Wykonanie ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Chemicznego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1957 r.
w sprawie wykonania ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Chemicznego.

Na podstawie art. 3 i 5 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o funduszu zakładowym na rok 1957 (Dz. U. Nr 53, poz. 240) w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Chemicznego zarządza się, co następuje:
§  1.
Fundusz zakładowy tworzy się w działających według zasad pełnego rozrachunku gospodarczego przedsiębiorstwach przemysłowych, podległych Ministrowi Przemysłu Chemicznego.
§  2.
Na fundusz zakładowy przeznacza się część wygospodarowanego zysku, a jeżeli przedsiębiorstwo nie osiągnęło zysku lub gdy należna suma funduszu zakładowego jest wyższa od sumy osiągniętego zysku, na fundusz zakładowy przeznacza się odpowiednią sumę środków obrotowych przedsiębiorstwa.
§  3.
1.
Fundusz zakładowy tworzy się w przedsiębiorstwie, które:
1)
osiągnie planowany zysk lub nie przekroczy planowanej straty,
2)
wykona plan produkcji towarowej w cenach zbytu.
2.
Minister Przemysłu Chemicznego w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Chemicznego może ustalić dodatkowe warunki do utworzenia funduszu zakładowego.
§  4.
1.
W razie osiągnięcia planowanego zysku lub nieprzekroczenia planowanej straty w przedsiębiorstwach - z wyjątkiem przedsiębiorstw, o których mowa w ust. 2 - tworzy się fundusz zakładowy w wysokości 1,5% planowanego funduszu płac.
2.
W razie osiągnięcia planowanego zysku lub nieprzekroczenia planowanej straty w przedsiębiorstwach podległych Centralnemu Zarządowi Przemysłu Organicznego "ERG", w których zamiast produkcji specjalnej, jako podstawowej, wprowadza się produkcję cywilną, tworzy się fundusz zakładowy w wysokości 2% planowanego funduszu płac.
3.
W razie osiągnięcia zysku ponadplanowego lub zmniejszenia planowanej straty fundusz zakładowy, utworzony w wysokości określonej w ust. 1 i 2, powiększa się o 50% zysku ponadplanowego lub sumy, o którą zmniejszono planowaną stratę.
4.
Minister Przemysłu Chemicznego może zróżnicować procent odpisów na fundusz zakładowy, o którym mowa w ust. 3, dla poszczególnych centralnych zarządów (zarządów), a na wnioski dyrektorów centralnych zarządów (zarządów) - dla poszczególnych podległych im przedsiębiorstw.
5.
Zróżnicowanie procentów odpisów na fundusz zakładowy w poszczególnych przedsiębiorstwach resortu powinno nastąpić w terminie do dnia 31 marca 1957 r.
§  5.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie spełni warunków, o których mowa w § 3, Minister Przemysłu Chemicznego może - w uzasadnionych przypadkach - wyrazić zgodę na utworzenie przez przedsiębiorstwo funduszu zakładowego w wysokości 0,2% planowanego funduszu płac.
§  6.
Na fundusz zakładowy przeznacza się ponadto całkowity zysk z produkcji ubocznej z wyjątkiem przypadków, w których obowiązujące przepisy przewidują przeznaczenie tego zysku na inne cele.
§  7.
Przez planowany zysk, planowaną stratę, planowany fundusz płac i plan produkcji towarowej w cenach zbytu, o których mowa w rozporządzeniu, należy rozumieć zysk, stratę, fundusz płac i produkcję towarową w cenach zbytu określone we wskaźnikach do planu zatwierdzonych przez jednostkę nadrzędną.
§  8.
1.
W celu ustalenia, czy spełnione zostały warunki do utworzenia funduszu zakładowego, jak również w celu ustalenia prawidłowej podstawy do obliczenia odpisów na fundusz zakładowy, osiągnięty zysk lub stratę koryguje się o sumy wynikające z wprowadzonych, lecz nie uwzględnionych w planie, urzędowych zmian w zakresie cen, stawek płac, składek na ubezpieczenia społeczne, podatków, oprocentowania kredytów bankowych, taryf oraz norm amortyzacji.
2.
W celu ustalenia, czy spełnione zostały warunki do utworzenia funduszu zakładowego, jak również w celu ustalenia prawidłowej podstawy do obliczenia odpisów na fundusz zakładowy w przedsiębiorstwach planowo-deficytowych, należy skorygować stratę planowaną w takim stosunku procentowym, w jakim nastąpiło przekroczenie planu sprzedaży.
§  9.
Odpisów na fundusz zakładowy dokonuje się raz na rok, chyba że zakładowa umowa zbiorowa przewiduje dokonywanie kwartalnych lub półrocznych odpisów zaliczkowych, których wysokość nie może jednak przekraczać 25% sumy funduszu zakładowego przypadającego za dany okres sprawozdawczy.
§  10.
1.
Sumę funduszu zakładowego przypadającego za dany rok sprawozdawczy ustala się na podstawie danych wynikających z przyjętego przez jednostkę nadrzędną rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwo dokonywało w ciągu roku odpisów zaliczkowych, dla obliczenia wyrównawczego odpisu na koniec roku obowiązane jest potrącić od sumy funduszu zakładowego ustalonej za dany rok sumę odpisów zaliczkowych.
3.
Jeżeli wydatki dokonane w ciągu roku z zaliczkowych odpisów przekroczą sumę funduszu zakładowego ustaloną za dany rok sprawozdawczy, wówczas różnicę pomiędzy sumą wydatkowaną a sumą należnego za dany rok funduszu zakładowego zalicza się jako wydatek obciążający odpisy na fundusz zakładowy roku następnego.
4.
Przed całkowitym wyrównaniem różnicy, o której mowa w ust. 3, nie mogą być wydatkowane żadne sumy z funduszu zakładowego w roku następnym.
§  11.
1.
Fundusz zakładowy przeznacza się:
1)
na nagrody i świadczenia dla pracowników oraz na inne cele, związane z ich potrzebami,
2)
na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników oraz remonty mieszkań przez nich zajmowanych.
2.
Podział funduszu zakładowego na cele wymienione w ust. 1 należy do uprawnień przedsiębiorstwa.
§  12.
Górna granica odpisów na fundusz zakładowy w części przeznaczonej na cele, o których mowa w § 11 ust. 1 pkt 1, nie może przekroczyć 8,5% planowanego funduszu płac przedsiębiorstwa.
§  13.
1.
Podstawę do dokonania wydatków ze środków funduszu zakładowego stanowią odpowiednie preliminarze zatwierdzone przez załogę przedsiębiorstwa lub jej przedstawicieli.
2.
Środkami funduszu zakładowego dysponuje dyrektor przedsiębiorstwa w oparciu o zatwierdzony preliminarz.
3.
Z wykonania preliminarza dyrektor przedsiębiorstwa składa załodze okresowe sprawozdania.
§  14.
Wykorzystanie środków funduszu zakładowego na cele inwestycyjne następuje w trybie przewidzianym dla inwestycji pozalimitowych.
§  15.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do zakładów (oddziałów) na wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, dla których wprowadzono obowiązek sporządzania samodzielnych bilansów.
§  16.
Minister Przemysłu Chemicznego w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Chemicznego może ustalić odmienne niż w niniejszym rozporządzeniu zasady tworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach działających na zasadach eksperymentalnych.
§  17.
W przedsiębiorstwach objętych przepisami niniejszego rozporządzenia tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawie finansowania wydatków na współzawodnictwo, nagrody indywidualne, wynagrodzenia za prace zlecone i udział w komisjach oraz popieranie ruchu racjonalizatorskiego dotyczące współzawodnictwa w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.11.55

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Chemicznego.
Data aktu: 08/02/1957
Data ogłoszenia: 25/02/1957
Data wejścia w życie: 01/01/1957, 25/02/1957