Świadczenia osób uprawiających rybołówstwo morskie na przeprowadzanie zabiegów hodowlanych na wodach morskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 29 sierpnia 1971 r.
w sprawie świadczeń osób uprawiających rybołówstwo morskie na przeprowadzanie zabiegów hodowlanych na wodach morskich. *

Na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. z 1963 r. Nr 22, poz. 115 i z 1970 r. Nr 3, poz. 14) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zabiegi hodowlane mające na celu ochronę rybostanu przeprowadza się na następujących obszarach wód morskich:
1)
na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim,
2)
w części Zatoki Gdańskiej zamkniętej linią łączącą cypel Hel z punktem styku polsko-radzieckiej granicy państwowej,
3)
na polskim morzu terytorialnym i obszarach polskiej strefy rybołówstwa morskiego.
2.
Zabiegi hodowlane obejmują zarybianie oraz wszelkie inne czynności zmierzające do zachowania i rozwoju zasobów rybnych.
§  2.
1.
Osoby prawne i fizyczne, uprawiające rybołówstwo morskie jako działalność gospodarczo-zarobkową na obszarach wód morskich określonych w § 1 ust. 1, obowiązane są do ponoszenia świadczeń pieniężnych na prowadzenie zabiegów hodowlanych.
2.
Środki potrzebne na każdy rok kalendarzowy na wykonanie zabiegów hodowlanych oraz wysokość świadczeń ponoszonych przez osoby prawne i fizyczne, o których mowa w ust. 1, ustala corocznie Komisja Ogólnobranżowa, działająca przy Zjednoczeniu Gospodarki Rybnej.
3.
Wysokość przewidzianych w ust. 1 świadczeń osób prawnych i fizycznych nie może przekroczyć 5% wartości złowionych ryb słodkowodnych i dwuśrodowiskowych, z wyjątkiem chwastu rybnego. Gatunki ryb zaliczane do chwastu rybnego ustalają na każdy rok kalendarzowy urzędy morskie w uzgodnieniu z Morskim Instytutem Rybackim. Wartość złowionych ryb określa się według obowiązujących cen skupu.
4.
Świadczenia pieniężne na prowadzenie zabiegów hodowlanych z tytułu uprawiania przez osoby fizyczne rybołówstwa morskiego w celach sportowych ponosi Polski Związek Wędkarski corocznie w wysokości ustalonej przez Komisję Ogólnobranżową wymienioną w ust. 2.
§  3.
Przy ustalaniu wysokości świadczeń na prowadzenie zabiegów hodowlanych bierze się pod uwagę sytuację biologiczną wód morskich wymienionych w § 1 ust. 1, ilość odławianych ryb stanowiących podstawę do ustalania wysokości świadczeń, udział poszczególnych osób prawnych i fizycznych w połowach ryb oraz inne czynniki wpływające na potrzeby w zakresie stosowania zabiegów hodowlanych.
§  4.
Nie ponoszą świadczeń na przeprowadzanie zabiegów hodowlanych instytuty naukowo-badawcze i szkoły wyższe uprawiające rybołówstwo morskie dla celów naukowo-badawczych i doświadczalnych oraz szkoły rybołówstwa morskiego uprawiające rybołówstwo dla celów szkoleniowych.
§  5.
Wpłat należnych z tytułu świadczeń na rzecz zabiegów hodowlanych dokonuje się na konto Zjednoczenia Gospodarki Rybnej lub innej instytucji wskazanej przez Zjednoczenie Gospodarki Rybnej za okresy kwartalne do końca miesiąca następującego po każdym kwartale.
§  6.
Środki uzyskane ze świadczeń na zabiegi hodowlane nie mogą być wykorzystywane na inne cele niż określone w § 1 ust. 2.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 8 października 1964 r. w sprawie świadczeń osób uprawiających rybołówstwo morskie na przeprowadzanie zabiegów hodowlanych na wodach morskich (Dz. U. Nr 40, poz. 274).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1971 r.
*Rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 22 czerwca 1996 r. na skutek uchylenia ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz.U.63.22.115) przez art. 45 ust. 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o rybołówstwie morskim (Dz.U.96.34.145).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1971.24.222

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Świadczenia osób uprawiających rybołówstwo morskie na przeprowadzanie zabiegów hodowlanych na wodach morskich.
Data aktu: 29/08/1971
Data ogłoszenia: 30/09/1971
Data wejścia w życie: 01/10/1971