Fundusz zakładowy w państwowych przedsiębiorstwach przemysłu terenowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 kwietnia 1960 r.
w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłu terenowego.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Zmiany niniejszego rozporządzenia, wprowadzone przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 marca 1963 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłu terenowego (Dz.U.63.12.66), nie zostały naniesione na tekst, gdyż data wejścia w życie tych zmian jest taka sama jak data utraty mocy przez niniejsze rozporządzenie.

..................................................

Na podstawie art. 2 ust. 3 i 4 oraz art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy:
1)
państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego nadzorowanych przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości,
2)
następujących przedsiębiorstw nadzorowanych przez Ministra Gospodarki Komunalnej:
a)
gazowni,
b)
wodociągów i kanalizacji,
c)
pralni i farbiarni,
d)
przedsiębiorstwa "Poznańska Fabryka Wodomierzy i Gazomierzy",
3)
następujących przedsiębiorstw nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa:
a)
wojewódzkich przedsiębiorstw wylęgu drobiu,
b)
warsztatów mechanicznych państwowych gospodarstw rolnych,
c)
przedsiębiorstw i zakładów przemysłu rolnego, podległych wojewódzkim zjednoczeniom państwowych gospodarstw rolnych

- zwanych dalej "przedsiębiorstwami".

§  2.
1. 1
Na przedsiębiorstwa, w których organizacja rachunku kosztów i stan ewidencji księgowej umożliwiają doprowadzenie do porównywalności wyniku roku poprzedzającego do wyniku planowanego na dany rok (obliczenie bazy), mogą być rozciągnięte przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Dz. U. Nr 9, poz. 49) - zwanego dalej "rozporządzeniem z dnia 23 stycznia 1961 r." - z wyłączeniem przepisów § 7 ust. 2-4.
2. 2
Przez tabelę, o której mowa w § 8 ust. 1 i 3 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. - rozumie się tabelę obliczeń odpisów dodatkowych na fundusz zakładowy, stanowiącą załącznik do tego rozporządzenia.
3.
Wykaz przedsiębiorstw odpowiadających warunkom określonym w ust. 1 ustalają prezydia wojewódzkich rad narodowych (prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw) na wniosek prezydiów właściwych rad narodowych.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa nie objęte wykazem, o którym mowa w § 2 ust. 3, dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac, planowanego na dany rok, jeżeli zaplanują i osiągną wynik co najmniej równy wynikowi roku poprzedzającego dany rok, a odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy - za osiągniętą poprawę rentowności.
2.
Przez poprawę rentowności rozumie się stosunek procentowy, w jakim pozostaje kwota poprawy wyniku (wynik rzeczywisty pomniejszony o wynik roku poprzedzającego), do sumy kosztów własnych sprzedaży i usług w roku poprzedzającym.
3.
Kwotę odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy, przypadającego za osiągniętą poprawę rentowności, oblicza się na podstawie tabeli, stanowiącej załącznik do niniejszego rozporządzenia.
4. 3
W zakresie nie uregulowanym przepisami ust. 1-3 rozciąga się na przedsiębiorstwa nie objęte wykazem przepisy §§ 2 ust. 3 i 4, 5, 8 ust. 4, 9, 10, 12, 13, 14 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 2, 15 i 16 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r.
§  4. 4
(skreślony).
§  5.
W celu ustalenia poprawy wyniku w danym roku w porównaniu do roku poprzedzającego - należy dokonać w przejętych jednostkach, które w roku poprzedzającym rozliczały się z budżetem centralnym, odpowiedniej korekty wynikającej ze zmiany zasad finansowania kapitalnych remontów. Natomiast korekty z przyczyn określonych w art. 6 ust. 1 ustawy dokonuje się tylko w przypadku, gdy przedsiębiorstwo nie otrzymało dopłat różnicy cen w trybie dotyczącym wyrównywania różnic cen, podziału zysku oraz finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego.
§  6.
W celu ustalenia poprawy wyniku w danym roku w porównaniu do roku ubiegłego w przejętych przedsiębiorstwach kluczowych, które w roku ubiegłym były deficytowe - przyjmuje się takie warunki, jak gdyby przedsiębiorstwa te wygospodarowały zysk w roku poprzednim w wysokości 5% w stosunku do faktycznego kosztu własnego sprzedanej produkcji i usług, skorygowany o zyski i straty pozaoperacyjne za rok poprzedni. Ponadto należy dokonać korekty określonej w § 5.
§  7.
Przy ustalaniu, czy przedsiębiorstwu przysługuje prawo do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy, jak również przy ustalaniu wysokości tych odpisów, wyłącza się zysk osiągnięty przez przedsiębiorstwo ze sprzedaży wyrobów i usług po cenach nie zatwierdzonych w ustalonym trybie.
§  8. 5
(skreślony).
§  9.
Na podstawie decyzji Ministra Finansów, wydanej na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) - przepisy rozporządzenia mogą być stosowane do działających według zasad rozrachunku gospodarczego zakładów przedsiębiorstw wielozakładowych, jeżeli urządzenia księgowe pozwalają na ustalenie wyników ich działalności.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1960 r.
§  10a. 6
Ilekroć w przepisach rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. stosowanych w odniesieniu do przedsiębiorstw objętych niniejszym rozporządzeniem użyto określenia "właściwy minister" - oznacza ono przewodniczącego prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

TABELA OBLICZEŃ ODPISÓW DODATKOWYCH NA FUNDUSZ ZAKŁADOWY

1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
3 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
4 § 4 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
5 § 8 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
6 § 10a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.34.192

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Fundusz zakładowy w państwowych przedsiębiorstwach przemysłu terenowego.
Data aktu: 28/04/1960
Data ogłoszenia: 16/07/1960
Data wejścia w życie: 01/01/1960, 16/07/1960