Pomoc Skarbu Państwa dla instytucyj wierzycielskich, zawierających układy konwersyjne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 8 marca 1938 r.
o pomocy Skarbu Państwa dla instytucyj wierzycielskich, zawierających układy konwersyjne.

Na podstawie art. 3 i 19 ustawy z dnia 24 marca 1933 r. o ułatwieniach dla instytucyj kredytowych, przyznających dłużnikom ulgi w zakresie wierzytelności rolniczych (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 109, poz. 973), zmienionej dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr 82, poz. 507), zarządzam co następuje:
§  1.
Skarb Państwa udzielać będzie instytucjom wierzycielskim pomocy z tytułu pokrycia różnic kursowych papierów wartościowych przez skup za pośrednictwem Banku Akceptacyjnego, Sp. Akc. na rachunek Skarbu Państwa połowy papierów wartościowych, wpłaconych tym instytucjom przez dłużników na spłatę wierzytelności, dokonaną według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 8 marca 1938 r. o spłacie papierami wartościowymi długów rolniczych objętych układami konwersyjnymi (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 179).

Ponadto Minister Skarbu umożliwi skup drugiej połowy papierów wartościowych od: komunalnych kas oszczędności, spółdzielni kredytowych oraz od gminnych kas pożyczkowo-oszczędnościowych, jeżeli wszystkie wierzytelności rolnicze tych instytucyj wierzycielskich stanowią co najmniej 10% ogólnej sumy kredytów udzielonych przez te instytucje.

Od pozostałych instytucyj wierzycielskich, których wszystkie wierzytelności rolnicze stanowią co najmniej 50% ogólnej sumy kredytów udzielonych przez te instytucje, w zależności od stanu finansowego poszczególnych instytucyj, na wniosek Banku Akceptacyjnego, Sp. Akc., Minister Skarbu umożliwi skup drugiej połowy papierów w całości lub w części.

Skup papierów dokonany będzie po kursie, w jakim przyjęły je instytucje wierzycielskie na zapłatę swoich należności.

Papiery wartościowe powinny być zaopatrzone w należne kupony z bieżącym włącznie oraz winny być poparte dowodami instytucji stwierdzającymi, że papiery te pochodzą ze spłat rat kapitałowych lub spłat układów konwersyjnych.

Pomoc określona w paragrafie niniejszym przysługiwać będzie instytucjom wierzycielskim upoważnionym do zawierania układów konwersyjnych.

Stosunek sumy wierzytelności rolniczych instytucji wierzycielskiej do ogólnej sumy kredytów, udzielonych przez tę instytucję, ustalać się będzie według stanu na dzień 31 grudnia 1932 r.

§  2.
Pomoc Skarbu Państwa dla instytucyj wierzycielskich z tytułu obniżenia dłużnikom odsetek od wierzytelności, objętych układami konwersyjnymi, ustalona w § 3 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 24 października 1936 r. o zmianie rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 11 grudnia 1934 r. o zasadach udzielania pomocy instytucjom, zawierającym układy z dłużnikami w zakresie wierzytelności rolniczych (Dz. U. R. P. Nr 82, poz. 570), przedłuża się na dalszy rok, tj. na rok piąty przy układach zawartych przed dniem 30 listopada 1934 r. i na rok czwarty przy układach zawartych po dniu 30 listopada 1934 r., licząc od daty obowiązywania poszczególnych układów.
§  3.
W przypadkach przedterminowej spłaty lub rozwiązania układu konwersyjnego odsetkowa pomoc Skarbu Państwa zaliczona na takie układy, podlegać będzie zmniejszeniu od pierwszego miesiąca, następującego po spłacie względnie rozwiązaniu układu konwersyjnego.

W przypadkach przedterminowej częściowej spłaty kapitału wierzytelności objętych układami konwersyjnymi, o ile jednorazowa lub łączna suma dokonanych spłat w różnych terminach wynosi na poszczególny układ co najmniej zł 200 - przyznana pomoc Skarbu Państwa będzie obniżona odpowiednio do wysokości dokonanej spłaty.

W obu przypadkach instytucje winny niezwłocznie zawiadamiać Bank Akceptacyjny, Sp. Akc. o dokonanych spłatach.

§  4.
Sumy należne i wypłacone instytucjom wierzycielskim, na podstawie zawartych przez nie układów konwersyjnych z tytułu wszelkiej pomocy Skarbu Państwa stanowią przynależności wierzytelności objętych układami konwersyjnymi w rozumieniu art. 10 ust. (2) ustawy z dnia 24 marca 1933 r. o ułatwieniach dla instytucyj kredytowych, przyznających dłużnikom ulgi w zakresie wierzytelności rolniczych.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1938 r. z wyjątkiem przepisu § 2, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.21.180

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pomoc Skarbu Państwa dla instytucyj wierzycielskich, zawierających układy konwersyjne.
Data aktu: 08/03/1938
Data ogłoszenia: 31/03/1938
Data wejścia w życie: 31/03/1938, 01/04/1938