Organizacja i tryb przeprowadzania przez urzędy pracy kontroli oraz zasady współdziałania z innymi organami.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 czerwca 1995 r.
w sprawie organizacji i trybu przeprowadzania przez urzędy pracy kontroli oraz zasad współdziałania z innymi organami.

Na podstawie art. 61 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1995 r. Nr 1, poz. 1) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Kontrolę przestrzegania przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1995 r. Nr 1, poz. 1), zwanej dalej "ustawą", wykonują powiatowe urzędy pracy, zgodnie ze standardami określanymi przez Prezesa Krajowego Urzędu Pracy.
§  2.
1.
Czynności kontrolne wykonywane są jednoosobowo lub przez zespół osób, po okazaniu legitymacji służbowych i upoważnienia do przeprowadzenia kontroli.
2. 2
Legitymacje służbowe oraz upoważnienia do przeprowadzania kontroli dla pracowników wykonujących kontrolę wydaje starosta.
3. 3
(skreślony).
4.
Upoważnienie powinno zawierać podstawę prawną kontroli, numer i datę wystawienia, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe kontrolującego, nazwę i adres jednostki kontrolowanej, termin upływu ważności upoważnienia oraz temat kontroli.
§  3.
1.
Kontrola może być wykonywana w dniach i w godzinach pracy jednostki kontrolowanej, a także w dniach wolnych od pracy lub poza normalnymi godzinami pracy, jeżeli na terenie jednostki kontrolowanej przebywa osoba lub osoby wykonujące pracę.
2.
Kontrolujący jest uprawniony do wstępu i poruszania się po terenie jednostki kontrolowanej i nie podlega rewizji osobistej.
3.
Kontrolujący stosuje się do przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy obowiązujących w jednostce kontrolowanej.
4.
Przy wykonywaniu czynności kontrolnych kontrolujący może korzystać z pomieszczeń do pracy jednostki kontrolowanej.
§  4.
1.
Kontrolujący przeprowadza kontrolę w siedzibie jednostki kontrolowanej i w innych miejscach wykonywania pracy przez pracowników lub przez inne osoby świadczące pracę na jej rzecz.
2. 4
Czynności kontrolne polegające na badaniu dokumentów bądź sporządzaniu ich odpisów, przesłuchiwaniu świadków, żądaniu składania pisemnych lub ustnych wyjaśnień mogą być, za zgodą jednostki kontrolowanej, prowadzone w siedzibie powiatowego urzędu pracy.
§  5.
W toku kontroli kontrolujący uprawniony jest w szczególności do:
1)
dokonania oględzin miejsc wykonywania pracy,
2)
sprawdzania dokumentów tożsamości pracowników i osób wykonujących inne prace zarobkowe oraz innych osób przebywających na terenie jednostki kontrolowanej,
3)
badania dokumentów znajdujących się w jednostce kontrolowanej,
4)
wykonywania zdjęć fotograficznych i wykorzystywania innych środków audiowizualnych do udokumentowania stanu faktycznego,
5)
przesłuchiwania świadków,
6)
żądania od kierującego jednostką kontrolowaną oraz od osób, o których mowa w pkt 2, składania pisemnych i ustnych wyjaśnień.
§  6.
1.
Kontrolujący może sporządzać odpisy, wyciągi lub kserokopie z dokumentów.
2.
Zgodność odpisów i wyciągów oraz kserokopii z dokumentów poświadcza kierujący jednostką kontrolowaną lub inna upoważniona osoba.
§  7.
1.
Ustalenia z kontroli opisuje się w protokole kontroli, który powinien zawierać:
1)
zastrzeżenie, że służy tylko do użytku służbowego,
2)
imię i nazwisko kierującego jednostką kontrolowaną, pełną nazwę i dokładny adres tej jednostki,
3)
imię i nazwisko kontrolującego oraz numer i datę upoważnienia do przeprowadzenia kontroli,
4)
datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli,
5)
fakty ustalone w toku kontroli, a w szczególności dotyczące stwierdzonych nieprawidłowości,
6)
wskazanie osób odpowiedzialnych za stwierdzone nieprawidłowości,
7)
adnotację o sporządzeniu odpisów, wyciągów i kserokopii,
8)
wyszczególnienie załączników do protokołu,
9)
datę i miejsce podpisania protokołu.
2.
Protokół kontroli podpisuje kontrolujący i kierujący jednostką kontrolowaną, a w razie jego nieobecności - osoba pełniąca jego obowiązki.
3.
Jeżeli przed podpisaniem protokołu kierujący jednostką kontrolowaną lub osoba pełniąca jego obowiązki zgłosi na piśmie umotywowane zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole, kontrolujący jest obowiązany dokonać ich analizy, zbadać przedstawione dowody i w uzasadnionych przypadkach uzupełnić protokół.
4.
Jeżeli kierujący jednostką kontrolowaną lub osoba pełniąca jego obowiązki odmówi podpisania protokołu, powinna wówczas podać na piśmie przyczyny tej odmowy, a kontrolujący zamieszcza w protokole odpowiednią adnotację.
5.
Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach - po jednym dla kierującego jednostką kontrolowaną i dla kontrolującego.
6.
Jeżeli stwierdzone nieprawidłowości zostały usunięte przed zakończeniem kontroli, kontrolujący zamieszcza o tym w protokole odpowiednią adnotację.
7.
W protokole nie można dokonywać poprawek, skreśleń ani uzupełnień bez omówienia ich na końcu protokołu, z wyjątkiem sprostowania oczywistych omyłek pisarskich i rachunkowych, które parafuje kontrolujący.
§  8.
W razie przeprowadzenia kontroli, w wyniku której nie stwierdzono nieprawidłowości, nie stosuje się przepisu § 7. W tym przypadku kontrolujący sporządza notatkę z kontroli zawierającą informacje, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 1-4, oraz o zakresie przeprowadzonej kontroli. Kopię notatki kontrolujący przekazuje kierującemu jednostką kontrolowaną.
§  9. 5
 
1.
W przypadku stwierdzenia w toku kontroli naruszenia przepisów ustawy, starosta występuje z wnioskiem do właściwego kolegium do spraw wykroczeń o ukaranie kierującego jednostką kontrolowaną.
2.
Niezależnie od działań, o których mowa w ust. 1, starosta zawiadamia o naruszeniu przepisów ustawy właściwe organy, a w szczególności:
1)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych - gdy chodzi o naruszenie przepisów w zakresie ubezpieczenia społecznego oraz składek na Fundusz Pracy,
2)
Państwową Inspekcję Pracy - gdy chodzi o naruszenie przepisów prawa pracy,
3)
izbę skarbową - gdy chodzi o naruszenie przepisów prawa podatkowego,
4)
policję i wojewodę - gdy chodzi o naruszenie przepisów o cudzoziemcach,
5)
prokuraturę - gdy chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa.
§  10.
1. 6
Powiatowe urzędy pracy współdziałają w zakresie kontroli w szczególności ze związkami zawodowymi, Państwową Inspekcją Pracy, policją, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz urzędami kontroli skarbowej - zwanymi dalej "jednostkami współdziałającymi".
2. 7
Powiatowe urzędy pracy oraz jednostki współdziałające:
1)
przekazują sobie uwagi i informacje o uchybieniach ujawnionych w toku kontroli, mogące stanowić materiał do wykorzystania w zakresie wykonywania przez nie zadań,
2)
mogą, na podstawie porozumienia, organizować wspólne kontrole, o ile nie naruszy to innych przepisów.
3. 8
Powiatowe urzędy pracy mogą występować do jednostek współdziałających z wnioskami o przeprowadzenie kontroli lub o delegowanie przez te jednostki swoich przedstawicieli do udziału w inicjowanych przez siebie kontrolach.
4.
Wojewódzkie urzędy pracy i jednostki współdziałające mogą organizować wspólne szkolenia i narady w sprawie zadań, form i metod kontroli lub dokonywania ocen wyników przeprowadzonych kontroli.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2000 r. (Dz.U.00.2.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 stycznia 2000 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2000 r. (Dz.U.00.2.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 stycznia 2000 r.
3 § 2 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2000 r. (Dz.U.00.2.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 stycznia 2000 r.
4 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2000 r. (Dz.U.00.2.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 stycznia 2000 r.
5 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2000 r. (Dz.U.00.2.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 stycznia 2000 r.
6 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2000 r. (Dz.U.00.2.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 stycznia 2000 r.
7 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2000 r. (Dz.U.00.2.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 stycznia 2000 r.
8 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2000 r. (Dz.U.00.2.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 stycznia 2000 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.81.408

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i tryb przeprowadzania przez urzędy pracy kontroli oraz zasady współdziałania z innymi organami.
Data aktu: 30/06/1995
Data ogłoszenia: 13/07/1995
Data wejścia w życie: 28/07/1995