Sposób prowadzenia i organizacji działalności normalizacyjnej związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa oraz rodzaje dokumentów normalizacyjnych dotyczących tej problematyki, a także zasady i tryb opracowywania, ustanawiania i stosowania tych dokumentów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 stycznia 1995 r.
w sprawie sposobu prowadzenia i organizacji działalności normalizacyjnej związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa oraz rodzajów dokumentów normalizacyjnych dotyczących tej problematyki, a także zasad i trybu opracowywania, ustanawiania i stosowania tych dokumentów.

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 55, poz. 251) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa sposób prowadzenia i organizacji przez Polski Komitet Normalizacyjny, zwany dalej "Komitetem", działalności normalizacyjnej krajowej, związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa, obejmującej przedsięwzięcia mające na celu:
1)
uwzględnianie potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa w Polskich Normach,
2)
opracowywanie projektów Polskich Norm, związanych wyłącznie z obronnością i bezpieczeństwem państwa.
2.
Rozporządzenie określa także sposób prowadzenia i organizacji przez zainteresowanych ministrów działalności normalizacyjnej związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa, obejmującej przedsięwzięcia mające na celu opracowywanie projektów i ustanawianie norm obronnych oznaczanych symbolem NO, w zakresie, który ze względu na zachowanie tajemnicy państwowej i służbowej nie może być ujęty w Polskich Normach.
§  2.
Działalność normalizacyjna, o której mowa w § 1 ust. 2, jest finansowana ze środków zainteresowanych ministrów.
§  3.
1.
Przedsięwzięcia mające na celu uwzględnianie potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa Komitet realizuje w szczególności przez:
1)
przedstawianie do opinii zainteresowanych ministrów programów i planów prac Normalizacyjnych Komisji Problemowych,
2)
przedstawianie do opinii zainteresowanych ministrów projektów Polskich Norm wskazanych przez nich w programach i planach prac Normalizacyjnych Komisji Problemowych,
3)
uwzględnianie w składzie Normalizacyjnych Komisji Problemowych specjalistów z zakresu tematyki powierzonej tym Komisjom, zgłoszonych przez zainteresowanych ministrów.
2.
Przedsięwzięcia mające na celu opracowywanie projektów Polskich Norm, związanych wyłącznie z obronnością i bezpieczeństwem państwa, Komitet realizuje w szczególności przez:
1)
powoływanie, z inicjatywy zainteresowanych ministrów, Normalizacyjnych Komisji Problemowych w zakresach tematycznych związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, zwanych dalej "Komisjami",
2)
powierzanie, w drodze umowy, wskazanym przez zainteresowanych ministrów jednostkom organizacyjnym podległym tym ministrom, prowadzenia sekretariatów Komisji.
§  4.
1.
Do zadań Komisji, w zakresie określonym w § 1 ust. 2, należy:
1)
udział w programowaniu i planowaniu prac normalizacyjnych,
2)
opracowywanie, w miarę potrzeby, projektów norm obronnych oraz przedstawianie właściwym ministrom wniosków o ich ustanowienie przez ministra lub o wprowadzanie do nich zmian,
3)
udział w ocenie poziomu i stanu stosowania norm obronnych oraz w przedstawianiu wniosków w tych sprawach właściwym ministrom,
4)
współpraca z jednostkami organizacyjnymi, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2, w sprawach dotyczących opracowywania przez Komisję projektów norm obronnych.
2.
Komitet wyraża zgodę na realizację zadań Komisji, o których mowa w ust. 1, na wniosek zainteresowanych ministrów.
§  5.
1.
Projekty norm obronnych są opracowywane, opiniowane i uzgadniane z wykorzystaniem Polskich Norm ustalających metody działalności normalizacyjnej.
2.
Projekty norm obronnych są opracowywane zgodnie z programami i planami prac normalizacyjnych i przedstawiane do opinii projektantom, producentom i użytkownikom, wskazanym przez właściwego ministra.
3.
Wnioski o wprowadzenie zmian do norm obronnych zgłasza się właściwemu ministrowi.
4.
Normy obronne są ustanawiane przez właściwego ministra.
5.
Normy obronne obowiązują jednostki podległe właściwemu ministrowi w zakresie i terminie określonym w normie. Normy te obowiązują również inne podmioty w drodze umowy, z dniem jej zawarcia.
6.
Właściwy minister może, po zasięgnięciu opinii Ministra Obrony Narodowej, na wniosek podmiotu gospodarczego, uzasadniony ważnymi względami technicznymi lub gospodarczymi, udzielić zezwolenia na odstąpienie od obowiązku stosowania normy obronnej w całości lub w części.
7.
Biuro Komitetu, w porozumieniu ze służbą normalizacyjną właściwego ministra, rejestruje i nadaje numery normom obronnym oraz udziela informacji o pracach prowadzonych w zakresie tych norm.
§  6.
1.
Ministrowie Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych, każdy w zakresie swojego działania, powołają służbę normalizacyjną do prowadzenia w szczególności spraw związanych z:
1)
organizowaniem działalności, o której mowa w § 1 ust. 2, w tym opracowywaniem projektów norm obronnych,
2)
programowaniem i planowaniem prac normalizacyjnych dotyczących norm obronnych,
3)
opiniowaniem projektów norm obronnych,
4)
opiniowaniem wniosków, o których mowa w § 5 ust. 6,
5)
oceną projektów programów i planów prac w zakresie działalności normalizacyjnej, prowadzonej przez Komisje, oraz wnioskowaniem w sprawach dotyczących realizacji prac normalizacyjnych, wynikających z tych programów i planów,
6)
opiniowaniem projektów programów i planów prac, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1,
7)
opiniowaniem projektów Polskich Norm wskazanych w programach i planach, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2,
8)
wprowadzaniem obowiązku stosowania Polskich Norm, o których mowa w § 1 ust. 1,
9)
badaniem stosowania norm obronnych oraz Polskich Norm, o których mowa w § 1 ust. 1, wprowadzonych do obowiązkowego stosowania,
10)
informacją o działalności normalizacyjnej oraz rozpowszechnianiem norm obronnych.
2.
Inni zainteresowani ministrowie powołują służby normalizacyjne w zależności od potrzeb.
§  7.
1.
Właściwi ministrowie dokonają do dnia 31 grudnia 1996 r. przeglądu dotychczasowych dokumentów normalizacyjnych związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.
2.
W wyniku przeglądu, o którym mowa w ust. 1, dotychczasowe dokumenty normalizacyjne związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa mogą zostać zastąpione Polskimi Normami lub normami obronnymi.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.7.32

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia i organizacji działalności normalizacyjnej związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa oraz rodzaje dokumentów normalizacyjnych dotyczących tej problematyki, a także zasady i tryb opracowywania, ustanawiania i stosowania tych dokumentów.
Data aktu: 10/01/1995
Data ogłoszenia: 27/01/1995
Data wejścia w życie: 11/02/1995