Kwalifikowanie kandydatów na niektóre stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 7 lipca 1977 r.
w sprawie kwalifikowania kandydatów na niektóre stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. z 1948 r. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327 i 334, z 1951 r. Nr 1, poz. 2 i z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie ustala zasady i tryb kwalifikowania kandydatów na niżej wymienione stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia:
1)
ordynatorów oddziałów i kierowników wojewódzkich przychodni specjalistycznych nie będących ordynatorami,
2)
kierowników oddziałów anestezjologii,

kierowników oddziałów rehabilitacji,

kierowników oddziałów (działów) pomocy doraźnej,

kierowników zakładów (pracowni) rentgenodiagnostyki,

kierowników pracowni (zakładów) diagnostyki laboratoryjnej,

kierowników pracowni (zakładów) elektrodiagnostyki,

kierowników aptek szpitalnych.

2.
Rozporządzenie nie dotyczy kandydatów na stanowiska:
1)
w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego,
2)
w szpitalach klinicznych i działach klinicznych instytutów naukowo-badawczych oraz w innych jednostkach organizacyjnych podporządkowanych bezpośrednio Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  2.
1.
Na stanowiskach określonych w § 1 ust. 1 mogą być zatrudniani wyłącznie pracownicy medyczni zakwalifikowani w drodze konkursu.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy pracowników medycznych mających stopień doktora habilitowanego albo tytuł profesora nadzwyczajnego lub tytuł profesora zwyczajnego i ubiegających się o stanowisko stopnia ordynatorskiego w zespołach opieki zdrowotnej, w przemysłowych zespołach opieki zdrowotnej i w zespołach opieki zdrowotnej dla szkół wyższych.
§  3.
1.
Postępowanie konkursowe obejmuje:
1)
ogłoszenie o konkursie,
2)
wyznaczenie komisji konkursowej,
3)
rozpatrzenie przez komisję konkursową zgłoszonych kandydatur,
4)
przedstawienie przez komisję konkursową dwóch kandydatów odpowiadających wymaganiom niezbędnym do zatrudnienia na wakującym stanowisku lub jednego kandydata, jeżeli postępowanie objęło nie więcej niż dwie kandydatury,
5)
uznanie postępowania konkursowego za niebyłe, jeżeli zachodzą okoliczności określone w § 8.
2.
Wytypowanych kandydatów komisja konkursowa przedstawia:
1)
organowi właściwemu do powoływania na stanowisko ordynatora lub na stanowisko kierownika wojewódzkiej przychodni specjalistycznej nie będącego ordynatorem albo
2)
dyrektorowi danego zakładu, jeżeli wakują stanowiska, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2.
3.
Postępowanie konkursowe przeprowadza terenowy organ administracji państwowej sprawujący nadzór nad zakładem społecznym służby zdrowia, w którym wakuje stanowisko będące przedmiotem postępowania konkursowego, a w odniesieniu do zakładów kolejowej służby zdrowia - właściwy organ kolejowej służby zdrowia.
§  4.
1.
Ogłoszenie o konkursie powinno określać:
1)
nazwę i adres zakładu służby zdrowia,
2)
stanowisko będące przedmiotem postępowania konkursowego,
3)
wymagane kwalifikacje zawodowe kandydatów, z uwzględnieniem przebiegu dotychczasowej pracy i szkolenia podyplomowego,
4)
termin zgłoszenia wniosku i wymaganych dokumentów, nie krótszy niż 30 dni od ukazania się ogłoszenia,
5)
przewidywany termin rozpatrzenia zgłoszonych wniosków oraz

zawierać podstawowe informacje o warunkach socjalnych, które zapewnia zakład pracy, w szczególności dotyczące możliwości uzyskania mieszkania.

2.
Ogłoszenie o konkursie powinno być zamieszczone w tygodniku "Służba Zdrowia".
§  5.
1.
Kandydaci zgłaszający się na konkurs powinni przedstawić:
1)
podanie,
2)
dyplom oraz zaświadczenie o prawie wykonywania zawodu,
3)
dokumenty stwierdzające posiadanie kwalifikacji zawodowych wymaganych do zajmowania danego stanowiska,
4)
życiorys,
5)
opinię o pracy i miejsca (miejsc) zatrudnienia z okresu ostatnich trzech lat,
6)
oświadczenie co do karalności za wykroczenia zawodowe,
7)
oświadczenie o wykonywaniu lub niewykonywaniu zawodu poza zakładami społecznymi służby zdrowia,
8)
oświadczenie, że kandydat nie będzie wykonywał zawodu poza zakładami społecznymi służby zdrowia w razie objęcia stanowiska będącego przedmiotem postępowania konkursowego.
2.
Ograniczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 8, nie dotyczy wykonywania zawodu w przychodniach lekarskich i lekarsko-dentystycznych prowadzonych przez spółdzielnie pracy.
3.
Organ przeprowadzający postępowanie konkursowe uzupełnia materiały określone w ust. 1 opinią o kwalifikacjach zawodowych kandydata.
4.
Opinię, o której mowa w ust. 3, wydaje w terminie do trzech tygodni od dnia otrzymania wniosku o wydanie opinii odpowiedni specjalista, właściwy ze względu na ostatnie miejsce zatrudnienia kandydata, a mianowicie:
1)
specjalista wojewódzki, a w braku takiego specjalisty - specjalista regionalny, jeżeli przedmiotem konkursu jest stanowisko w zespole opieki zdrowotnej, w przemysłowym zespole opieki zdrowotnej lub w zespole opieki zdrowotnej dla szkół wyższych,
2)
członek krajowego zespołu specjalistycznego, jeżeli przedmiotem konkursu jest stanowisko w wojewódzkim szpitalu zespolonym, w specjalistycznym zespole opieki zdrowotnej lub w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym,
3)
specjalista wyznaczony przez właściwy organ kolejowej służby zdrowia, jeżeli przedmiotem postępowania konkursowego jest stanowisko w kolejowej służbie zdrowia.
§  6.
1.
W skład komisji konkursowej wchodzą:
1)
lekarz przedstawiciel organu przeprowadzającego postępowanie konkursowe - jako przewodniczący komisji,
2)
dyrektor zakładu, w którym wakuje stanowisko będące przedmiotem postępowania konkursowego,
3)
przedstawiciel zespołu specjalistycznego,
4)
przedstawiciel miejscowo właściwego zarządu towarzystwa (stowarzyszenia) naukowo-medycznego,
5)
pracownik medyczny zajmujący takie same stanowisko jak to, które jest przedmiotem postępowania konkursowego, wyznaczony przez organ przeprowadzający postępowanie,
6)
przedstawiciel Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia.
2.
Przedstawicielem zespołu specjalistycznego jest:
1)
dla stanowisk określonych w § 5 ust. 4 pkt 1 - przewodniczący wojewódzkiego zespołu specjalistycznego,
2)
dla stanowisk określonych w § 5 ust. 4 pkt 2 - przewodniczący krajowego zespołu specjalistów, jego zastępca lub członek zespołu wyznaczony przez przewodniczącego,
3)
dla stanowisk określonych w § 5 ust. 4 pkt 3 - specjalista wyznaczony przez właściwy organ kolejowej służby zdrowia.
§  7.
1.
Komisja konkursowa może żądać od osób zgłaszających się do konkursu wykazania się wiadomościami teoretycznymi oraz umiejętnościami praktycznymi w wyznaczonym zakresie, a także znajomością organizacji ochrony zdrowia; wiadomości te sprawdza komisja w pełnym składzie lub jej członkowie wyznaczeni przez przewodniczącego.
2.
Komisja konkursowa podejmuje wnioski końcowe w drodze głosowania tajnego.
3.
Z czynności komisji konkursowej sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.
§  8.
1.
Organ przeprowadzający postępowanie konkursowe uznaje postępowanie za niebyłe, jeżeli:
1)
wpłynęła tylko jedna kandydatura odpowiadająca wymaganiom określonym w § 5,
2)
komisja konkursowa w ciągu 14 dni po rozpatrzeniu zgłoszonych kandydatur wystąpi o powtórzenie postępowania konkursowego z powodu błędów stwierdzonych w dotychczasowym postępowaniu,
3)
przeprowadzona przez komisję konkursową ocena kwalifikacji zgłoszonych kandydatur nie uzasadnia przedstawienia kandydatów (kandydata) na wakujące stanowisko.
2.
Na czas niezbędny do ponownego przeprowadzenia postępowania konkursowego wakujące stanowisko może być powierzone lekarzowi mającemu odpowiednie kwalifikacje.
3.
Ponowne postępowanie konkursowe powinno być wszczęte nie później niż w ciągu roku od uznania postępowania konkursowego za niebyłe.
§  9.
1.
Działalność pracowników zatrudnionych na stanowiskach określonych w § 1 ust. 1 jest przedmiotem oceny dokonywanej:
1)
w zakresie organizacji i umiejętności kierowania pracą danej komórki raz na pięć lat - przez dyrektora zakładu, w którym zatrudniony jest pracownik,
2)
co do dalszego zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku pracownika, który osiągnął wiek emerytalny - przez przedstawiciela zespołu specjalistycznego, stosownie do ustaleń określonych w § 6 ust. 2.
2.
W ocenie, o której mowa w ust. 1 pkt 2, należy ustalić okres dalszego zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku. Przedłużenie tego okresu wymaga dokonania ponownej oceny.
3.
Oceny określone w ust. 1 powinny być przedstawione na piśmie organowi sprawującemu nadzór nad danym zakładem.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 27 czerwca 1962 r. w sprawie warunków wymaganych od lekarzy w zakładach opieki zamkniętej (Dz. U. Nr 40, poz. 176).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1977.23.100

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kwalifikowanie kandydatów na niektóre stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia.
Data aktu: 07/07/1977
Data ogłoszenia: 19/07/1977
Data wejścia w życie: 19/07/1977