Zasady odbywania studiów doktoranckich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 15 lutego 1968 r.
w sprawie zasad odbywania studiów doktoranckich.

Na podstawie art. 7 ust. 1 i art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. Nr 14, poz. 101) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Studia doktoranckie mogą być tworzone w uprawnionych do nadawania stopni naukowych wydziałach i innych jednostkach organizacyjnych szkół wyższych, placówkach naukowych Polskiej Akademii Nauk, instytutach naukowo-badawczych oraz przewidzianych ustawą o szkolnictwie wyższym samodzielnych placówkach typu naukowo-dydaktycznego.
2.
Studia doktoranckie mają na celu ułatwienie i przyspieszenie uzyskiwania stopni naukowych doktora z zakresu dziedzin nauk wymagających szczególnego wzrostu kadry naukowej.
§  2.
1.
Studia doktoranckie tworzą:
1)
w szkołach wyższych i w samodzielnych placówkach typu naukowo-dydaktycznego podległych Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego - ten minister w porozumieniu z Sekretarzem Naukowym Polskiej Akademii Nauk,
2)
w szkołach wyższych i w samodzielnych placówkach naukowo-dydaktycznego podległych innemu ministrowi oraz w instytutach naukowo-badawczych - właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Oświaty i Szkolnictwa Wyższego i z Sekretarzem Naukowym Polskiej Akademii Nauk,
3)
w placówkach naukowych Polskiej Akademii Nauk - Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk w porozumieniu z Ministrem Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.
2.
Organy wymienione w ust. 1 ustalają ramowy program studiów doktoranckich.
§  3.
1.
Program studiów doktoranckich obejmuje w szczególności następujące zajęcia:
1)
seminaria doktoranckie z dziedziny nauki lub dyscypliny naukowej, w których zakresie jednostka prowadząca studia doktoranckie ma prawo nadawania stopnia naukowego doktora,
2)
konsultacje indywidualne udzielane uczestnikowi studiów przez wyznaczonego kierownika naukowego,
3)
ćwiczenia, konwersatoria, wykłady itp. zajęcia z dyscyplin, o których mowa w pkt 1, i z nimi związanych oraz z dyscyplin dodatkowych, stanowiących przedmiot egzaminu doktorskiego.
2.
Udział w zajęciach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, jest obowiązkowy na wszystkich kierunkach studiów doktoranckich. O obowiązkowym udziale w innych zajęciach, o których mowa w ust. 1, decyduje program szczegółowy.
3.
Szczegółowy program studiów oraz regulamin organizacyjny ustala rada wydziału (rada naukowa). W programie szczegółowym powinny być określone zajęcia uczestników studiów, ich rozdział na poszczególne lata oraz wymiar w godzinach. Program szczegółowy może także przewidywać prowadzenie przez uczestników zajęć dydaktycznych.
4.
Obciążenie zajęciami obowiązkowymi nie może przekraczać 12 godzin tygodniowo.
5.
Studia doktoranckie mogą trwać do 3 lat.
§  4.
1.
Zajęcia, wymienione w § 3 ust. 1 pkt 1 i pkt 2, mogą być organizowane tylko w jednostce prowadzącej studia doktoranckie.
2.
Jeżeli prowadzenie poszczególnych zajęć, wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 3, przez jednostkę prowadzącą studia okaże się niemożliwe lub utrudnione, należy na podstawie odpowiedniego porozumienia zapewnić uczestnikom studiów korzystanie z zajęć prowadzonych przez inną instytucję.
3.
Zajęcia wymienione w § 3 ust. 1 pkt 3 mogą być także organizowane wspólnie dla potrzeb studiów doktoranckich utworzonych w dwu lub więcej jednostkach wymienionych w § 1 ust. 1.
4.
Jednostka prowadząca studia doktoranckie organizuje zajęcia w zasadzie w oparciu o własną kadrę naukową i własne urządzenia. W razie potrzeby jednostka ta może korzystać z pomocy innych pracowników naukowo-dydaktycznych i naukowo-badawczych, angażując ich na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, a także z urządzeń należących do innej instytucji na podstawie odpowiedniego porozumienia.
§  5.
1.
Studiami doktoranckimi kieruje kierownik, powołany w szkole wyższej przez rektora, w placówce naukowej Polskiej Akademii Nauk przez sekretarza wydziału, a w instytucie naukowo-badawczym i samodzielnej placówce typu naukowo-dydaktycznego przez właściwego ministra na wniosek rady wydziału (rady naukowej).
2.
Nadzór nad studiami doktoranckimi sprawuje rada wydziału (rada naukowa). Kierownik studiów składa okresowe sprawozdania radzie co najmniej raz na pół roku. Dla wykonywania określonych czynności nadzoru rada wydziału (rada naukowa) może powołać komisję złożoną z 3-5 członków.
§  6.
1.
Do studiów doktoranckich może być dopuszczona osoba:
1)
odpowiadająca warunkom określonym w art. 4 ust. 1 pkt 1 albo ust. 2 lub ust. 3 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. Nr 14, poz. 101), która zdała z wynikiem pomyślnym kolokwium, stwierdzające zainteresowanie pracą naukową i dostateczne przygotowanie do studiów doktoranckich,
2)
nie przekroczyła 35 lat.
2.
W uzasadnionych wypadkach właściwy minister (Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk) może dopuścić do odbywania studiów doktoranckich osobę, która nie odpowiada warunkowi określonemu w ust. 1 pkt 2.
3.
Kolokwium zdaje się przed komisją powołaną przez radę wydziału (radę naukową). Zakres kolokwium określa rada.
4.
Regulamin organizacyjny studiów doktoranckich (§ 3 ust. 3) może wprowadzić, jako warunek dopuszczenia do studiów, określony staż naukowy lub zawodowy kandydata.
§  7.
1.
Liczbę miejsc na studiach doktoranckich ustala organ, powołany do utworzenia studiów (§ 2). O możliwości ubiegania się o przyjęcie na studia kierownik studiów podaje do wiadomości publicznej w formie ogłoszeń wywieszonych w siedzibie jednostki organizującej studia.
2.
O dopuszczeniu do odbywania studiów w ramach ustalonej liczby miejsc decyduje w szkole wyższej rektor, w placówce Polskiej Akademii Nauk kierownik placówki, a w instytucie naukowo-badawczym oraz w samodzielnej placówce typu naukowo-dydaktycznego dyrektor - po zasięgnięciu opinii komisji, o której mowa w § 5 ust. 2, lub w razie jej braku - opinii rady naukowej.
§  8.
1.
Uczestnicy studiów doktoranckich są obowiązani do:
1)
systematycznej pracy naukowej związanej z opracowaniem rozprawy doktorskiej i przygotowaniem się do egzaminów doktorskich,
2)
uczestniczenia w zajęciach obowiązkowych ustalonych w programie studiów oraz w tych zajęciach nieobowiązkowych, które sobie wybiorą,
3)
brania udziału w zebraniach naukowych wskazanych przez kierowników naukowych,
4)
składania w wyznaczonych terminach sprawozdań z przebiegu swojej pracy naukowej.
2.
Dziekan wydziału (kierownik innej jednostki organizacyjnej szkoły wyższej, kierownik placówki naukowej Polskiej Akademii Nauk, dyrektor instytutu naukowo-badawczego, kierownik samodzielnej placówki typu naukowo-dydaktycznego) wyznacza w porozumieniu z kierownikiem studiów i komisją, wymienioną w § 5 ust. 2, kierownika naukowego dla każdego uczestnika spośród pracowników własnych lub spośród specjalnie w tym celu zaangażowanych pracowników innych instytucji.
3.
Kierownik naukowy udziela pomocy uczestnikowi studiów w jego osobistej pracy naukowej, a w szczególności w zakresie przygotowania rozprawy doktorskiej, odbywa z nim konsultacje i sprawdza postępy w jego rozwoju naukowym.
§  9.
1.
Temat rozprawy doktorskiej powinien być ustalony w porozumieniu z kierownikiem naukowym w ciągu pierwszego roku studiów.
2.
Plan (program) studiów każdego uczestnika studiów doktoranckich powinien być tak ustalony, aby złożenie egzaminów doktorskich mogło nastąpić przed zakończeniem studiów doktoranckich, a przyjęcie rozprawy doktorskiej i jej obrona możliwie bezpośrednio po ukończeniu studiów doktoranckich.
3.
Uzyskiwanie stopnia doktora przez uczestników studiów doktoranckich odbywa się w trybie i na warunkach określanych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 8 lutego 1966 r. w sprawie warunków i trybu przeprowadzania przewodów doktorskich i habilitacyjnych (Dz. U. Nr 8, poz. 53). Z chwilą wszczęcia przewodu rada wydziału (rada naukowa) decyduje, czy kierownik naukowy staje się promotorem.
§  10.
1.
Uczestnik studiów, nie wykazujący wymaganych postępów w pracy naukowej i nie wypełniający obowiązków wynikających z rozporządzenia, z programu studiów i z regulaminu organizacyjnego, może być skreślony z listy uczestników studiów.
2.
O skreśleniu orzeka rada wydziału (rada naukowa) po zapoznaniu się z opinią kierownika naukowego, kierownika studiów i komisji wymienionej w § 5 ust. 2.
3.
Przeciwko uchwale o skreśleniu służy odwołanie w ciągu 14 dni od daty zawiadomienia. Odwołanie rozstrzyga ostatecznie odpowiedni organ, wymieniony w § 2 ust. 1.
§  11.
1.
W okresie odbywania studiów doktoranckich uczestnik może otrzymać stypendium w wysokości nie przekraczającej 2.500 zł miesięcznie.
2.
Stypendium przyznaje i wypłaca z przeznaczonych na ten cel środków finansowych jednostka prowadząca studia doktoranckie na podstawie oświadczenia uczestnika, że nie pobiera stypendium z innego źródła lub wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.
3.
Przyznanie stypendium powinno być w zasadzie uwarunkowane złożeniem zobowiązania, że po uzyskaniu stopnia naukowego doktora zainteresowany na wniosek organu, o którym mowa w § 7 ust. 2, podejmie na okres co najmniej 3 lat pracę w instytucji naukowej wyznaczonej przez jednostkę przyznającą stypendium bądź zwróci stypendium.
§  12.
1.
Pracownik naukowo-dydaktyczny i naukowo-badawczy przyjęty na studia doktoranckie na wniosek zatrudniającej go szkoły wyższej, placówki naukowej Polskiej Akademii Nauk lub instytutu naukowo-badawczego otrzymuje na czas trwania studiów urlop bezpłatny oraz stypendium w wysokości odpowiadającej jego wynagrodzeniu netto pobieranemu bezpośrednio przed przyjęciem, jednakże nie wyższej niż 3.000 zł miesięcznie.
2.
Stypendium, o którym mowa w ust. 1, przyznaje i wypłaca jednostka kierująca na studia.
§  13.
Stypendium jest płatne miesięcznie z góry i nie podlega podatkowi od wynagrodzeń.
§  14.
1.
Stypendyście przysługuje oprócz stypendium, o którym mowa w § 11 i 12, dodatek na członków rodziny w wysokości i na zasadach przewidzianych dla zasiłków rodzinnych dla pracujących.
2.
Stypendyście przysługuje również dodatek ze względu na warunki szkodliwe dla zdrowia na zasadach obowiązujących w jednostce prowadzącej studia, o ile rodzaj zajęć na studiach uzasadnia przyznanie dodatku.
3.
Dodatki, wymienione w ust. 1 i 2, wypłaca jednostka przyznająca stypendium.
§  15.
Uczestnik studiów doktoranckich uprawniony jest do korzystania ze świadczeń społecznych zakładów służby zdrowia oraz ulg przy przejazdach kolejowych i środkami komunikacji miejskiej w zakresie przysługującym pracownikom jednostki prowadzącej studia doktoranckie.
§  16.
Stypendysta nie może wykonywać żadnych zajęć zarobkowych na podstawie umowy o pracę. Wykonywanie pracy dodatkowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło wymaga każdorazowo zgody kierownika jednostki prowadzącej studia.
§  17.
Skreślenie z listy uczestników studiów powoduje utratę stypendium. Wypłatę stypendium wstrzymuje się z dniem pierwszym miesiąca następującego po wydaniu ostatecznej decyzji o skreśleniu.
§  18.
W ramach liczby miejsc ustalonej zgodnie z § 7 mogą być przyjęte na studia doktoranckie osoby, które odbywałyby studia łącząc je z pracą zarobkową. Przepisy § 8-10 stosuje się odpowiednio.
§  19.
Osoby, odbywające w dniu wejścia w życie rozporządzenia studia doktoranckie na podstawie dotychczasowych przepisów, będą przydzielone do odpowiednich studiów, utworzonych na podstawie niniejszego rozporządzenia. Odpowiednie zarządzenia wydadzą organy wymienione w § 2 ust. 1.
§  20.
Traci moc rozporządzenie Ministrów Szkolnictwa Wyższego, Zdrowia i Opieki Społecznej, Oświaty, Spraw Zagranicznych oraz Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 30 kwietnia 1960 r. w sprawie zasad odbywania studiów doktoranckich w szkołach wyższych, praw i obowiązków doktorantów oraz wysokości stypendiów dla doktorantów (Dz. U. Nr 28, poz. 159).
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.6.38

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady odbywania studiów doktoranckich.
Data aktu: 15/02/1968
Data ogłoszenia: 05/03/1968
Data wejścia w życie: 05/03/1968