Czasy ochronne dla zwierzyny łownej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 15 maja 1956 r.
w sprawie czasów ochronnych dla zwierzyny łownej.

Na podstawie art. 20 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o prawie łowieckim (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 300 i z 1955 r. Nr 18, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
Czas ochronny dla zwierzyny łownej ustala się tak, że obejmuje on:
1)
dla jeleni-byków, łań i cieląt gatunku jeleń-sika (Cervus nippon) - cały rok;
2)
dla jeleni gatunku jeleń-europejski (Cervus elaphus):
a)
dla jeleni-byków w województwach: bydgoskim, koszalińskim, opolskim, olsztyńskim i poznańskim - okres od 11 lutego do 31 sierpnia,

w pozostałych województwach - cały rok,

b)
dla jeleni-łań i cieląt - cały rok,
c)
przy odstrzale hodowlanym:

jeleni-byków okres od 11 lutego do 31 sierpnia,

jeleni-łań i cieląt okres od 11 lutego do 31 lipca;

3)
a) dla danieli-byków, łań i cieląt - cały rok,
b)
przy odstrzale hodowlanym:

danieli-byków, łań i cieląt - okres od 11 lutego do 30 października;

4)
a) dla sarn-kozłów - okres od 21 października do 31 lipca,

dla sarn-kóz i koźląt - cały rok,

b)
przy odstrzale hodowlanym:

sarn-kozłów - okres od 21 października do 20 maja,

sarn-kóz i koźląt - okres od 11 lutego do 30 września;

5)
dla muflonów - cały rok;
6)
dla zajęcy-szaraków - okres od 1 stycznia do 31 października;
7)
dla zajęcy-bielaków - cały rok;
8)
dla wiewiórek - okres od 11 lutego do 30 listopada;
9)
dla dzików:
a)
na gruntach rolnych włączonych do obwodów łowieckich - okres od 11 lutego do 30 czerwca,
b)
na gruntach rolnych włączonych do obwodów łowieckich, a szczególnie zagrożonych szkodami łowieckimi - okres od 11 lutego do 30 maja,

z tym że dla odyńców na tychże gruntach - okres od 11 lutego do 14 maja,

c)
na pozostałych terenach obwodów łowieckich - okres od 11 lutego do 31 lipca;
10)
dla lisów:

w powiecie prudnickim województwa opolskiego,

w powiecie kępińskim województwa poznańskiego,

w powiatach: brzeskim, grodkowskim, głubczyckim, namysłowskim i niemodlińskim województwa wrocławskiego oraz w powiecie głogowskim województwa zielonogórskiego - cały rok,

na terenach zaliczonych zarządzeniem Ministra Leśnictwa wydanym na podstawie art. 1 ust. 5 dekretu o prawie łowieckim do zwierzyńców otwartych przeznaczonych do hodowli bażantów oraz w ośrodkach hodowlanych przeznaczonych wyłącznie do odłowu drobnej zwierzyny - okres od 1 marca do 30 kwietnia, na pozostałych terenach - okres od 11 lutego do 31 października;

11)
dla rysi - okres od 11 lutego do 31 października;
12)
dla borsuków - okres od 1 stycznia do 31 sierpnia, z tym że na terenach zaliczonych zarządzeniem Ministra Leśnictwa wydanym na podstawie art. 1 ust. 5 dekretu o prawie łowieckim do zwierzyńców otwartych przeznaczonych do hodowli bażantów oraz w ośrodkach hodowlanych przeznaczonych wyłącznie do odłowu zwierzyny drobnej - okres od 1 stycznia do 30 kwietnia;
13)
dla wydr - cały rok;
14)
dla kun leśnych (tumaków) - okres od 11 lutego do 30 września;
15)
dla szopów - cały rok;
16)
dla dropi - cały rok;
17)
dla głuszców-kogutów - okres od 11 maja do 31 marca, głuszców-kur - cały rok;
18)
dla cietrzewi-kogutów - okres od 21 maja do 31 marca, cietrzewi-kur - cały rok;
19)
dla jarząbków - okres od 11 stycznia do 31 października;
20)
dla bażantów-kogutów - okres od 11 stycznia do 31 października,

bażantów-kur - cały rok;

21)
dla kuropatw - okres od 21 listopada do 20 września;
22)
dla przepiórek - okres od 11 października do 20 września;
23)
dla dubeltów, bekasów i bekasików - okres od przylotu do 31 lipca;
24)
dla derkaczy - cały rok;
25)
dla dzikich gęsi - okres od 15 kwietnia do 31 lipca;
26)
dla dzikich kaczek - okres od 1 stycznia do 31 lipca;
27)
dla łysek - okres od 1 stycznia do 31 lipca;
28)
dla słonek - okres od 11 maja do 31 lipca;
29)
dla batalionów - okres od 21 maja do 10 maja;
30)
dla grzywaczy i turkawek - okres od 1 października do 10 sierpnia;
31)
dla kwiczołów i paszkotów - okres od 1 marca do 31 października.
§  2.
Grunty rolne określone w § 1 pkt 9 lit. b), wchodzące w skład obwodów łowieckich, w których wysoki stan dzików, nie usprawiedliwiony względami ochrony lasu, zagraża poważnymi szkodami w plonach rolnych, ustalają prezydia wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z okręgami lasów państwowych i wojewódzkimi radami łowieckimi.
§  3.
Na terenach zagrożonych inwazją szkodliwych dla lasu owadów prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą na wniosek okręgu lasów państwowych, wstrzymać na określony czas polowanie na dziki.
§  4.
Minister Leśnictwa może zezwolić na odstrzał zwierząt wymienionych w § 1 albo na łowienie ich środkami nie raniącymi w każdym czasie za względów hodowlanych lub naukowych.
§  5.
Jeżeli koniec okresu, w którym wolno polować, przypada na dzień poprzedzający dzień lub dnie ustawowo uznane za wolne od pracy, okres ten upływa z ostatnim dniem uznanym za wolny od pracy. Jeżeli zaś początek okresu, w którym wolno polować, przypada na dzień następny po dniu lub dniach ustawowo uznanych za wolne od pracy, okres ten rozpoczyna się pierwszego dnia ustawowo uznanego za wolny od pracy przed ustalonym terminem rozpoczęcia polowania.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Ministra Leśnictwa z dnia 20 lipca 1955 r. w sprawie czasów ochronnych dla zwierząt łownych (Dz. U. Nr 29, poz. 181 i Nr 42, poz. 270).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024