Określenie rodzajów przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawianych tym przedsiębiorcom wymagań.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 października 2001 r.
w sprawie określenia rodzajów przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawianych tym przedsiębiorcom wymagań.

Na podstawie art. 9 pkt 8 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, zalicza się przyrządy kontrolne - tachografy samochodowe, zwane dalej "przyrządami".
2.
Upoważnieni przedsiębiorcy, wykonujący naprawy lub instalacje przyrządów, zwani dalej "przedsiębiorcami", są obowiązani spełniać w zakresie posiadanego wyposażenia i kwalifikacji wymagania określone w rozporządzeniu.
§  2.
1.
Przedsiębiorca jest obowiązany:
1)
posiadać wyposażenie zapewniające prawidłowe i kompletne wykonywanie napraw lub instalacji przyrządów oraz prowadzić jego ewidencję,
2)
posiadać udokumentowane procedury obsługi wyposażenia,
3)
zapewnić oznakowanie wyposażenia, o którym mowa w pkt 1, w sposób umożliwiający jego jednoznaczną identyfikację,
4)
zapewnić wzorcowanie przyrządów pomiarowych stosowanych do napraw lub instalacji przyrządów, zgodnie z ustalonym harmonogramem i według ustalonych procedur wzorcowania,
5)
zapewnić wyposażenie pomieszczenia, w którym są wykonywane naprawy lub instalacje, w oświetlenie, ogrzewanie i wentylację, zapewniające prawidłowe wykonywanie tych czynności,
6)
dysponować miejscami parkingowymi co najmniej dla dwóch pojazdów samochodowych, w których ma być naprawiany lub instalowany przyrząd.
2.
Jeżeli naprawy lub instalacje przyrządów są wykonywane przez przedsiębiorcę prowadzącego także inną działalność, to jest on obowiązany zapewnić, aby pomieszczenia przeznaczone do napraw lub instalacji były wydzielone i oznakowane.
§  3.
Przedsiębiorca jest obowiązany posiadać własną cechę służącą do jego identyfikacji, zarejestrowaną przez Prezesa Głównego Urzędu Miar, przeznaczoną do umieszczania na zakładanych przez siebie zabezpieczeniach.
§  4.
Wykonywanie napraw lub instalacji przyrządów należy dokumentować w rejestrze w formie pisemnej lub elektronicznej, z uwzględnieniem danych identyfikujących co najmniej typy i numery naprawianych lub instalowanych przyrządów oraz daty wykonania tych czynności. Przedsiębiorca jest obowiązany przechowywać rejestr przez okres co najmniej 3 lat.
§  5.
1.
Osoby wykonujące w ramach prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności naprawy lub instalacje przyrządów pomiarowych powinny posiadać wiedzę w zakresie budowy i funkcjonowania oraz napraw lub instalacji zatwierdzonych typów przyrządów, potwierdzoną odpowiednimi dokumentami wystawionymi przez producentów, ich przedstawicieli lub inne podmioty posiadające uprawnienia w tym zakresie.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, są obowiązane co najmniej raz na 3 lata uczestniczyć w odpowiednich szkoleniach. Ukończenie szkolenia należy potwierdzić dokumentem wystawionym przez prowadzącego szkolenie.
3.
Przedsiębiorca jest obowiązany prowadzić dokumentację dotyczącą kwalifikacji i szkoleń pracowników wykonujących naprawy lub instalacje przyrządów.
§  6.
Spełnienie wymagań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, 3, 5 i 6 oraz w ust. 2, przez przedsiębiorcę wykonującego naprawy lub instalacje przyrządów przed dniem wejścia w życie rozporządzenia powinno nastąpić w terminie do dnia 31 marca 2002 r.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.127.1392

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie rodzajów przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawianych tym przedsiębiorcom wymagań.
Data aktu: 02/10/2001
Data ogłoszenia: 07/11/2001
Data wejścia w życie: 22/11/2001