Zasady udzielania bezpłatnych urlopów pracownikom powołanym do pełnienia z wyboru funkcji w organizacjach społecznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 września 1974 r.
w sprawie zasad udzielania bezpłatnych urlopów pracownikom powołanym do pełnienia z wyboru funkcji w organizacjach społecznych.

Na podstawie art. 175 § 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141) po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa organizacje społeczne uprawnione do występowania z wnioskami o udzielanie bezpłatnych urlopów pracownikom powołanym do pełnienia funkcji z wyboru oraz ustala zakres uprawnień przysługujących tym pracownikom w okresie bezpłatnego urlopu.
2.
Rozporządzenie nie dotyczy członków rad zakładowych.
§  2.
Zakład pracy obowiązany jest udzielić pracownikowi powołanemu do pełnienia funkcji z wyboru w organizacji wymienionej w § 3 ust. 1 bezpłatnego urlopu na czas trwania mandatu, jeżeli z wyboru wynika obowiązek wykonywania pracy w charakterze pracownika tej organizacji.
§  3.
1.
Bezpłatnego urlopu udziela się na wniosek centralnych, wojewódzkich lub powiatowych instancji:
1)
Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej,
2)
Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego,
3)
Stronnictwa Demokratycznego,
4)
Zrzeszenia Związków Zawodowych i wchodzących w jego skład związków zawodowych,
5)
Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej i wchodzących w jej skład organizacji młodzieżowych.
2.
Wniosek o udzielenie pracownikowi bezpłatnego urlopu powinien być zgłoszony na piśmie, najpóźniej na 1 miesiąc przed terminem rozpoczęcia tego urlopu.
3.
Wcześniejsze rozpoczęcie bezpłatnego urlopu może nastąpić na podstawie porozumienia zakładu pracy i pracownika.
§  4.
W okresie bezpłatnego urlopu pracownik zachowuje prawo do zajmowanego mieszkania funkcyjnego, przysługującego mu umundurowania oraz do ulgi taryfowej przy przejazdach środkami lokomocji publicznej.
§  5.
1.
W okresie bezpłatnego urlopu stosunek pracy nie może być rozwiązany przez zakład pracy, chyba że zachodzi podstawa do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika albo zakład pracy ulega całkowitej likwidacji.
2.
Pracownika, któremu udzielono bezpłatnego urlopu na podstawie rozporządzenia, zakład pracy nie wykazuje w stanie zatrudnienia.
§  6.
Pracownikowi, który po bezpłatnym urlopie stawi się do pracy w terminie przewidzianym w art. 74 Kodeksu pracy, okres bezpłatnego urlopu wlicza się do okresu pracy w zakresie wszelkich uprawnień związanych z zatrudnieniem w danym zakładzie pracy.
§  7.
Organizacja społeczna, na której wniosek udzielono pracownikowi bezpłatnego urlopu, obowiązana jest zawiadomić niezwłocznie zakład pracy o ustaniu okoliczności uzasadniających udzielenie tego urlopu.
§  8.
Prezes Rady Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych może określić wypadki, w których pracownicy niektórych gałęzi gospodarki uspołecznionej zachowują w okresie bezpłatnego urlopu prawo do innych świadczeń poza określonymi w § 4.
§  9.
1.
W zakresie unormowanym niniejszym rozporządzeniem traci moc uchwała nr 446 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie zwolnień od pracy zawodowej pracowników urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych, powołanych do pełnienia niektórych funkcji i na szkolenie (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-73, poz. 892, z 1955 r. Nr 3, poz. 38, z 1965 r. Nr 7, poz. 21 i z 1973 r. Nr 17, poz. 103).
2.
Do czasu wydania przepisów, o których mowa w § 8, pozostają w mocy przepisy wydane w tym przedmiocie na podstawie uchwały wymienionej w ust. 1.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.37.218

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady udzielania bezpłatnych urlopów pracownikom powołanym do pełnienia z wyboru funkcji w organizacjach społecznych.
Data aktu: 20/09/1974
Data ogłoszenia: 19/10/1974
Data wejścia w życie: 01/01/1975