Zawiadywanie sumami na koszty akcji przeciwpożarowej, sposób ich pobierania oraz dysponowanie niemi i kontrola ich zużycia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 7 października 1935 r.
w porozumieniu z Ministrem Skarbu o zawiadywaniu sumami na koszty akcji przeciwpożarowej, sposobie ich pobierania oraz dysponowaniu niemi i kontroli ich zużycia.

Na podstawie art. 41 ust. (2) i art. 52 ustawy z dnia 13 marca 1934 r. o ochronie przed pożarami i innemi klęskami (Dz. U. R. P. Nr. 41, poz. 365) zarządzam co następuje:
§  1.
Zawiadywanie całością sum na koszty przeciwpożarowe, przewidzianych w art. 39 ustawy o ochronie przed pożarami i innemi klęskami, porucza się, na warunkach, określonych w rozporządzeniu niniejszem, Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń Wzajemnych w Warszawie.
§  2.
Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych w Warszawie otworzy i prowadzić będzie oddzielne konto, na które powinny być przelewane lub wpłacane przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych w Warszawie, Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych w Poznaniu i prywatne zakłady ubezpieczeń, sumy, o których mowa w § 1, w wysokości, ustalanej na każdy rok kalendarzowy zgodnie z postanowieniami art. 39 ustawy o ochronie przed pożarami i innemi klęskami.
§  3.
Zakłady ubezpieczeń obowiązane są dokonywać przelewów lub wpłat, o których mowa w § 2, w czterech ratach kwartalnych, a mianowicie za pierwsze trzy kwartały roku kalendarzowego - w ciągu miesiąca po upływie każdego kwartału, a za ostatni kwartał - w ciągu miesiąca stycznia roku następnego.

Wysokość tych rat wynosić powinna - za każdy z pierwszych trzech kwartałów po 1/4 (jednej czwartej) sumy, obliczonej prowizorycznie w myśl art. 39 ustawy o ochronie przed pożarami i innemi klęskami według wymiaru składek z roku poprzedzającego, a za czwarty kwartał - różnicę między ostateczną sumą, którą zakład obowiązany będzie wpłacić według zamknięcia rachunkowego za rok poprzedzający, a sumą przelaną lub wpłaconą w trzech poprzednich kwartałach.

Potrącenia z sum, przypadających do wpłaty z tytułu wypłaconych na podstawie art. 32 ustawy odszkodowań, uskutecznia się tylko przy wpłacie raty za czwarty kwartał.

Ostateczną sumę oblicza się według ogólnej sumy składek bieżących i zaległych, zebranych w ciągu roku kalendarzowego.

§  4.
Rozrachunek z zakładami ubezpieczeń z tytułu opłat na koszty akcji przeciwpożarowej, prowadzi Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych w Warszawie.

Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych obowiązany jest czuwać nad tem, aby sumy, należne od zakładów ubezpieczeń, wpłacane były przez nie w należytych terminach i w należytej wysokości (§ 3).

Sumy, niewpłacone w terminie przez zakłady ubezpieczeń, będą ściągane przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych w trybie postępowania przymusowego w administracji.

§  5.
Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych władny jest dysponować sumami, wymienionemi w § 1, oraz wydatkować je na koszty akcji przeciwpożarowej, wymienione w art. 40 ustawy o ochronie przed pożarami i innemi klęskami, w ramach planu finansowego, ustalanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu (art. 41 ust. (1) ustawy).
§  6.
Szczegółowy plan użycia sum, wymienionych w § 5, na obszarach poszczególnych województw, z wyjątkiem województw poznańskiego i pomorskiego, sporządza Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych na podstawie wniosków wojewódzkich inspektorów P. Z. U. W., opracowanych w porozumieniu z okręgami wojewódzkiemi Związku Straży Pożarnych R. P.

Wnioski podlegają aprobacie właściwych wojewodów, którzy, jeżeli uznają to za konieczne, mogą wprowadzać w nich zmiany w ramach planu finansowego (§ 5) i w granicach sum, przyznanych przez ten plan na dane województwo. Wnioski, aprobowane przez wojewodów, nie mogą być zmieniane bez porozumienia z tymi wojewodami.

§  7.
Na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego sumami, przewidzianemu w planie finansowym na koszty akcji przeciwpożarowej dla tych województw, dysponuje Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych w Poznaniu, który sporządza szczegółowy plan użycia tych sum na podstawie wniosków swych oddziałów i inspektorów, opracowanych w porozumieniu z okręgami wojewódzkiemi Związku Straży Pożarnych R. P. Do wniosków tych stosuje się odpowiednio ustęp drugi § 6.

Sumy, potrzebne na ten cel, przekazuje Zakładowi Ubezpieczeń Wzajemnych w Poznaniu Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych z sum, o których mowa w § 1. Zakład ten prowadzi również ogólny obrachunek wydatków z tego tytułu.

§  8.
Przenoszenie sum między poszczególnemi częściami lub innemi pozycjami zatwierdzonego planu finansowego, jak również dokonywanie z sum, przewidzianych w art. 39 ust. 1 ustawy o ochronie przed pożarami i innemi klęskami, wydatków nadzwyczajnych i nieprzewidzianych w planie - może nastąpić tylko na zarządzenie lub za zgodą Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  9.
Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych w Warszawie przedstawia Ministrowi Spraw Wewnętrznych w ciągu miesiąca po ukończeniu każdego kwartału zestawienie sum, wpływających na oddzielne konto i wydatkowanych z tytułu wykonywania planu finansowego.

Takie samo zestawienie za cały rok przedstawia Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych w ciągu miesiąca po upływie roku kalendarzowego.

§  10.
Na poczet kosztów, ponoszonych w związku z wykonywaniem obowiązków, wynikających z rozporządzenia niniejszego, może być przewidziana w planie finansowym odpowiednia suma dla Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych w Warszawie.
§  11.
Minister Spraw Wewnętrznych może w każdym czasie delegować podległego sobie urzędnika w celu zbadania stanu rachunków sum na koszty przeciwpożarowe i sprawdzenia aktów i dokumentów, dotyczących wpływów i wypłat z tych sum oraz wykonania planu finansowego.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.75.474

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zawiadywanie sumami na koszty akcji przeciwpożarowej, sposób ich pobierania oraz dysponowanie niemi i kontrola ich zużycia.
Data aktu: 07/10/1935
Data ogłoszenia: 16/10/1935
Data wejścia w życie: 16/10/1935