Kwalifikowanie kandydatów na niektóre stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 7 lipca 1977 r.
w sprawie kwalifikowania kandydatów na niektóre stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. z 1948 r. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327 i 334, z 1951 r. Nr 1, poz. 2 i z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie ustala zasady i tryb kwalifikowania kandydatów na niżej wymienione stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia:
1)
ordynatorów oddziałów i kierowników wojewódzkich przychodni specjalistycznych nie będących ordynatorami,
2)
kierowników oddziałów anestezjologii,

kierowników oddziałów rehabilitacji,

kierowników oddziałów (działów) pomocy doraźnej,

kierowników zakładów (pracowni) rentgenodiagnostyki,

kierowników pracowni (zakładów) diagnostyki laboratoryjnej,

kierowników pracowni (zakładów) elektrodiagnostyki,

kierowników aptek szpitalnych.

2.
Rozporządzenie nie dotyczy kandydatów na stanowiska:
1)
w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego,
2)
w szpitalach klinicznych i działach klinicznych instytutów naukowo-badawczych oraz w innych jednostkach organizacyjnych podporządkowanych bezpośrednio Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  2.
1.
Na stanowiskach określonych w § 1 ust. 1 mogą być zatrudniani wyłącznie pracownicy medyczni zakwalifikowani w drodze konkursu.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy pracowników medycznych mających stopień doktora habilitowanego albo tytuł profesora nadzwyczajnego lub tytuł profesora zwyczajnego i ubiegających się o stanowisko stopnia ordynatorskiego w zespołach opieki zdrowotnej, w przemysłowych zespołach opieki zdrowotnej i w zespołach opieki zdrowotnej dla szkół wyższych.
§  3.
1.
Postępowanie konkursowe obejmuje:
1)
ogłoszenie o konkursie,
2)
wyznaczenie komisji konkursowej,
3)
rozpatrzenie przez komisję konkursową zgłoszonych kandydatur,
4)
przedstawienie przez komisję konkursową dwóch kandydatów odpowiadających wymaganiom niezbędnym do zatrudnienia na wakującym stanowisku lub jednego kandydata, jeżeli postępowanie objęło nie więcej niż dwie kandydatury,
5)
uznanie postępowania konkursowego za niebyłe, jeżeli zachodzą okoliczności określone w § 8.
2.
Wytypowanych kandydatów komisja konkursowa przedstawia:
1)
organowi właściwemu do powoływania na stanowisko ordynatora lub na stanowisko kierownika wojewódzkiej przychodni specjalistycznej nie będącego ordynatorem albo
2)
dyrektorowi danego zakładu, jeżeli wakują stanowiska, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2.
3.
Postępowanie konkursowe przeprowadza terenowy organ administracji państwowej sprawujący nadzór nad zakładem społecznym służby zdrowia, w którym wakuje stanowisko będące przedmiotem postępowania konkursowego, a w odniesieniu do zakładów kolejowej służby zdrowia - właściwy organ kolejowej służby zdrowia.
§  4.
1.
Ogłoszenie o konkursie powinno określać:
1)
nazwę i adres zakładu służby zdrowia,
2)
stanowisko będące przedmiotem postępowania konkursowego,
3)
wymagane kwalifikacje zawodowe kandydatów, z uwzględnieniem przebiegu dotychczasowej pracy i szkolenia podyplomowego,
4)
termin zgłoszenia wniosku i wymaganych dokumentów, nie krótszy niż 30 dni od ukazania się ogłoszenia,
5)
przewidywany termin rozpatrzenia zgłoszonych wniosków oraz

zawierać podstawowe informacje o warunkach socjalnych, które zapewnia zakład pracy, w szczególności dotyczące możliwości uzyskania mieszkania.

2.
Ogłoszenie o konkursie powinno być zamieszczone w tygodniku "Służba Zdrowia".
§  5.
1.
Kandydaci zgłaszający się na konkurs powinni przedstawić:
1)
podanie,
2)
dyplom oraz zaświadczenie o prawie wykonywania zawodu,
3)
dokumenty stwierdzające posiadanie kwalifikacji zawodowych wymaganych do zajmowania danego stanowiska,
4)
życiorys,
5)
opinię o pracy i miejsca (miejsc) zatrudnienia z okresu ostatnich trzech lat,
6)
oświadczenie co do karalności za wykroczenia zawodowe,
7)
oświadczenie o wykonywaniu lub niewykonywaniu zawodu poza zakładami społecznymi służby zdrowia,
8)
oświadczenie, że kandydat nie będzie wykonywał zawodu poza zakładami społecznymi służby zdrowia w razie objęcia stanowiska będącego przedmiotem postępowania konkursowego.
2.
Ograniczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 8, nie dotyczy wykonywania zawodu w przychodniach lekarskich i lekarsko-dentystycznych prowadzonych przez spółdzielnie pracy.
3.
Organ przeprowadzający postępowanie konkursowe uzupełnia materiały określone w ust. 1 opinią o kwalifikacjach zawodowych kandydata.
4.
Opinię, o której mowa w ust. 3, wydaje w terminie do trzech tygodni od dnia otrzymania wniosku o wydanie opinii odpowiedni specjalista, właściwy ze względu na ostatnie miejsce zatrudnienia kandydata, a mianowicie:
1)
specjalista wojewódzki, a w braku takiego specjalisty - specjalista regionalny, jeżeli przedmiotem konkursu jest stanowisko w zespole opieki zdrowotnej, w przemysłowym zespole opieki zdrowotnej lub w zespole opieki zdrowotnej dla szkół wyższych,
2)
członek krajowego zespołu specjalistycznego, jeżeli przedmiotem konkursu jest stanowisko w wojewódzkim szpitalu zespolonym, w specjalistycznym zespole opieki zdrowotnej lub w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym,
3)
specjalista wyznaczony przez właściwy organ kolejowej służby zdrowia, jeżeli przedmiotem postępowania konkursowego jest stanowisko w kolejowej służbie zdrowia.
§  6.
1.
W skład komisji konkursowej wchodzą:
1)
lekarz przedstawiciel organu przeprowadzającego postępowanie konkursowe - jako przewodniczący komisji,
2)
dyrektor zakładu, w którym wakuje stanowisko będące przedmiotem postępowania konkursowego,
3)
przedstawiciel zespołu specjalistycznego,
4)
przedstawiciel miejscowo właściwego zarządu towarzystwa (stowarzyszenia) naukowo-medycznego,
5)
pracownik medyczny zajmujący takie same stanowisko jak to, które jest przedmiotem postępowania konkursowego, wyznaczony przez organ przeprowadzający postępowanie,
6)
przedstawiciel Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia.
2.
Przedstawicielem zespołu specjalistycznego jest:
1)
dla stanowisk określonych w § 5 ust. 4 pkt 1 - przewodniczący wojewódzkiego zespołu specjalistycznego,
2)
dla stanowisk określonych w § 5 ust. 4 pkt 2 - przewodniczący krajowego zespołu specjalistów, jego zastępca lub członek zespołu wyznaczony przez przewodniczącego,
3)
dla stanowisk określonych w § 5 ust. 4 pkt 3 - specjalista wyznaczony przez właściwy organ kolejowej służby zdrowia.
§  7.
1.
Komisja konkursowa może żądać od osób zgłaszających się do konkursu wykazania się wiadomościami teoretycznymi oraz umiejętnościami praktycznymi w wyznaczonym zakresie, a także znajomością organizacji ochrony zdrowia; wiadomości te sprawdza komisja w pełnym składzie lub jej członkowie wyznaczeni przez przewodniczącego.
2.
Komisja konkursowa podejmuje wnioski końcowe w drodze głosowania tajnego.
3.
Z czynności komisji konkursowej sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.
§  8.
1.
Organ przeprowadzający postępowanie konkursowe uznaje postępowanie za niebyłe, jeżeli:
1)
wpłynęła tylko jedna kandydatura odpowiadająca wymaganiom określonym w § 5,
2)
komisja konkursowa w ciągu 14 dni po rozpatrzeniu zgłoszonych kandydatur wystąpi o powtórzenie postępowania konkursowego z powodu błędów stwierdzonych w dotychczasowym postępowaniu,
3)
przeprowadzona przez komisję konkursową ocena kwalifikacji zgłoszonych kandydatur nie uzasadnia przedstawienia kandydatów (kandydata) na wakujące stanowisko.
2.
Na czas niezbędny do ponownego przeprowadzenia postępowania konkursowego wakujące stanowisko może być powierzone lekarzowi mającemu odpowiednie kwalifikacje.
3.
Ponowne postępowanie konkursowe powinno być wszczęte nie później niż w ciągu roku od uznania postępowania konkursowego za niebyłe.
§  9.
1.
Działalność pracowników zatrudnionych na stanowiskach określonych w § 1 ust. 1 jest przedmiotem oceny dokonywanej:
1)
w zakresie organizacji i umiejętności kierowania pracą danej komórki raz na pięć lat - przez dyrektora zakładu, w którym zatrudniony jest pracownik,
2)
co do dalszego zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku pracownika, który osiągnął wiek emerytalny - przez przedstawiciela zespołu specjalistycznego, stosownie do ustaleń określonych w § 6 ust. 2.
2.
W ocenie, o której mowa w ust. 1 pkt 2, należy ustalić okres dalszego zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku. Przedłużenie tego okresu wymaga dokonania ponownej oceny.
3.
Oceny określone w ust. 1 powinny być przedstawione na piśmie organowi sprawującemu nadzór nad danym zakładem.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 27 czerwca 1962 r. w sprawie warunków wymaganych od lekarzy w zakładach opieki zamkniętej (Dz. U. Nr 40, poz. 176).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1977.23.100

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kwalifikowanie kandydatów na niektóre stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia.
Data aktu: 07/07/1977
Data ogłoszenia: 19/07/1977
Data wejścia w życie: 19/07/1977