Określenie warunków i trybu przyznawania stypendiów, udzielanie płatnych urlopów oraz wysokość stypendiów dla osób, które pracują nad rozprawą doktorską bądź habilitacyjną w szkołach wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ, OŚWIATY, SPRAW ZAGRANICZNYCH ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 30 kwietnia 1960 r.
w sprawie określenia warunków i trybu przyznawania stypendiów, udzielania płatnych urlopów oraz wysokości stypendiów dla osób, które pracują nad rozprawą doktorską bądź habilitacyjną w szkołach wyższych.

Na podstawie art. 81 ust. 2 i art. 83 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) zarządza się, co następuje:
§  1.
W celu ułatwienia uzyskania stopni naukowych osobom pracującym nad rozprawą doktorską lub habilitacyjną w szkołach wyższych podległych Ministrom Szkolnictwa Wyższego, Zdrowia i Opieki Społecznej, Oświaty, Spraw Zagranicznych oraz Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej i Turystyki - ustanawia się stypendia doktoranckie i habilitacyjne.
§  2.
O przyznanie stypendium doktoranckiego lub habilitacyjnego mogą ubiegać się osoby, które:
1)
wyróżniają się zdolnościami i zamiłowaniem do pracy naukowej i pedagogicznej oraz mają zaawansowaną rozprawę doktorską lub habilitacyjną przede wszystkim z zakresu gałęzi nauki lub dyscypliny naukowej ważnej z punktu widzenia potrzeb nauki, gospodarki i kultury narodowej;
2)
w razie ubiegania się o stypendium doktoranckie mają wszczęty przewód doktorski;
3)
opracowując rozprawę z zakresu nauk technicznych, rolniczych lub medycznych, jak również kierunków pedagogicznych, mają co najmniej roczny staż pracy zawodowej.
§  3.
Stypendia doktoranckie i habilitacyjne przyznaje minister po zasięgnięciu opinii rektora w ramach przyznanych na ten cel kredytów budżetowych.
§  4.
1.
Podanie o przyznanie stypendium doktoranckiego lub habilitacyjnego składa się do ministra za pośrednictwem rektora.
2.
Do podania powinien być dołączony wniosek promotora, a w razie ubiegania się o stypendium habilitacyjne - profesora reprezentującego dyscyplinę naukową odpowiadającą tematowi rozprawy habilitacyjnej, zaopiniowany przez kierownika katedry i radę wydziału.
§  5.
1.
Stypendia doktoranckie i habilitacyjne przyznawane są na okres do 18 miesięcy. W wyjątkowych przypadkach uzasadnionych charakterem dyscypliny naukowej stypendium doktoranckie może być przedłużone na okres dalszy, nie dłuższy niż 6 miesięcy, stypendium habilitacyjne - na okres do 1 roku. Przedłużenie stypendium następuje w trybie przewidzianym przy przyznawaniu.
2.
Wysokość stypendium doktoranckiego wynosi miesięcznie 1.000 zł, wysokość stypendium habilitacyjnego wynosi miesięcznie 1.500 zł.
3.
Stypendium płatne jest miesięcznie z góry.
§  6.
Osoba pobierająca stypendium doktoranckie pracuje pod kierownictwem i kontrolą promotora oraz zobowiązana jest do składania na posiedzeniach naukowych katedry, w ustalonych terminach, sprawozdań z przebiegu pracy nad rozprawą doktorską.
§  7.
1.
W okresie pobierania stypendium doktoranckiego lub habilitacyjnego osoba będąca pracownikiem nauczającym w szkole wyższej nie może wykonywać żadnych dodatkowych zajęć zarobkowych.
2.
W okresie pobielania stypendium doktoranckiego lub habilitacyjnego osoba nie będąca pracownikiem nauczającym w szkole wyższej może wykonywać płatne zajęcia zarobkowe w wymiarze nie przekraczającym jednego etatu. Warunkiem przyznania stypendium jest złożenie odpowiedniego pisemnego zobowiązania.
§  8.
1.
W celu umożliwienia zakończenia rozprawy doktorskiej lub habilitacyjnej pracownikom nauczającym w szkole wyższej mogą być przyznawane w szczególnie uzasadnionych przypadkach płatne urlopy.
2.
Pracownikom określonym w ust. 1, którzy nie pobierają stypendium, płatny urlop może być przyznany na okres do 1 roku.
3.
Pracownikom określonym w ust. 1, którzy pobierają stypendium, płatny urlop może być przyznany na okres do 6 miesięcy.
4.
Pracownik, który otrzymał urlop w pełnym wymiarze określonym w ust. 2 lub 3, nie może na dalszy okres uzyskać zwolnienia od zajęć dydaktycznych i organizacyjnych na podstawie przepisu § 9. W razie wykorzystania płatnego urlopu w wymiarze mniejszym od określonego w ust. 2 lub 3 pracownikowi można przyznać zwolnienie od zajęć dydaktycznych i organizacyjnych przy odpowiednim zmniejszeniu okresu zwolnienia od tych zajęć.
§  9.
1.
Dla ułatwienia zakończenia rozprawy doktorskiej lub habilitacyjnej pracownikom nauczającym w szkole wyższej może być udzielone zwolnienie od zajęć dydaktycznych i organizacyjnych w granicach połowy obowiązującego wymiaru zdjęć.
2.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, może być udzielone na okres do 1 roku. W przypadkach uzasadnionych zwolnienie może być przedłużone na okres dalszy, nie dłuższy niż 6 miesięcy.
§  10.
Płatnego urlopu (§ 8) i zwolnienia od zajęć dydaktycznych i organizacyjnych (§ 9) udziela rektor na prośbę osoby zainteresowanej na podstawie opinii promotora, kierownika katedry i rady właściwego wydziału.
§  11.
Pracownik nauczający w szkole wyższej, któremu udzielony został płatny urlop (§ 8), nie może wykonywać w okresie urlopu żadnych zajęć zleconych w szkole wyższej, jak również zajęć zarobkowych poza szkołą wyższą.
§  12.
Pracownik nauczający w szkole wyższej, który korzysta z płatnego urlopu (§ 8), pobiera w czasie urlopu uposażenie zasadnicze wraz ze wszystkimi dodatkami związanymi z zajmowanym stanowiskiem. Pracownik zachowuje uprawnienia do dodatku za pracę w warunkach szczególnie szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, jeżeli w okresie płatnego urlopu prowadzi pracę naukową w tych samych warunkach.
§  13.
Pracownik korzystający z płatnego urlopu (§ 8) zobowiązany jest do składania na posiedzeniach naukowych katedry, w terminach wyznaczonych przez kierownika katedry, sprawozdań z przebiegu pracy naukowej, związanej z uzyskaniem stopnia naukowego.
§  14.
1.
Ogólną kontrolę nad przebiegiem pracy naukowej osób otrzymujących stypendia doktoranckie lub habilitacyjne i płatne urlopy (§ 8) sprawują rady właściwych wydziałów.
2.
Rada wydziału zobowiązana jest dokonywać na podstawie sprawozdań kierowników katedr lub wyznaczonych samodzielnych pracowników nauki okresowej oceny wyników pracy naukowej osób korzystających ze stypendiów i płatnych urlopów na danym wydziale.
3.
Senat szkoły wyższej raz do roku dokonuje na podstawie sprawozdań dziekanów lub wyznaczonych samodzielnych pracowników nauki ogólnej oceny wyników pracy naukowej osób korzystających w danej szkole wyższej ze stypendiów i płatnych urlopów.
§  15.
1.
W razie zaniedbywania pracy związanej z uzyskaniem stopnia naukowego lub podjęcia niezgodnych z podpisami rozporządzenia zajęć zarobkowych - stypendium doktoranckie lub habilitacyjne może być cofnięte przez ministra na wniosek rektora powzięty na podstawie opinii rady wydziału.
2.
Płatny urlop (§ 8) bądź zwolnienie od zajęć dydaktycznych i organizacyjnych (§ 9) może być cofnięte z przyczyn wymienionych w ust. 1 przez rektora na wniosek rady wydziału.
3.
Wstrzymanie wypłaty stypendium doktoranckiego lub habilitacyjnego osobom, które nie pracują zawodowo, może nastąpić po upływie miesiąca od wydania decyzji o cofnięciu stypendium.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.28.160

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie warunków i trybu przyznawania stypendiów, udzielanie płatnych urlopów oraz wysokość stypendiów dla osób, które pracują nad rozprawą doktorską bądź habilitacyjną w szkołach wyższych.
Data aktu: 30/04/1960
Data ogłoszenia: 14/06/1960
Data wejścia w życie: 14/06/1960