Szczegółowe warunki korzystania z uprawnień przez abonentów publicznej sieci telefonicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 29 października 2002 r.
w sprawie szczegółowych warunków korzystania z uprawnień przez abonentów publicznej sieci telefonicznej.

Na podstawie art. 43 ust. 4 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852, z 2001 r. Nr 122, poz. 1321 i Nr 154, poz. 1800 i 1802 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676 i Nr 166, poz. 1360) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki korzystania przez abonenta publicznej sieci telefonicznej, zwanego dalej "abonentem", z uprawnień do zmiany przydzielonego numeru, zachowania przydzielonego numeru i wyboru operatora publicznego świadczącego usługi telefoniczne międzynarodowe, zwanego dalej "operatorem międzynarodowym", a w przypadku sieci stacjonarnej także wyboru operatora publicznego świadczącego usługi telefoniczne międzystrefowe, zwanego dalej "operatorem międzystrefowym".
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie, rozumie się przez to ustawę z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne.

Rozdział  2

Zmiana przydzielonego numeru

§  2.
1.
W przypadku gdy korzystanie z przydzielonego numeru jest dla abonenta uciążliwe, abonent może wystąpić z żądaniem zmiany przydzielonego numeru poprzez złożenie pisemnego wniosku do:
1)
operatora publicznej sieci telefonicznej obsługującego urządzenie końcowe abonenta albo
2)
podmiotu udostępniającego usługi telekomunikacyjne operatora, o którym mowa w pkt 1

- z którym podpisał umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych, zwanych dalej "usługodawcą".

2.
We wniosku abonent powinien wykazać, że korzystanie z przydzielonego numeru jest uciążliwe, w szczególności opisać i wyjaśnić, na czym polega uciążliwość, podać częstotliwość połączeń powodujących tę uciążliwość, w tym daty i przybliżone godziny połączeń.
3.
Wniosek powinien być rozpatrzony i zrealizowany przez usługodawcę w terminie 21 dni od dnia jego otrzymania.
4.
Abonent powinien być pisemnie zawiadomiony o:
1)
nowym przydzielonym numerze i terminie jego uruchomienia albo
2)
odmowie zmiany przydzielonego numeru wraz z podaniem uzasadnienia i pouczeniem o prawie odwołania się.
5.
Odmowa zmiany numeru z powodu braku możliwości technicznych może być wydana abonentowi jedynie w przypadku, gdy dotyczy sieci objętej decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, o której mowa w art. 44 ust. 2 ustawy.

Rozdział  3

Zachowanie przydzielonego numeru

§  3.
1.
W przypadku zmiany miejsca zamieszkania, siedziby lub miejsca prowadzenia działalności, zwanych dalej "lokalizacją", abonent sieci stacjonarnej może wystąpić do usługodawcy z pisemnym wnioskiem o zachowanie przydzielonego numeru w nowej lokalizacji.
2.
Wniosek abonenta powinien być rozpatrzony i zrealizowany przez usługodawcę w terminie 21 dni od dnia jego otrzymania.
3.
Abonent powinien być pisemnie zawiadomiony o:
1)
zachowaniu przydzielonego numeru i terminie jego uruchomienia w nowej lokalizacji albo
2)
odmowie zachowania przydzielonego numeru wraz z podaniem uzasadnienia i pouczeniem o prawie odwołania się.
4.
Odmowa zachowania przydzielonego numeru może być wydana abonentowi jedynie:
1)
z powodu braku możliwości technicznych, potwierdzonego decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, o której mowa w art. 44 ust. 2 ustawy;
2)
gdy nowa lokalizacja abonenta znajduje się w strefie numeracyjnej innej niż lokalizacja, w której przydzielono abonentowi numer;
3)
gdy nowa lokalizacja abonenta znajduje się poza siecią telekomunikacyjną operatora publicznej sieci telefonicznej obsługującego urządzenie końcowe abonenta.

Rozdział  4

Wybór operatora międzystrefowego i międzynarodowego

§  4.
1.
Abonent sieci stacjonarnej może wybrać operatora międzystrefowego poprzez numer dostępu lub preselekcję.
2.
W przypadku gdy abonent nie wybierze operatora międzystrefowego poprzez numer dostępu lub preselekcję, jego połączenia międzystrefowe są realizowane przez operatora międzystrefowego wybranego przez operatora publicznej sieci telefonicznej obsługującego urządzenie końcowe abonenta.
3.
Wybór przez abonenta operatora międzystrefowego poprzez preselekcję nie może ograniczać możliwości wyboru operatora międzystrefowego poprzez numer dostępu.
4.
Wybór przez abonenta operatora międzystrefowego poprzez preselekcję może być w każdym czasie przez abonenta zmieniony lub wycofany i z tego tytułu nie przysługuje roszczenie w stosunku do abonenta.
§  5.
1.
Wyboru operatora międzystrefowego poprzez numer dostępu abonent sieci stacjonarnej dokonuje przez wybranie podczas inicjowania połączenia międzystrefowego odpowiedniej sekwencji cyfr zawierającej numer dostępu do sieci wybranego operatora międzystrefowego, z uwzględnieniem ust. 2.
2.
Sposób wybierania przez abonenta numeru w połączeniu międzystrefowym odbywa się według schematu określonego w planie numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych.
3.
Usługodawca na bieżąco pisemnie informuje swoich abonentów o sposobie wybierania numeru w połączeniu międzystrefowym oraz o operatorach międzystrefowych, przez których sieć jest możliwe realizowanie połączeń międzystrefowych, z zastrzeżeniem, że informacja ta nie może sugerować wyboru określonego operatora międzystrefowego.
§  6.
1.
Wyboru operatora międzystrefowego poprzez preselekcję abonent sieci stacjonarnej dokonuje przez złożenie do usługodawcy pisemnego zlecenia, zwanego dalej "zleceniem preselekcji", w którym wskazuje operatora międzystrefowego, przez sieć którego będą realizowane wszystkie połączenia międzystrefowe w przypadku niewybierania numeru dostępu.
2.
Abonent korzystający z preselekcji może zmienić operatora międzystrefowego poprzez ponowne złożenie zlecenia preselekcji oraz może wycofać zlecenie poprzez złożenie pisemnego wniosku.
3.
Zlecenie preselekcji powinno być rozpatrzone i zrealizowane przez usługodawcę w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.
4.
Abonent powinien być pisemnie zawiadomiony o:
1)
terminie realizacji zlecenia preselekcji albo
2)
odmowie realizacji zlecenia preselekcji wraz z podaniem uzasadnienia i pouczeniem o prawie odwołania się.
5.
Odmowa realizacji zlecenia preselekcji może być wydana abonentowi jedynie z powodu braku możliwości technicznych, potwierdzonego decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, o której mowa w art. 44 ust. 2 ustawy.
6.
Wniosek abonenta o wycofanie zlecenia preselekcji powinien być zrealizowany w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania przez usługodawcę. Abonent powinien być pisemnie zawiadomiony o terminie jego realizacji.
§  7.
Do wyboru i zmiany przez abonenta operatora międzynarodowego stosuje się przepisy § 4-6.
§  8.
Wybór przez abonenta sieci stacjonarnej operatora międzystrefowego poprzez preselekcję nie może ograniczać możliwości wyboru operatora międzynarodowego poprzez preselekcję.

Rozdział  5

Wniosek o interwencję

§  9.
Abonent może w każdym czasie wystąpić do Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, w trybie art. 110 ust. 1 pkt 4 ustawy, z wnioskiem o interwencję w sprawach dotyczących nierealizowania lub niezgodnego z wystąpieniem abonenta, o którym mowa w § 2 ust. 1, § 3 ust. 1 i § 6 ust. 1, realizowania uprawnień.

Rozdział  6

Przepis końcowy

§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 20 grudnia 2002 r., z wyjątkiem przepisów § 7 i 8, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
________

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.188.1578

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki korzystania z uprawnień przez abonentów publicznej sieci telefonicznej.
Data aktu: 29/10/2002
Data ogłoszenia: 14/11/2002
Data wejścia w życie: 01/01/2003, 20/12/2002