Zakres danych i informacji, które przewoźnik drogowy jest obowiązany przekazywać na żądanie właściwego organu udzielającego licencji lub zezwolenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 3 lipca 2002 r.
w sprawie zakresu danych i informacji, które przewoźnik drogowy jest obowiązany przekazywać na żądanie właściwego organu udzielającego licencji lub zezwolenia.

Na podstawie art. 83 ust. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 1371 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253 i Nr 89, poz. 804) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
zakres danych i informacji, w tym rodzaje dokumentów, których organ udzielający licencji lub zezwolenia na wykonywanie transportu drogowego może zażądać od przewoźnika drogowego w celu potwierdzenia, że spełnia on nadal wymagania ustawowe i warunki określone w licencji lub zezwoleniu,
2)
zakres informacji związanych z działalnością transportową, dotyczących stosowanych cen i taryf oraz liczby przewiezionych osób lub masy przewiezionych rzeczy, które przewoźnik drogowy ma obowiązek przekazać na żądanie ministra właściwego do spraw transportu lub organu właściwego w sprawach licencji lub zezwoleń,
3)
terminy oraz sposób przedstawiania danych i informacji, o których mowa w pkt 1 i 2.
§  2. 
1. 
Organ, który udzielił licencji, może zażądać od przewoźnika drogowego posiadającego licencję przedstawienia wszystkich lub niektórych informacji, o których mowa w § 1 pkt 1, w następującym zakresie:
1)
data rozpoczęcia (lub zaprzestania) wykonywania transportu drogowego objętego licencją,
2)
nazwisko i imię oraz funkcja osoby zarządzającej przedsiębiorstwem, która legitymuje się certyfikatem kompetencji zawodowych,
3)
rodzaj wykonywanych przewozów,
4)
rodzaj i liczba pojazdów samochodowych, którymi wykonuje transport drogowy,
5)
liczba zatrudnionych kierowców, o ile przedsiębiorca sam nie wykonuje przewozów jako kierowca.
2. 
Informacje w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2-5, obejmują okres ostatnich trzech miesięcy poprzedzających datę wystawienia żądania przez organ udzielający licencji.
3. 
Organ, o którym mowa w ust. 1, może zażądać od przewoźnika drogowego posiadającego licencję przedstawienia wszystkich lub niektórych dokumentów lub kserokopii dokumentów, o których mowa w art. 8 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, zwanej dalej "ustawą", zawierających dane potwierdzające, że nadal spełnia on wymagania, o których mowa w art. 5 ust. 3 i art. 6 ust. 1 ustawy.
4. 
Organ udzielający licencji może odstąpić od żądania przedstawienia zaświadczenia o niekaralności osób, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1 oraz art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy, na rzecz pisemnego oświadczenia o niekaralności, złożonego przez te osoby pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
§  3. 
1. 
Organ, który udzielił zezwolenia, może zażądać od przewoźnika drogowego posiadającego zezwolenie przedstawienia wszystkich lub niektórych informacji, o których mowa w § 1 pkt 1, w następującym zakresie:
1)
data rozpoczęcia (lub zaprzestania) wykonywania transportu drogowego objętego zezwoleniem,
2)
rodzaj wykonywanych przewozów,
3)
rodzaj i liczba pojazdów samochodowych, którymi wykonuje transport drogowy osób.
2. 
Informacje w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, obejmują okres ostatnich trzech miesięcy poprzedzających datę wystawienia żądania przez organ udzielający zezwolenia.
3. 
Organ, o którym mowa w ust. 1, może zażądać od przewoźnika drogowego posiadającego zezwolenie przedstawienia wszystkich lub niektórych dokumentów lub kserokopii dokumentów, o których mowa w art. 22 ustawy, zawierających dane potwierdzające, że nadal spełnia on wymagania określone ustawą.
§  4. 
1. 
Informacje w zakresie, o którym mowa w § 2 ust. 1 i § 3 ust. 1, przewoźnik drogowy posiadający licencję lub zezwolenie przekazuje na każde żądanie organu, który udzielił licencji lub zezwolenia, na piśmie, w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia żądania.
2. 
Dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 3 i § 3 ust. 3, przewoźnik drogowy posiadający licencję lub zezwolenie przedstawia na żądanie organu, który udzielił licencji lub zezwolenia, w terminie wskazanym w żądaniu, nie krótszym niż trzy tygodnie od dnia jego doręczenia.
3. 
Zaświadczenia i oświadczenia, zawierające dane i informacje przedstawiane na żądanie organu przez przewoźnika drogowego posiadającego licencję lub zezwolenie, nie mogą być wystawione z datą wcześniejszą niż trzy miesiące przed dniem doręczenia przewoźnikowi żądania.
4. 
Na pisemny wniosek przewoźnika drogowego, uzasadniony ważnymi powodami, terminy, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być przedłużone przez organ żądający informacji lub dokumentów.
§  5. 
1. 
Na żądanie ministra właściwego do spraw transportu lub organu właściwego w sprawach licencji lub zezwoleń przewoźnik drogowy posiadający licencję lub zezwolenie obowiązany jest przedstawiać informacje, o których mowa w § 1 pkt 2, w zakresie:
1)
aktualnie stosowanych cen i taryf,
2)
liczby przewiezionych osób lub masy przewiezionych rzeczy z podziałem na rodzaje przewozów (zarobkowy, niezarobkowy), w określonym przez organ przedziale czasowym (kwartał, półrocze, rok) roku poprzedzającego datę wystawienia żądania.
2. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, przewoźnik drogowy przekazuje, na piśmie, w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia żądania, chyba że organ wskazał konkretną datę przekazania informacji.
3. 
W celu monitorowania rynku przewozów drogowych minister właściwy do spraw transportu może zażądać, aby wskazany przez niego przewoźnik drogowy przedstawiał informacje, o których mowa w ust. 1, regularnie, w określonym przedziale czasowym i ustalonych terminach, podanych w żądaniu.
4. 
Na wniosek przewoźnika drogowego uzasadniony ważnymi powodami termin, o którym mowa w ust. 2, może być przedłużony przez organ żądający informacji.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.117.1010

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres danych i informacji, które przewoźnik drogowy jest obowiązany przekazywać na żądanie właściwego organu udzielającego licencji lub zezwolenia.
Data aktu: 03/07/2002
Data ogłoszenia: 25/07/2002
Data wejścia w życie: 09/08/2002