Określenie warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki wpuszczane do zbiorników wód powierzchniowych i do ziemi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 2 września 1950 r.
w sprawie określenia warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki wpuszczane do zbiorników wód powierzchniowych i do ziemi.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o usuwaniu nieczystości i wód opadowych (Dz. U. R. P. z 1939 r. Nr 90, poz. 581) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Za ścieki w rozumieniu niniejszego rozporządzenia uważa się wszelkie wody zużyte oraz te wody opadowe, które są ujęte w przewody otwarte lub zakryte i są odprowadzane osobno lub łącznie z wodami zużytymi z osiedli bądź poszczególnych nieruchomości. Do wód zużytych zalicza się również wody od chłodzenia urządzeń.
2.
Zbiornikami wód powierzchniowych w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są wszelkie otwarte naturalne wody, znajdujące się na powierzchni ziemi, jak: morza, jeziora, stawy, rzeki, strumienie, potoki itp.
3.
Ziemią w rozumieniu niniejszego rozporządzenia jest jej górna warstwa o głębokości nie przekraczającej 2,5 m, o ile posiada strukturę dobrze filtrującą, przewiewną i zapewniającą wchłanianie ścieków rozprowadzanych za pomocą drenaży. Ziemią w rozumieniu niniejszego rozporządzenia nie jest teren podmokły i zabagniony oraz taki, który styka się z podłożem skalnym szczelinowym.
§  2.
Dla celów niniejszego rozporządzenia odcinki zbiorników wód powierzchniowych dzielą się na następujące kategorie:
1)
kategoria I - odcinki zbiorników wodnych, wykorzystywane do celów centralnego zaopatrywania w wodę do picia w granicach, ustalonych przez właściwe władze, lub sąsiadujące z państwowymi rezerwatami rybnymi;
2)
kategoria II - odcinki zbiorników wodnych wykorzystywane do niezorganizowanego zaopatrywania w wodę do picia i dla zakładów przemysłu spożywczego, a również odcinki masowego tarła ryb użytkowych;
3)
kategoria III - odcinki w obrębie osiedli, nie wykorzystywane do zaopatrywania w wodę do picia lub dla przemysłu spożywczego, lecz służące do masowych kąpieli, przeznaczone ku ozdobie przyległych terenów, jak również wykorzystywane do zorganizowanego gospodarstwa rybnego lub znajdujące się na drodze wędrówki ryb do tarlisk;
4)
kategoria IV - wszystkie inne odcinki zbiorników wód powierzchniowych.
§  3.
1.
Ścieki mogą być wpuszczane do zbiorników wód powierzchniowych, jeżeli:
1)
nie zawierają ciał i związków trujących, mogących oddziaływać szkodliwie na ludzi i zwierzęta, oraz na normalny rozwój typowej dla danego zbiornika flory i fauny,
2)
nie zawierają widocznych zanieczyszczeń pływających,
3)
po zmieszaniu się z wodą zbiornika - zwiększenie ilości zawiesin w postaci suchej pozostałości, wysuszonej do stałej wagi w temp. + 105°, przeliczone na 1 litr wody: zbiornika I kategorii nie przekroczy 0,25 mg/l, II kategorii - 0,75 mg/l i III kategorii - 1,5 mg/l,
4)
posiadają temperaturę nie przewyższającą + 40°,
5)
nie zmieniają czynnej reakcji wody pH w zbiorniku wodnym poniżej 6,5 i powyżej 8,5,
6)
nie posiadają wyraźnie wyczuwalnego odrażającego zapachu,
7)
nie posiadają żadnego zapachu i smaku udzielającego się wodzie odbiornika rybom, rakom, sieciom rybackim itp.,
8)
nie posiadają wyraźnego specyficznego zabarwienia, z wyjątkiem zabarwienia naturalnego niektórych wód, np. bagiennych; jako wyraźne zabarwienie można przyjąć takie, które stwierdzić można, patrząc przez warstwę 10 cm grubości na białym tle przy 30-krotnym rozcieńczeniu ścieków wodą destylowaną,
9)
nie zawierają tłuszczów, olei mineralnych, produktów naftowych i innych pływających substancji w takich ilościach, które zdolne są powlec powierzchnię zbiornika wodnego jednolitą błonką pływającą,
10)
nie tworzą emulsji z substancji wyszczególnionych w pkt 9,
11)
nie wpływają na charakter i skład wody w sposób utrudniający użycie jej do celów wodociągowych, przemysłowych, sportowych i rolniczych,
12)
nie obniżają po zmieszaniu się z wodą odbiornika ilości rozpuszczonego w niej tlenu poniżej 4 mg/l (licząc według średnio-dobowej ilości tlenu w lecie, a dla zbiorników posiadających znaczenie dla rybołówstwa według dobowego minimum w tymże okresie),
13)
nie zwiększają po zmieszaniu się z wodą odbiornika pięciodniowego zapotrzebowania tlenu biochemicznego (BZT5): na odcinkach zbiorników I kategorii - powyżej 2 mg/l, a na odcinkach zbiorników II kategorii - powyżej 4 mg/l,
14)
pod ich wpływem woda z odbiornika nie wykaże w laboratorium reakcji na zagniwanie po 5 dniach przechowywania w cieplarce przy + 20°.
2.
Przepisów ust. 1 pkt 9 i 10 nie stosuje się w przypadkach ustalonych przez właściwą władzę ze względów sanitarnych.
§  4.
Ścieki mogą być wpuszczane do ziemi, jeżeli są oczyszczone co najmniej mechanicznie i nie zawierają widocznych zanieczyszczeń pływających, związków trujących, bakterii chorobotwórczych, tłuszczów, olejów mineralnych i produktów naftowych. Ścieki te można wpuszczać do ziemi na terenach osiedli tylko o zabudowaniu luźnym, o ile cała ludność danego osiedla zaopatrywana jest wyłącznie z wodociągu centralnego lub studzien, czerpiących wodę z warstw wodonośnych nie narażonych na zanieczyszczenie. Niedopuszczalne jest również odprowadzanie ścieków do drenaży w miejscach, w których wody gruntowe płyną w stronę kabli lub innych urządzeń, które mogą być przez to narażone na uszkodzenie.
§  5.
Ścieki, wymienione w § 3, można wpuszczać do zbiorników wód powierzchniowych bądź do ziemi jedynie w takich ilościach, aby równowaga biologiczna, ani zdolność do samooczyszczania się danego zbiornika lub ziemi nie zostały zakłócone.
§  6.
Ścieki prowadzone przy pomocy rowów powinny odpowiadać warunkom określonym w § 3, nadto nie powinny wydzielać przykrych zapachów w ciągu całego ich przepływu w granicach osiedla.
§  7.
1.
Ścieki z zakładów leczniczych dla chorych na choroby zakaźne lub oddziałów chorób zakaźnych w szpitalach ogólnych, gdyby nawet dołączone były do kanalizacji ogólnej, powinny być odkażone przed ich odprowadzeniem z terenu tych zakładów.
2.
W przypadkach epidemii chorób, których zarazki rozpowszechnione być mogą przez wodę, prezydium powiatowej rady narodowej może zarządzić odkażanie ścieków odprowadzanych również z innych zakładów, a także z miejskich kanalizacji centralnych.
3.
Ścieki przemysłowe, jak z garbarni, z płuczek wełny, z laboratoriów bakteriologicznych, z wytwórni serologicznych itp., jeżeli zachodzi obawa, że mogą one wprowadzić do odbiornika żywe zarazki lub ich przetrwalniki, powinny być stale lub okresowo odkażane; odkażanie tych ścieków może zarządzić prezydium powiatowej rady narodowej.
§  8.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia ma prawo zwalniania od wymagań niniejszego rozporządzenia (z wyjątkiem § 3 ust. 1 pkt 1) - częściowo albo całkowicie na czas określony - na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.41.371

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki wpuszczane do zbiorników wód powierzchniowych i do ziemi.
Data aktu: 02/09/1950
Data ogłoszenia: 19/09/1950
Data wejścia w życie: 20/11/1950