Szczegółowy zakres i tryb działania Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów, jego Prezydium oraz Przewodniczącego Komitetu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 marca 1985 r.
w sprawie szczegółowego zakresu i trybu działania Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów, jego Prezydium oraz Przewodniczącego Komitetu.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. o utworzeniu Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów oraz Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń (Dz. U. Nr 55, poz. 280) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do szczegółowego zakresu działania Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów, zwanego dalej "Komitetem", należy:
1)
przygotowywanie we współdziałaniu z właściwymi organami i organizacjami oraz przedstawianie Radzie Ministrów podstawowych założeń polityki naukowo-technicznej,
2)
ustalanie głównych kierunków i zakresu badań naukowych, służących bezpośrednio gospodarce narodowej, oraz postępu naukowo-technicznego w powiązaniu z celami społeczno-gospodarczego rozwoju kraju, określonymi w planach perspektywicznych, w narodowych planach społeczno-gospodarczych oraz w centralnych planach rocznych,
3)
inicjowanie i opiniowanie kierunków i zakresu badań podstawowych o istotnym znaczeniu dla postępu naukowo-technicznego,
4)
określanie zasad tworzenia i znoszenia centralnych programów badawczo-rozwojowych o podstawowym znaczeniu dla społeczno-gospodarczego rozwoju kraju oraz opiniowanie kandydatów na wiodących koordynatorów realizacji tych programów,
5)
opiniowanie projektów najważniejszych zadań w zakresie rozwoju nauki i techniki, wyszczególnionych w narodowym planie społeczno-gospodarczym i centralnym planie rocznym, w szczególności:
a)
programów badawczo-rozwojowych o podstawowym znaczeniu dla społeczno-gospodarczego rozwoju kraju,
b)
zamówień rządowych na realizację szczególnie ważnych zadań w zakresie rozwoju nauki i techniki,
6)
opiniowanie ważniejszych założeń inwestycyjnych związanych z rozwojem nauki i postępem naukowo-technicznym oraz współdziałanie w programowaniu inwestycji związanych bezpośrednio z wykorzystaniem osiągnięć nauki i techniki,
7)
dokonywanie ocen i wyznaczanie kierunków rozwoju bazy materialnej zaplecza badawczo-rozwojowego,
8)
inicjowanie i opiniowanie zasad finansowania rozwoju nauki i postępu naukowo-technicznego, a w szczególności prac badawczo-rozwojowych i wdrożeń,
9)
inicjowanie opracowywania i opiniowanie stosowania instrumentów systemowych, w szczególności: ekonomiczno-finansowych, planistycznych i organizacyjnych, zmierzających do optymalizacji wyboru i podnoszenia efektywności prac badawczo-rozwojowych oraz do ułatwiania wdrażania i upowszechniania wyników tych prac w praktyce społeczno-gospodarczej,
10)
koordynowanie, kontrolowanie, przeprowadzanie analiz i dokonywanie ocen realizacji polityki naukowo-technicznej państwa, a w szczególności najważniejszych badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych oraz wdrażania i upowszechniania w gospodarce narodowej wyników badań o istotnym znaczeniu społeczno-gospodarczym,
11)
analizowanie ogólnospołecznej efektywności badań i postępu naukowo-technicznego,
12)
inspirowanie, koordynowanie i ocena współpracy naukowo-technicznej z zagranicą, w tym polityki licencyjnej i postlicencyjnej, eksportu osiągnięć naukowo-technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy w ramach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, oraz przedstawianie Radzie Ministrów projektów programów nabywania licencji,
13)
inspirowanie kierunków kształcenia i doskonalenia wysoko kwalifikowanych kadr oraz dokonywanie ocen ich wykorzystania w gospodarce narodowej,
14)
inicjowanie i opiniowanie ważniejszych działań w zakresie wynalazczości, racjonalizacji i wzornictwa przemysłowego, w tym zwłaszcza w zakresie polityki patentowej,
15)
inicjowanie i opiniowanie ważniejszych działań w zakresie normalizacji, metrologii i podnoszenia jakości produkcji, stymulujących postęp naukowo-techniczny w gospodarce narodowej,
16)
inspirowanie rozwoju i ustalanie zasad organizowania informacji w zakresie nauki, techniki oraz postępu naukowo-technicznego,
17)
inicjowanie opracowywania ekspertyz, ocen i wniosków dotyczących stanu nauki, techniki oraz postępu naukowo-technicznego na tle osiągnięć światowych,
18)
inspirowanie rozwoju informatyki,
19)
oddziaływanie na rozwój postaw proinnowacyjnych i kultury technicznej w społeczeństwie, w tym zwłaszcza wśród młodzieży, oraz inicjowanie działań, w celu ich krzewienia i popierania.
§  2.
1.
Komitet, realizując zadania określone w § 1, na posiedzeniach plenarnych rozpatruje i opiniuje sprawy określone w art. 8 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. o utworzeniu Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów oraz Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń (Dz. U. Nr 55, poz. 280), zwanej dalej "ustawą".
2.
Do udziału w pracach Komitetu Przewodniczący może zapraszać także osoby nie będące członkami Komitetu. Przewodniczący Komitetu na podstawie uchwały Prezydium Komitetu występuje z wnioskami o powołanie i odwołanie członka Komitetu.
3.
Komitet lub jego Prezydium mogą powoływać organy doradcze, międzyresortowe komisje i zespoły do opracowywania lub opiniowania spraw należących do zakresu działania Komitetu.
4. 1
(skreślony).
§  3.
Bieżącą obsługę Komitetu, jego Prezydium i Przewodniczącego wykonuje Sekretariat Komitetu będący komórką organizacyjną Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń.
§  4.
Prezydium Komitetu dysponuje rezerwami wszystkich rodzajów środków na rozszerzenie zakresu rzeczowego prac przewidzianego w planie, na przyspieszenie ich wykonania lub podejmowanie prac nie przewidzianych w planie.
§  5.
1.
Komitet, podejmując działania określone w § 1, uwzględnia zadania w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa państwa.
2.
W zakresie działalności naukowo-badawczej, rozwojowej i wdrożeniowej dotyczącej obronności kraju Komitet współpracuje z Komitetem Przemysłu Obronnego Rady Ministrów oraz z Ministrem Obrony Narodowej, a w zakresie działalności dotyczącej bezpieczeństwa państwa - z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  6.
1.
Komitet działa zgodnie z przyjętym regulaminem.
2.
Komitet powołuje ze swego składu zespoły problemowe w celu rozpatrywania określonych rodzajów spraw lub problemów i przygotowywania opinii Komitetu.
§  7.
1.
Prezydium Komitetu na posiedzeniach rozpatruje i decyduje w sprawach określonych w art. 7 ustawy.
2.
Przepisy § 5 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Przewodniczący Komitetu zwołuje i kieruje posiedzeniami Komitetu i jego Prezydium oraz wykonuje zadania określone w art. 5 i 6 ustawy.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 4 skreślony przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 października 1989 r. (Dz.U.89.56.331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 1989 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.21.92

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres i tryb działania Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów, jego Prezydium oraz Przewodniczącego Komitetu.
Data aktu: 25/03/1985
Data ogłoszenia: 09/05/1985
Data wejścia w życie: 09/05/1985