Określenie warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki wpuszczane do zbiorników wód powierzchniowych i do ziemi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 2 września 1950 r.
w sprawie określenia warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki wpuszczane do zbiorników wód powierzchniowych i do ziemi.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o usuwaniu nieczystości i wód opadowych (Dz. U. R. P. z 1939 r. Nr 90, poz. 581) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Za ścieki w rozumieniu niniejszego rozporządzenia uważa się wszelkie wody zużyte oraz te wody opadowe, które są ujęte w przewody otwarte lub zakryte i są odprowadzane osobno lub łącznie z wodami zużytymi z osiedli bądź poszczególnych nieruchomości. Do wód zużytych zalicza się również wody od chłodzenia urządzeń.
2.
Zbiornikami wód powierzchniowych w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są wszelkie otwarte naturalne wody, znajdujące się na powierzchni ziemi, jak: morza, jeziora, stawy, rzeki, strumienie, potoki itp.
3.
Ziemią w rozumieniu niniejszego rozporządzenia jest jej górna warstwa o głębokości nie przekraczającej 2,5 m, o ile posiada strukturę dobrze filtrującą, przewiewną i zapewniającą wchłanianie ścieków rozprowadzanych za pomocą drenaży. Ziemią w rozumieniu niniejszego rozporządzenia nie jest teren podmokły i zabagniony oraz taki, który styka się z podłożem skalnym szczelinowym.
§  2.
Dla celów niniejszego rozporządzenia odcinki zbiorników wód powierzchniowych dzielą się na następujące kategorie:
1)
kategoria I - odcinki zbiorników wodnych, wykorzystywane do celów centralnego zaopatrywania w wodę do picia w granicach, ustalonych przez właściwe władze, lub sąsiadujące z państwowymi rezerwatami rybnymi;
2)
kategoria II - odcinki zbiorników wodnych wykorzystywane do niezorganizowanego zaopatrywania w wodę do picia i dla zakładów przemysłu spożywczego, a również odcinki masowego tarła ryb użytkowych;
3)
kategoria III - odcinki w obrębie osiedli, nie wykorzystywane do zaopatrywania w wodę do picia lub dla przemysłu spożywczego, lecz służące do masowych kąpieli, przeznaczone ku ozdobie przyległych terenów, jak również wykorzystywane do zorganizowanego gospodarstwa rybnego lub znajdujące się na drodze wędrówki ryb do tarlisk;
4)
kategoria IV - wszystkie inne odcinki zbiorników wód powierzchniowych.
§  3.
1.
Ścieki mogą być wpuszczane do zbiorników wód powierzchniowych, jeżeli:
1)
nie zawierają ciał i związków trujących, mogących oddziaływać szkodliwie na ludzi i zwierzęta, oraz na normalny rozwój typowej dla danego zbiornika flory i fauny,
2)
nie zawierają widocznych zanieczyszczeń pływających,
3)
po zmieszaniu się z wodą zbiornika - zwiększenie ilości zawiesin w postaci suchej pozostałości, wysuszonej do stałej wagi w temp. + 105°, przeliczone na 1 litr wody: zbiornika I kategorii nie przekroczy 0,25 mg/l, II kategorii - 0,75 mg/l i III kategorii - 1,5 mg/l,
4)
posiadają temperaturę nie przewyższającą + 40°,
5)
nie zmieniają czynnej reakcji wody pH w zbiorniku wodnym poniżej 6,5 i powyżej 8,5,
6)
nie posiadają wyraźnie wyczuwalnego odrażającego zapachu,
7)
nie posiadają żadnego zapachu i smaku udzielającego się wodzie odbiornika rybom, rakom, sieciom rybackim itp.,
8)
nie posiadają wyraźnego specyficznego zabarwienia, z wyjątkiem zabarwienia naturalnego niektórych wód, np. bagiennych; jako wyraźne zabarwienie można przyjąć takie, które stwierdzić można, patrząc przez warstwę 10 cm grubości na białym tle przy 30-krotnym rozcieńczeniu ścieków wodą destylowaną,
9)
nie zawierają tłuszczów, olei mineralnych, produktów naftowych i innych pływających substancji w takich ilościach, które zdolne są powlec powierzchnię zbiornika wodnego jednolitą błonką pływającą,
10)
nie tworzą emulsji z substancji wyszczególnionych w pkt 9,
11)
nie wpływają na charakter i skład wody w sposób utrudniający użycie jej do celów wodociągowych, przemysłowych, sportowych i rolniczych,
12)
nie obniżają po zmieszaniu się z wodą odbiornika ilości rozpuszczonego w niej tlenu poniżej 4 mg/l (licząc według średnio-dobowej ilości tlenu w lecie, a dla zbiorników posiadających znaczenie dla rybołówstwa według dobowego minimum w tymże okresie),
13)
nie zwiększają po zmieszaniu się z wodą odbiornika pięciodniowego zapotrzebowania tlenu biochemicznego (BZT5): na odcinkach zbiorników I kategorii - powyżej 2 mg/l, a na odcinkach zbiorników II kategorii - powyżej 4 mg/l,
14)
pod ich wpływem woda z odbiornika nie wykaże w laboratorium reakcji na zagniwanie po 5 dniach przechowywania w cieplarce przy + 20°.
2.
Przepisów ust. 1 pkt 9 i 10 nie stosuje się w przypadkach ustalonych przez właściwą władzę ze względów sanitarnych.
§  4.
Ścieki mogą być wpuszczane do ziemi, jeżeli są oczyszczone co najmniej mechanicznie i nie zawierają widocznych zanieczyszczeń pływających, związków trujących, bakterii chorobotwórczych, tłuszczów, olejów mineralnych i produktów naftowych. Ścieki te można wpuszczać do ziemi na terenach osiedli tylko o zabudowaniu luźnym, o ile cała ludność danego osiedla zaopatrywana jest wyłącznie z wodociągu centralnego lub studzien, czerpiących wodę z warstw wodonośnych nie narażonych na zanieczyszczenie. Niedopuszczalne jest również odprowadzanie ścieków do drenaży w miejscach, w których wody gruntowe płyną w stronę kabli lub innych urządzeń, które mogą być przez to narażone na uszkodzenie.
§  5.
Ścieki, wymienione w § 3, można wpuszczać do zbiorników wód powierzchniowych bądź do ziemi jedynie w takich ilościach, aby równowaga biologiczna, ani zdolność do samooczyszczania się danego zbiornika lub ziemi nie zostały zakłócone.
§  6.
Ścieki prowadzone przy pomocy rowów powinny odpowiadać warunkom określonym w § 3, nadto nie powinny wydzielać przykrych zapachów w ciągu całego ich przepływu w granicach osiedla.
§  7.
1.
Ścieki z zakładów leczniczych dla chorych na choroby zakaźne lub oddziałów chorób zakaźnych w szpitalach ogólnych, gdyby nawet dołączone były do kanalizacji ogólnej, powinny być odkażone przed ich odprowadzeniem z terenu tych zakładów.
2.
W przypadkach epidemii chorób, których zarazki rozpowszechnione być mogą przez wodę, prezydium powiatowej rady narodowej może zarządzić odkażanie ścieków odprowadzanych również z innych zakładów, a także z miejskich kanalizacji centralnych.
3.
Ścieki przemysłowe, jak z garbarni, z płuczek wełny, z laboratoriów bakteriologicznych, z wytwórni serologicznych itp., jeżeli zachodzi obawa, że mogą one wprowadzić do odbiornika żywe zarazki lub ich przetrwalniki, powinny być stale lub okresowo odkażane; odkażanie tych ścieków może zarządzić prezydium powiatowej rady narodowej.
§  8.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia ma prawo zwalniania od wymagań niniejszego rozporządzenia (z wyjątkiem § 3 ust. 1 pkt 1) - częściowo albo całkowicie na czas określony - na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024