Podatki i opłaty lokalne oraz terminy płatności łącznego zobowiązania pieniężnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 lipca 1985 r.
w sprawie podatków i opłat lokalnych oraz terminów płatności łącznego zobowiązania pieniężnego.

Na podstawie art. 9 pkt 2 i 3, art. 18 ust. 3, art. 34 ust. 3 i art. 38 pkt 2 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i z 1985 r. Nr 12, poz. 50) oraz art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. Nr 7, poz. 41 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby fizyczne i osoby prawne nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej, które:
1)
są właścicielami, samoistnymi posiadaczami, użytkownikami wieczystymi nieruchomości lub użytkownikami nieruchomości na podstawie ustanowionego na nich prawa użytkowania,
2)
użytkują bez tytułu prawnego nieruchomości stanowiące własność Państwa,
3)
dzierżawią nieruchomości od jednostek gospodarki uspołecznionej, nie będących jednostkami gospodarczymi w rozumieniu przepisów o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej,

są obowiązane składać organowi podatkowemu wykazy nieruchomości sporządzone na formularzach według ustalonego wzoru:

-
jeżeli w ciągu roku zajdą w nieruchomości zmiany mające wpływ na wysokość podatku od nieruchomości lub świadczenia na fundusz miejski lub na fundusz gminny, w szczególności takie jak: zmiana wartości budynku dla celów ubezpieczenia ustawowego, zmiana powierzchni budynku lub gruntu albo zmiana sposobu użytkowania budynku - w terminie czternastu dni od zajścia zmiany,
-
jeżeli obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości lub świadczeniu na fundusz miejski lub na fundusz gminny powstał w ciągu roku - w terminie czternastu dni od powstania tego obowiązku.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne.
§  2.
Łączne zobowiązanie pieniężne określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1985 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz poboru świadczeń pieniężnych dotyczących nieruchomości w formie łącznego zobowiązania pieniężnego (Dz. U. Nr 44, poz. 215) jest płatne do kasy lub na rachunek organu podatkowego w następujących terminach:
1)
jeżeli kwota łącznego zobowiązania pieniężnego przekracza 2.000 zł rocznie - w czterech ratach w terminach do dnia: 15 lutego, 15 maja, 15 września i 15 listopada każdego roku,
2)
w pozostałych przypadkach - jednorazowo do dnia 15 lutego każdego roku.
§  3.
1.
Organ podatkowy ustala podstawę opodatkowania, od której są naliczane podatek od nieruchomości oraz świadczenia na fundusz gminny lub fundusz miejski.
2.
Inspektoraty Państwowego Zakładu Ubezpieczeń są obowiązane przesyłać organom podatkowym informacje o zmianach wartości budynków dla celów ubezpieczenia ustawowego oraz o wartości nowych budynków zgłoszonych do ubezpieczenia ustawowego.
§  4.
Podatek drogowy uiszcza się w terminie do dnia 31 marca każdego roku. Jeżeli wysokość podatku przekracza kwotę 2.000 zł rocznie, podatek może być uiszczony w dwóch równych ratach, w terminach do dnia 31 stycznia i do dnia 31 lipca każdego roku.
§  5.
Za pobór podatku drogowego urzędowi pocztowo-telekomunikacyjnemu przysługuje wynagrodzenie w wysokości 3,5% pobranych kwot.
§  6.
Za pobór opłaty miejscowej inkasentowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 7% sumy zainkasowanej opłaty.
§  7.
Za pobór podatku od posiadania psów inkasentowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 10% sumy zainkasowanego podatku.
§  8.
Wynagrodzenia, o których mowa w § 6 i 7, zwalnia się od podatku od wynagrodzeń.
§  10.
Osoby, o których mowa w § 1, są obowiązane złożyć organowi podatkowemu w terminie do dnia 31 października 1985 r. wykaz nieruchomości sporządzony na formularzu według ustalonego wzoru, jeżeli:
1)
przed dniem 31 października 1985 r. nie ciążył na nich obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości lub
2)
przed dniem 31 października 1985 r. były podatnikami podatku od nieruchomości i w stosunku do złożonego ostatnio wykazu dla celów tego podatku zaszły w nieruchomości zmiany mające wpływ na zmianę wysokości podatku od nieruchomości.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 marca 1982 r. w sprawie niektórych podatków i opłat terenowych (Dz. U. Nr 10, poz. 78 i Nr 24, poz. 171).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.44.216

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podatki i opłaty lokalne oraz terminy płatności łącznego zobowiązania pieniężnego.
Data aktu: 30/07/1985
Data ogłoszenia: 20/09/1985
Data wejścia w życie: 20/09/1985