Określenie wzoru powszechnego świadectwa udziałowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 lipca 1995 r.
w sprawie określenia wzoru powszechnego świadectwa udziałowego.

Na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 i z 1994 r. Nr 84, poz. 385) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wzór powszechnego świadectwa udziałowego, określony w załączniku do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR POWSZECHNEGO ŚWIADECTWA UDZIAŁOWEGO

Wymiary (w Papier Kolory Cechy graficzne Zabezpieczenia widoczne w paśmie promieniowania Numeracja
milimetrach) kolor znak wodny nitka zabezpieczająca włókna zabezpieczające zasadnicze strona przednia strona odwrotna nadfioletowego kolor seria numer rozmieszczenie
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
148,5 x 210 biały pas z lewej strony świadectwa przedstawiający powtarzający się wizerunek orła, pod nim napis RP NFI nitka w prawej części świadectwa z powtarzającym się napisem RP NFI oraz jego odbiciem lustrzanym włókna w kolorach niebieskim, czerwonym i zielonym brązowy, zielony W środkowej części świadectwa udziałowego napis - POWSZECHNE ŚWIADECTWO UDZIAŁOWE, po jego lewej stronie oznaczenie serii i numeru świadectwa.

Pod nim, oddzielony brązową linią, tekst następującej treści: NINIEJSZE ŚWIADECTWO UDZIAŁOWE ZOSTAŁO WYEMITOWANE PRZEZ SKARB PAŃSTWA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ZGODNIE Z ART. 29 USTAWY Z DNIA 30 KWIETNIA 1993 R. O NARODOWYCH FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH I ICH PRYWATYZACJI (DZ. U. NR 44, POZ. 202 Z PÓŹN. ZM.).

Poniżej napis MINISTER PRZEKSZTAŁCEŃ WŁASNOŚCIOWYCH i podpis.

Pod podpisem wizerunek orła (ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej) na tle brązowego koła, w otoku napis RZECZPOSPOLITA POLSKA w kolorze brązowym, po obu stronach orła znaki graficzne kształtem przypominające trójkąty, wydrukowane farbą metalizowaną.

W lewym dolnym rogu brązowa rozeta, z widocznymi w zależności od kąta patrzenia literami RP, obok niej napis WARSZAWA, 10 KWIETNIA 1995 r. W prawym dolnym rogu zielona rozeta zmieniająca kolor na miedzianozłoty w zależności od kąta patrzenia.

W centralnej części świadectwa kompozycja linii giloszowych w kolorach brązowym i zielonym tworząca rozetę.

W środkowej części rozety element graficzny z efektem płynnej zmiany kolorów szarego i zielonego.

Tło świadectwa stanowi układ linii giloszowych w kolorze jasnobrązowym, układających się w powtarzające się napisy RP NFI (z wizualnym elementem reliefu).

W lewym górnym rogu litery RP w kolorze białym, obwiedzione brązową linią, wypełnienie liter RP na stronie odwrotnej świadectwa kolorem brązowym, w całości widoczne pod światło.

W prawym górnym rogu wielopłaszczyznowy znak holograficzny w kształcie koła o średnicy 22 milimetrów, przedstawiający wizerunek orła na kartuszu i napis RP NFI widoczne przy zmianie kąta patrzenia, zawierający elementy półtonowe, mikrolitery RP NFI, mikrolinie i elementy animowane, wykonany w tęczowych kolorach zmieniających się w zależności od kąta patrzenia, ulegający zniszczeniu przy próbie oderwania od podłoża.

Całość świadectwa obramowana układem linii w kolorach zielonym i szarozielonym, tworzących ramkę. Po wewnętrznej stronie ramki powtarzające się napisy mikrodrukiem - RP NFI.

Na zewnątrz ramki biały, nie zadrukowany margines tworzący w dolnej części dokumentu pas o szerokości 15 milimetrów. Na nim umieszczone symetrycznie dwa oznaczenia serii i numeru świadectwa wydrukowane w kodzie OCR-B, służące do maszynowego odczytu.

Centralnie umieszczony tekst pouczenia w kolorze szarozielonym następującej treści:

POUCZENIE

1. Niniejsze świadectwo udziałowe jest papierem wartościowym na okaziciela w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239 z późniejszymi zmianami).

2. Niniejsze świadectwo udziałowe jest zbywalne i podlega dziedziczeniu. Przeniesienie własności niniejszego świadectwa udziałowego jest wolne od opłaty skarbowej.

3. Na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 z późniejszymi zmianami) niniejsze świadectwo udziałowe z mocy prawa dopuszczone jest do publicznego obrotu papierami wartościowymi.

4. Z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 z późniejszymi zmianami), do publicznego obrotu świadectwami udziałowymi stosuje się przepisy ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239 z późniejszymi zmianami).

5. Zgodnie z art. 37 i 38 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 z późniejszymi zmianami) niniejsze świadectwo udziałowe podlega wymianie na jednakową liczbę akcji w każdym z Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, istniejących w dniu emisji niniejszego świadectwa udziałowego i wyznaczonych do przeprowadzenia tej wymiany w drodze rozporządzenia Ministra Przekształceń Własnościowych. Z chwilą wymiany świadectwa udziałowego na akcje Narodowych Funduszy Inwestycyjnych wygasają wszelkie prawa reprezentowane przez świadectwo udziałowe.

6. Zgodnie z art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 z późniejszymi zmianami) Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, określić termin utraty ważności niniejszego świadectwa udziałowego. Ogłoszenie terminu utraty ważności świadectwa udziałowego może nastąpić nie później niż na rok przed upływem tego terminu.

7. W ZAMIAN ZA UTRACONE ŚWIADECTWO UDZIAŁOWE NIE BĘDZIE WYDANY JEGO DUPLIKAT ANI ŻADEN INNY DOKUMENT ZASTĘPCZY.

Pod nim prostokątne pole otoczone siatką giloszową w kolorze szarozielonym, w prawym górnym rogu litery RP w odbiciu lustrzanym w kolorze brązowym.

Tło stanowi układ linii giloszowych w kolorze beżowym, układających się w powtarzające się napisy RP NFI.

Całość obramowania układem linii w kolorze zielonoszarym tworzących ramkę.

W papierze

Nitka w prawej części w kolorach niebieskim i czerwonym.

Włókna w kolorach niebieskim, czerwonym i zielonym.

Broki w kolorze seledynowym.

Strona przednia

W środkowej części symetrycznie umieszczone dwa wizerunki orła na tle tarczy w kolorze seledynowym.

Znaki graficzne przypominające trójkąty wydrukowane farbą metalizowaną - w kolorze seledynowym.

Numeracja wewnątrz ramki - w kolorze seledynowym.

Fragmenty rozety.

czarny dwie duże litery siedmiocyfrowy litery serii i cyfry numeracji w układzie poziomym w lewej górnej części strony przedniej świadectwa, wewnątrz ramki;

na zewnątrz ramki w dolnej części świadectwa dwa oznaczenia serii i numeru wydrukowane w kodzie OCR-B, służące do maszynowego odczytu

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.114.546

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie wzoru powszechnego świadectwa udziałowego.
Data aktu: 10/07/1995
Data ogłoszenia: 05/10/1995
Data wejścia w życie: 05/10/1995