Sprawozdawczość statystyczna prywatnych zakładów przemysłowych i rzemieślniczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 1950 r.
w sprawie sprawozdawczości statystycznej prywatnych zakładów przemysłowych i rzemieślniczych.

Na podstawie art. 7 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 41, poz. 239 i z 1947 r. Nr 65, poz. 393) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prywatne zakłady przemysłowe i rzemieślnicze, zwane dalej w skróceniu zakładami, obowiązane są składać w Głównym Urzędzie Statystycznym sprawozdania dla celów badań statystycznych.
2.
Główny Urząd Statystyczny w przypadkach wątpliwych rozstrzyga, co jest zakładem w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.
§  2.
1.
Zakłady przemysłowe składają sprawozdania zawierające informacje o:
1)
charakterze zakładu i formie prawnej przedsiębiorstwa;
2)
wielkości produkcji;
3)
wartości produkcji;
4)
ilości i wartości zużytych surowców i energii;
5)
kosztach produkcji i składnikach bilansowych działalności;
6)
majątku trwałym, wyposażeniu technicznym i zdolności produkcyjnej;
7)
zaopatrzeniu materiałowym;
8)
inwestycjach;
9)
stanie zatrudnienia i wykorzystaniu czasu pracy;
10)
wydajności pracy;
11)
wysokości płac, wysokości wypłat z tytułu płac, jak również rodzaju i wysokości świadczeń socjalnych i innych.
2.
Zakłady rzemieślnicze składając sprawozdania zawierające informacje o:
1)
rodzaju uprawianego rzemiosła i formie prawnej przedsiębiorstwa rzemieślniczego;
2)
liczbie zatrudnionych pracowników i przepracowanym czasie pracy;
3)
wysokości wypłat z tytułu płac;
4)
wielkości produkcji, obrocie oraz wartości materiałów i energii zużytych do produkcji;
5)
wyposażeniu technicznym.
3.
Instrukcja wydana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ustali szczegółowo zakres informacyj dla poszczególnych kategorii zakładów oraz dla rodzajów sprawozdań przewidzianych w § 3.
§  3.
1.
Zakłady przemysłowe składają sprawozdania miesięczne, kwartalne i roczne.
2.
Zakłady rzemieślnicze składają sprawozdania roczne.
3.
Zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może ustanowić inne rodzaje sprawozdań.
§  4.
Sprawozdania przesyła się do Głównego Urzędu Statystycznego na formularzach i według instrukcji wydanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. Instrukcja ta może przewidzieć przesyłanie sprawozdań za pośrednictwem organizacji, do których zakłady należą, oraz sporządzanie i przesyłanie przez te organizacje sprawozdań zbiorczych.
§  5.
1.
Główny Urząd Statystyczny dostarcza formularzy i instrukcji.
2.
Koszty sporządzenia i wysyłki formularzy oraz instrukcyj ponosi Główny Urząd Statystyczny.
§  6.
Obowiązek składania sprawozdań ciąży na właścicielu i na osobie kierującej zakładem, a w przypadkach przewidzianych w § 4 zdanie drugie również na osobie kierującej biurem organizacji, do której zakład należy.
§  7.
Główny Urząd Statystyczny i jego organy są uprawnione do przeprowadzania na miejscu w zakładach oraz biurach organizacji, do których one należą, kontroli prawidłowości sporządzania sprawozdań, jak również prawdziwości zawartych w nich informacyj. W tym celu przysługuje Głównemu Urzędowi Statystycznemu i jego organom prawo wglądu do materiałów, na podstawie których sprawozdania zostały sporządzone.
§  8.
Z dniem wejścia w życie rozporządzenia tracą moc obowiązującą:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 lutego 1922 r. w przedmiocie statystyki stanu zatrudnienia w przemyśle (Dz. U. R. P. z 1922 r. Nr 12, poz. 108 i Nr 48, poz. 427 oraz z 1923 r. Nr 92, poz. 730);
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 marca 1923 r. w przedmiocie statystyki stanu zatrudnienia w przemyśle w górnośląskiej części województwa śląskiego (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 235);
3)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 czerwca 1927 r. o statystyce przemysłowej (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 558);
4)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lutego 1928 r. o statystyce zarobków (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 275);
5)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 1939 r. o statystyce przemysłu gospodniego (Dz. U. R. P. Nr 56, poz. 359).
§  9.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024