Korzystanie w roku 1958 z funduszu zakładowego przez pracowników zarządów wielozakładowych przedsiębiorstw państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 listopada 1958 r.
w sprawie korzystania w roku 1958 z funduszu zakładowego przez pracowników zarządów wielozakładowych przedsiębiorstw państwowych. *

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1958 (Dz. U. Nr 18, poz. 74) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Pracownicy zarządu przedsiębiorstwa wielozakładowego, który utrzymywany jest z narzutów na koszty własne zakładów (oddziałów) działających na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego i sporządzających samodzielne bilanse, korzystają z funduszu zakładowego.

II.

Obliczenie wysokości funduszu zakładowego.

§  2.
1. 1
Fundusz zakładowy dla pracowników zarządu przedsiębiorstwa ustala się w takim procencie planowanego w 1959 r. osobowego funduszu płac zarządu, jaki wynika ze stosunku łącznej kwoty odpisów na fundusz zakładowy w zakładach (oddziałach) do łącznej sumy planowanego w 1959 r. osobowego funduszu płac wszystkich zakładów (oddziałów).
2.
Jeżeli zakłady (oddziały) nie tworzą funduszu zakładowego, ale otrzymały zezwolenie na pokrywanie wydatków na nagrody, świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników do wysokości 2% planowanego osobowego funduszu płac - wówczas dla ustalenia procentu odpisu, o którym mowa w ust. 1, do kwoty odpisów na fundusz zakładowy zakładów (oddziałów) dodaje się kwoty przyznane na nagrody, świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników.
3.
Pracownicy zarządu przedsiębiorstwa nie korzystają z funduszu zakładowego, jeżeli przedsiębiorstwo jako całość pogorszy wynik działalności gospodarczej o więcej niż 20%.

III.

Tworzenie funduszu zakładowego.

§  3.
1.
Fundusz zakładowy dla pracowników zarządu przedsiębiorstwa tworzy się z wpłat zakładów (oddziałów).
2.
Wpłat na fundusz zakładowy pracowników zarządu przedsiębiorstw dokonują zakłady (oddziały) niezależnie od tego, czy uzyskały prawo dokonania odpisu na swój fundusz zakładowy. Wpłaty te obciążają zyski zakładu (oddziału), a w razie gdy zakład (oddział) nie osiąga zysku lub gdy osiągnięty zysk nie wystarcza na pokrycie funduszu - środki obrotowe zakładu (oddziału).
3.
Wysokość wpłat na fundusz zakładowy pracowników zarządu przedsiębiorstwa dokonywanych przez zakłady (oddziały) ustala się proporcjonalnie do wysokości narzutu przypadającego na pokrycie kosztów utrzymania zarządu przedsiębiorstwa.
4.
Wpłaty na fundusz zakładowy pracowników zarządu przedsiębiorstwa dokonuje się w miesiącu następującym po kwartale, za który odpis jest dokonywany. Wpłaty za IV kwartał dokonuje się po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego zakładu (oddziału).
§  4.
1.
Jednostka nadrzędna może zezwolić na dokonywanie wydatków na nagrody dla pracowników zarządu przedsiębiorstwa do wysokości kwoty odpowiadającej 0,2% planowanego na dany okres osobowego funduszu płac zarządu przedsiębiorstwa, jeżeli fundusz zakładowy utworzony w myśl rozporządzenia byłby od tej kwoty niższy lub też jeżeli w związku z przepisami § 2 ust. 3 w ogóle nie został utworzony.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, zalicza się na koszty zarządu przedsiębiorstwa.

IV.

Przepisy końcowe.

§  5.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się w przypadku, gdy przedsiębiorstwo prowadzi eksperyment ekonomiczny.
§  6.
W razie stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów rozporządzenia należy stosować sankcje przewidziane w art. 12 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1958 (Dz. U. Nr 18, poz. 74).
§  7.
W zarządach przedsiębiorstw objętych przepisami niniejszego rozporządzenia nie stosuje się dotychczasowych przepisów dotyczących finansowania wydatków na współzawodnictwo w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1958 r.
* Z dniem 1 stycznia 1959 r. przedłuża się moc obowiązującą nin. rozporządzenia na rok 1959, zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia z dnia 18 lutego 1959 r. w sprawie korzystania w roku 1959 z funduszu zakładowego przez pracowników zarządów wielozakładowych przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.59.17.94).
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 ust. 2 rozporządzenia z dnia 18 lutego 1959 r. (Dz.U.59.17.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.73.361

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Korzystanie w roku 1958 z funduszu zakładowego przez pracowników zarządów wielozakładowych przedsiębiorstw państwowych.
Data aktu: 08/11/1958
Data ogłoszenia: 13/12/1958
Data wejścia w życie: 13/12/1958, 01/01/1958