Nakazy podjęcia pracy w zakładach społecznych służby zdrowia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 4 września 1950 r.
w sprawie nakazów podjęcia pracy w zakładach społecznych służby zdrowia.

Na podstawie art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służba zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 55, poz. 434 i z 1950 r. Nr 36, poz. 327) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołane w rozporządzeniu artykuły (art.) bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 55, poz. 434 i z 1950 r. Nr 36, poz. 327).
2.
Użyte w rozporządzeniu określenie "nakaz" oznacza nakaz podjęcia pracy przewidzianej w art. 34 ust. 1, określenia zaś "władza bądź organ" - władzę bądź organ upoważniony do obsady stanowisk w określonym społecznym zakładzie służby zdrowia.
§  2.
Władza bądź organ może wystąpić z wnioskiem o wydanie nakazu, jeżeli obsadzenie określonego stanowiska w społecznym zakładzie służby zdrowia jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania tego zakładu, a podjęte starania o obsadzenie tego stanowiska zgodnie z zasadami ustalonymi na podstawie art. 22 ust. 1 nie dały wyniku.
§  3.
Wniosek o wydanie nakazu władza bądź organ zgłasza do prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce położenia zakładu, podając:
1)
zakład, stanowisko, które powinno być obsadzone, i czas zatrudnienia w wymiarze dziennym,
2)
możliwość dodatkowego zatrudnienia lekarza w zakładzie określonym w art. 27 ust. 1 bądź we władzach, urzędach i instytucjach prawa publicznego, znajdujących się w miejscu położenia zakładu,
3)
opis mieszkania przewidzianego dla kandydata z wyszczególnieniem liczby izb i ich wymiarów, odległości od zakładu, w którym kandydat ma być zatrudniony, oraz od zakładów, w których może uzyskać pracę dodatkową,
4)
uzasadnienie z podaniem przyczyn, które uniemożliwiły obsadę tego stanowiska zgodnie z zasadami ustalonymi na podstawie art. 22 ust. 1, oraz wyszczególnieniem etatów przewidzianych dla zakładu stanowisk lekarskich z zaznaczeniem, które z nich są obsadzone.
§  4.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej w terminie 14 dni od otrzymania wniosku, po skontrolowaniu okoliczności w nim podanych, przedstawia wniosek Ministrowi Zdrowia wraz ze swoją opinią, wskazując równocześnie w miarę możności odpowiedniego kandydata spośród lekarzy dopuszczonych do wykonywania praktyki na obszarze województwa.
§  5.
1.
W przypadku uznania wniosku władzy bądź organu za uzasadniony, Minister Zdrowia zawiadamia lekarza, odpowiadającego warunkom określonym we wniosku, że może przedstawić w terminie 10 dni okoliczności określone w art. 34 ust. 2 z poparciem ich odpowiednimi dowodami.
2.
W przypadku, gdy lekarz nie odpowie w terminie na zawiadomienie lub przedstawi okoliczności nie uzasadniające konieczności jego pozostawania w dotychczasowym miejscu zamieszkania lub wykonywania praktyki, Minister Zdrowia wydaje lekarzowi nakaz podjęcia pracy określonej we wniosku.
§  6.
Nakaz w szczególności określa:
1)
zakład, stanowisko i liczbę godzin pracy w wymiarze dziennym,
2)
termin podjęcia pracy,
3)
czas trwania obowiązku wynikającego z nakazu,
4)
władzę bądź organ obowiązany do zawarcia z lekarzem umowy o pracę,
5)
mieszkanie, które lekarz może objąć, z podaniem tego adresu i liczby izb.
§  7.
O wydaniu nakazu Minister Zdrowia powiadamia władzę bądź organ, który wystąpił z wnioskiem, oraz zakład lub instytucję zatrudniającą dotychczas lekarza.
§  8.
Jeżeli lekarz nie zgłosił się do pracy w terminie określonym w nakazie, władza bądź organ obowiązany jest powiadomić o tym prezydium wojewódzkiej rady narodowej w ciągu tygodnia od upływu tego terminu.
§  9.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do lekarzy - dentystów, farmaceutów, pielęgniarek (pielęgniarzy), położnych oraz techników i uprawnionych techników dentystycznych.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024