Zm.: rozporządzenie w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia budynków oraz mienia w gospodarstwach rolnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 stycznia 1984 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia budynków oraz mienia w gospodarstwach rolnych.

Na podstawie art. 5 ust. 4 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 72, poz. 357, z 1964 r. Nr 16, poz. 94 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1982 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia budynków oraz mienia w gospodarstwach rolnych (Dz. U. Nr 38, poz. 250) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 15 otrzymuje brzmienie:

"§ 15. 1. Przy obliczaniu odszkodowania za szkodę w budynku nie uwzględnia się amortyzacji nie przekraczającej 10% jego wartości, a przy szkodach huraganowych i powodziowych - 40%.

2. Jeżeli po powstaniu szkody została dokonana naprawa, odbudowa lub budowa innego budynku w tym samym gospodarstwie, a stopień amortyzacji jest wyższy niż określony w ust. 1, PZU dopłaca kwotę amortyzacji potrąconą przy likwidacji szkody. Dopłata ta nie może przekroczyć 40%:

1) wartości uszkodzonego budynku zakwalifikowanego do rozbiórki,

2) wysokości szkody ustalonej bez potrącenia amortyzacji i wartości pozostałości po szkodzie - w razie uszkodzenia części budynku.

3. Odszkodowanie łącznie z dopłatą, o której mowa w ust. 2, nie może przewyższać wartości naprawy, odbudowy lub budowy innego budynku.";

2)
w § 16 w ust. 1 w pkt 1 pod lit. a) wyrazy: "według obowiązujących podstawowych cen skupu, bez dopłat, premii kontraktacyjnych i potrąceń" zastępuje się wyrazami: "według cen obowiązujących w uspołecznionych jednostkach skupu dla plonów kontraktowanych, z wyłączeniem premii okresowych, dopłat i potrąceń.";
3)
w § 22:
a)
w ust. 1 skreśla się wyrazy: "których mięso zostało uznane za niezdatne do spożycia";
b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Przy ustalaniu wysokości szkody w trzodzie chlewnej padłej lub dobitej z konieczności, przyjmuje się 70% wartości rzeźnej zwierzęcia, z uwzględnieniem jego wagi stwierdzonej podczas leczenia, sekcji albo przy odbiorze pozostałości po szkodzie oraz przeciętnej ceny trzody chlewnej mięsno-słoninowej lub bekonowej według obowiązującego cennika zakontraktowanych zwierząt rzeźnych ustalonej według cen dla sztuk kontraktowanych dostarczonych w uzgodnionym terminie, z wyłączeniem premii okresowych, dopłat i potrąceń.",

c)
dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Za zwierzęta skierowane do uboju z konieczności, z których mięso zostało uznane za zdatne do spożycia, do odszkodowania obliczonego według zasad określonych w ust. 1 i 3 dokonuje się dopłaty w wysokości 10% kwoty uzyskanej ze sprzedaży. Kwota dopłaty nie może być niższa od kosztów transportu zwierzęcia do rzeźni. Koszty transportu ustala się przyjmując stawki za 1 km obowiązujące w transporcie Państwowej Komunikacji Samochodowej.";

4)
§ 23 otrzymuje brzmienie:

"§ 23. 1. Jeżeli właściciel sprzedał pozostałości po szkodzie jednostce gospodarki uspołecznionej, przy ustalaniu odszkodowania z obliczonej kwoty szkody (§ 22 ust. 1-3) potrąca się 50% kwoty uzyskanej ze sprzedaży pozostałości po szkodzie w bydle i koniach oraz 70% w trzodzie chlewnej.

2. Za wartość pozostałości po szkodzie uważa się kwotę uzyskaną za zwierzę lub tuszę zwierzęcia, którego mięso zostało uznane za zdatne do spożycia.

3. W razie nieudowodnienia sprzedaży pozostałości zwierzęcia po szkodzie jednostce gospodarki uspołecznionej, wysokość szkody zmniejsza się:

1) o 40% - w koniach,

2) o 60% - w bydle,

3) o 80% - w trzodzie chlewnej.

4. Nie dokonuje się potrąceń z tytułu sprzedaży pozostałości po szkodzie za zwierzęta padłe lub dobite z konieczności, z których mięso zostało uznane za niezdatne do spożycia.";

5)
w § 24 skreśla się wyrazy: "oraz § 23 ust. 1";
6)
w § 25 wyrazy: "(§ 16 ust. 1 pkt 2)" zastępuje się wyrazami: "(§ 16 ust. 1 pkt 1)";
7)
w § 34:
a)
pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) zawiadomić PZU w ciągu miesiąca od dnia otrzymania dokumentu ubezpieczenia, że dokument ten nie obejmuje wszystkich należących do niego budynków";

b)
dodaje się pkt 6 w brzmieniu:

"6) zawiadomić PZU, jeżeli wykazane w wezwaniu płatniczym lub nakazie płatniczym:

a) obszar użytków rolnych,

b) liczba bydła albo koni

są niezgodne z faktycznym stanem posiadania.";

8)
w § 38 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Jeżeli właściciel nie dopełnił obowiązków określonych w § 34 pkt 2 lit. c) oraz w pkt 4 i 6:

1) odpowiedzialność PZU w budynkach ogranicza się do budynków wymienionych w dokumencie ubezpieczenia, bez uwzględnienia dokonanego remontu i przebudowy, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w ust. 1,

2) odszkodowanie za szkody w mieniu ruchomym, uprawach i zwierzętach może być zmniejszone w takim stosunku, w jakim obszar lub liczba zwierząt, wymienione w nakazie płatniczym lub wezwaniu płatniczym, pozostaje do faktycznego stanu posiadania - nie więcej jednak niż o 50%."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1984 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.9.36

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia budynków oraz mienia w gospodarstwach rolnych.
Data aktu: 30/01/1984
Data ogłoszenia: 17/02/1984
Data wejścia w życie: 17/02/1984, 01/01/1984