Zasady i tryb udzielania w 1991 r. dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 czerwca 1991 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania w 1991 r. dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych.

Na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy budżetowej na rok 1991 z dnia 23 lutego 1991 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 89) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o spółdzielni, rozumie się przez to spółdzielnię mieszkaniową prowadzącą gospodarkę zasobami mieszkaniowymi.
2.
Spółdzielni przysługuje dotacja z budżetu państwa na cele związane z utrzymaniem spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, zwana dalej "dotacją", przeznaczona na:
1)
częściowe pokrycie kosztów związanych z dostawą energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania i dostawy ciepłej wody do mieszkań spółdzielczych oraz do podłączonych do spółdzielczej sieci cieplnej domów jednorodzinnych i mieszkań w domach stanowiących własność prywatną;
2)
dofinansowanie kosztów remontów związanych z:
a)
usuwaniem wad technologicznych w budynkach, których montaż został zakończony do dnia 31 grudnia 1981 r.,
b)
przemieszczaniem reduktorów gazu średniego ciśnienia na zewnątrz budynków,
c)
instalacją liczników poboru ciepła i wody w budynkach oddanych do użytku przed dniem 1 stycznia 1991 r.
§  2.
Kwotę dotacji na cele, o których mowa w § 1 ust. 2:
1)
w pkt 1 - ustala się w wysokości różnicy między opłatami wymierzonymi użytkownikom mieszkań a ponoszonymi przez spółdzielnię kosztami zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych lub kosztami jej wytworzenia w urządzeniach własnych, powiększonymi o koszty remontów i konserwacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody w budynkach,
2)
w pkt 2 - ustala się na podstawie wniosków wojewodów, z tym że kwota dotacji do kosztów instalacji liczników poboru ciepła i wody nie może przekroczyć 50% wydatków poniesionych na ten cel przez spółdzielnię.
§  3.
1.
Minister Finansów, na wniosek Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, uzgodniony z Ministrem-Szefem Urzędu Rady Ministrów, dokonuje w okresach kwartalnych przeniesienia wydatków do budżetów wojewodów z jednoczesnym określeniem wysokości wydatków na poszczególne miesiące.
2.
Rozliczenie z wykorzystania dotacji wojewodowie przedstawiają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w okresach kwartalnych, w terminie 20 dni po zakończeniu kwartału, według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia. W rozliczeniach kwartalnych nadpłaty dotacji mogą być zaliczane na poczet dotacji należnej na następny kwartał.
3.
Terminy rozliczeń dotacji przez spółdzielnie ustalają wojewodowie.
4.
Rozliczenie dotacji za rok 1991 wojewodowie przedstawiają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w terminie do dnia 15 lutego 1992 r. Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata dotacji w skali województwa, podlega ona przekazaniu w ciągu 7 dni po tej dacie na rachunek bieżący - subkonto dochodów - Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
5.
Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa opracowuje i przedstawia Ministrowi Finansów zbiorcze rozliczenie dotacji w ciągu 15 dni po terminie wyznaczonym dla wojewodów.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do rozliczeń od dnia 1 stycznia 1991 r.

ZAŁĄCZNIK

NA ROZLICZENIE DOTACJI NA CZĘŚCIOWE POKRYCIE KOSZTÓW UTRZYMANIA SPÓŁDZIELCZYCH ZASOBÓW MIESZKANIOWYCH ZA OKRES OD 1 STYCZNIA DO .............................. 1991 R.

sporządzającej rozliczenie

A. Dotacja do centralnego ogrzewania i ciepłej wody:

Lp. Wyszczególnienie Jednostka miary Centralne ogrzewanie Ciepła woda Razem
1 2 3 4 5 6
1 Powierzchnia użytkowa lokali ogółem objętych centralnym ogrzewaniem i dostawą ciepłej wody tys.m2 x x
1.1 w tym lokali mieszkalnych tys.m2 x
2 Przeciętna liczba osób zamieszkałych w lokalach objętych dostawą ciepłej wody osoby x
3 Koszty zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych mln zł
4 Koszt wytworzenia energii cieplnej w urządzeniach własnych mln zł
5 Koszty konserwacji i remontów instalacji wewnętrznej w budynkach mln zł
6 Łączne koszty dostarczania energii cieplnej (3+4+5) mln zł
6.1 w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni ogółem (6:1)
6.2 przypadające na powierzchnię mieszkalną (6.1 x 1.1)
7 Opłaty od użytkowników lokali mieszkalnych mln zł
8 Dotacja należna (6.2-7) mln zł
9 Dotacja otrzymana mln zł
10 Nadpłata (+) niedobór (-) mln zł

B. Dotacja do kosztów remontów: mln zł

Lp. Rodzaj prac Koszty poniesione przez spółdzielnię Dotacja przyznana
1 Usuwanie wad technologicznych
2 Przemieszczanie reduktorów gazu
3 Instalacja liczników poboru ciepła i wody

Opracował: ........................

........................

(dyrektor, kierownik)

(imię i nazwisko,

nr telefonu)

..................................

.................... dnia ........

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.51.221

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania w 1991 r. dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych.
Data aktu: 07/06/1991
Data ogłoszenia: 17/06/1991
Data wejścia w życie: 01/01/1991, 17/06/1991