Utworzenie urzędów i rad wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego.

DEKRET
z dnia 16 stycznia 1946 r.
o utworzeniu urzędów i rad wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza co następuje:
Art.  1.
1.
Dla kierownictwa pracami, dotyczącymi obowiązku powszechnego wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego tworzy się przy Ministerstwie Obrony Narodowej - Państwowy Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego.
2.
Wyrazy "Wychowanie fizyczne i przysposobienie wojskowe", stanowiące część składową nazwy urzędów i rad, powołanych dekretem niniejszym w dalszych jego przepisach będą zastąpione skrótem: W.F. i P.W."
Art.  2.

Przy Ministrze Obrony Narodowej tworzy się Państwowa Rada W.F. i P. W., której zadaniem jest ustalenie zasadniczych wytycznych postępowania Państwowego Urzędu W.F. i P.W. oraz przeprowadzanie kontroli nad całością działalności Urzędu i realizacją ustalonych wytycznych. Uchwały Państwowej Rady W.F. i P.W. nabierają mocy z chwilą zatwierdzenia przez Ministra Obrony Narodowej.

Art.  3.

W skład Państwowej Rady W.F. i P.W. wchodzą:

1)
5 przedstawicieli Krajowej Rady Narodowej, delegowanych przez Prezydium Krajowej Rady Narodowej,
2)
Ministrowie: Obrony Narodowej, Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej lub wyznaczeni przez nich zastępcy,
3)
10 osób, powołanych przez Radę Ministrów, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, w porozumieniu z Ministrami: Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej, z pomiędzy wybitnych znawców wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego, higieny i pedagogiki,
4)
po jednym przedstawicielu każdej wyższej uczelni wychowania fizycznego,
5)
25 osób, delegowanych przez organizacje społeczno-polityczne, związki zawodowe, demokratyczne organizacje młodzieżowe i związki sportowe,
6)
dyrektor Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i jest zastępcy.
Art.  4.
1.
Państwowa Rada W.F. i P.W. określi w wydanym przez siebie regulaminie sposób wykonywania czynności Państwowej Rady W.F. i P.W. oraz wojewódzkich, powiatowych i miejskich rad W.F. i P.W.
2.
Regulamin zatwierdza Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrami: Obrony Narodowej, Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej.
Art.  5.
1.
Państwowa Rada W.F. i P.W. wybiera spośród siebie przewodniczącego oraz 4 członków prezydium i 2 zastępców.
2.
Prezydium Państwowej Rady W.F. i P.W. jest ciałem stale funkcjonującym, czuwającym nad wprowadzeniem w życie uchwał Rady W.F. i P.W., przeprowadzającym kontrolę nad całokształtem działalności Urzędu, reprezentującym Radę na zewnątrz i jest czynnikiem doradczym dyrektora i jego zastępcy.
Art.  6.
1.
Na czele Państwowego Urzędu W.F. i P.W. stoi dyrektor oraz jego zastępca do spraw polityczno-wychowawczych, mianowani i odwoływani przez Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Prezydium Państwowej Rady W.F. i P.W.
2.
W skład tego Urzędu wchodzi personel fachowy, złożony z osób wojskowych lub cywilnych, powołanych do pracy przez dyrektora lub osoby przez niego upoważnione.
3.
Dyrektor Państwowego Urzędu W.F. i P.W. oraz jego zastępca do spraw polityczno-wychowawczych podlegają bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej i działają w porozumieniu z prezydium Państwowej Rady W.F. i P.W.
4.
Zadaniem dyrektora Państwowego Urzędu W.F. i P.W. jest wprowadzanie w życie uchwał Państwowej Rady W.F. i P.W. i kierowanie Urzędem W.F. i P.W. W razie różnicy zdań między uchwałami Państwowej Rady W.F. i P.W., a dyrektorem Państwowego Urzędu W.F. i P.W. rozstrzyga Minister Obrony Narodowej. Od decyzji Ministra Obrony Narodowej Państwowa Rada W.F. i P.W. ma prawo wnieść odwołanie do Rady Ministrów.
Art.  7.
1.
W poszczególnych województwach tworzy się wojewódzkie urzędy W.F. i P.W.
2.
Do zakresu działania tych urzędów należy kierowanie na obszarze województwa sprawami związanymi z wychowaniem fizycznym i przysposobieniem wojskowym.
3.
Wojewódzkie urzędy W.F. i P.W. podlegają Państwowemu Urzędowi W.F. i P.W.
Art.  8.

W poszczególnych województwach tworzy się: wojewódzkie rady W.F. i P.W., celem dbania o wykonywanie wytycznych, uchwalonych przez Państwową Radę W.F. i P.W., wydawania opinii i stawiania wniosków w sprawach, związanych z wychowaniem fizycznym i przysposobieniem wojskowym na obszarze danego województwa.

Art.  9.

W skład wojewódzkich rad W.F. i P.W. wchodzą:

1)
3 przedstawiciele wojewódzkiej rady narodowej, delegowani przez prezydium rady,
2)
dowódcy okręgów wojskowych, wojewodowie, kuratorzy okręgów szkolnych, naczelnicy wojewódzkich wydziałów zdrowia oraz pracy i opieki społecznej,
3)
15 osób, delegowanych przez organizacje społeczno-polityczne, związki zawodowe, demokratyczne organizacje młodzieży i związki sportowe,
4)
dyrektor wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W. i jego zastępcy.
Art.  10.
1.
Wojewódzka rada W.F. i P.W. wybiera spośród siebie prezydium w składzie: przewodniczącego oraz dwóch członków i dwóch zastępców.
2.
Prezydium jest stale funkcjonującym ciałem doradczym dyrektora wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W. w sprawach, związanych z wychowaniem fizycznym i przysposobieniem wojskowym na obszarze danego województwa.
3.
Na terenie działalności powiatowego urzędu W.F. i P.W. mogą być powołane powiatowe i miejskie rady W.F. i P.W.
Art.  11.
1.
Powoływanie członków Państwowej Rady W.F. i. P.W., wymienionych w art. 3 pkt 2 i 4, członków wojewódzkich rad W.F. i P.W., wymienionych w art. 9 pkt 2 oraz powiatowych miejskich rad WF. i P.W., wymienionych w art. 10 ust. 3, - następuje co 2 lata.
2.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej ustali w porozumieniu z Ministrami: Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej, które organizacje i związki spośród wymienionych w art. 3 pkt 4 i w art. 9 pkt 2 i w jakiej liczbie delegują przedstawicieli do rad W.F. i P.W., przy uwzględnieniu roli społecznej tych organizacyj i związków oraz ich stopnia zainteresowania sprawami, związanymi z wychowaniem fizycznym i przysposobieniem wojskowym.
Art.  12.
1.
Na czele wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W. stoi dyrektor oraz zastępca do spraw polityczno-wychowawczych, mianowani przez dyrektora Państwowego Urzędu W.F. i P.W. w porozumieniu z prezydium rady W.F. i P.W.
2.
Dowódca okręgu wojskowego sprawuje ogólny nadzór nad działalnością wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W.
3.
W razie różnicy zdań między dyrektorem wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W. spór rozpatruje prezydium Rady W.F. i P.W.
Art.  13.
1.
Na obszarze wojewódzkich urzędów W.F. i P.W. tworzy się powiatowe urzędy W.F. i P.W.
2.
Powiatowe urzędy W.F. i P.W. mogą w razie potrzeby posiadać ekspozytury.
3.
Do zakresu działania powiatowych urzędów W.F. i P.W. należy kierowanie na podległym im obszarze sprawami związanymi z wychowaniem fizycznym i przysposobieniem wojskowym. Urzędy te podlegają wojewódzkiemu urzędowi W.F. i P.W.
4.
W skład powiatowych urzędów W.F. i P.W. wchodzą:
1)
rejonowi komendanci W.F. i P.W. i ich zastępcy do spraw polityczno-wychowawczych,
2)
personel złożony z osób fachowych, wojskowych i cywilnych powołanych do pracy przez dyrektora wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W.
Art.  14.

Kredyty na wychowanie fizyczne i przysposobienie wojskowe przewidywane będą w odpowiednich częściach budżetu państwowego. Kredytami dysponuje dyrektor państwowego urzędu W.F. i P.W., zgodnie z budżetem ustalonym przez prezydium Państwowej Rady W.F. i P.W.

Art.  15.

Organizację oraz szczegółowy zakres działania Państwowego Urzędu W.F. i P.W. oraz wojewódzkich i powiatowych urzędów W.F. i P.W. ustali rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wydane w porozumieniu z Ministrami: Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej.

Art.  16.
1.
Prezydium Państwowego Urzędu W.F. i P.W. ma prawo nadzorowania oraz ingerencji wykonywanej działalności związków, stowarzyszeń, klubów i innych organizacyj w dziedzinie wychowania fizycznego i sportu.
2.
Prezydium Państwowego Urzędu W.F. i P.W. w razie stwierdzenia niewłaściwej działalności związków, stowarzyszeń, klubów i innych organizacyj, wymienionych w ust. 1 niniejszego artykułu, ma prawo, w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej zawiesić je w działalności.
Art.  17.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrami: Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej.

Art.  18.
1.
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Równocześnie tracą moc wszystkie dotychczasowe przepisy w zakresie, objętym niniejszym dekretem.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.3.25

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Utworzenie urzędów i rad wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego.
Data aktu: 16/01/1946
Data ogłoszenia: 05/02/1946
Data wejścia w życie: 05/02/1946