Patenty retmańskie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 12 grudnia 1933 r.
o patentach retmańskich.

Na podstawie art. 11, ust. 2 i art. 25 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o żegludze i spławie na śródlądowych drogach wodnych (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 266), zmienionego ustawą z dnia 18 lutego 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 215) zarządzam co następuje:
§  1.
(1)
Patent retmański może uzyskać, kto:
1)
ukończył 21 lat życia;
2)
posiada znajomość języka polskiego w słowie;
3)
posiada sprawność fizyczną, w szczególności zdolność rozróżniania barw i dobry słuch;
4)
posiada znajomość przepisów o uprawianiu żeglugi i spławu na śródlądowych drogach wodnych, w szczególności przepisów, odnoszących się do spławu tratew;
5)
po ukończeniu 16 lat życia był zatrudniony w zawodzie flisackim w charakterze członka załogi co najmniej przez 36 miesięcy; nie wlicza się do tego okresu zatrudnienia czasu pracy na tratwach zimujących lub będących w postoju ponad 30 dni.
(2)
Cudzoziemcy mogą uzyskać patent retmański, jeżeli przysługuje im to prawo na mocy umów międzynarodowych. W braku takich umów właściwy wojewoda może zezwolić na wydanie cudzoziemcowi patentu retmańskiego.
§  2.
Ubiegający się o patent retmański powinien złożyć podanie do któregokolwiek państwowego zarządu wodnego. Do podania o patent retmański należy dołączyć:
1)
dowód ukończenia 21 roku życia;
2)
świadectwo lekarskie, wydane przez lekarza urzędowego lub przez lekarza Kasy Chorych, stwierdzające kwalifikacje, wymienione w § 1 ust. (1) p. 3;
3)
dowód zatrudnienia w zawodzie flisackim (§ 1 ust. (1) p. 5), wydany przez właścicieli tratew, na których ubiegający się o patent pracował, lub przez pełnomocników tych właścicieli;
4)
świadectwa szkolne, jeśli ubiegający się o patent je posiada;
5)
dwie nienaklejone fotografje (4,5 X 6 cm).
§  3.
(1)
Patent retmański wydaje państwowy zarząd wodny, do którego złożono podanie.
(2)
Państwowy zarząd wodny wyda patent retmański, jeżeli uzna, że ubiegający się o patent odpowiada warunkom, określonym w § 1 ust. (1).
(3)
W razie zagubienia patentu retmańskiego może być wydany duplikat.
(4)
Patent retmański sporządza się na trwałym papierze koloru jasno-zielonego, według wzoru, ustalonego w załączniku do rozporządzenia niniejszego.
§  4.
(1)
Każdy organ nadzorczy nad żeglugą i spławem ma prawo tymczasowo odebrać patent retmański, jeżeli względy bezpieczeństwa tego wymagają, w szczególności:
a)
jeśli posiadacz patentu retmańskiego spowodował rozbicie lub zatonięcie statku, łodzi lub tratwy, pozbawienie życia osób albo uszkodzenie mostów lub innych budowli wodnych;
b)
nie przestrzega przepisów o spławie lub
c)
nie stosuje się do zarządzeń organów nadzorczych.

Organ nadzorczy, który odebrał patent retmański, obowiązany jest przedstawić bezzwłocznie odebrany patent państwowemu zarządowi wodnemu, któremu służbowo podlega, a ten - stosownie do wagi przekroczenia - albo zwróci go retmanowi albo unieważni wydany przez siebie patent retmański albo celem unieważnienia go prześle temu państwowemu zarządowi wodnemu, który go wydał.

(2)
Państwowy zarząd wodny, który wydał patent retmański, powinien go unieważnić, jeżeli posiadacz patentu utracił warunki, określone w § 1 ust. (1) p. 3, albo nie daje gwarancji prowadzenia tratwy bez narażenia na szkodę bezpieczeństwa publicznego.
(3)
Osobie, której patent retmański unieważniono, można wydać ponownie patent retmański w razie zaistnienia warunków i okoliczności, zasługujących na uwzględnienie, jednak nie wcześniej niż po upływie roku od czasu odebrania patentu.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

PATENT RETMAŃSKI

grafika

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024