Wzór i tryb nadawania sztandaru jednostkom organizacyjnym Policji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 29 października 1996 r.
w sprawie wzoru i trybu nadawania sztandaru jednostkom organizacyjnym Policji.

Na podstawie art. 12 pkt 6 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515 oraz z 1996 r. Nr 59, poz. 269 i Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sztandar jednostki organizacyjnej Policji, zwanej dalej "jednostką", składa się z płata, głowicy, drzewca i szarfy.
§  2.
1.
Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu o boku długości 100 cm, koloru czerwonego po stronie głównej, a białego po stronie odwrotnej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę, przymocowaną do drzewca 7 gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata. Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte srebrną frędzlą długości 5 cm.
2.
Na stronie głównej płata znajduje się wizerunek orła białego, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej w odrębnych przepisach. Wysokość godła wynosi 46 cm. Pod godłem zamieszczony jest łukiem napis OJCZYZNA I PRAWO. Litery o wysokości 7 cm wykonane są w kolorze srebrnym.
3.
Wzór strony głównej płata sztandaru określa załącznik nr 1 i 1a.
4.
Na stronie odwrotnej znajduje się krzyż koloru granatowego o długości ramion równej wymiarom płata, kształtem podobny do państwowego krzyża zasługi. Szerokość ramion krzyża przy krawędziach płata wynosi 50 cm. Pośrodku krzyża znajduje się srebrna, ośmioramienna gwiazda. Gwiazda ma wysokość 47 cm. Pośrodku gwiazdy znajduje się czerwone pole na herb regionalny. Pole ma wysokość 20 cm. Dookoła gwiazdy należy umieścić nazwę jednostki Policji. Litery o wysokości od 5 do 7 cm wykonane są w kolorze srebrnym. Pomiędzy ramionami krzyża umieszczone są srebrne półwieńce dębowe o średnicy zewnętrznej 26 cm. W utworzonych przez nie polach znajdują się miejsca na oznaczenie: patrona sztandaru, fundatora sztandaru, inicjałów jednostki i numeru jednostki.
5.
Wzór strony odwrotnej płata sztandaru określa załącznik nr 2 i 2a do rozporządzenia.
§  3.
1.
Głowicę sztandaru stanowi orzeł biały dwustronny z wstęgą z napisem Policja. Głowica o wysokości 23,5 cm wykonana jest z metalu posrebrzanego lub stopu srebrnego.
2.
Głowica sztandaru jest przymocowana do górnej części drzewca nasadą metalową.
3.
Wzór głowicy sztandaru określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Drzewce sztandaru długości 250 cm jest wykonane z drewna toczonego o średnicy 4 cm. Drzewce jest dwudzielne, połączone tuleją z metalu białego. Na górnym końcu drzewca jest umieszczona głowica, na dolnym stożkowe okucie z metalu białego.
2.
Na drzewcu mogą być umieszczone gwoździe pamiątkowe.
§  5.
Szarfa o barwach Rzeczypospolitej Polskiej o szerokości 15 cm jest umieszczona na drzewcu poniżej głowicy po stronie głównej płata. Jej oba końce dochodzą do dolnego brzegu płata i są kończone frędzlą koloru srebrnego, taką jak płat sztandaru.
§  6.
1.
Sztandar jest symbolem tradycji, wierności, honoru, godności i dobrego imienia służby, których wymaga Rzeczpospolita Polska od policjantów.
2.
Sztandar jest szczególnym wyróżnieniem i znakiem jednostki Policji.
§  7.
Sztandar może być nadany komendom, komisariatom, szkołom, oddziałom prewencji i pododdziałom antyterrorystycznym Policji.
§  8.
1.
Sztandar nadaje jednostce Minister Spraw Wewnętrznych na wniosek kierownika jednostki po uprzednim jego zaopiniowaniu przez Komendanta Głównego Policji.
2.
Sztandar wraz z aktem nadania wręcza jednostce Minister Spraw Wewnętrznych lub w jego imieniu Komendant Główny Policji bądź ich przedstawiciele.
3.
Wręczenie sztandaru odbywa się w formie uroczystej ustalonej w ceremoniale policyjnym.
4.
Wzór aktu nadania sztandaru określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  9.
1.
Sztandar można ufundować, za zgodą Ministra Spraw Wewnętrznych.
2.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, w akcie nadania sztandaru wymienia się fundatorów.
§  10.
Sztandar przechowuje się stale w jednostce organizacyjnej Policji.
§  11.
Kierownik jednostki może zainicjować utworzenie komitetu sztandaru oraz wspierać działania takiego komitetu lub działania fundatorów.
§  12.
Kierownik jednostki jest obowiązany poinformować fundatorów sztandaru o trybie uzyskania zgody Ministra Spraw Wewnętrznych na fundowanie sztandaru oraz o zasadach opracowania i zatwierdzania wzoru sztandaru.
§  13.
1.
Barwny rysunek sztandaru w skali 1:3, wraz z opisem i uzasadnieniem proponowanych symboli dotyczących herbów, emblematów i cyfr, a także wykazem gwoździ honorowych i pamiątkowych, wraz z treścią napisów na nich zamieszczonych, kierownik jednostki powinien przedstawić drogą służbową Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
2.
Wzór sztandaru, o którym mowa w ust. 1, przechowywany jest w archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zwanym dalej "archiwum".
§  14.
Zgodę na ufundowanie sztandaru i zaakceptowany jego wzór doręcza się fundatorom za pośrednictwem zainteresowanego kierownika jednostki.
§  15.
O wykonaniu sztandaru według ustalonego wzoru Komendant Główny Policji zawiadamia Ministra Spraw Wewnętrznych.
§  16.
1.
Właściwa komórka organizacyjna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych sporządza akt wręczenia sztandaru.
2.
Wzór aktu wręczenia sztandaru określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  17.
1.
Wręczenia sztandaru nadanego jednostce dokonuje się podczas uroczystego apelu (zbiórki) policjantów.
2.
Na uroczystość wręczenia sztandaru zaprasza się fundatorów. Można również zaprosić przedstawicieli organów Państwa i samorządu terytorialnego oraz innych organizacji.
3.
W czasie wręczania sztandaru wbija się w drzewce sztandaru czternaście gwoździ honorowych mocujących płat sztandaru; mogą być także wbijane gwoździe pamiątkowe.
4.
Do wbijania gwoździ honorowych zaprasza się: przedstawiciela organów Państwa, Ministra Spraw Wewnętrznych, Komendanta Głównego Policji, przedstawiciela samorządu terytorialnego, fundatorów sztandaru, a także przedstawicieli innych zaproszonych organizacji.
5.
Gwoździe honorowe wbijają ponadto: kierownik jednostki oraz przedstawiciele oficerów, aspirantów, podoficerów i szeregowych Policji.
6.
Gwoździe pamiątkowe mogą być wbijane także podczas innych ważnych wydarzeń jednostki.
7.
Gwoździe pamiątkowe mogą zawierać daty i wydarzenia ważne w dziejach jednostki.
§  18.
1.
Kierownik jednostki, która uległa likwidacji lub której nadano sztandar nowego wzoru, dotychczasowy sztandar wraz z aktem nadania przekazuje do archiwum.
2.
Podczas przekazywania sztandaru sporządza się protokół, którego jeden egzemplarz pozostaje w jednostce, a po jednym egzemplarzu przesyła się do archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Głównej Policji.
3.
Protokół, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać opis sztandaru, wzmiankę o przekazaniu aktów nadania i ufundowania sztandaru oraz podpisy osoby przekazującej i przyjmującej. Do protokołu powinien być dołączony zarys dziejów sztandaru.
§  19.
1.
Ewidencję sztandarów nadawanych jednostkom prowadzi wyznaczona przez Ministra Spraw Wewnętrznych komórka organizacyjna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
Wzór księgi ewidencji nadanych sztandarów określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  20.
Jednostki organizacyjne Policji, którym nadano sztandary przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują te sztandary na mocy dotychczasowych aktów nadania.
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIKI Nr 1, 1a, 2, 2a

(pominięte)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

GŁOWICA SZTANDARU

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  4

AKT

NADANIA SZTANDARU NR ...

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  5

AKT

WRĘCZENIA SZTANDARU

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  6

KSIĘGA EWIDENCJI SZTANDARU

(pominięty)

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024