
Do pozorowania skażenia terenu stosuje się naczynia metalowe, niemalowane, wypełnione ziemią, na którą winno się nanosić chemiczny związek skażający. Ziemia służąca do napełnienia pojemników powinna pochodzić z gleby łatwo przepuszczalnej dla wody (piasek luźny, piasek słabo gliniasty, piasek gliniasty lekki). Po zakończeniu szkolenia skażoną w pojemnikach ziemię odkaża się, a skuteczność odkażania potwierdza personel laboratorium chemicznego. Odkażoną ziemię składuje się w oznakowanym zbiorniku lub izolowanym dole chłonnym umiejscowionym w rejonie skażeń. Okresowe opróżnianie zbiornika, po zakończeniu cyklu szkolenia poligonowego, poprzez zadołowanie jego zawartości na głębokość 50-100 cm, jest dozwolone po sprawdzeniu przez laboratorium chemiczne braku występowania w jego zawartości związków chemicznych wymienionych w Wykazie 1. Zabrania się bezpośredniego skażania terenu i jakiegokolwiek kontaktu związków chemicznych wykorzystywanych podczas szkolenia z powierzchnią ziemi, glebą, wodami, a także florą i fauną.
9.
Lokalizacja rejonu skażeń powinna odpowiadać następującym warunkom:
1)
teren równy, podwyższony lub naturalne wyniesienie terenu, bez wysokiej roślinności;
2)
gleba słabo przepuszczalna - gliniasta lub ilasta, brak występowania wody gruntowej do dwóch metrów poniżej powierzchni terenu;
3)
odległość od granic poligonu, budynków mieszkalnych, zabudowań inwentarskich, pasiek, obszarów chronionej przyrody, uczęszczanych dróg, wód powierzchniowych oraz od granicy wewnętrznego terenu ochrony strefy pośredniej źródeł i ujęć wody powinna wynosić co najmniej 2 km;
4)
teren przewiewny, ale prędkość wiatru nie może przekraczać 3 m/s.
10.
Zabrania się pozostawiania lub zakopywania w rejonie skażeń jakichkolwiek przedmiotów i materiałów wykorzystywanych w procesie szkolenia bez ich odkażenia. Skuteczność odkażania sprawdza personel laboratorium chemicznego.
11.
Każdorazowo po zakończeniu szkolenia prowadzący szkolenie sporządza pisemny meldunek z przebiegu szkolenia, w którym zamieszcza się:
1)
szkic terenu zawierający rejon skażeń;
2)
rodzaj i ilość zużytego środka chemicznego;
3)
stwierdzenie o sprawdzeniu przez personel laboratorium chemicznego skuteczności odkażenia i bezpieczeństwa w rejonie skażeń;
4)
sposób postępowania ze skażoną ziemią używaną podczas szkolenia, w tym sposób jej zagospodarowania.
12.
Meldunek, o którym mowa w ust. 11, przekazuje się dowódcy jednostki wojskowej, a jego kopię pozostawia w komendzie poligonu. Meldunku nie niszczy się.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.188.1579

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Produkcja, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie i używanie toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów.
Data aktu: 29/10/2002
Data ogłoszenia: 14/11/2002
Data wejścia w życie: 29/11/2002