Częściowa mobilizacja i rejestracja ludności do służby wojskowej.

DEKRET
POLSKIEGO KOMITETU WYZWOLENIA NARODOWEGO
z dnia 15 sierpnia 1944 r.
o częściowej mobilizacji i rejestracji ludności do służby wojskowej.

Znaczna część ziemi polskiej krwawi się jeszcze w jarzmie niemieckiego okupanta. Aby dobić znienawidzonego wroga, zwiększyć udział Narodu Polskiego w zwycięstwie nad hitleryzmem, wzmóc siłę zbrojną odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej, zapewnić wyzwolonej Ojczyźnie dostojną pozycję i znaczenie wśród narodów świata - na podstawie ustawy Krajowej Rady Narodowej z dnia 15 sierpnia 1944 r. o tymczasowym trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 3) Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego postanawia a Prezydjum Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Powołać w czasie od 20 do 31 sierpnia 1944 r. do służby wojskowej na wyzwolonych spod okupacji niemieckiej terenach Rzeczypospolitej następujących obywateli mężczyzn uznanych za zdolnych do służby wojskowej.

a)
Poborowych, urodzonych w roku 1924, 1923, 1922, 1921.
b)
Oficerów rezerwy, oficerów b. tajnych organizacji wojskowych, oficerów w stanie spoczynku i urzędników wojskowych do lat 50, a oficerów zawodowych (służby czynnej) do lat 60.
c)
Podoficerów rezerwy, podoficerów b. tajnych organizacji wojskowych, podoficerów w stanie spoczynku do lat 40, a podoficerów zawodowych (służby czynnej) do lat 50.
d)
Lekarzy, felczerów, lekarzy weterynarji i felczerów weterynarji do lat 50.
e)
Szoferów, specjalistów samochodowych, specjalistów lotnictwa i broni pancernej do lat 40.
Art.  2.

Przeprowadzić w terminie od 1 do 20 września 1944 r. rejestrację:

a)
Mężczyzn, urodzonych w roku 1920, 1919, 1918, 1917, 1916, 1915, 1914, 1913, 1912, 1911.
b)
Kobiet-lekarzy do lat 30.
c)
Kobiet-starszych pielęgniarek, pielęgniarek, sanitariuszek, radiotelegrafistek, telegrafistek od 19 do 30 lat.
Art.  3.

Mobilizację i rejestrację powołanych do służby wojskowej oraz rejestrację obywateli, wymienionych w art. 2, przeprowadzają Rejonowi Komendanci Uzupełnień przez Tymczasowe Wojskowe Komisje Poborowe i Rejestracyjne, które po zmobilizowaniu wojskowych i urzędników R. K. U. przekształcą się w Rejonowe Komendy Uzupełnień.

Art.  4.

Od stawiennictwa do poboru i rejestracji są wolne osoby ułomne, które wymagają opieki jak: kaleki, głuchoniemi, umysłowo chorzy, garbaci i t. d.

Art.  5.

Od stawiennictwa do poboru są wolni:

a)
Właściciele i dyrektorzy fabryk i zakładów przemysłowych, administratorzy przedsiębiorstw gospodarczych, zatwierdzeni przez Powiatowe Rady Narodowe.
b)
Pełniący służbę pracownicy kolei żelaznych, pracownicy poczt i telegrafów i pracownicy dróg wodnych.
c)
Członkowie milicji i funkcjonariusze bezpieczeństwa publicznego w czynnej służbie.
d)
Wysoko wykwalifikowani pracownicy i urzędnicy fabryk, przedsiębiorstw państwowych i urzędów państwowych na wniosek właścicieli, dyrektorów lub kierowników, zatwierdzonych przez Powiatowe Rady Narodowe.
e)
Nauczyciele i wykładowcy szkół średnich i wyższych, profesorowie, asystenci i t. p. pracownicy zakładów i laboratoriów naukowych.
f)
Osoby duchowne i duszpasterze wszelkich wyznań.
g)
Jedyni żywiciele rodziny, posiadający co najmniej dwoje małoletnich dzieci, ojcowie małoletnich dzieci bez matki, na podstawie zaświadczeń, wydanych przez miejscowe władze administracji cywilnej, utworzone z ramienia Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.
h)
Kobiety specjalistki, mające dzieci.

Wymienieni w art. 5 od a) do g) winni stawić się do rejestracji.

Po zarejestrowaniu się otrzymują zaświadczenia o odroczeniu (reklamacje), wydane przez Rejonowych Komendantów Uzupełnień.

Art.  6.

Rejonowi Komendanci Uzupełnień przeprowadzą pobór i powołanie do wojska osób, wymienionych w art. 1 oraz rejestrację osób wymienionych w art. 2, wyznaczą odpowiednie terminy i ustalą miejsce stawiennictwa.

Art.  7.

Oficerowie, podoficerowie oraz wszystkie osoby, powołane do poboru i do służby wojskowej, przy zgłoszeniu się winni posiadać żywność na 10 dni, zależnie od wyznaczonego miejsca stawiennictwa. Powołani do poboru i do służby wojskowej winni zabrać ze sobą prócz tego dwie zmiany bielizny, przybory do jedzenia, przybory toaletowe i posiadany ekwipunek wojskowy.

Art.  8.

Na organa milicji i przedstawicieli władz bezpieczeństwa publicznego wkłada się obowiązek i odpowiedzialność za dopilnowanie terminowego stawiennictwa powołanych do poboru, do służby wojskowej i do rejestracji.

Art.  9.

Osoby, uchylające się od stawiennictwa zostaną pociągnięte do odpowiedzialności według prawa wojennego.

Art.  10.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Kierownikowi Resortu Administracji Publicznej, Kierownikowi Resortu Obrony Narodowej oraz Kierownikowi Resortu Bezpieczeństwa Publicznego.

Art.  11.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024