Wprowadzenie ograniczeń w rejonach umocnionych: Hel, Redłowo, Sobieszewo, Kępa Oksywska i Westerplatte.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 marca 1949 r.
o wprowadzeniu ograniczeń w rejonach umocnionych: Hel, Redłowo, Sobieszewo, Kępa Oksywska i Westerplatte.

Na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 28 stycznia 1932 r. o stosunkach prawnych w obszarach warownych i rejonach umocnionych (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 124), zmienionej rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1934 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w niektórych działach administracji państwowej (Dz. U. R. P. Nr 110, poz. 976), zarządza się, co następuje:
§  1.
W rejonach umocnionych Hel, Redłowo, Sobieszewo, Kępa Oksywska i Westerplatte, określonych rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 września 1948 r. o uznaniu półwyspu helskiego oraz obszarów: Redłowo, Sobieszewo, Kępa Oksywska i Westerplatte i ich okolic za rejony umocnione (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 13, poz. 75), wprowadza się ograniczenia, których rodzaj i zakres określają przepisy poniższe.
§  2.
Zabrania się bez zezwolenia władzy wojskowej:
1)
dokonywania nowych budowli nadziemnych i podziemnych oraz usuwania lub zmiany istniejących;
2)
zakładania nowych ulic lub dróg oraz usuwania lub zmiany istniejących;
3)
budowy nowych oraz usuwania lub zmiany istniejących urządzeń sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, oświetleniowej, rurociągów sieci telefonicznej lub telegraficznej podziemnej i napowietrznej, urządzeń sygnalizacyjnych, stacyj radiowych nadawczych oraz urządzeń przedsiębiorstw komunikacyjnych, z wyjątkiem połączeń nieruchomości z ogólną siecią kanalizacyjną i wodociągową oraz wewnętrznych urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, oświetleniowych, telefonicznych i telegraficznych w lokalach zamkniętych;
4)
budowy oraz przebudowy stałych linii kolejowych, budowy mostów, wiaduktów i estakad itp.;
5)
budowy nowych oraz usuwania lub zmiany istniejących urządzeń wodnych, jako to: portów, przystani, grobli, tam, stawów, rowów oraz urządzeń odwadniających lub nawadniających;
6)
dokonywania urządzeń, dotyczących wszelkich trwałych zmian powierzchni terenu i dna morskiego, obniżających lub podwyższających teren, jako to: bagrowania, urządzania i prowadzenia kopalń, tworzenia wykopów lub nasypów oraz ogrodzeń trwałych ponad metr wysokości - oraz dokonywania zmian lub usuwania urządzeń już istniejących;
7)
zalesiania i zadrzewiania terenu oraz wszelkich zmian zalesień i zadrzewień istniejących;
8)
dokonywania zmian terenów osłaniających lotne piaski lub zmian działających szkodliwie na trwałość brzegów;
9)
dokonywania pomiarów lub zdjęć topograficznych i fotograficznych.
§  3.
Przeniesienie własności nieruchomości, ustanowienie i przeniesienie własności czasowej, ustanowienie i przeniesienie użytkowania lub służebności na nieruchomościach oraz zawarcie umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości i pomieszczeń - jest nieważne bez zezwolenia władzy wojskowej.
§  4.
1.
Dla zachowania prawa własności nieruchomości, nabytego w drodze dziedziczenia testamentowego, osoby nie będące spadkobiercami ustawowymi, winny uzyskać zezwolenie władzy wojskowej.
2.
W przypadku niewniesienia w terminie rocznym od dnia otwarcia spadku prośby o udzielenie zezwolenia lub w przypadku odmownego załatwienia prośby spadkobierca obowiązany jest w terminie 6 miesięcy, licząc od dnia doręczenia mu wezwania władzy wojskowej, do zbycia swoich praw na rzecz osoby, posiadającej zezwolenie władzy wojskowej.
3.
W razie nieuczynienia zadość wezwaniu w terminie określonym w ust. 2 nastąpi przymusowa sprzedaż nieruchomości.
4.
Do przymusowej sprzedaży nieruchomości stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 września 1935 r., wydanego w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych o przymusowej sprzedaży nieruchomości w pasie granicznym (Dz. U. R. P. Nr 68, poz. 429) z tym, że decyzje zastrzeżone w tym rozporządzeniu Ministrowi Spraw Wewnętrznych wydaje Minister Obrony Narodowej.
§  5.
Zamieszkanie i pobyt uzależnione są od uzyskania zezwolenia władz wojskowych.
§  6.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Obrony Narodowej w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednocześnie traci moc obowiązująca rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 marca 1937 r. o wprowadzeniu ograniczeń w rejonie umocnionym Hel (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 133).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.21.138

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wprowadzenie ograniczeń w rejonach umocnionych: Hel, Redłowo, Sobieszewo, Kępa Oksywska i Westerplatte.
Data aktu: 26/03/1949
Data ogłoszenia: 14/04/1949
Data wejścia w życie: 14/04/1949