Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB).

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1999 r.
w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB).

Na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 769 oraz z 1998 r. Nr 99, poz. 632 i Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (PKOB), stanowiącą załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2000 r.

ZAŁĄCZNIK  1

POLSKA KLASYFIKACJA OBIEKTÓW BUDOWLANYCH (PKOB)

SPIS TREŚCI

I. Objaśnienia wstępne

1. Wprowadzenie

2. Pojęcia podstawowe

3. Struktura klasyfikacji

4. Zasady klasyfikowania obiektów budowlanych

5. Wskazówki dotyczące klasyfikowania obiektów budowlanych

II. Podział obiektów budowlanych na sekcje i działy

III. Podział obiektów budowlanych na grupy

IV. Schemat klasyfikacji z objaśnieniami

V. Klucz powiązań KOB-PKOB

I.

OBJAŚNIENIA WSTĘPNE

1.

 Wprowadzenie

Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB) stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, rozumianych jako produkty finalne działalności budowlanej. Opracowana została na podstawie europejskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (CC)1, zgodnej z zaleceniami Narodów Zjednoczonych.

Klasyfikacja ustala symbole, nazwy i zakres poszczególnych grupowań klasyfikacyjnych na czterech poziomach tj.: sekcji, działów, grup i klas.

Zachowuje ona zgodność w zakresie symboliki oraz nazewnictwa grupowań z rozwiązaniami przyjętymi w klasyfikacji CC.

PKOB przyjmuje z CC objaśnienia dotyczące zakresu przedmiotowego poszczególnych klas.

Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych różni się znacznie od Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (KOB). Różnice te dotyczą przede wszystkim:

1) zakresu pojęcia: budynek - według PKOB pojęcie "budynek" obejmuje również samodzielne podziemne obiekty budowlane (takie jak: centra handlowe, warsztaty, garaże podziemne, itp.);

2) innego sposobu klasyfikowania w PKOB niektórych podzbiorów wyszczególnionych w KOB, np.:

- 832 Zieleń na ulicach i placach, 833 Zieleń w osiedlach, 834 Zieleń przydrożna, 839 Tereny zielone pozostałe - wg PKOB podzbiory te klasyfikowane są zgodnie z obiektem, do którego przynależą;

- obiekty budowlane tymczasowe - wg KOB klasyfikowane były w odrębnych zbiorach lub podzbiorach, natomiast wg PKOB podział ten został zniesiony - nie wyróżnia się obiektów budowlanych tymczasowych;

- zasadzenia wieloletnie i strefy sanitarno-ochronne - wg KOB klasyfikowane były w zbiorze 82, natomiast wg PKOB nie są traktowane jako obiekt budowlany i nie są ujęte w klasyfikacji;

- niektóre budowle wyszczególnione wg KOB, wg PKOB nie są klasyfikowane odrębnie, np.:

zbiory w KOB: 34 Fundamenty pod maszyny i urządzenia oraz 35 Części budowlane pieców i kotłów przemysłowych oraz urządzeń technicznych - wg PKOB ujęte są jako część zakładów przemysłowych (dział 23):

- niektóre obiekty budowlane klasyfikowane wg KOB jako budowle, wg PKOB zaliczane są do sekcji 1 Budynki (np. silosy, zbiorniki);

- stacje paliw - wg KOB mieszczą się one w budynkach transportu, wg PKOB w budynkach handlowo-usługowych

- wieże przemysłowe i chłodnie kominowe itp. - wg KOB mieszczą się one w wyodrębnionych zbiorach, natomiast wg PKOB w grupach obejmujących obiekty charakterystyczne dla odpowiednich gałęzi przemysłu;

- schroniska, motele, domki kempingowe, budynki ośrodków wypoczynkowych wg KOB mieszczą się w budynkach kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku, wg PKOB w grupie Hotele i budynki zakwaterowania turystycznego,

- cmentarze wg KOB mieszczące się w zakresie zbioru 83 Urządzenia terenów zielonych oraz budynki znajdujące się na terenie cmentarzy wg KOB klasyfikowane odrębnie w zbiorach odpowiednich do spełnianych funkcji, wg PKOB mieszczą się w grupie 127 Pozostałe budynki niemieszkalne, w klasie 1272 Budynki przeznaczone do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych.

3) klasyfikowania wg PKOB w klasie 1273 obiektów budowlanych nie ujmowanych wg KOB. W klasie tej ujęte są wszelkie obiekty budowlane wpisane do rejestru zabytków i objęte indywidualną ochroną konserwatorską oraz nieruchome, archeologiczne dobra kultury, bez względu na stan zachowania, ale nie wykorzystywane do innych celów. W związku z tym, np.: zabytkowy budynek, w którym mieści się muzeum klasyfikowany jest w klasie 1262 Budynki muzeów i bibliotek; zabytkowy budynek kościoła wykorzystywany do sprawowania kultu religijnego klasyfikowany jest w klasie 1272 Budynki przeznaczone do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych; zabytkowe akwedukty wykorzystywane zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem klasyfikowane są w klasie 2153 Budowle inżynierskie służące do nawadniania i kultywacji ziemi.

W PKOB nie klasyfikuje się obiektów małej architektury

PKOB obejmuje część metodyczną, podział obiektów na sekcje, działy, grupy i klasy wraz z objaśnieniami oraz klucz powiązań KOB - PKOB.

W przypadkach, gdy tylko część danego grupowania KOB można było przypisać do odpowiedniego grupowania PKOB, po symbolu KOB wpisano znak "x''.

Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB) służy potrzebom statystyki działalności budowlanej, sporządzania sprawozdań budowlanych, spisów budowli i mieszkań, statystyki cen obiektów budowlanych oraz rachunków narodowych. Ponadto klasyfikacja służy do klasyfikowania obiektów budowlanych. Może być ona stosowana w trakcie zmiany zastosowania, renowacji, wyburzania, modernizacji obiektu budowlanego.

PKOB ułatwia wymianę informacji między uczestnikami procesu inwestycyjnego na/i między różnymi poziomami organizacyjnymi, np.

- między inwestorem, biurem projektów, wykonawcą,

- między organami centralnymi a wykonawcami robót budowlanych, inwestorami i odwrotnie,

w zakresie:

- określania i analizy wielkości i struktury potrzeb,

- planowania i bilansowania zadań i środków,

- opracowywania, ustalania i stosowania wskaźników planistycznych oraz techniczno-ekonomicznych dla obiektów budowlanych tego samego rodzaju dla celów projektowania, wdrażania nowych technologii i rozwiązań projektowych itp.,

- stosowania jednolitego grupowania i nazewnictwa obiektów budowlanych przy ustalaniu bazy normatywnej nakładów rzeczowych oraz w kalkulacji cen i kosztów na różnych etapach procesu inwestycyjnego.

2.

 Pojęcia podstawowe

Przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.

Budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

Za szczególny rodzaj budynku uważa się wiatę, która stanowi pomieszczenie naziemne, nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione.

W przypadku budynków połączonych między sobą (np. domy bliźniacze lub szeregowe), budynek jest budynkiem samodzielnym, jeśli jest oddzielony od innych jednostek ścianą przeciwpożarową od fundamentu po dach. Gdy nie ma ściany przeciwpożarowej, budynki połączone między sobą uważane są za budynki odrębne, jeśli mają własne wejścia, są wyposażone w instalacje i są oddzielnie wykorzystywane.

Budynki obejmują również samodzielne podziemne obiekty budowlane przystosowane do ochrony ludzi, zwierząt lub przedmiotów (np. podziemne: schrony, szpitale, centra handlowe oraz warsztaty i garaże).

Budynki dzielą się na mieszkalne i niemieszkalne.

Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Budynki niemieszkalne są to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych. W przypadku, gdy co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny.

Całkowita powierzchnia użytkowa budynku obejmuje całą powierzchnię budynku z wyjątkiem:

- powierzchni elementów budowlanych m.in. podpór, kolumn, filarów, szybów, kominów;

- powierzchni zajmowanych przez pomieszczenia techniczne instalacji ogólnobudowlanych;

- powierzchni komunikacji, np. klatki schodowe, dźwigi, przenośniki.

Część "mieszkaniowa'' budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie), pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania (np. wózkarnie, suszarnie).

Obiekty inżynierii lądowej i wodnej są to wszystkie obiekty budowlane nie klasyfikowane jako budynki, tj.: drogi kołowe, drogi kolejowe, mosty, autostrady, drogi lotniskowe, zapory wodne, itp.

3.

 Struktura klasyfikacji

Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych jest klasyfikacją czteropoziomową. Obejmuje ona:

* 2 sekcje

* 6 działów

* 20 grup

* 46 klas

Struktura symboli jest następująca:

1 Sekcja

|_|

1 2 Dział

|_|_|

1 2 3 Grupa

|_|_|_|

1 2 3 4 Klasa

|_|_|_|_|

Poziomy klasyfikacyjne odpowiadają układowi klasyfikacyjnemu przyjętemu w klasyfikacji CC.

4.

 Zasady klasyfikowania obiektów budowlanych

W Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych obiekty budowlane grupowane są w dwóch sekcjach: "Budynki" i "Obiekty inżynierii lądowej i wodnej". W ramach tych sekcji obiekty rozróżniane są zgodnie z projektem technicznym wynikającym ze specjalnej funkcji konstrukcji (np. budynki handlowe, konstrukcje drogowe, budowle wodne, kanalizacje).

Dla budynków, pierwszym kryterium klasyfikacyjnym jest charakter budynku - mieszkalny lub niemieszkalny. O zaliczeniu obiektu do obiektów inżynierii lądowej i wodnej decyduje przeznaczenie i związana z tym konstrukcja.

5.

 Wskazówki dotyczące klasyfikowania obiektów budowlanych

Za jednostkę klasyfikacyjną przyjmuje się zwykle pojedynczy obiekt budowlany (np. budynek, drogę, linie przesyłowe itp.). W niektórych przypadkach jednostkę klasyfikacyjną stanowi nieruchomość rozpatrywana jako kompleks obiektów budowlanych.

W przypadku kompleksowych obiektów budowlanych, składających się z kilku budynków, każdy budynek powinien być klasyfikowany jako samodzielna jednostka. Jeśli, na przykład, szkoła ogólnokształcąca składa się z budynku szkolnego i internatu, budynek szkolny powinien być klasyfikowany w 1263, a internat w pozycji 1130. Jednakże, w przypadku, gdy nie posiadamy szczegółowych informacji na temat klasyfikowanego kompleksu, całość klasyfikowana jest w pozycji 1263 zgodnie z główną funkcją jaką pełni szkoła w przykładowym kompleksie obiektów budowlanych.

W przypadku obiektów budowlanych użytkowanych lub przeznaczonych do wielu celów (np. budynek mieszkalny będący jednocześnie hotelem i biurem) klasyfikuje się je w jednej pozycji, zgodnie z ich głównym użytkowaniem.

Główne użytkowanie powinno być określane następująco:

- należy określić jaki procent całkowitej powierzchni użytkowej przeznaczony jest na różne cele, zgodnie z grupowaniami klasyfikacji - na najbardziej szczegółowym poziomie.

- następnie obiekt budowlany klasyfikowany jest zgodnie z metodą "góra - dół"2: najpierw określa się sekcję - 1 cyfra (budynek lub obiekt inżynierii lądowej i wodnej), następnie dział na poziomie 2 znaków (budynek mieszkalny, budynek niemieszkalny, infrastruktura transportu, itp.) najbardziej znaczący w ramach sekcji, następnie grupę (3 cyfry) najważniejszą w ramach działu, klasę (4 cyfry) mającą największy udział w powierzchni użytkowej w ramach grupy.

Zasadę tą ilustruje poniższy przykład teoretyczny:

Całkowita powierzchnia użytkowa budynku podzielona jest na:

Rodzaj użytkowania Procentowy udział całkowitej pow. użytk. Klasa PKOB
3 mieszkania 30% 1122
Biuro instytucji kredytowej 10% 1220
Sklepy i apteka 20% 1230
Biblioteka 30% 1262
Gabinet lekarski 10% 1264

W tym przypadku, budynek powinien być klasyfikowany w następujący sposób:

- w sekcji 1 "Budynki";

- w 2-cyfrowym dziale 12 "Budynki niemieszkalne", stanowiące główny udział procentowy (70%) w ramach sekcji 1;

- w 3-cyfrowej grupie 126 "Ogólnodostępne obiekty kulturalne, budynki o charakterze edukacyjnym lub szpitale oraz budynki zakładów opieki medycznej". stanowiące największy udział procentowy (40%) w ramach działu 12;

- w 4-cyfrowej klasie 1262 "Muzea i biblioteki", stanowiące największy udział procentowy (30%) w ramach grupy 126;

______

1 Klasyfikacja CC została opracowana na podstawie projektu klasyfikacji CPC (Central Product Classification), opublikowanej przez Narody Zjednoczone w 1991 r. CPC wyróżnia w dziale 52 "Obiekty budowlane" dwie główne kategorie "Budynki" i "Obiekty inżynierii lądowej i wodnej", które w CC występują jako dwie grupy główne.

2 Kryterium zaklasyfikowania jest przewaga całkowitej powierzchni użytkowej.

II.

PODZIAŁ OBIEKTÓW BUDOWLANYCH NA SEKCJE I DZIAŁY

Symbol PKOB Wyszczególnienie
Sekcja Dział
1 BUDYNKI
11 Budynki mieszkalne
12 Budynki niemieszkalne
2 OBIEKTY INŻYNIERII LĄDOWEJ I WODNEJ
21 Infrastruktura transportu
22 Rurociągi, linie telekomunikacyjne i elektroenergetyczne
23 Kompleksowe budowle na terenach przemysłowych
24 Obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe

III.

PODZIAŁ OBIEKTÓW BUDOWLANYCH NA GRUPY

Symbol PKOB Wyszczególnienie
Sekcja Dział Grupa
1 BUDYNKI
11 BUDYNKI MIESZKALNE
111 Budynki mieszkalne jednorodzinne
112 Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe
113 Budynki zbiorowego zamieszkania
12 BUDYNKI NIEMIESZKALNE
121 Hotele i budynki zakwaterowania turystycznego
122 Budynki biurowe
123 Budynki handlowo-usługowe
124 Budynki transportu i łączności
125 Budynki przemysłowe i magazynowe
126 Ogólnodostępne obiekty kulturalne, budynki o charakterze edukacyjnym, budynki szpitali i zakładów opieki medycznej oraz budynki kultury fizycznej
127 Pozostałe budynki niemieszkalne
2 OBIEKTY INŻYNIERII LĄDOWEJ I WODNEJ
21 INFRASTRUKTURA TRANSPORTU
211 Autostrady, drogi ekspresowe, ulice i drogi pozostałe
212 Drogi szynowe, drogi kolei napowietrznych lub podwieszanych
213 Drogi lotniskowe
214 Mosty, wiadukty i estakady, tunele i przejścia nadziemne i podziemne
215 Budowle wodne
22 RUROCIĄGI, LINIE TELEKOMUNIKACYJNE I ELEKTROENERGETYCZNE
221 Rurociągi i linie telekomunikacyjne oraz linie

elektroenergetyczne przesyłowe

222 Rurociągi sieci rozdzielczej i linie kablowe rozdzielcze
23 KOMPLEKSOWE BUDOWLE NA TERENACH

PRZEMYSŁOWYCH

230 Kompleksowe budowle na terenach przemysłowych
24 OBIEKTY INŻYNIERII LĄDOWEJ I WODNEJ POZOSTAŁE
241 Budowle sportowe i rekreacyjne
242 Obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane

IV.

SCHEMAT KLASYFIKACJI Z OBJAŚNIENIAMI

Symbol PKOB Wyszczególnienie Powiąz. KOB
Sekcja Dział Grupa Klasa
1 BUDYNKI
11 BUDYNKI MIESZKALNE
111 Budynki mieszkalne jednorodzinne
1110 Budynki mieszkalne jednorodzinne 115

116

117

118

Klasa obejmuje:
- Samodzielne budynki takie jak: pawilony,

wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki,

domy mieszkalne w gospodarstwach

rolnych, rezydencje wiejskie, domy

letnie itp.

- Domy bliźniacze lub szeregowe, w których

każde mieszkanie ma swoje własne wejście

z poziomu gruntu.

Klasa nie obejmuje:
- Budynków gospodarstw rolnych (1271)
- Budynków o dwóch mieszkaniach (1121)
- Budynków o trzech i więcej mieszkaniach

(1122)

112 Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe
1121 Budynki o dwóch mieszkaniach 111x
Klasa obejmuje:
- Budynki samodzielne, domy bliźniacze lub

szeregowe o dwóch mieszkaniach.

1122 Budynki o trzech i więcej mieszkaniach 111x

112

113

114

Klasa obejmuje:
- Budynki mieszkalne pozostałe, takie jak:

budynki mieszkalne, o trzech i więcej

mieszkaniach.

Klasa nie obejmuje:
- Budynków zbiorowego zamieszkania (1130)
- Hoteli (1211)
- Schronisk młodzieżowych, domków

kempingowych, domów wypoczynkowych (1212)

113 Budynki zbiorowego zamieszkania
1130 Budynki zbiorowego zamieszkania 119

122

123

124

125

126

128x

129

138

155x

157x

Klasa obejmuje:
- Budynki zbiorowego zamieszkania, w tym

domy mieszkalne dla ludzi starszych,

studentów, dzieci i innych grup

społecznych, np. domy opieki społecznej,

hotele robotnicze, internaty i bursy

szkolne, domy studenckie, domy dziecka,

domy dla bezdomnych itp.

- Budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych
- Budynki rezydencji prezydenckich i

biskupich

Klasa nie obejmuje:
- Szpitali, klinik i budynków instytucji z

opieką medyczną (lekarską lub

pielęgniarską) (1264)

- Zabudowań koszarowych (1274)
12 BUDYNKI NIEMIESZKALNE
121 Hotele i budynki zakwaterowania turystycznego
1211 Budynki hoteli 121

165x

273

Klasa obejmuje:
- Hotele, motele, gospody, pensjonaty i

podobne budynki oferujące

zakwaterowanie, z restauracjami lub bez

- Samodzielne restauracje i bary
Klasa nie obejmuje:
- Restauracji w budynkach mieszkalnych

(1122)

- Schronisk młodzieżowych, schronisk

górskich, domków kempingowych, domów

wypoczynkowych (1212)

- Restauracji w centrach handlowych (1230)
1212 Budynki zakwaterowania turystycznego, pozostałe 165x

166

167

169x

Klasa obejmuje:
- Schroniska młodzieżowe, schroniska

górskie, domki kempingowe, domy

wypoczynkowe oraz pozostałe budynki

zakwaterowania turystycznego

Klasa nie obejmuje:
- Hoteli i podobnych budynków oferujących

zakwaterowanie (1211)

- Wesołych miasteczek i parków

wypoczynkowych (2412)

122 Budynki biurowe
1220 Budynki biurowe 171

172

173

174

175

176

177

179

278

Klasa obejmuje:
- Budynki wykorzystywane jako miejsce

pracy dla działalności biura,

sekretariatu lub innych o charakterze

administracyjnym, np.: budynki banków,

urzędów pocztowych, urzędów miejskich,

gminnych, ministerstw, itp. lokali

administracyjnych;

- Budynki centrów konferencyjnych i

kongresów, sądów i parlamentów

Klasa nie obejmuje:
- Biur w budynkach przeznaczonych głównie

do innych celów.

123 Budynki handlowo-usługowe
1230 Budynki handlowo-usługowe 159x, 266x, 269x

271, 272

274, 275

276, 277

279, 285

289x

Klasa obejmuje:
- Centra handlowe, domy towarowe,

samodzielne sklepy i butiki, hale

używane do targów, aukcji i wystaw,

targowiska pod dachem, stacje paliw,

stacje obsługi, apteki itp.

Klasa nie obejmuje:
- Sklepów w budynkach przeznaczonych

głównie do innych celów

124 Budynki transportu i łączności
1241 Budynki łączności, dworców i terminali 146

261

262

263

264

265

266x

267

268

269x

326

665

Klasa obejmuje:
- Budynki lotnisk, budynki dworców

kolejowych, dworców autobusowych i

terminali portowych, budynki stacji

kolejek górskich i wyciągów

krzesełkowych;

- Budynki stacji nadawczych radia i

telewizji, budynki central

telefonicznych, centra telekomunikacyjne

itp.;

- Hangary lotnicze, budynki nastawni

kolejowych, "zajezdnie" dla lokomotyw i

wagonów;

- Budki telefoniczne;
- Budynki latarni morskich;
- Budynki kontroli ruchu powietrznego
Klasa nie obejmuje:
- Budynków stacji obsługi (1230);
- Zbiorników, silosów i budynków

magazynowych (1252);

- Dróg kolejowych (212);
- Dróg lotniskowych (2130);
- Linii telekomunikacyjnych i masztów

(2213, 2224);

- Terminali ropy i ropopochodnych (2303)
1242 Budynki garaży 266x

567

Klasa obejmuje:
- Garaże i zadaszone parkingi;
- Budynki do przechowywania rowerów
Klasa nie obejmuje:
- Stacji obsługi (1230);
- Parkingów w budynkach przeznaczonych

głównie do innych celów

125 Budynki przemysłowe i magazynowe
1251 Budynki przemysłowe 211, 212

213, 214, 215

216, 217

219

221, 223

227, 229x

281, 282,

283, 289x

Klasa obejmuje:
- Budynki przeznaczone na produkcję, np.

fabryki, wytwórnie filmowe, warsztaty,

rzeźnie, browary, montownie itp.

Klasa nie obejmuje:
- Kompleksowych przemysłowych obiektów

budowlanych (elektrowni, rafinerii,

itp.), które nie posiadają formy budynku

(230);

- Zbiorników, silosów i budynków

magazynowych (1252);

- Niemieszkalnych budynków gospodarstw

rolnych (1271)

1252 Zbiorniki, silosy i budynki magazynowe 231, 232,

233, 234,

235, 236,

237, 239,

241, 242,

243, 245,

249, 311,

321, 319x

321, 331,

332, 333,

334, 335,

336, 337,

339, 561,

562, 563x

Klasa obejmuje:
- Zbiorniki na ciecze;
- Zbiorniki na gazy;
- Silosy na zboże, cement i inne towary

sypkie;

- Chłodnie i budynki składowe

specjalizowane;

- Powierzchnie magazynowe
Klasa nie obejmuje:
- Budynków gospodarstw rolnych, w

szczególności silosów i budynków

magazynowych rolniczych przeznaczonych

do przechowywania zbiorów (1271);

- Wież ciśnień (2222);
- Terminali ropy i ropopochodnych (2303)
126 Ogólnodostępne obiekty kulturalne, budynki o charakterze edukacyjnym, budynki szpitali i zakładów opieki medycznej oraz budynki kultury fizycznej
1261 Ogólnodostępne obiekty kulturalne 143

144

145

147x

Klasa obejmuje:
- Kina, sale koncertowe, opery, teatry

itp.;

- Sale kongresowe, domy kultury i

wielozadaniowe sale wykorzystywane

głównie do celów rozrywkowych;

- Kasyna, cyrki, teatry muzyczne, sale

taneczne i dyskoteki, estrady itp.;

- Budynki schronisk dla zwierząt;
- Budynki ogrodów zoologicznych i botanicznych
Klasa nie obejmuje:
- Muzeów, galerii artystycznych (1262);
- Budynków kultury fizycznej (1265);
- Parków rozrywkowych i wypoczynkowych

(2412)

1262 Budynki muzeów i bibliotek 131x, 132x

133x, 134x,

135x,

136x,

137x, 139x

141

142

147x

Klasa obejmuje:
- Muzea, galerie sztuki, biblioteki i

centra informacyjne;

- Budynki archiwów
1263 Budynki szkół i instytucji badawczych 131x

132x

133x

134x

135x

136x

137x

139x

Klasa obejmuje:
- Budynki szkolnictwa przedszkolnego,

szkolnictwa podstawowego i

ponadpodstawowego (np. przedszkola,

szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły

średnie, licea ogólnokształcące, licea

techniczne, itp.), budynki szkół

zawodowych lub kształcenia

specjalistycznego;

- Budynki szkół wyższych i placówki

badawcze; laboratoria badawcze;

- Specjalne szkoły dla dzieci

niepełnosprawnych;

- Ośrodki kształcenia ustawicznego;
- Stacje meteorologiczne i hydrologiczne,

budynki obserwatoriów

Klasa nie obejmuje:
- Internatów, które są odrębnymi budynkami

oraz burs i domów studenckich (1130);

- Bibliotek (1262);
- Szpitali klinicznych (1264)
1264 Budynki szpitali i zakładów opieki medycznej 151

152

153

l54

155x

156

157x

158

159x

258

Klasa obejmuje:
- Budynki instytucji świadczących usługi

medyczne i chirurgiczne oraz

pielęgnacyjne dla ludzi,

- Sanatoria, szpitale długoterminowego

lecznictwa, szpitale psychiatryczne,

przychodnie, poradnie, żłobki, ośrodki

pomocy społecznej dla matki i dziecka,

- Szpitale kliniczne,
- Szpitale więzienne i wojskowe,
- Budynki przeznaczone do termoterapii,

wodolecznictwa, rehabilitacji, stacje

krwiodawstwa, laktaria, kliniki

weterynaryjne, itp.,

- Budynki instytucji ochrony zdrowia

świadczące usługi zakwaterowania, z

opieką lekarską i pielęgniarską dla

ludzi starszych, niepełnosprawnych, itp.

Klasa nie obejmuje:
- Domów opieki społecznej (bez opieki

medycznej) dla ludzi starszych lub

niepełnosprawnych, itp. (1130)

1265 Budynki kultury fizycznej 161

162

163

164

169x

Klasa obejmuje:
- Budynki przeznaczone dla imprez

sportowych w halach (boiska do

koszykówki, korty tenisowe, kryte

baseny, hale gimnastyczne, sztuczne

lodowiska itp.) wyposażone w stanowiska,

tarasy itp. przeznaczone dla widzów oraz

w prysznice, szatnie itp. dla

uczestników

- Zadaszone trybuny do oglądania sportów

na świeżym powietrzu

Klasa nie obejmuje:
- Hal wielofunkcyjnych przeznaczonych

głównie do celów rozrywkowych (1261)

- Boisk sportowych przeznaczonych do

sportów na świeżym powietrzu, np.

odkrytych kortów tenisowych, odkrytych

basenów itp. (2411)

127 Pozostałe budynki niemieszkalne
1271 Budynki gospodarstw rolnych 251, 252

253, 254

255, 256

257, 259,

361, 365,

368

Klasa obejmuje:
- Budynki gospodarstw rolnych i budynki

magazynowe dla działalności rolniczej

np. obory, stajnie, budynki inwentarskie

dla trzody chlewnej, owczarnie, stadniny

koni, przemysłowe fermy drobiu, stodoły,

pomieszczenia do przechowywania sprzętu,

szopy rolnicze, spiżarnie, piwnice do

przechowywania wina, kadzie na wino,

szklarnie, silosy rolnicze, itp.

Klasa nie obejmuje:
- Ogrodów zoologicznych i ogrodów

botanicznych (2412)

1272 Budynki przeznaczone do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych 148

185

186

Klasa obejmuje:
- Kościoły, kaplice, cerkwie, meczety,

synagogi, itp.

- Cmentarze i obiekty z nimi związane,

domy pogrzebowe, krematoria

Klasa nie obejmuje:
- Budynków kultu religijnego

wykorzystywanych jako muzea (1262),

1273 Obiekty budowlane wpisane do rejestru zabytków i objęte indywidualną ochroną konserwatorską oraz nieruchome, archeologiczne dobra kultury.
Klasa obejmuje
- Wszelkie obiekty budowlane bez względu

na stan zachowania, ale nie

wykorzystywane do innych celów,

- Nieruchome, archeologiczne dobra

kultury.

1274 Pozostałe budynki niemieszkalne, gdzie indziej nie wymienione 128x

178

181

182

183

184

189

Klasa obejmuje:
- Zakłady karne i poprawcze, areszty

śledcze, schroniska dla nieletnich,

- Zabudowania koszarowe;
- Obiekty miejskie użyteczności

publicznej, takie jak wiaty autobusowe,

toalety publiczne, łaźnie itp.

Klasa nie obejmuje:
- Budek telefonicznych (1241)
- Szpitali więziennych i wojskowych (1264)
- Budowli wojskowych (2420)
- Budynków mieszkalnych na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych (1130)
2 OBIEKTY INŻYNIERII LĄDOWEJ I WODNEJ
21 INFRASTRUKTURA TRANSPORTU
211 Autostrady, drogi ekspresowe, ulice i drogi pozostałe
2111 Autostrady i drogi ekspresowe 521

531x

581x

Klasa obejmuje:
- Autostrady i drogi ekspresowe

międzymiastowe, w tym skrzyżowania i

węzły wraz z:

instalacjami do oświetlenia dróg i

sygnalizacji, skarpami i nasypami,

rowami, ścianami oporowymi, urządzeniami

bezpieczeństwa ruchu, pasami jezdni

przeznaczonymi do parkowania i barierami

ochronnymi, przepustami pod drogami i

urządzeniami odwadniającymi drogi

Klasa nie obejmuje:
- Stacji obsługi umieszczonych wzdłuż

autostrad (1230)

- Mostów, wiaduktów i estakad (2141)
- Tuneli i przejść podziemnych (2142)
2112 Ulice i drogi pozostałe 521x

522

523

524

525

526

531x

532

533

534

535

Klasa obejmuje:
- Drogi na obszarach miejskich i

zamiejskich, w tym:

skrzyżowania, węzły komunikacyjne i

parkingi, np.: drogi, ulice,

aleje, ronda, drogi gruntowe, drogi

boczne, drogi dojazdowe, drogi wiejskie

i leśne, ścieżki dla pieszych, ścieżki

rowerowe, ścieżki do jazdy konnej, drogi

i strefy dla pieszych,

wraz z:

Instalacjami do oświetlenia dróg i

sygnalizacji, nasypami, rowami, słupkami

bezpieczeństwa, przepustami pod drogami

i urządzeniami odwadniającymi drogi

212 Drogi szynowe, drogi kolei napowietrznych lub podwieszanych
2121 Drogi szynowe kolejowe 381x

511x

513x

514x

515x

519x

581x

731x

732x, 733x

734x

735x

739x

Klasa obejmuje:
- Drogi szynowe kolejowe, bocznice,
- Budowle i urządzenia przeznaczone do prowadzenia ruchu

kolejowego: stacje, stacje postojowe, stacje rozrządowe itp.,

- Urządzenia i instalacje do sterowania ruchem kolejowym:

teletechniczne, informatyczne, energetyczne, oświetleniowe itp.

Klasa nie obejmuje:
- Budynków dworców kolejowych (1241)
- Mostów kolejowych (2141)
- Tuneli kolejowych (2142)
- Dróg szynowych na obszarach miejskich, dróg kolei napowietrznych lub podwieszanych (2122)
2122 Drogi szynowe na obszarach miejskich, drogi kolei napowietrznych lub podwieszanych 381x, 511x,

512, 513x,

514x, 515x,

517, 519x

581x, 731x 732x, 733x

734x, 735x 739x, 741, 742, 744, 749x

Klasa obejmuje:
- Drogi szynowe na obszarach miejskich:
- metro
- sieć miejska (linie tramwajowe), w tym na wydzielonej trasie,
- Drogi kolei napowietrznych lub podwieszanych,
- Budowle i urządzenia przeznaczone do prowadzenia ruchu:

stacje, stacje postojowe, zajezdnie itp.,

- Urządzenia i instalacje do sterowania ruchem:

teletechniczne, informatyczne, energetyczne, oświetleniowe, bezpieczeństwa, przeciwpożarowe itp.

Klasa nie obejmuje:
- Dróg szynowych kolejowych (2121)
213 Drogi lotniskowe
2130 Drogi lotniskowe 527
Klasa obejmuje:
- Pasy startowe, w tym drogi startowe o

nawierzchni sztucznej,

- Pasy dróg kołowania, w tym drogi

kołowania o nawierzchni sztucznej

- Nasypy, rowy odwadniające, instalacje

sygnalizacji świetlnej, systemy

oświetlenia nawigacyjnego oraz systemy

awaryjnego zasilania

- Miejsca startu śmigłowców
- Place postoju samolotów
Klasa nie obejmuje:
- Budynków i urządzeń lotniskowych (1241)
214 Mosty, wiadukty i estakady, tunele i przejścia nadziemne i podziemne
2141 Mosty wiadukty i estakady 382x

541

542

543

544

546

547

564

Klasa obejmuje:
- Mosty drogowe i kolejowe z wszelkiego

rodzaju materiałów (metalowe, betonowe

itp.), estakady, mosty ruchome,

wiadukty, mosty na drogach wiejskich i

leśnych, mosty dla pieszych, kładki,

mostki, włączając konstrukcje dróg na

tych obiektach

wraz z:

instalacjami oświetlenia, sygnalizacji,

bezpieczeństwa i postoju

2142 Tunele i przejścia podziemne 545
Klasa obejmuje:
- Budowle podziemne przeznaczone do ruchu

drogowego, i kolejowego i pieszego wraz

z:

instalacjami oświetlenia,

sygnalizacji, bezpieczeństwa i postoju

215 Budowle wodne
2151 Porty, przystanie i kanały żeglowne 381x

382x

613x

621

661

662

663

664

666

667

669

68x

Klasa obejmuje:
- Budowle portowe - morskie, rzeczne i na

jeziorach (nabrzeża, doki, baseny

portowe, falochrony, mola, tamy (groble)

portowe, pomosty itp.)

- Kanały żeglowne
- Budowle rzeczne i na jeziorach (śluzy,

mosty i tunele kanałowe), nabrzeża,

uregulowane brzegi rzek i dróg wodnych

- Porty wojskowe
- Stocznie
Klasa nie obejmuje:
- Zapór i podobnych budowli zbiorników

retencyjnych (2152)

- Portowych terminali ropopochodnych

(2303)

- Przystani jachtowych (2412)
- Budynków latarni morskich (1241)
2152 Zapory wodne 581x, 611,

612, 613x

614, 615

619x, 651,

652, 653,

654, 655,

656, 657, 658

659, 814,

815, 816,

817, 819x

Klasa obejmuje:
- Zapory wodne i podobne budowle do

zatrzymywania wody dla wszelkich celów:

produkcji energii w elektrowniach

wodnych, irygacji, regulacji spławności,

ochrony przeciwpowodziowej

- Groble, tamy, jazy, stopnie wodne i

budowle zabezpieczające brzegi

Klasa nie obejmuje:
- Elektrowni wodnych (2302)
- Śluz (2151)
2153 Budowle inżynierskie służące do nawadniania i kultywacji ziemi 68x

811

812

813

819x

Klasa obejmuje:
- Kanały irygacyjne i inne budowle

związane z dostarczaniem wody dla celów

kultywacji ziemi

- Akwedukty
- Budowle służące drenażowi i otwarte rowy

drenażowe

Klasa nie obejmuje:
- Zapór wodnych (2152)
- Wodociągów (2212, 2222)
22 RUROCIĄGI, LINIE TELEKOMUNIKACYJNE I ELEKTROENERGETYCZNE
221 Rurociągi i linie telekomunikacyjne oraz linie elektroenergetyczne przesyłowe
2211 Rurociągi przesyłowe do transportu ropy naftowej i gazu 551

552

556

558

559x

565x

566x

Klasa obejmuje:
- Rurociągi przesyłowe naziemne, podziemne lub podwodne do transportu produktów naftowych i gazu,
- Rurociągi przesyłowe naziemne, podziemne lub podwodne do transportu produktów chemicznych i innych produktów,
- Stacje pomp
Klasa nie obejmuje:
- Wodociągów (2212, 2222)
- Sieci gazowych rozdzielczych na terenach

miejskich (2221)

- Terminali ropy i ropopochodnych (2303)
2212 Rurociągi przesyłowe do transportu wody i ścieków 323

554

559x

565x

566x

Klasa obejmuje:
- Rurociągi przesyłowe naziemne, podziemne i podwodne do transportu wody i ścieków,
- Stacje pomp,
- Stacje filtrów lub ujęć wody
Klasa nie obejmuje:
- Kanałów irygacyjnych i akweduktów (2153)
- Rurociągów sieci rozdzielczych wody

(2222)

2213 Linie telekomunikacyjne przesyłowe 559x, 563x

565x, 566x,

582x

583x, 761,

764x, 769x,

771, 774x,

779x

Klasa obejmuje:
- Linie telekomunikacyjne (nadziemne, podziemne lub

podwodne), systemy przekaźnikowe, sieci radiowe,

telewizyjne lub kablowe, stacje przekaźnikowe, radary,

maszty, wieże i słupy telekomunikacyjne, infrastrukturę

radiokomunikacyjną.

Klasa nie obejmuje:
- Linii elektroenergetycznych przesyłowych (2214)
- Sieci telekomunikacji na terenach

miejskich (2224)

2214 Linie elektroenergetyczne przesyłowe 559x

563x

565x

566x

711

719x

721

724x

729x

Klasa obejmuje:
- Linie elektroenergetyczne przesyłowe nadziemne lub podziemne,
- Słupowe stacje transformatorowe (bez transformatorów) i rozdzielcze.
Klasa nie obejmuje:
- Instalacji oświetleniowych dróg i ulic

(2111, 2112)

- Linii elektroenergetycznych

rozdzielczych łącznie z urządzeniami

pomocniczymi (2224)

222 Rurociągi sieci rozdzielczej i linie kablowe rozdzielcze
2221 Rurociągi sieci rozdzielczej gazu 553x

559x

563x

565x

566x

Klasa obejmuje:
- Rurociągi sieci rozdzielczej gazu

naziemne i podziemne

2222 Rurociągi sieci wodociągowej rozdzielczej 284, 322

553x, 555

559x

563x, 565x,

566x, 631,

632, 633,

634, 635,

636, 637, 639

Klasa obejmuje:
- Rurociągi sieci rozdzielczej wody
- Rurociągi sieci rozdzielczej gorącej

wody, pary i sprężonego powietrza

- Studnie, fontanny, hydranty, wieże

ciśnień

Klasa nie obejmuje:
- Kanałów irygacyjnych (2153)
- Oczyszczalni wód i ścieków (2223)
2223 Rurociągi sieci kanalizacyjnej rozdzielczej 557

559x, 565x,

566x, 569,

641, 642,

643, 644,

645, 646,

647, 649

Klasa obejmuje:
- Rurociągi sieci kanalizacyjnej

rozdzielczej i kolektory

- Oczyszczalnie wód i ścieków
2224 Linie elektroenergetyczne i telekomunikacyjne rozdzielcze 559x, 563x

565x, 566x,

582x

583x, 712,

713, 719x,

722, 723x

724x, 729x,

743, 749x,

762, 763

764x, 765,

769x, 772

773, 774x

775, 779x

Klasa obejmuje:
- Linie elektroenergetyczne i

telekomunikacyjne rozdzielcze (nadziemne

lub podziemne) i instalacje pomocnicze

(stacje i podstacje transformatorowe,

słupy telegraficzne, itp.)

- Lokalne sieci telewizji kablowej i

związane z nią anteny zbiorcze

23 KOMPLEKSOWE BUDOWLE NA TERENACH PRZEMYSŁOWYCH
230 Kompleksowe budowle na terenach przemysłowych
Grupa ta zawiera kompleksowe obiekty budowlane przemysłowe (elektrownie, rafinerie itp.), które nie mają formy budynku
2301 Budowle dla górnictwa i kopalnictwa 315x, 319x,

324, 325,

329, 381x

389x, 411,

412, 413, 414, 415,

419, 421,

422, 423,

424, 425,

426, 429, 48,

516x 563x

565x, 566x,

623x

624x, 625x

723x, 754x

755x, 759x

Klasa obejmuje:
- Budowle dla górnictwa i kopalnictwa,

eksploatacji złóż węglowodorów,

eksploatacji kamieniołomów, żwirowni,

itp. (np. stacje załadowcze i

wyładowcze, wyciągi szybowe, itp.)

- Budowle wytwórni gipsu, cementowni,

cegielni, wytwórni materiałów

budowlanych ceramicznych, itp.

Klasa nie obejmuje:
- Budynków biurowych (1220)
- Budynków produkcyjnych (np. fabryk,

warsztatów) zadaszonych (1251)

2302 Elektrownie 389x

516x

563x

565x, 566x

616

623x

624x

625x

754x

755x

759x

Klasa obejmuje:
- Elektrownie wodne lub cieplne

wytwarzające energię elektryczną (np.

elektrownie opalane węglem, elektrownie

atomowe) i elektrownie napędzane wiatrem

- Budowle zakładów do przetwarzania

paliwa nuklearnego

- Spalarnie odpadów
Klasa nie obejmuje:
- Zapór wodnych (2152)
- Linii elektroenergetycznych, w tym

stacji transformatorowych i

rozdzielczych (2214)

- Linii elektroenergetycznych

rozdzielczych (2224)

2303 Zakłady chemiczne 315x

319x

389x

516x

563x

565x, 566x

623x

624x

625x

754x

755x

759x

Klasa obejmuje:
- Budowle będące częścią zakładów

chemicznych, petrochemii lub rafinerii

naftowych

- Urządzenia końcowe dla węglowodorów
- Koksownie, gazownie
Klasa nie obejmuje:
- Stacji obsługi (1230)
- Budynków przemysłowych (1251)
- Zbiorników, silosów i budynków

magazynowych (1252)

2304 Zakłady przemysłu ciężkiego, gdzie indziej nie sklasyfikowane 315x

319x

389x

516x

563x

565x, 566x

623x

624x

625x

754x

755x

759x

Klasa obejmuje:
- Budowle będące częścią terenów zakładów

przemysłu ciężkiego, takie jak wielkie

piece, walcownie, odlewnie itp.

Klasa nie obejmuje:
- Budynków przemysłowych (1251)
- Budowli dla górnictwa lub kopalnictwa

(2301)

24 OBIEKTY INŻYNIERII LĄDOWEJ I WODNEJ POZOSTAŁE
241 Budowle sportowe i rekreacyjne
2411 Boiska i budowle sportowe 571

572

573

577

Klasa obejmuje:
- Zagospodarowane tereny sportowe

przeznaczone do uprawiania sportów na

świeżym powietrzu, np. piłka nożna,

baseball, rugby, sporty wodne,

lekkoatletyka, wyścigi samochodowe,

rowerowe lub konne.

Klasa nie obejmuje:
- Zadaszonych trybun z miejscami do

siedzenia przeznaczonych do oglądania

sportów na świeżym powietrzu (1265)

- Hal sportowych (1265)
- Placów gier i zabaw, wesołych miasteczek

lub parków wypoczynkowych (2412)

- Pól golfowych (2412)
- Urządzeń przystani jachtowych (2412)
2412 Budowle sportowe i rekreacyjne pozostałe 574

575

576

579

751

752

756

831

Klasa obejmuje:
- Wesołe miasteczka lub parki wypoczynkowe

oraz inne obiekty na wolnym powietrzu

np.: trasy i szlaki narciarskie, wciągi

orczykowe, krzesełkowe i kabinowe -

zainstalowane na stałe;

- Skocznie, tory saneczkowe, bobslejowe,

pola golfowe, lotniska sportowe, ośrodki

jazdy konnej, przystanie jachtowe oraz

wyposażenie plaż i bazy sportów wodnych;

- Ogrody i parki publiczne, skwery, ogrody

botaniczne i zoologiczne;

- Schroniska dla zwierząt
Klasa nie obejmuje:
- Schronisk górskich (1212)
- Stacji kolejek linowych i wyciągów

krzesełkowych (1241)

- Budynków ogólnodostępnych obiektów

kulturalnych (1261)

- Hal sportowych (1265)
- Budynków ogrodów zoologicznych i

botanicznych (1261)

- Budynków schronisk dla zwierząt (1261)
242 Obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane
2420 Obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane 389x,

68x

Klasa obejmuje:
- Obiekty inżynierii wojskowej, np. forty,

blokhauzy, bunkry, strzelnice

(poligony); wojskowe centra

doświadczalne itp.

- Obiekty inżynierii lądowej i wodnej,

gdzie indziej nie sklasyfikowane,

łącznie z terenami wyrzutni

satelitarnych

- Porzucone obiekty byłych terenów

przemysłowych lub miejskich

- Wysypiska śmieci i miejsca składowania

odpadów

Klasa nie obejmuje:
- Wojskowych portów lotniczych (1241)
- Zabudowań koszarowych (1274)
- Portów wojskowych (2151)

V.

KLUCZ POWIĄZAŃ KOB - PKOB

KOB PKOB KOB PKOB KOB PKOB
111 1121+1122 156 1264 213 1251
112 1122 157 1130+1264 214 1251
113 1122 158 1264 215 1251
114 1122 159 1230+1264 216 1251
115 1110 217 1251
116 1110 161 1265 219 1251
117 1110 162 1265
118 1110 163 1265 221 1251
119 1130 164 1265 223 1251
165 1211+1212 227 1251
121 1211 166 1212 229 1251
122 1130 167 1212
123 1130 169 1212+1265 231 1252
124 1130 232 1252
125 1130 171 1220 233 1252
126 1130 172 1220 234 1252
128 1130+1274 173 1220 235 1252
129 1130 174 1220 236 1252
175 1220 237 1252
131 1262+1263 176 1220 239 1252
132 1262+1263 177 1220
133 1262+1263 178 1274 241 1252
134 1262+1263 179 1220 242 1252
135 1262+1263 243 1252
136 1262+1263 181 1274 245 1252
137 1262+1263 182 1274 249 1252
138 1130 183 1274
139 1262+1263 184 1274 251 1271
185 1272 252 1271
141 1262 186 1272 253 1271
142 1262 189 1274 254 1271
143 1261 255 1271
144 1261 191 * 256 1271
145 1261 192 * 257 1271
146 1241 193 * 258 1264
147 1261+1262 194 * 259 1271
148 1272 195 *
196 * 261 1241
151 1264 197 * 262 1241
152 1264 199 * 263 1241
153 1264 264 1241
154 1264 211 1251 265 1241
155 1130+1264 212 1251 266 1230+1241+1242
______

* PKOB nie wyróżnia obiektów budowlanych tymczasowych.

KOB PKOB KOB PKOB KOB PKOB
267 1241 329 2301 412 2301
268 1241 413 2301
269 1230+1241 331 1252 414 2301
332 1252 415 2301
271 1230 333 1252 419 2301
272 1230 334 1252 421 2301
273 1211 335 1252 422 2301
274 1230 336 1252 423 2301
275 1230 337 1252 424 2301
276 1230 339 1252 425 2301
277 1230 426 2301
278 1220 341 ** 429 2301
279 1230 343 ** 48 2301
346 ** 511 2121+2122
281 1251 347 ** 512 2122
282 1251 348 ** 513 2121+2122
283 1251 349 ** 514 2121+2122
284 2222 515 2121+2122
285 1230 351 ** 516 230
289 1230+1251 352 ** 517 2122
353 ** 519 2121+2122
291 * 358 **
292 * 359 ** 521 2111+2112
293 * 522 2112
294 * 361 1271 523 2112
295 * 365 1271 524 2112
296 * 368 1271 525 2112
297 * 369 *** 526 2112
299 * 527 2130
381 2121+2122+2151 +2301
311 1252 531 2111+2112
312 1252 382 2141+2151 532 2112
315 2301+2303+2304 383 ** 533 2112
319 1252+2301+2303+2304 389 230+242 534 2112
321 1252 391 * 535 2112
322 2222 392 * 541 2141
323 2212 393 * 542 2141
324 2301 394 * 543 2141
325 2301 399 * 544 2141
326 1241 545 2142
411 2301 546 2141

______

* PKOB nie wyróżnia obiektów budowlanych tymczasowych.

** oznacza, że zawartość danego podzbioru KOB nie jest odrębnie klasyfikowana wg PKOB.

*** PKOB nie wyróżnia budowli produkcyjnych leśnictwa.

KOB PKOB KOB PKOB KOB PKOB
547 2141 599 * 662 2151
663 2151
551 2211 611 2152 664 2151
552 2211 612 2152 665 1241
553 2221+2222 613 2151+2152 666 2151
554 2212 614 2152 667 2151
555 2222 615 2152 669 2151
556 2211 616 2302 68 2151+2153+2420
557 2223 619 2152 691 *
558 2211 692 *
559 22 621 2151 693 *
623 230 694 *
561 1252 624 230 696 *
562 1252 625 230 699 *
563 230+1252+2213+2214+2221+2222+2224
631 2222 711 2214
564 2141 632 2222 712 2224
565 22+230 633 2222 713 2224
566 22+230 634 2222 719 2214+2224
567 1242 635 2222
569 2223 636 2222 721 2214
637 2222 722 2224
571 2411 639 2222 723 2224+2301
572 2411 724 2214+2224
573 2411 641 2223 729 2214+2224
574 2412 642 2223
575 2412 643 2223 731 2121+2122
576 2412 644 2223 732 2121+2122
577 2411 645 2223 733 2121+2122
579 2412 646 2223 734 2121+2122
647 2223 735 2121+2122
581 2111+2121+2122+2152 649 2223 739 2121+2122
582 2213+2224 651 2152 741 2122
583 2213+2224 652 2152 742 2122
584 ** 653 2152 734 2224
589 ** 654 2152 744 2122
655 2152 749 2122+2224
591 * 656 2152
592 * 657 2152 751 2412
593 * 658 2152 752 2412
594 * 659 2152 753 2412
595 * 754 230
596 * 661 2151

______

* PKOB nie wyróżnia obiektów budowlanych tymczasowych.

** oznacza, że zawartość danego podzbioru KOB nie jest odrębnie klasyfikowana wg PKOB.

KOB PKOB
755 230
756 2412
759 230
761 2213
762 2224
763 2224
764 2213+2224
765 2224
769 2213+2224
771 2213
772 2224
773 2224
774 2213+2224
775 2224
779 2213+2224
791 *
793 *
796 *
797 *
798 *
799 *
811 2153
812 2153
813 2153
814 2152
815 2152
816 2152
817 2152
819 2152+2153
821 ****
822 ****
829 ****
831 2412
832 **
833 **
834 **
839 **

______

* PKOB nie wyróżnia obiektów budowlanych tymczasowych.

** oznacza, że zawartość danego podzbioru KOB nie jest odrębnie klasyfikowana wg PKOB.

**** oznacza, że zawartość danego podzbioru KOB, w PKOB nie jest traktowana jako obiekt budowlany i nie jest w niej ujęta.

1 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 lutego 2002 r. (Dz.U.02.18.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 marca 2002 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024