Świadczenia osób uprawiających rybołówstwo morskie na przeprowadzanie zabiegów hodowlanych na wodach morskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 29 sierpnia 1971 r.
w sprawie świadczeń osób uprawiających rybołówstwo morskie na przeprowadzanie zabiegów hodowlanych na wodach morskich. *

Na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. z 1963 r. Nr 22, poz. 115 i z 1970 r. Nr 3, poz. 14) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zabiegi hodowlane mające na celu ochronę rybostanu przeprowadza się na następujących obszarach wód morskich:
1)
na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim,
2)
w części Zatoki Gdańskiej zamkniętej linią łączącą cypel Hel z punktem styku polsko-radzieckiej granicy państwowej,
3)
na polskim morzu terytorialnym i obszarach polskiej strefy rybołówstwa morskiego.
2.
Zabiegi hodowlane obejmują zarybianie oraz wszelkie inne czynności zmierzające do zachowania i rozwoju zasobów rybnych.
§  2.
1.
Osoby prawne i fizyczne, uprawiające rybołówstwo morskie jako działalność gospodarczo-zarobkową na obszarach wód morskich określonych w § 1 ust. 1, obowiązane są do ponoszenia świadczeń pieniężnych na prowadzenie zabiegów hodowlanych.
2.
Środki potrzebne na każdy rok kalendarzowy na wykonanie zabiegów hodowlanych oraz wysokość świadczeń ponoszonych przez osoby prawne i fizyczne, o których mowa w ust. 1, ustala corocznie Komisja Ogólnobranżowa, działająca przy Zjednoczeniu Gospodarki Rybnej.
3.
Wysokość przewidzianych w ust. 1 świadczeń osób prawnych i fizycznych nie może przekroczyć 5% wartości złowionych ryb słodkowodnych i dwuśrodowiskowych, z wyjątkiem chwastu rybnego. Gatunki ryb zaliczane do chwastu rybnego ustalają na każdy rok kalendarzowy urzędy morskie w uzgodnieniu z Morskim Instytutem Rybackim. Wartość złowionych ryb określa się według obowiązujących cen skupu.
4.
Świadczenia pieniężne na prowadzenie zabiegów hodowlanych z tytułu uprawiania przez osoby fizyczne rybołówstwa morskiego w celach sportowych ponosi Polski Związek Wędkarski corocznie w wysokości ustalonej przez Komisję Ogólnobranżową wymienioną w ust. 2.
§  3.
Przy ustalaniu wysokości świadczeń na prowadzenie zabiegów hodowlanych bierze się pod uwagę sytuację biologiczną wód morskich wymienionych w § 1 ust. 1, ilość odławianych ryb stanowiących podstawę do ustalania wysokości świadczeń, udział poszczególnych osób prawnych i fizycznych w połowach ryb oraz inne czynniki wpływające na potrzeby w zakresie stosowania zabiegów hodowlanych.
§  4.
Nie ponoszą świadczeń na przeprowadzanie zabiegów hodowlanych instytuty naukowo-badawcze i szkoły wyższe uprawiające rybołówstwo morskie dla celów naukowo-badawczych i doświadczalnych oraz szkoły rybołówstwa morskiego uprawiające rybołówstwo dla celów szkoleniowych.
§  5.
Wpłat należnych z tytułu świadczeń na rzecz zabiegów hodowlanych dokonuje się na konto Zjednoczenia Gospodarki Rybnej lub innej instytucji wskazanej przez Zjednoczenie Gospodarki Rybnej za okresy kwartalne do końca miesiąca następującego po każdym kwartale.
§  6.
Środki uzyskane ze świadczeń na zabiegi hodowlane nie mogą być wykorzystywane na inne cele niż określone w § 1 ust. 2.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 8 października 1964 r. w sprawie świadczeń osób uprawiających rybołówstwo morskie na przeprowadzanie zabiegów hodowlanych na wodach morskich (Dz. U. Nr 40, poz. 274).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1971 r.
*Rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 22 czerwca 1996 r. na skutek uchylenia ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz.U.63.22.115) przez art. 45 ust. 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o rybołówstwie morskim (Dz.U.96.34.145).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1971.24.222

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Świadczenia osób uprawiających rybołówstwo morskie na przeprowadzanie zabiegów hodowlanych na wodach morskich.
Data aktu: 29/08/1971
Data ogłoszenia: 30/09/1971
Data wejścia w życie: 01/10/1971