Wykonanie ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Chemicznego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1957 r.
w sprawie wykonania ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Chemicznego.

Na podstawie art. 3 i 5 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o funduszu zakładowym na rok 1957 (Dz. U. Nr 53, poz. 240) w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Chemicznego zarządza się, co następuje:
§  1.
Fundusz zakładowy tworzy się w działających według zasad pełnego rozrachunku gospodarczego przedsiębiorstwach przemysłowych, podległych Ministrowi Przemysłu Chemicznego.
§  2.
Na fundusz zakładowy przeznacza się część wygospodarowanego zysku, a jeżeli przedsiębiorstwo nie osiągnęło zysku lub gdy należna suma funduszu zakładowego jest wyższa od sumy osiągniętego zysku, na fundusz zakładowy przeznacza się odpowiednią sumę środków obrotowych przedsiębiorstwa.
§  3.
1.
Fundusz zakładowy tworzy się w przedsiębiorstwie, które:
1)
osiągnie planowany zysk lub nie przekroczy planowanej straty,
2)
wykona plan produkcji towarowej w cenach zbytu.
2.
Minister Przemysłu Chemicznego w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Chemicznego może ustalić dodatkowe warunki do utworzenia funduszu zakładowego.
§  4.
1.
W razie osiągnięcia planowanego zysku lub nieprzekroczenia planowanej straty w przedsiębiorstwach - z wyjątkiem przedsiębiorstw, o których mowa w ust. 2 - tworzy się fundusz zakładowy w wysokości 1,5% planowanego funduszu płac.
2.
W razie osiągnięcia planowanego zysku lub nieprzekroczenia planowanej straty w przedsiębiorstwach podległych Centralnemu Zarządowi Przemysłu Organicznego "ERG", w których zamiast produkcji specjalnej, jako podstawowej, wprowadza się produkcję cywilną, tworzy się fundusz zakładowy w wysokości 2% planowanego funduszu płac.
3.
W razie osiągnięcia zysku ponadplanowego lub zmniejszenia planowanej straty fundusz zakładowy, utworzony w wysokości określonej w ust. 1 i 2, powiększa się o 50% zysku ponadplanowego lub sumy, o którą zmniejszono planowaną stratę.
4.
Minister Przemysłu Chemicznego może zróżnicować procent odpisów na fundusz zakładowy, o którym mowa w ust. 3, dla poszczególnych centralnych zarządów (zarządów), a na wnioski dyrektorów centralnych zarządów (zarządów) - dla poszczególnych podległych im przedsiębiorstw.
5.
Zróżnicowanie procentów odpisów na fundusz zakładowy w poszczególnych przedsiębiorstwach resortu powinno nastąpić w terminie do dnia 31 marca 1957 r.
§  5.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie spełni warunków, o których mowa w § 3, Minister Przemysłu Chemicznego może - w uzasadnionych przypadkach - wyrazić zgodę na utworzenie przez przedsiębiorstwo funduszu zakładowego w wysokości 0,2% planowanego funduszu płac.
§  6.
Na fundusz zakładowy przeznacza się ponadto całkowity zysk z produkcji ubocznej z wyjątkiem przypadków, w których obowiązujące przepisy przewidują przeznaczenie tego zysku na inne cele.
§  7.
Przez planowany zysk, planowaną stratę, planowany fundusz płac i plan produkcji towarowej w cenach zbytu, o których mowa w rozporządzeniu, należy rozumieć zysk, stratę, fundusz płac i produkcję towarową w cenach zbytu określone we wskaźnikach do planu zatwierdzonych przez jednostkę nadrzędną.
§  8.
1.
W celu ustalenia, czy spełnione zostały warunki do utworzenia funduszu zakładowego, jak również w celu ustalenia prawidłowej podstawy do obliczenia odpisów na fundusz zakładowy, osiągnięty zysk lub stratę koryguje się o sumy wynikające z wprowadzonych, lecz nie uwzględnionych w planie, urzędowych zmian w zakresie cen, stawek płac, składek na ubezpieczenia społeczne, podatków, oprocentowania kredytów bankowych, taryf oraz norm amortyzacji.
2.
W celu ustalenia, czy spełnione zostały warunki do utworzenia funduszu zakładowego, jak również w celu ustalenia prawidłowej podstawy do obliczenia odpisów na fundusz zakładowy w przedsiębiorstwach planowo-deficytowych, należy skorygować stratę planowaną w takim stosunku procentowym, w jakim nastąpiło przekroczenie planu sprzedaży.
§  9.
Odpisów na fundusz zakładowy dokonuje się raz na rok, chyba że zakładowa umowa zbiorowa przewiduje dokonywanie kwartalnych lub półrocznych odpisów zaliczkowych, których wysokość nie może jednak przekraczać 25% sumy funduszu zakładowego przypadającego za dany okres sprawozdawczy.
§  10.
1.
Sumę funduszu zakładowego przypadającego za dany rok sprawozdawczy ustala się na podstawie danych wynikających z przyjętego przez jednostkę nadrzędną rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwo dokonywało w ciągu roku odpisów zaliczkowych, dla obliczenia wyrównawczego odpisu na koniec roku obowiązane jest potrącić od sumy funduszu zakładowego ustalonej za dany rok sumę odpisów zaliczkowych.
3.
Jeżeli wydatki dokonane w ciągu roku z zaliczkowych odpisów przekroczą sumę funduszu zakładowego ustaloną za dany rok sprawozdawczy, wówczas różnicę pomiędzy sumą wydatkowaną a sumą należnego za dany rok funduszu zakładowego zalicza się jako wydatek obciążający odpisy na fundusz zakładowy roku następnego.
4.
Przed całkowitym wyrównaniem różnicy, o której mowa w ust. 3, nie mogą być wydatkowane żadne sumy z funduszu zakładowego w roku następnym.
§  11.
1.
Fundusz zakładowy przeznacza się:
1)
na nagrody i świadczenia dla pracowników oraz na inne cele, związane z ich potrzebami,
2)
na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników oraz remonty mieszkań przez nich zajmowanych.
2.
Podział funduszu zakładowego na cele wymienione w ust. 1 należy do uprawnień przedsiębiorstwa.
§  12.
Górna granica odpisów na fundusz zakładowy w części przeznaczonej na cele, o których mowa w § 11 ust. 1 pkt 1, nie może przekroczyć 8,5% planowanego funduszu płac przedsiębiorstwa.
§  13.
1.
Podstawę do dokonania wydatków ze środków funduszu zakładowego stanowią odpowiednie preliminarze zatwierdzone przez załogę przedsiębiorstwa lub jej przedstawicieli.
2.
Środkami funduszu zakładowego dysponuje dyrektor przedsiębiorstwa w oparciu o zatwierdzony preliminarz.
3.
Z wykonania preliminarza dyrektor przedsiębiorstwa składa załodze okresowe sprawozdania.
§  14.
Wykorzystanie środków funduszu zakładowego na cele inwestycyjne następuje w trybie przewidzianym dla inwestycji pozalimitowych.
§  15.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do zakładów (oddziałów) na wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, dla których wprowadzono obowiązek sporządzania samodzielnych bilansów.
§  16.
Minister Przemysłu Chemicznego w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Chemicznego może ustalić odmienne niż w niniejszym rozporządzeniu zasady tworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach działających na zasadach eksperymentalnych.
§  17.
W przedsiębiorstwach objętych przepisami niniejszego rozporządzenia tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawie finansowania wydatków na współzawodnictwo, nagrody indywidualne, wynagrodzenia za prace zlecone i udział w komisjach oraz popieranie ruchu racjonalizatorskiego dotyczące współzawodnictwa w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024