Obowiązek posiadania dowodów zakupu niektórych materiałów przez rzemieślników opłacających podatki w formie ryczałtu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 października 1974 r.
w sprawie obowiązku posiadania dowodów zakupu niektórych materiałów przez rzemieślników opłacających podatki w formie ryczałtu.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rzemieślnicy opłacający podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu, z wyjątkiem karty podatkowej, jeżeli przy wykonywaniu działalności zarobkowej używają do produkcji lub świadczenia usług materiałów wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia, są obowiązani posiadać oraz przechowywać dowody zakupu tych materiałów. Obowiązek posiadania i przechowywania dowodów zakupu nie dotyczy produktów lub półfabrykatów wykonanych z materiałów wymienionych w wykazie, jeżeli te produkty lub półfabrykaty nie są w nim wymienione.
2.
Obowiązek określony w ust. 1 nie dotyczy rzemieślników wykonujących usługi dla ludności, jeżeli obrót z wykonywania tych usług wynosi co najmniej 85% ogólnego obrotu rocznego. Za usługi dla ludności uważa się usługi określone w przepisach o rozwoju usług.
3.
Dowody zakupu materiałów powinny odpowiadać warunkom określonym w art. 103 ust. 2 bądź 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60 z późniejszymi zmianami).
§  2.
1.
Rzemieślnicy określeni w § 1, na których ciąży obowiązek posiadania dowodów zakupu materiałów, są obowiązani prowadzić ewidencję tych dowodów w książkach ewidencji zakupów.
2.
Karty książki ewidencji zakupów powinny być ponumerowane.
3.
Przed rozpoczęciem zapisów książka ewidencji zakupów powinna być przedstawiona przez rzemieślnika do poświadczenia organowi administracji państwowej stopnia powiatowego, właściwemu według siedziby zakładu rzemieślniczego.
4.
Dowody zakupu powinny być kolejno numerowane i wpisywane do ewidencji w kolejności numeracji.
5.
Zapisy ewidencyjne powinny zawierać numer kolejny, datę wpisu, imię i nazwisko (nazwę firmy) sprzedawcy (dostawcy) i jego dokładny adres, oznaczenie rodzaju i ilości materiału, datę i numer dowodu zakupu oraz kwotę należności. W wypadku określonym w art. 103 ust. 3 dekretu o postępowaniu podatkowym zapisy ewidencyjne mogą nie zawierać danych dotyczących sprzedawcy (dostawcy) i jego adresu. Zapisy ewidencyjne powinny być dokonywane atramentem, ołówkiem kopiowym lub długopisem.
6.
Po zakończeniu każdego miesiąca kalendarzowego należy zsumować zapisy ewidencyjne dotyczące kwot należności, a po zakończeniu roku podatkowego sporządzić na oddzielnej karcie ogólne roczne zestawienie kwot należności za nabyte materiały.
7.
Rzemieślnik obowiązany jest złożyć książkę ewidencji zakupów właściwemu terenowemu organowi administracji państwowej (ust. 3) w terminie do dnia 15 stycznia roku następującego po roku podatkowym.
§  3.
1.
Zapisy ewidencyjne powinny być dokonywane w dniu przyjęcia materiałów do zakładu (magazynu).
2.
Jeżeli materiały zostały przyjęte do zakładu (magazynu) przed otrzymaniem dowodu zakupu, należy sporządzić szczegółowy opis materiałów, zawierający imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy, ilość i rodzaj materiałów, oraz dokonać zapisu w książce ewidencji zakupów na podstawie sporządzonego opisu. Opis powinien być przechowywany jako dowód wewnętrzny zakupu i połączony z otrzymanym następnie dowodem zakupu.
§  4.
1.
Rzemieślnicy określeni w § 2 ust. 1 są obowiązani przed zaprowadzeniem ewidencji i na koniec każdego roku podatkowego, a także w razie zakończenia działalności zarobkowej, sporządzić spis z natury materiałów określonych w wykazie i wpisać go do książki ewidencji zakupów.
2.
Pierwopisy spisu z natury materiałów powinny zawierać dane ilościowe według rodzajów lub grup rodzajowych i gatunków albo według jednostkowych cen nabycia, jeżeli są one różne dla materiałów należących do tego samego rodzaju. Przed wznowieniem transakcji po sporządzeniu spisu z natury materiałów pierwopisy powinny być ponumerowane, zszyte i na ostatniej stronie zaopatrzone w datę i czytelny podpis osoby lub osób, które je sporządziły. Pierwopisy powinny być sporządzone atramentem, ołówkiem kopiowym lub długopisem.
§  5.
Obowiązek posiadania dowodów zakupu, o których mowa w § 1, nie obejmuje materiałów powierzonych przez osoby zamawiające wykonanie określonego świadczenia oraz odpadów z tych materiałów, jeżeli odpady te nie mogą być użyte w danym zakładzie do produkcji lub świadczenia usług, z tym jednak że w czasie kontroli rzemieślnik powinien wskazać osobę (firmę), która powierzyła mu materiał.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 lipca 1970 r. w sprawie obowiązku posiadania rachunków dotyczących zakupu niektórych materiałów przez podatników opłacających podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu (Dz. U. Nr 18, poz. 152).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1975 r.

ZAŁĄCZNIK

Wykaz materiałów, których nabycie powinno być udokumentowane dowodami zakupu przez rzemieślników określonych w § 1 rozporządzenia

Akcesoria do pojazdów mechanicznych

Anilana używana do produkcji waty konfekcyjnej i watoliny

Anody

Armatura metalowa sanitarna i sieci domowej

Azotan srebra

Barwniki

Błamy z futer

Bursztyn

Cement

Cukier używany przy wykonywaniu rzemiosł spożywczych

Drewno łuszczarskie

Drewno okleinowe

Drewno tartaczne

Druty stalowe ciągnione

Farby olejne

Formierskie materiały

Ftalan oktylu

Ftalan butylu

Garbniki

Glejta ołowiana

Gliceryna

Grzejniki centralnego ogrzewania

Gumowe mieszanki

Kable i przewody

Kafle

Kamienie szlachetne i półszlachetne

Kauczuk naturalny i syntetyczny

Kołnierze ze skór futerkowych naturalnych i sztucznych

Kompozycje zapachowe

Lanolina

Lakiery

Lateks kauczuków naturalnych i syntetycznych

Lepiszcza do produkcji materiałów ściernych

Łożyska toczne

Mąka kokosowa

Materiały do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych (folia, igielit, skay itp.)

Masło kakaowe

Mąka używana przy wykonywaniu rzemiosł spożywczych

Metale nieżelazne

Mięso używane przy wykonywaniu rzemiosł spożywczych

Minia ołowiana

Olejki zapachowe

Okleiny

Papier i tektura używane przy wykonywaniu rzemiosł papierniczych

Płyty kamienne

Płyty paździerzowe

Płyty pilśniowe

Płyty wiórowe

Podłogowe materiały

Podzespoły i części zamienne stosowane w mechanice pojazdowej, elektromechanice, oraz tele- i radiomechanice

Pokrycia dekarskie

Przędza

Puch i wata używane przy wykonywaniu bieliźniarstwa

Sklejka

Skóry naturalne i sztuczne (także futerkowe)

Sole galwaniczne

Szczecina

Surowce do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Szkło budowlane

Ścienne materiały (cegła, pustaki)

Tarcica

Tkaniny używane przy wykonywaniu rzemiosł włókienniczych i odzieżowych

Tłuszcze używane przy wykonywaniu rzemiosł spożywczych

Wykładziny ścienne ceramiczne i z tworzyw sztucznych

Wyroby hutnictwa żelaza, stali i metali nieżelaznych

Watolina

Włosie naturalne

Wsady odlewnicze stopów metali

Wybuchowe materiały

Ziarno korundowe

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.43.261

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązek posiadania dowodów zakupu niektórych materiałów przez rzemieślników opłacających podatki w formie ryczałtu.
Data aktu: 30/10/1974
Data ogłoszenia: 18/11/1974
Data wejścia w życie: 01/01/1975