Zeznania podatkowe, zaliczki oraz tryb postępowania przy stosowaniu ulg inwestycyjnych w podatku wyrównawczym od przychodów z niektórych specjalistycznych działów produkcji rolnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 kwietnia 1969 r.
w sprawie zeznań podatkowych, zaliczek oraz trybu postępowania przy stosowaniu ulg inwestycyjnych w podatku wyrównawczym od przychodów z niektórych specjalistycznych działów produkcji rolnej.

Na podstawie art. 75 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60), art. 10 i 12 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) oraz art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o podatku wyrównawczym (Dz. U. z 1969 r. Nr 14, poz. 103) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podatnicy podlegający podatkowi wyrównawczemu określonemu w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o podatku wyrównawczym (Dz. U. z 1969 r. Nr 14, poz. 103), zwanej dalej "ustawą", obowiązani są corocznie złożyć zeznanie podatkowe w terminie do dnia 15 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Zeznanie powinno być złożone właściwemu według miejsca prowadzenia działalności gospodarczej organowi finansowemu prezydium powiatowej rady narodowej (miejskiej rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej w mieście wyłączonym z województwa).
2.
W wypadkach określonych w art. 14 ust. 3 ustawy w zeznaniu podaje się wszystkie osoby w tym przepisie wymienione.
§  2.
1.
W ciągu roku podatkowego podatnicy podatku wyrównawczego obowiązani są, bez wezwania organu finansowego, wpłacać w terminach do 15 marca, 15 czerwca, 15 września i 15 grudnia zaliczki na podatek wyrównawczy w wysokości po 1/4 kwoty tego podatku, ustalonej choćby nieprawomocnie za poprzedni rok podatkowy.
2.
Do czasu doręczenia decyzji ustalającej podatek wyrównawczy za rok poprzedni podatnicy wymienieni w ust. 1 obowiązani są, bez wezwania organu finansowego, wpłacać w terminach określonych w ust. 1 zaliczkę w takiej wysokości, jak za ostatni kwartał roku ubiegłego. Jeżeli ta zaliczka okaże się mniejsza od kwoty przypadającej do uiszczenia w myśl ust. 1, podatnik obowiązany jest wpłacić różnicę w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia decyzji ustalającej podatek za poprzedni rok.
3.
Podatnik, który rozpoczął działalność podlegającą podatkowi wyrównawczemu w ciągu roku podatkowego, obowiązany jest złożyć w ciągu tygodnia odpowiednią deklarację organowi finansowemu określonemu w § 1 i wpłacać zaliczkę na podatek począwszy od najbliższego kwartału. Wysokość zaliczki ustala ten organ.
§  3.
Zmiana wysokości zaliczki następuje na wniosek podatnika lub z urzędu, gdy w działalności podatnika zaszły takie zmiany, że wymiar podatku wyrównawczego będzie prawdopodobnie odbiegać od kwoty zaliczki o co najmniej 20%. O zmianach tych podatnik powinien zawiadomić właściwy organ finansowy (§ 1) w ciągu tygodnia od ich zaistnienia.
§  4.
1.
Podatnicy podatku wyrównawczego w celu uzyskania ulgi podatkowej z tytułu inwestycji przewidzianych w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1969 r. w sprawie podatku wyrównawczego od przychodów z niektórych specjalistycznych działów produkcji rolnej (Dz. U. Nr 14, poz. 99) obowiązani są:
1)
w terminie miesięcznym od daty rozpoczęcia budowy lub rozbudowy obiektów bądź zakładania nowych lub powiększania istniejących sadów zawiadomić o tym organ finansowy (§ 1),
2)
w terminie miesięcznym od ukończenia inwestycji (pkt 1), od daty zainstalowania nowo nabytych maszyn i urządzeń bądź daty ich nabycia, gdy nie wymagają one instalowania, złożyć wniosek do organu finansowego (§ 1) o przyznanie ulgi.
2.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
zatwierdzony projekt i pozwolenie budowlane, jeżeli w myśl prawa budowlanego są one wymagane; jeżeli podatnik takich dokumentów nie przedłoży - wzywa się go do ich przedstawienia w terminie 14 dni, uprzedzając, że w razie niedopełnienia tego obowiązku wniosek o przyznanie ulgi pozostanie bez rozpatrzenia,
2)
zaświadczenie organu do spraw budowlanych prezydium właściwej rady narodowej stwierdzające, że nowo wybudowany lub rozbudowany obiekt nadaje się do użytkowania, jaka jest powierzchnia nowo wybudowanego lub części rozbudowanego obiektu, że podana przez podatnika ilość zużytych materiałów odpowiada zużyciu w danym zakresie robót, a cena fachowej robocizny obcej odpowiada miejscowym warunkom,
3)
zaświadczenie właściwego do spraw rolnych organu prezydium rady narodowej stwierdzające powierzchnię nowego sadu, a przy powiększeniu istniejącego sadu - dodatkową powierzchnię,
4)
zestawienie wydatków poniesionych w związku z inwestycją oraz oryginalne dowody (rachunki), stwierdzające wysokość poniesionych wydatków.
3.
Nabycie nowych maszyn i urządzeń powinno być stwierdzone dowodem nabycia od jednostki gospodarki uspołecznionej.
4.
Oryginalne dowody (rachunki), o których mowa w ust. 2 pkt 4 i w ust. 3, pozostawia się w aktach dotyczących ulg.
§  5.
W roku podatkowym 1969 podatnicy podatku wyrównawczego powinni złożyć deklarację na zaliczki, w ciągu miesiąca od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Wysokość zaliczki ustala organ finansowy (§ 1) i doręcza decyzję podatnikowi.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się od roku podatkowego 1969.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1969.14.102

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zeznania podatkowe, zaliczki oraz tryb postępowania przy stosowaniu ulg inwestycyjnych w podatku wyrównawczym od przychodów z niektórych specjalistycznych działów produkcji rolnej.
Data aktu: 30/04/1969
Data ogłoszenia: 16/05/1969
Data wejścia w życie: 16/05/1969