Roboty wzbronione młodocianym i kobietom.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 3 października 1935 r.
w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu i Handlu, Spraw Wewnętrznych, Spraw Wojskowych, Skarbu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Komunikacji oraz Poczt i Telegrafów o robotach wzbronionych młodocianym i kobietom.

Na podstawie art. 4 i 20 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. R. P. Nr. 65, poz. 636), w brzmieniu ustawy z dnia 7 listopada 1931 r. w sprawie zmian i uzupełnień niektórych postanowień ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. R. P. Nr. 101, poz. 773), zarządzam co następuje:
§  1.
(1)
Zatrudnienie młodocianych jest wzbronione przy robotach, wymienionych w załączonym spisie robót wzbronionych młodocianym (załącznik Nr. 1), a zatrudnienie młodocianych kobiet wzbronione jest ponadto przy robotach, wymienionych w spisie robót wzbronionych kobietom (załącznik Nr. 2); zatrudnienie kobiet jest wzbronione przy robotach, wymienionych w załączonym spisie robót wzbronionych kobietom (załącznik Nr. 2).
(2)
Zakaz pracy przy robotach, określonych dla poszczególnych gałęzi pracy, odnosi się również do takich samych robót, wykonywanych jako pomocnicze w zakładach pracy, należących do innych gałęzi pracy.
§  2.
(1)
Minister Opieki Społecznej może zezwolić na zatrudnienie młodocianych przy robotach wzbronionych w poszczególnych gałęziach pracy lub kategoriach zakładów pracy celem odbycia nauki zawodowej.
(2)
W razie stwierdzenia przez obwodowego inspektora pracy, że warunki pracy w danym zakładzie pracy nie zabezpieczają dostatecznie życia i zdrowia młodocianych, inspektor ten występuje w drodze służbowej do Ministerstwa Opieki Społecznej z wnioskiem o uchylenie zezwolenia w stosunku do danego zakładu.
§  3.
Minister Opieki Społecznej może w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych w przypadkach, gdy tego wymaga interes obrony Państwa, uchylić czasowo niektóre z ograniczeń, zawartych w załączonych spisach robót wzbronionych.
§  4.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 6 miesięcy po dniu ogłoszenia.
(2)
Z dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego traci moc rozporządzenie z dnia 29 lipca 1925 r. o spisie robót, wzbronionych młodocianym i kobietom (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 558).
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1

SPIS ROBÓT WZBRONIONYCH MŁODOCIANYM.

I.

Dział ogólny.

1.
Roboty w temperaturze stałej:
a)
w pomieszczeniach o wilgotności względnej do 50% - powyżej 32º,
b)
w pomieszczeniach o wilgotności względnej, przekraczającej 50% - powyżej 25º.
2.
Roboty z ołowiem, jego stopami i związkami, z wyjątkiem stosowania stopów w postaci nierozdrobnionej, zawierających mniej niż 10% ołowiu oraz z wyjątkiem lutowania na otwartem powietrzu.
3.
Roboty z rtęcią, jej związkami i z ortęciami (amalgamatami), z wyjątkiem robót w laboratoriach badawczych.
4.
Roboty, przy których pracownicy narażani są na działanie promieni Roentgena, lamp kwarcowych i ciał radioaktywnych.
5.
Obsługa lamp z paliwem łatwopalnem lub wybuchowem, jak: benzyna, acetylen, spirytus, z wyjątkiem robót lampiarzy w górnictwie, określonych pod liczbą 21.
6.
Obsługa urządzeń i naczyń pod ciśnieniem powyżej 0,5 atmosfery nadciśnienia.
7.
Obsługa kotłów parowych i ich urządzeń dodatkowych, z wyjątkiem robót przy czyszczeniu kotłów ochłodzonych.
8.
Obsługa generatorów gazowych i ich urządzeń do regeneracji i rekuperacji ciepła.
9.
Obsługa silników, z wyjątkiem obsługi silników o mocy do 2 koni mechanicznych przez młodocianych powyżej lat 17.
10.
Roboty przy urządzeniach i przewodach elektrycznych, w których napięcie przekracza 250 woltów; ponadto młodocianym do lat 16: obsługa i naprawa urządzeń i przewodów elektrycznych, w których napięcie przekracza 100 woltów prądu stałego lub 50 woltów prądu zmiennego.
11.
Obsługa pędni na całej przestrzeni jej umieszczenia od silnika do przystawek, przenoszących ruch na maszyny robocze, włącznie; związane z obsługą pędni roboty, jak: smarowanie i czyszczenie części pędnych, nakładanie i zrzucanie pasów, lin, łańcuchów i taśm oraz ich naprawianie i zszywanie przed zdjęciem z kół i wałów obrotowych; naprawa pędni lub jej części.
12.
Roboty przy ustawianiu, naprawie, czyszczeniu i smarowaniu dźwigów w miejscu ich używania; obsługa dźwigów towarowych i fabrycznych. Zakaz ten nie dotyczy obsługi dźwigów, znajdujących się na statkach, wykonywanej przez młodocianych mężczyzn.
13.
Dźwiganie, przenoszenie, przesuwanie i przewożenie ciężarów:

A. Dźwiganie, przenoszenie i przesuwanie ciężarów:

1)
młodocianym obu płci do 16 lat - ponad 10 kg;
2)
młodocianym mężczyznom od 16 do 18 lat- ponad 25 kg;
3)
młodocianym kobietom od 16 do 18 lat - ponad 15 kg;
4)
po pochylniach - ponad połowę ciężarów, określonych pod punktami 1, 2 i 3.

B. Przewożenie ciężarów na wózkach, poruszanych ręcznie po szynach lub powierzchni twardej, gładkiej i równej:

1)
młodocianym do 16 lat;
2)
młodocianym mężczyznom od 16 do 18 lat- ponad 400 kg (wraz z wagą wózka) na osobę;
3)
młodocianym kobietom od 16 do 18 lat - ponad 300 kg (wraz z wagą wózka) na osobę.

C. Przewożenie ciężarów na taczkach lub wózkach, poruszanych ręcznie, poza przypadkami, określonemi pod literą B.:

1)
młodocianym do 16 lat;
2)
wszystkim młodocianym pod górę lub na terenie, na którym koła wrzynają się w grunt;
3)
młodocianym mężczyznom od 16 do 18 lat:
a)
na taczkach - ponad 50 kg (wraz z wagą taczek),
b)
na wózkach - ponad 100 kg (wraz z wagą wózka) na osobę;
4)
młodocianym kobietom od 16 do 18 lat:
a)
na taczkach - ponad 30 kg (wraz z wagą taczek),
b)
na wózkach - ponad 60 kg (wraz z wagą wózka) na osobę.

Normy, zawarte w punktach A. i C., nie mają zastosowania do mleczarń wiejskich, przerabiających dziennie mniej niż 1.000 litrów mleka.

14.
Roboty w zagłębieniach, których szerokość jest mniejsza niż dwukrotna głębokość, z wyjątkiem robót w zagłębieniach do l1/2 metra, obudowanych.
15.
Obsługa pił tarczowych i taśmowych.
16.
Maszynowe szlifowanie i polerowanie, o ile niema skutecznych miejscowych urządzeń odpylających.
17.
Wyrób i stosowanie pokostów, lakierów i farb, zawierających szkodliwe dla zdrowia składniki; usuwanie takich farb i lakierów z przedmiotów niemi pokrytych.
18.
Malowanie i lakierowanie metodą natryskową, o ile niema skutecznych urządzeń miejscowej wentylacji wyciągowej.
19.
Zbieranie, sortowanie i pakowanie szmat.
20.
Oczyszczanie urządzeń, służących do odprowadzania lub zbierania pyłów oraz szkodliwych dla zdrowia par i gazów.

II.

Górnictwo.

21.
Roboty pod ziemią z wyjątkiem następujących robót dla młodocianych mężczyzn ponad 16 lat:
1)
wartowników drzwi, regulujących wentylację podziemną,
2)
wozaków, przewożących wózki kopalniane o pojemności do 0,8 t po drogach z upadem nie przekraczającym 0,01,
3)
lampiarzy z wyłączeniem drobienia karbidu i rozlewania benzyny,
4)
gońców i roznosicieli wody,
5)
smarowania i czyszczenia wózków nie będących w ruchu, jeżeli roboty te odbywają się pod odpowiedzialnym nadzorem, przy czym wózki nie mogą się znajdować na torach służących do przewozu elektrowozami,
6)
roznoszenia gliny, narzędzi i sprzętu oraz dźwigania i podnoszenia ciężarów o wadze poniżej 20 kg w chodnikach poziomych i o wadze poniżej 10 kg w chodnikach pochyłych, z wyłączeniem szyn, rur podsadzkowych i kap żelaznych,
7)
smarowania maszyn i urządzeń nie będących w ruchu, jeżeli roboty te odbywają się pod odpowiedzialnym nadzorem,
8)
wyładowania w spokojnych warunkach pracy (z wózków odczepionych od maszyn i odstawionych na bocznicę lub na miejscu specjalnie przeznaczonym do wyładowywania wózków w bezpiecznych warunkach pracy) materiałów takich, jak: piasek, wapno gaszone, glina, cegła oraz urządzeń, sprzętu i drobnych materiałów żelaznych, jak: śruby, bolce, części rur, haki, linki pochylniane, kable do wiertarek itp. o wadze jednostkowej nie przekraczającej 10 kg,
9)
pomocy fachowym robotnikom przy naprawach maszyn, nie będących w ruchu (bez dźwigania części o wadze wyższej od 10 kg),
10)
obsługi napędów powietrznych dla rynien potrząsalnych na ścianach wyłącznie dla młodocianych, którzy zostaną przeegzaminowani przed tym przez dozór.
22.
Roboty nadziemne przy budowie i pogłębianiu szybów oraz roboty wiertnicze.
23.
Przewóz i przenoszenie materjałów wybuchowych oraz roboty przy ich użyciu.
24.
Roboty hamowaczy i sygnalistów.
25.
Roboty w kamieniołomach i w kopalniach odkrywkowych.
26.
Kopanie w bagnistym gruncie przy wydobywaniu torfu.
27.
Roboty w obrębie rygu wiertniczego w przemyśle naftowym.

III.

Przemysł mineralny.

28.
Następujące roboty w cegielniach, w fabrykach porcelany, fajansu i w innych fabrykach ceramicznych: kopanie, ładowanie surowców i ich wywóz ręczny z miejsca wydobycia; narzucanie gliny na krajalnicę (sznajder); rozdrabnianie i mieszanie surowców; ręczne formowanie cegieł, płyt i fasonów ceramicznych; obsługa pieców do wypalania i roboty wewnątrz gorących pieców; przygotowywanie polewy; polewanie i roboty z wyrobami pokrytemi niewypaloną polewą; malowanie na wyrobach ceramicznych (porcelanie, fajansie, i t. p.) przy stosowaniu farb, zawierających: ołów, rtęć, arsen i inne trujące składniki; zamiatanie pomieszczeń i oczyszczanie niewypalonych wyrobów fajansowych z kurzu.
29.
Następujące roboty, w hutach szklanych, w fabrykach wyrobów szklanych, w szlifierniach szkła i przy wytrawianiu szkła: roboty z surowcami, odpadkami szklanemi i stłuczkami; obsługa pieców do wytapiania i odpuszczania szkła; wydmuchiwanie szkła z robotami bańkarzy włącznie oraz roboty na pomoście pieca hutniczego; odlewanie szkła; wytwarzanie i stosowanie fluorowodoru; roboty przy dmuchawkach piaskowych; szlifowanie na sucho bez mechanicznego napędu; szlifowanie na sucho z mechanicznym napędem, o ile niema skutecznych miejscowych urządzeń odpylających; wyrób przedmiotów z gliny ogniotrwałej dla potrzeb huty; malowanie na szkle przy stosowaniu farb, zawierających: ołów, rtęć, arsen i inne trujące składniki.
30.
Obsługa pieców wapiennych i gipsowych, mielenie i przesiewanie wapna i gipsu.
31.
Przy wyrobie cementu: obsługa pieców do wypalania, łamaczy i młynów; odważanie i pakowanie cementu.
32.
Tłuczenie kamieni i ich obróbka na sucho.

IV.

Hutnictwo i przemysł metalowy.

33.
Obsługa pieców metalurgicznych i pieców do obróbki termicznej metali, jak topienie, uszlachetnianie, hartowanie, podgrzewanie; roboty w walcowniach metali na gorąco; czyszczenie odlewów przy pomocy dmuchawek piaskowych.
34.
Roboty w hutach ołowiu i w prażalniach rudy ołowianej.
35.
Roboty w hutach cynku, w prażalniach rudy cynkowej, przy wyrobie tlenku cynku i przy elektrolitycznem otrzymywaniu cynku.
36.
Odlewnictwo mosiądzu i bronzu.
37.
Obsługa pras, tłoczarek, obrabiarek i nożyc do obróbki metali o napędzie nożnym niemechanicznym oraz obsługa wszelkich pras, tłoczarek, obrabiarek i nożyc, niedostatecznie zabezpieczonych.
38.
Nitowanie kotłów, zbiorników i konstrukcyj żelaznych; obsługa maszyn do sztancowania gwoździ, nitów i śrub.
39.
Maszynowe szlifowanie, polerowanie i ostrzenie przedmiotów metalowych, o ile niema skutecznych miejscowych urządzeń odpylających.
40.
Samorodne spawanie, cięcie i stapianie metali przy pomocy wysokich temperatur.
41.
Trawienie i nagryzanie metali.
42.
Pokrywanie metalami sposobem natryskowym.
43.
Galwaniczne pokrywanie metalami przy stosowaniu kąpieli, zawierających trujące składniki, jak związki cjanu i chromu oraz związane z tem czynności pomocnicze.
44.
Złocenie w ogniu.
45.
Wyrób i stosowanie emalji, zawierającej ołów oraz obsługa pieców niemechanicznych do wypalania naczyń emaljowanych.
46.
Wyrób, naprawa i ładowanie ołowianych akumulatorów elektrycznych.

V.

Przemysł chemiczny.

47.
Roboty z arsenem i fosforem oraz z ich związkami trującemi, z wyjątkiem stosowania fosforu czerwonego.
48.
Wytwarzanie i stosowanie: fluoru, chloru, bromu i jodu oraz ich związków trujących.
49.
Topienie i spalanie siarki.
50.
Wyrób wodorotlenków: sodu i potasu oraz ich stosowanie w postaci stałej lub w roztworach powyżej 5%.
51.
Wytwarzanie i stosowanie amoniaku.
52.
Wyrób i stosowanie wodoru.
53.
Wytwarzanie i stosowanie kwasów: fluorowodorowego, siarkowego i siarkawego oraz ich bezwodników, solnego, chromowego i dwuchromowego, cjanowodorowego, siarkowodorowego, azotowego i azotawego, z wyjątkiem wytwarzania kwasu siarkowego metodą kontaktową oraz stosowania kwasów siarkowego i solnego w rozcieńczeniu poniżej 5%; oczyszczanie zbiorników metalowych po stężonym kwasie siarkowym.
54.
Roboty połączone z wytwarzaniem tlenków azotu.
55.
Wytwarzanie i stosowanie soli kwasów: siarkawego (siarczynów), chromowego i dwuchromowego (chromianów i dwuchromianów), podchlorawego (podchlorynów), chlorowego (chloranów), cjanowodorowego (cjanków), siarkowodorowego (siarczków), jak siarczki sodu, potasu i amonu; wyrób superfosfatów; wyrób chlorku cynku.
56.
Wytwarzanie i stosowanie dwucjanu, fosgenu, siarczku węgla. Wyrób karbidu.
57.
Wyrób alkoholu etylowego. Wytwarzanie i stosowanie alkoholu metylowego i innych alkoholów trujących.
58.
Wytwarzanie i stosowanie trojących: aldehydów, ketonów i estrów, jak formalina i aceton.
59.
Wytwarzanie i stosowanie szkodliwych, eterów, jak eter etylowy oraz chloroformu, chloralu, czterochlorku węgla, czterochloroetanu i innych trujących pochodnych chlorowych związków tłuszczowych.
60.
Wytwarzanie kwasów: szczawiowego i mrówkowego; wytwarzanie i rozlew stężonego kwasu octowego.
61.
Wyrób półproduktów organicznych z destylatów smoły pogazowej.
62.
Wyrób syntetycznych barwników organicznych.
63.
Wyrób syntetycznych pachnideł organicznych, syntetycznych organicznych środków leczniczych i innych środków leczniczych, wyrabianych ze szkodliwych składników, z wyłączeniem mechanicznego pakowania, etykietowania, dawkowania i pastylkowania.
64.
Stosowanie trujących węglowodorów o budowie pierścieniowej, jak benzol, toluol i ksylol oraz trujących: homologów i pochodnych tych węglowodorów.
65.
Wyrób i stosowanie trujących alkaloidów, jak opjum, morfina, strychnina i kokaina.
66.
Wulkanizacja gumy na zimno.
67.
Przy fabrykacji wyrobów gumowych: przygotowywanie mieszanki gumowej, walcowanie, wyrób kleju gumowego i gumowanie materjałów nieprzemakalnych.
68.
Wyrób ceraty z wyjątkiem jej drukowania.
69.
Wyrób stopów krzemu i manganu z metalami.
70.
Wyrób bawełny kolodjonowej.
71.
Wyrób terpentyny.
72.
Roboty w fabrykach sztucznego jedwabiu z wyjątkiem: obsługi magazynów celulozy i bawełny, rozpakowywania i sortowania celulozy, sortowania i pakowania gotowej przędzy, obsługi magazynów z gotową przędzą oraz czynności z suchą przędzą, jak również robót pomocniczych, nie zagrażających zdrowiu.
73.
Wyrób celuloidu i przedmiotów z celuloidu, z wyjątkiem przycinania arkuszy i sortowania.
74.
Obsługa aparatów do chemicznego czyszczenia przy zastosowaniu materjałów wybuchowych, łatwopalnych lub trujących.
75.
Wyrób, przewóz i przechowywanie gazów, płynów i pyłów trujących, duszących i drażniących.
76.
Roboty w pomieszczeniach, gdzie odbywa się wyrób i pakowanie prezerwatyw.

VI.

Roboty z materjałami wybuchowemi.

77.
Wyrób, stosowanie, przewóz, przenoszenie, przechowywanie, dawkowanie i pakowanie materjałów wybuchowych, a w szczególności:
a)
nitrogliceryny,
b)
bawełny strzelniczej, prochu bezdymnego oraz innych związków nitrowych celulozy lub jej materjałów zastępczych,
c)
nitrowych związków aromatycznych, jak jedno lub wielonitrowane: benzol, toluol, ksylol,
d)
piorunjanu rtęci, azotków ołowiu oraz spłonek, pastylek detonacyjnych i lontów,
e)
dynamitów i nabojów dynamitowych,
f)
prochów wybuchowych, nabojów spiętrzanych i chloranowych oraz ogni sztucznych i masy zapałczanej.
78.
Roboty z materjałami wybuchowemi przy wyrobie amunicji oraz wszelkie czynności z nabitą amunicją.

VII.

Odgazowywanie, sucha destylacja i wygazowywanie węgla, drzewa i torfu oraz przemysły: naftowo-rafineryjny i gazów ziemnych.

79.
Roboty w działach produkcyjnych koksowni i gazowni.
80.
Sucha destylacja węgla, drzewa i torfu oraz rozdzielanie, oczyszczanie i przeróbka destylatów i gazów.
81.
Roboty w działach produkcyjnych rafinerji ropy naftowej, z wyjątkiem robót z oczyszczoną parafiną.
82.
Przeróbka i oczyszczanie gazu ziemnego.
83.
Roboty przy gazociągach, w rozdzielniach i na stacjach gazów palnych.
84.
Czyszczenie kotłów asfaltowych i koksowych, retort i pieców gazowniczych i koksownianych, pieców do suchej destylacji drzewa i zbiorników po produktach ropy naftowej.

VIII.

Przemyśl włókienniczy.

85.
Rozpakowywanie, sortowanie i oczyszczanie surowców z wyjątkiem świeżej, pranej wełny.
86.
Regeneracja surowców włókienniczych i odpadków.
87.
Przeróbka surowców, poprzedzająca przędzenie, do robót przy gremplarce włącznie, z wyjątkiem przeróbki świeżej, pranej wełny.
88.
Roboty w pomieszczeniach, gdzie odbywa się przędzenie konopi lub przędzenie lnu na mokro.
89.
Wyrób waty.
90.
Roboty w pomieszczeniach, gdzie odbywa się farbowanie surowców lub wyrobów włókienniczych.
91.
Ścinanie przy wyrobie pluszów i aksamitów.
92.
Wyrób filcu.
93.
Przeróbka włókien azbestowych i wyrób tektury lub tkanin azbestowych.
94.
Oczyszczanie silnie pylących maszyn włókienniczych.

IX.

Przemysł papierniczy.

95.
Roboty w papierniach: rozpakowywanie, trzepanie i sortowanie szmat i odpadków papierniczych; krajanie, gotowanie i bielenie miazgi, papierowej.
96.
Roboty w fabrykach celulozy, z wyjątkiem robót z gotową celulozą.

X.

Przemysł garbarski i pokrewne działy przemysłu.

97.
Roboty z padliną i z nieodkażonemi odpadkami zwierzęcemi, jak włosie, sierść, szczecina, kości i części rogowe.
98.
Odwłasianie skór, obsługa komór do pocenia skór, mielenie garbników, rolowanie i obsługa maszyn garbarskich oraz oczyszczanie dołów garbarskich.
99.
Farbowanie futer barwnikami, zawierającemi ołów lub inne składniki szkodliwe; trzepanie futer.

XI.

Przemysł drzewny.

100.
Ścinanie drzew i transport drzewa; ręczne piłowanie kloców; usuwanie kory z drzewa przy użyciu siekiery; obracanie dłużyc oraz układanie, kloców i bali.
101.
Zestawianie tratew i spławianie drzewa.
102.
Obróbka drzew trujących.
103.
Roboty związane z obsługą traka i roboty w podziemiu tartaku.
104.
Obsługa pił tarczowych i taśmowych, jednak dozwolony jest odbiór materjału i odpadów z wyłączeniem trocin.
105.
Obsługa maszyn do obróbki drzewa o bezpośrednim ręcznym podsuwie materjału, jednak dozwolony jest odbiór materjału i odpadów z wyłączeniem trocin.
106.
Wyrób i przeróbka proszków drzewnych.
107.
Politurowanie drzewa przy stosowaniu trujących składników.
108.
Bronzowanie wyrobów drzewnych.

XII.

Przemysł spożywczy.

109.
W młynach: oczyszczanie i przemiał zboża oraz mieszanie i składanie mąki.
110.
Obsługa i naprawa śmig oraz napędu mechanicznego wiatraków.
111.
Roboty w gorzelniach, rektyfikacjach spirytusu i w fabrykach alkoholu absolutnego, z wyjątkiem robót w drożdżowniach i przy magazynowaniu kartofli i zboża.
112.
Wyrób napojów alkoholowych i roboty w rozlewniach tych napojów.
113.
W cukrowniach i rafineriach cukru: spław i mycie buraków; obsługa: dyfuzorów, błotniarek, mieszadeł, wirówek i warników; roboty w kościarniach i siarkowniach; rozlewanie rafinady i przenoszenie gorących form z rafinadą.
114.
Roboty w rzeźniach przy uboju zwierząt.
115.
Roboty w składach lodu i w chłodniach, wyrąb lodu naturalnego; wyrób sztucznego lodu.
116.
W fabrykach wyrobów tytoniowych: sortowanie tytoniu; obsługa maszyn do krajania, prażenia i roztrząsania tytoniu; czyszczenie urządzeń pyłochłonnych i wentylacyjnych; wyrób tabaki.

XIII.

Przemysł odzieżowy i galanteryjny.

117.
Formowanie, falcowanie, szlifowanie, farbowanie i suszenie kapeluszy filcowych.
118.
Roboty pylące w fabrykach wyrobów galanteryjnych, jak wycinanie, toczenie i polerowanie, o ile niema skutecznych miejscowych urządzeń odpylających.
119.
Roboty pylące przy mechanicznym wyrobie obuwia, o ile niema skutecznych miejscowych urządzeń odpylających.

XIV.

Roboty budowlane, meljoracyjne i drogowe.

120.
Roboty pod wodą, roboty w kesonach; roboty wymagające pozostawania w wodzie, choćby przy częściowem zanurzeniu.
121.
Budowa i naprawa studzien, tuneli szybowych i kanałów podziemnych.
122.
Młodocianym do 16 lat: roboty na rusztowaniach, drabinach, dachach i murach na wysokości powyżej 3 metrów; ustawianie i rozbieranie rusztowań.
123.
Kopanie w bagnistym gruncie przy osuszaniu błot.
124.
Roboty przy gorącym asfalcie.
125.
Lasowanie wapna.
126.
Roboty brukarskie.

XV.

Przemysł poligraficzny i wyrobu czcionek.

127.
Roboty w drukarniach, zakładach litograficznych i chemigraficznych, z wyjątkiem nakładania papieru na maszyny drukarskie i litograficzne i odbierania odbitek z tych maszyn.
128.
Roboty w wytwórniach ołowianych czcionek drukarskich.

XVI.

Roboty z zakresu użyteczności publicznej.

129.
Roboty w zakładach dezynfekcyjnych i dezynsekcyjnych.
130.
Obsługa chorych ludzi i zwierząt w zakładach leczniczych; roboty w zakładach dla chorób zakaźnych i umysłowych.
131.
Oczyszczanie dołów kloacznych, kanałów ściekowych, studzien i śmietników.
132.
Obsługa zakładów kąpielowych i łaźni.
133.
Oprawianie zwierząt; roboty rakarzy.
134.
Roboty w zakładach spalania śmieci.
135.
Roboty w pralniach: sortowanie brudnej bielizny, ręczne pranie i prasowanie.

XVII.

Komunikacja i przewóz.

136.
Roboty maszynistów, palaczy i węglarzy na kolejach, kolejkach, okrętach i statkach.
137.
Roboty kierowców samochodów i motocykli.
138.
Roboty motorowych i konduktorów na kolejach, kolejkach, w tramwajach i autobusach.
139.
Roboty przy ręcznem przetaczaniu, spinaniu i odczepianiu wagonów na kolejach, kolejkach i w tramwajach.
140.
Roboty mechaników i pilotów na samolotach.
141.
Obsługa central telefonicznych, aparatów telegraficznych systemu Morse'a, aparatów radiotelefonicznych i radiotelegraficznych, z wyjątkiem robót montażowych i reparacyjnych.
142.
Młodocianym do lat 16: zakładanie i naprawa przewodów elektrycznych na wysokości powyżej 3 metrów.
143.
Roboty przy budowie kabli podziemnych.
144.
Roboty przy ładowaniu i wyładowywaniu urządzeń przewozowych, jak: statki, wagony, samochody ciężarowe.
145.
Roboty w pocztowych sortowniach i magazynach przesyłek pocztowych.

XVIII.

Przemysł hotelowy, gastronomiczny oraz usług osobistych.

146.
Obsługa konsumentów przez młodociane kobiety w zakładach, w których sprzedawane są napoje alkoholowe do spożycia na miejscu.
147.
Roboty pokojowych w hotelach, pensjonatach, pokojach umeblowanych.

XIX.

Zakłady rozrywkowe.

148.
Występy i produkcje zawodowych tancerek i tancerzy w kabaretach i zakładach gastronomicznych.
149.
Popisy akrobatyczne, niebezpieczne dla życia lub zdrowia.
150.
Obsługa aparatów do wyświetlania błon kinematograficznych.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

SPIS ROBÓT WZBRONIONYCH KOBIETOM.

I.

Dział ogólny.

1.
Roboty z ołowiem, jego stopami i związkami, z wyjątkiem stosowania stopów w postaci nierozdrobnionej, zawierających mniej niż 10% ołowiu oraz z wyjątkiem lutowania na otwartem powietrzu.
2.
Roboty z rtęcią, jej związkami i z ortęciami (amalgamatami), z wyjątkiem robót w laboratorjach badawczych.
3.
Obsługa generatorów gazowych i ich urządzeń do regeneracji i rekuperacji ciepła.
4.
Obsługa pędni na całej przestrzeni jej umieszczenia od silnika do przystawek, przenoszących ruch na maszyny robocze, włącznie; związane z obsługą pędni roboty, jak: smarowanie i czyszczenie części pędnych, nakładanie i zrzucanie pasów, lin, łańcuchów i taśm oraz ich naprawianie i zszywanie przed zdjęciem z kół i wałów obrotowych; naprawa pędni lub jej części.
5.
Roboty przy ustawianiu, naprawie, czyszczeniu i smarowaniu dźwigów w miejscu ich używania; obsługa dźwigów towarowych i fabrycznych.
6.
Dźwiganie, przenoszenie, przesuwanie i przewożenie ciężarów:

A. Dźwiganie, przenoszenie i przesuwanie ciężarów:

a) ponad 30 kg,

b) po pochylniach ponad 15 kg.

B. Przewożenie ciężarów na wózkach, poruszanych ręcznie po szynach lub powierzchni twardej, gładkiej i równej - ponad 400 kg (wraz z wagą wózka) na osobę.

C. Przewożenie ciężarów na taczkach lub wózkach, poruszanych ręcznie poza przypadkami, określonemi pod literą B:

a) na taczkach - ponad 50 kg (wraz z wagą taczek),

b) na wózkach - ponad 100 kg (wraz z wagą wózka) na osobę,

c) pod górę lub na terenie, na którym koła wrzynają się w grunt.

Normy, zawarte w punktach A. i C., nie mają zastosowania do mleczarń wiejskich, przerabiających dziennie mniej niż 1.000 litrów mleka.

7.
Roboty w zagłębieniach, których szerokość jest mniejsza niż dwukrotna głębokość, z wyjątkiem robót w zagłębieniach do 11/2 metra, obudowanych.
8.
Obsługa pił tarczowych i taśmowych.
9.
Wyrób pokostów, lakierów i farb, zawierających szkodliwe dla zdrowia składniki; usuwanie takich farb z przedmiotów niemi pokrytych oraz ich stosowanie, o ile niema skutecznej miejscowej wentylacji wyciągowej.
10.
Kobietom w ciąży:
a)
roboty przy stosowaniu promieni Roentgena;
h)
obsługa pras, tłoczarek, obrabiarek i nożyc o napędzie nożnym niemechanicznym;
c)
dźwiganie i przenoszenie ciężarów po pochylniach;
d)
po 6 miesiącach ciąży: wszelkie dźwiganie, przenoszenie, przesuwanie i przewożenie ciężarów.

II.

Górnictwo.

11.
Roboty pod ziemią.
12.
Roboty w kamieniołomach i w kopalniach odkrywkowych.
13.
Roboty w obrębie rygu wiertniczego w przemyśle naftowym.

III.

Przemysł mineralny.

14.
Następujące roboty w cegielniach, w fabrykach porcelany, fajansu i w innych fabrykach ceramicznych: kopanie, ładowanie surowców i ich wywóz ręczny z miejsca wydobycia; narzucanie gliny na krajalnicę (sznajder); ręczne formowanie cegieł, płyt i fasonów ceramicznych; obsługa pieców do wypalania i roboty wewnątrz gorących pieców; przygotowywanie polewy, zawierającej ołów i inne składniki trujące; polewanie i roboty z wyrobami pokrytemi niewypaloną polewą, o ile zawiera ona niezwiązane chemicznie tlenki ołowiu lub inne trujące składniki; malowanie na wyrobach ceramicznych (porcelanie, fajansie i t. p.) przy stosowaniu farb, zawierających: ołów, rtęć, arsen i inne trujące składniki.
15.
Następujące roboty w hutach szklanych, w fabrykach wyrobów szklanych, w szlifierniach szkła i przy wytrawianiu szkła: suszenie, mielenie i mieszanie surowców na masę szklaną; obsługa pieców do wytapiania i odpuszczania szkła; wydmuchiwanie szkła z robotami bańkarzy włącznie oraz roboty na pomoście pieca hutniczego; odlewanie szkła; wytwarzanie i stosowanie fluorowodoru; szlifowanie na sucho bez mechanicznego napędu; szlifowanie na sucho z mechanicznym napędem, o ile niema skutecznych miejscowych urządzeń odpylających; malowanie na szkle przy stosowaniu farb, zawierających: ołów, rtęć, arsen i inne trujące składniki.
16.
Obsługa pieców do wypalania cementu; odważanie i pakowanie cementu.
17.
Obróbka kamieni na sucho, o ile niema skutecznych miejscowych urządzeń odpylających.

IV.

Hutnictwo i przemysł metalowy.

18.
Obsługa pieców metalurgicznych i pieców do obróbki termicznej metali, jak topienie, uszlachetnianie, hartowanie, podgrzewanie; roboty w walcowniach metali na gorąco; roboty bezpośrednio związane z produkcją w odlewniach i kuźniach.
19.
Roboty w hutach ołowiu i w prażalniach rudy ołowianej.
20.
Roboty w hutach cynku, w prażalniach rudy cynkowej, przy wyrobie tlenku cynku i przy elektrolitycznem otrzymywaniu cynku.
21.
Nitowanie kotłów, zbiorników i konstrukcyj żelaznych; obsługa maszyn do sztancowania gwoździ, nitów i śrub.
22.
Pokrywanie metalami sposobem natryskowym.
23.
Galwaniczne pokrywanie metalami przy stosowaniu kąpieli, zawierających trujące składniki, jak związki cjanu i chromu, oraz związane z tem czynności pomocnicze.
24.
Złocenie w ogniu.
25.
Wyrób i stosowanie emalji, zawierającej ołów, oraz obsługa pieców niemechanicznych do wypalania naczyń emaljowanych.
26.
Wyrób, naprawa i ładowanie ołowianych akumulatorów elektrycznych.

V.

Przemysł chemiczny - z wyjątkiem robót w zakresie laboratoryjnym, wykonywanych przez kobiety, posiadające odpowiednie studja.

27.
Roboty z arsenem i fosforem oraz z ich związkami trującemi, z wyjątkiem stosowania fosforu czerwonego.
28.
Wytwarzanie i stosowanie: fluoru, chloru, bromu i ich związków trujących; wytwarzanie jodu.
29.
Topienie i spalanie siarki.
30.
Wytwarzanie amonjaku.
31.
Wytwarzanie i stosowanie kwasów: fluorowodorowego, siarkawego i jego bezwodnika, azotowego i azotawego oraz wytwarzanie kwasów: siarkowego i jego bezwodnika, solnego, chromowego i dwuchromowego, z wyjątkiem wytwarzania kwasu siarkowego metodą kontaktową; oczyszczanie zbiorników metalowych po stężonym kwasie siarkowym.
32.
Roboty połączone z wytwarzaniem tlenków azotu.
33.
Wytwarzanie i stosowanie soli kwasów: chromowego i dwuchromowego (chromianów i dwuchromianów), cjanowodorowego (cjanków) oraz siarczków: sodu, potasu i amonu; wytwarzanie soli kwasów: siarkawego (siarczynów), podchlorawego (podchlorynów) i chlorowego (chloranów).
34.
Wytwarzanie i stosowanie: dwucjanu, fosgenu, siarczku węgla. Wyrób karbidu.
35.
Wytwarzanie i stosowanie alkoholu metylowego i innych alkoholów trujących z wyjątkiem stosowania i rozlewania spirytusu skażonego (denaturatu).
36.
Wytwarzanie i stosowanie trujących: aldehydów, ketonów i estrów, jak formalina i aceton.
37.
Wytwarzanie szkodliwych eterów, jak eter etylowy oraz chloroformu, chloralu, czterochlorku węgla, czterochloroetanu i innych trujących pochodnych chlorowych związków tłuszczowych.
38.
Wyrób półproduktów organicznych z destylatów smoły pogazowej.
39.
Wyrób syntetycznych barwników organicznych.
40.
Wyrób syntetycznych pachnideł organicznych, syntetycznych organicznych środków leczniczych i innych środków leczniczych, wyrabianych ze szkodliwych składników, z wyłączeniem pakowania, etykietowania, dawkowania i pastylkowania.
41.
Stosowanie trujących węglowodorów o budowie pierścieniowej, jak benzol, toluol i ksylol oraz trujących: homologów i pochodnych tych węglowodorów.
42.
Wyrób trujących alkaloidów, jak opjum, morfina, strychnina i kokaina.
43.
Wulkanizacja gumy na zimno.
44.
Przy fabrykacji wyrobów gumowych: przygotowywanie mieszanki gumowej, walcowanie, wyrób kleju gumowego i gumowanie materjałów nieprzemakalnych.
45.
Wyrób stopów krzemu i manganu z metalami.
46.
Roboty w fabrykach sztucznego jedwabiu, z wyjątkiem: obsługi magazynów celulozy i bawełny, rozpakowywania i sortowania celulozy, sortowania i pakowania gotowej przędzy, obsługi magazynów z gotową przędzą oraz czynności z suchą przędzą, jak również robót pomocniczych, nie zagrażających zdrowiu.
47.
Wyrób, przewóz i przechowywanie gazów, płynów i pyłów trujących, duszących i drażniących.

VI.

Roboty z materjałami wybuchowemi.

48.
Bezpośrednie roboty przy nitracji wszelkich związków organicznych, jak np. gliceryna, glikol, węglowodany, celuloza, węglowodory aromatyczne i ich pochodne. Bezpośrednie roboty przy przygotowywaniu kwasów do nitracji i przerabianiu kwasów ponitracyjnych. Obsługa pras prochowych, wirówek odwadniających, ugniatarek, walców, krajalnic, z wyjątkiem prac pomocniczych, w szczególności związanych z odbiorem materjałów.
49.
Wyrób piorunjanu rtęci, azotków ołowiu, pastylek detonacyjnych.

VII.

Odgazowywanie, sucha destylacja i wygazowywanie węgla, drzewa i torfu oraz przemysły: naftoworafineryjny i gazów ziemnych.

50.
Roboty w działach produkcyjnych koksowni i gazowni.
51.
Sucha destylacja węgla, drzewa i torfu oraz rozdzielanie, oczyszczanie i przeróbka destylatów i gazów.
52.
Roboty w działach produkcyjnych rafinerji ropy naftowej, z wyjątkiem robót z oczyszczoną parafiną.
53.
Przeróbka i oczyszczanie gazu ziemnego.
54.
Roboty przy gazociągach, w rozdzielniach i na stacjach gazów palnych.
55.
Czyszczenie kotłów asfaltowych i koksowych, retort i pieców gazowniczych i koksownianych, pieców do suchej destylacji drzewa i zbiorników po produktach ropy naftowej.

VIII.

Przemysł włókienniczy.

56.
Kobietom po 6 miesiącach ciąży: obsługa samoprząśnic (selfaktorów).

IX.

Przemysł papierniczy.

57.
Roboty w fabrykach celulozy, z wyjątkiem robót z gotową celulozą.

X.

Przemysł garbarski.

58.
Roboty w częściach mokrych garbarni oraz oczyszczanie dołów garbarskich.

XI.

Przemysł drzewny.

59.
Ścinanie drzew i transport drzewa.
60.
Zestawianie tratew i spławianie drzewa.
61.
Obróbka drzew trujących.
62.
Obsługa pił tarczowych i taśmowych, jednak dozwolony jest odbiór materjału i odpadów z wyłączeniem trocin.
63.
Obsługa maszyn do obróbki drzewa o bezpośrednim ręcznym podsuwie materjału, jednak dozwolony jest odbiór materjału i odpadów z wyłączeniem trocin.
64.
Bronzowanie wyrobów drzewnych.

XII.

Przemyśl spożywczy.

65.
Obsługa i naprawa śmig wiatraków.
66.
W cukrowniach i rafineriach cukru: spław i mycie buraków; obsługa: dyfuzorów, błotniarek, mieszadeł, wirówek i warników; roboty w kościarniach i siarkowniach; rozlewanie rafinady i przenoszenie gorących form z rafinadą.
67.
Roboty w rzeźniach przy uboju bydła i nierogacizny.
68.
Obsługa konsumentów w porze nocnej w zakładach, w których sprzedawane są napoje alkoholowe do spożycia na miejscu, z wyjątkiem bufetów kolejowych i automatów.
69.
W fabrykach wyrobów tytoniowych: obsługa maszyn do krajania, prażenia i roztrząsania tytoniu; czyszczenie urządzeń pyłochłonnych i wentylacyjnych.

XIII.

Roboty budowlane, meljoracyjne i drogowe.

70.
Roboty pod wodą, roboty w kesonach.
71.
Budowa i naprawa studzien, tuneli szybowych i kanałów podziemnych.
72.
Ustawianie i rozbieranie rusztowań.
73.
Roboty brukarskie.

XIV.

Przemysł poligraficzny i wyrobu czcionek.

74.
Roboty w drukarniach, zakładach litograficznych i chemigraficznych, z wyjątkiem: robót rysowniczych i retuszerskich, nakładania papieru na maszyny drukarskie i poligraficzne i odbierania odbitek z tych maszyn.
75.
Roboty w wytwórniach ołowianych czcionek drukarskich.

XV.

Roboty z zakresu użyteczności publicznej.

76.
Oczyszczanie dołów kloacznych, zamkniętych kanałów ściekowych i studzien.
77.
Oprawianie zwierząt; roboty rakarzy.

XVI.

Komunikaącja i przewóz.

78.
Roboty maszynistów, palaczy i węglarzy na kolejach, kolejkach, okrętach i statkach.
79.
Roboty motorowych na kolejach, kolejkach, w tramwajach i autobusach.
80.
Roboty przy ręcznem przetaczaniu, spinaniu i odczepianiu wagonów na kolejach, kolejkach i w tramwajach.
81.
Roboty przy budowie kabli podziemnych.
1 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzeniaMinistra Pracy i Opieki Społecznejz dnia 20 września 1949 r. (Dz.U.49.52.397) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1949 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024