Odszkodowania za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 października 1987 r.
w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych.

Na podstawie art. 44 ust. 3 i art. 45 pkt 4 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz. U. z 1973 r. Nr 33, poz. 197) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za poszkodowanego uważa się osobę fizyczną lub prawną, która jest posiadaczem upraw i plonów rolnych uszkodzonych lub zniszczonych przez dziki, łosie, jelenie i daniele, zwane dalej "zwierzyną".
§  2.
1.
Odszkodowanie za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych wymienionych w ust. 2 obejmuje wynagrodzenie strat ilościowych i jakościowych produktu głównego tych upraw i plonów uszkodzonych lub zniszczonych przez zwierzynę.
2.
Za produkt główny w odniesieniu do:
1) 1
roślin włóknistych i oleistych oraz pszenicy, żyta, pszenżyta, owsa, jęczmienia, prosa, gryki, kukurydzy, koniczyny i traw uprawianych na nasiona, roślin strączkowych, a także ich mieszanek - uważa się zarówno ziarno, jak i słomę,
2)
buraków cukrowych i pastewnych oraz innych roślin okopowych uprawianych na paszę, z wyjątkiem ziemniaków - uważa się zarówno korzenie, jak i liście,
3)
ziemniaków - uważa się ich bulwy.
3. 2
Odszkodowanie obejmuje pełną wartość słomy roślin włóknistych. Odszkodowanie za słomę innych roślin niż włókniste oraz za liście buraczane i liście innych roślin okopowych uprawianych na paszę, z wyjątkiem ziemniaków, przy szkodach powstałych po dniu 11 czerwca, ustala się w wysokości 15% wartości odpowiednio ziarna, korzeni i bulw, a za liście buraków cukrowych - 20% wartości korzeni.
4. 3
Odszkodowanie za szkody na łąkach i pastwiskach obejmuje utraconą wartość masy zielonej w miejscach uszkodzenia darni, a w razie rekultywacji - również koszty doprowadzenia łąki lub pastwiska do stanu pierwotnego.
§  3.
1.
Przy ustalaniu wysokości odszkodowania uwzględnia się obszar zniszczonej lub uszkodzonej uprawy i plonu oraz ich cenę, a także przewidywaną wydajność z 1 ha danego gruntu oraz procent zniszczeń.
2.
W uprawach rolnych wymagających zaorania odszkodowanie ustala się, jeżeli szkoda powstała:
1)
w okresie do dnia 15 kwietnia - w wysokości 25%,
2)
w okresie od dnia 16 kwietnia do dnia 20 maja - w wysokości 40%,
3)
w okresie od dnia 21 maja do dnia 10 czerwca - w wysokości 60%,
4) 4
w okresie od dnia 11 czerwca - w wysokości 85%, a w razie konieczności sprzętu uprawy przed zaoraniem - 100%
§  4. 5
 
1.
Wysokość odszkodowania za uszkodzone uprawy i plony rolne ustala się na podstawie cen plonów rolnych konsumpcyjnych, paszowych lub przemysłowych obowiązujących uspołecznione jednostki skupu, z wyłączeniem premii okresowych, dopłat i potrąceń. W razie zróżnicowania cen w zależności od klasy plonu, stosuje się przeciętną cenę wszystkich klas, a w odniesieniu do upraw kontraktowanych - cenę wynikającą z umowy kontraktacyjnej.
2.
W razie powstania w danym roku na tej samej powierzchni szkody, po której jest wymagane zaoranie uprawy po raz drugi, trzeci lub czwarty, cenę, o której mowa w ust. 1, obniża się odpowiednio o 10, 20 lub 30%.
§  5. 6
Odszkodowanie nie przysługuje za szkody wyrządzone w gospodarstwie państwowym o łącznej wartości nie przekraczającej przy jednorazowym oszacowaniu 200 zł.
§  6.
1.
Poszkodowany jest obowiązany zgłosić niezwłocznie szkodę do właściwego ze względu na miejsce szkody:
1)
leśnictwa lub nadleśnictwa - w obwodach łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia na ośrodki hodowli zwierzyny Lasów Państwowych oraz w obwodach dzierżawionych przez dzierżawców zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim,
2)
zarządcy obwodu łowieckiego lub dzierżawcy nie zrzeszonego w Polskim Związku Łowieckim - w obwodach łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia na ośrodki hodowli zwierzyny państwowych gospodarstw rolnych i Polskiego Związku Łowieckiego oraz w obwodach dzierżawionych przez dzierżawców nie zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim,
3)
zarządcy terenu - na terenach nie wchodzących w skład obwodów łowieckich.
2.
Nadleśnictwo jest obowiązane do poinformowania sołtysów wsi, które są narażone na szkody wyrządzane przez zwierzynę, o sposobie zgłaszania szkód w uprawach i plonach rolnych.
3.
Leśnictwo, nadleśnictwo, zarządca lub dzierżawca obwodu bądź zarządca terenu nie wchodzącego w skład obwodu są obowiązani do prowadzenia ewidencji zgłoszeń.
4.
Zgłoszenie szkody może być dokonane przez poszkodowanych indywidualnie lub zbiorowo w formie pisemnej bądź ustnej.
5.
Poszkodowany jest obowiązany udzielić potrzebnych wyjaśnień i przedstawić, w miarę możliwości, dowody niezbędne do ustalenia rozmiarów szkody.
6.
O terminie zamierzonego sprzętu zniszczonych lub uszkodzonych upraw i plonów poszkodowany jest obowiązany powiadomić szacującego szkodę, o którym mowa w § 7 ust. 1 - nie później niż na pięć dni przed sprzętem.
§  7.
1.
Wstępnych oględzin i końcowego szacowania szkód dokonują właściwe ze względu na miejsce powstania szkody:
1)
nadleśnictwa - w obwodach łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia na ośrodki hodowli zwierzyny Lasów Państwowych oraz w obwodach łowieckich dzierżawionych przez dzierżawców zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim albo
2)
dzierżawcy lub zarządcy obwodów bądź terenów - w obwodach łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia na ośrodki hodowli zwierzyny państwowych gospodarstw rolnych i Polskiego Związku Łowieckiego oraz w obwodach dzierżawionych przez dzierżawców nie zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim i na terenach nie wchodzących w skład tych obwodów.
2.
Czynności, o których mowa w ust. 1, dokonuje się niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie pięciu dni od daty zgłoszenia szkody, w obecności poszkodowanego lub pełnoletniego członka jego rodziny, a w obwodach dzierżawionych przez dzierżawców zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim - także w obecności przedstawiciela dzierżawcy.
3. 7
Szacujący szkodę, w ciągu trzech dni od daty zgłoszenia szkody, powiadomi o terminie szacowania poszkodowanego, w obwodach dzierżawionych przez dzierżawców zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim - dzierżawcę obwodu, oraz zainteresowaną społeczno-zawodową organizację rolników.
4. 8
Nieobecność osób, o których mowa w ust. 2 lub przedstawiciela społeczno-zawodowej organizacji rolników, nie wstrzymuje dokonywania wstępnych oględzin lub końcowego szacowania szkody, jeżeli osoby te zostały powiadomione o terminie tych czynności.
5.
Ze wstępnych oględzin oraz końcowego szacowania szkody sporządza się protokół, który podpisują: szacujący szkodę, przedstawiciel dzierżawcy w obwodach łowieckich dzierżawionych przez dzierżawców zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim oraz poszkodowany lub pełnoletni członek jego rodziny.
6. 9
W szacowaniu szkody mogą uczestniczyć przedstawiciele społeczno-zawodowych organizacji rolników. Mają oni prawo podpisywania protokołu lub zgłaszania do niego zastrzeżeń.
§  8.
1.
W razie zgodnego ustalenia rozmiarów szkody i wysokości odszkodowania, protokół stanowi podstawę do wypłaty odszkodowania.
2-4. 10
(utraciły moc).
§  9. 11
Wypłaty odszkodowania dokonują nadleśnictwa właściwe ze względu na miejsce powstania szkody w terminie 30 dni od daty ostatecznego ustalenia wysokości odszkodowania.
§  10.
1.
Zarządcy obwodów łowieckich i terenów nie wchodzących w skład tych obwodów oraz dzierżawcy nie zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim są obowiązani zwrócić właściwemu przedsiębiorstwu lasów państwowych pełną kwotę odszkodowań wypłaconych za szkody powstałe w obwodach łowieckich i na terenach przez nich użytkowanych w terminie 1 miesiąca od dnia otrzymania zawiadomienia o wypłacie odszkodowania przez nadleśnictwo.
2.
Przedsiębiorstwa lasów państwowych mogą upoważnić właściwe nadleśnictwa do zawierania z zarządcami obwodów łowieckich i terenów nie wchodzących w skład tych obwodów oraz dzierżawcami nie zrzeszonymi w Polskim Związku Łowieckim porozumień co do bezpośredniego wypłacania poszkodowanym odszkodowań w imieniu przedsiębiorstw.
§  11.
1. 12
Dzierżawcy obwodów łowieckich zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim, w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku, zwracają właściwemu przedsiębiorstwu lasów państwowych taki procent kwot odszkodowań wypłaconych przez to przedsiębiorstwo, który obejmuje 20% wartości tusz pozyskanych dzików, łosi, jeleni i danieli oraz 15% wartości wypłaconych odszkodowań z tytułu szkód powstałych w dzierżawionym obwodzie łowieckim
2.
W razie wprowadzenia przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego zakazu polowań, przy naliczaniu odszkodowania w danym obwodzie nie uwzględnia się odszkodowań wypłaconych za szkody powstałe w tym obwodzie w okresie zakazu polowań.
3.
Wartość odszkodowań zwróconych przedsiębiorstwu lasów państwowych przez dzierżawców zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim nie może przekroczyć 90% kwoty odszkodowań wypłaconych przez to przedsiębiorstwo.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1975 r. w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez dziki, łosie, jelenie i daniele (Dz. U. Nr 28, poz. 146, z 1979 r. Nr 25, poz. 147 i z 1981 r. Nr 19, poz. 94).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1988 r.
1 § 2 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
2 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
3 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
4 § 3 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
5 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
7 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
8 § 7 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
9 § 7 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
10 § 8 ust. 2-4 utraciły moc z dniem 12 sierpnia 1989 r. zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 sierpnia 1989 r. (Dz.U.89.50.302).
11 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
12 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.34.189

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Odszkodowania za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych.
Data aktu: 26/10/1987
Data ogłoszenia: 12/11/1987
Data wejścia w życie: 01/01/1988