WMG-Polska. Układ celem uchylenia dwukrotnego opodatkowania w zakresie danin na przypadek śmierci. Gdańsk.1929.05.29.

UKŁAD
między Rzecząpospolitą Polską a Wolnem Miastem Gdańskiem celem uchylenia dwukrotnego opodatkowania w zakresie danin na przypadek śmierci.

Rzeczpospolita Polska i Wolne Miasto Gdańsk celem zapobieżenia dwukrotnemu opodatkowaniu w zakresie danin na przypadek śmierci, postanowiły zawrzeć co do tego układ i zamianowały w tym celu swymi pełnomocnikami:

Rzeczpospolita Polska:

Pana Stefana LALICKIEGO, Zastępcę Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku,

Pana Edwarda WERNERA, Naczelnika Wydziału w Ministerstwie Skarbu;

Wolne Miasto Gdańsk:

Pana Dr. KAMNITZERA, Senatora Finansów Wolnego Miasta Gdańska,

którzy po wzajemnej wymianie swych pełnomocnictw oraz po stwierdzeniu, iż są tak co do treści, jak i formy odpowiednie, umówili zgodnie co następuje:

Artykuł  1.
1)
Majątek nieruchomy łącznie z przynależnościami (majątek zakładowy), jak również majątek, służący do prowadzenia gospodarstw rolnych i leśnych, górnictwa lub przemysłu (majątek obrotowy), należący do obywatela jednej ze Stron, podlega daninom na przypadek śmierci tylko na rzecz tej Strony, na obszarze której majątek zakładowy lub obrotowy się znajduje.
2)
Uprawnienia, do których stosują się przepisy dotyczące gruntów, prawa pobierania użytków z gruntów lub majątku obrotowego, jak również prawa zabezpieczone na gruntach lub na nich ciążące, traktuje się narówni z majątkiem zakładowym lub obrotowym.
Artykuł  2.
1)
Co do majątku spadkowego po obywatelach każdej z obydwu Stron, do którego nie mają zastosowania postanowienia artykułu 1, obowiązują następujące zasady:
a)
majątek ten podlega zasadniczo daninom na przypadek śmierci na rzecz tej Strony, której obywatelem był spadkodawca w chwili swej śmierci;
b)
jeśli jednak spadkodawca posiadał w chwili swej śmierci na obszarze drugiej Strony miejsce zamieszkania, to majątek spadkowy tam się znajdujący podlega daninom na przypadek śmierci na rzecz Strony, na której obszarze się znajduje;
c)
jeśli spadkodawca w chwili swej śmierci posiadał miejsce zamieszkania na obszarze obydwu Stron, to majątek spadkowy podlega daninom na przypadek śmierci na rzecz tej Strony, której obywatelem był spadkodawca.
2)
Za miejsce zamieszkania w rozumieniu niniejszego układu uważa się miejsce, w którem ktoś bądź posiada mieszkanie i stosownie do okoliczności należy przyjąć, że zamierza utrzymać je stale, bądź gdzie przebywa i stosownie do okoliczności przyjąć należy, że w tem miejscu albo w tym kraju, nie zamierza przebywać tylko chwilowo.
Artykuł  3.

Długi, które obciążają oznaczony majątek zakładowy lub obrotowy (artykuł 1) albo są na nim zabezpieczone, potrąca się z tego majątku. Niepokryta przytem reszta długów, o ile spadkodawca odpowiadał za nie także osobiście, oraz innego rodzaju długi potrąca się z reszty majątku spadkowego tak nieruchomego jak ruchomego (artykuł 1 i artykuł 2), a to wedle stosunku wartości części, znajdujących się na obszarze obu Stron.

Artykuł  4.

Daninami na przypadek śmierci w rozumieniu niniejszego układu są tylko daniny za przeniesienie na przypadek śmierci, pobierane na podstawie przepisów obowiązujących na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej względnie Wolnego Miasta Gdańska, lub przepisów, które w ich miejsce w przyszłości wstąpią.

Artykuł  5.
1)
Układ niniejszy wchodzi w życie szesnastego dniu po wymianie not stwierdzających, że obie Strony układ ten przyjęły i ma zastosowanie do wszystkich przypadków, w których spadkodawca po tym czasokresie zmarł.
2)
Układ niniejszy będzie obowiązywać do czasu, dopóki jedna ze Stron nie wymówi go najpóźniej na sześć miesięcy przed upływem roku kalendarzowego. W razie wymówienia w terminie traci układ ważność z upływem tegoż roku kalendarzowego dla wszystkich przypadków, w których spadkodawca po upływie tegoż roku kalendarzowego zmarł.
3)
O ileby co do wykładni tego układu względnie stonowania go w poszczególnym przypadku powstały wątpliwości, tudzież o ileby w poszczególnym przypadku mimo niniejszego układu dwukrotne opodatkowanie było możliwe, Minister Skarbu Rzeczypospolitej Polskiej i Senat Wolnego Miasta Gdańska porozumią się celem załatwienia takich przypadków w myśl zasad słuszności.
4)
Układ został sporządzony w dwóch równobrzmiących oryginałach, a to każdy w języku polskim i niemieckim; obydwa teksty są autentyczne.

Na dowód czego podpisali wymienieni wyżej pełnomocnicy ten układ.

Wygotowano w Gdańsku, dnia 29 maja 1929.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.53.411

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: WMG-Polska. Układ celem uchylenia dwukrotnego opodatkowania w zakresie danin na przypadek śmierci. Gdańsk.1929.05.29.
Data aktu: 29/05/1929
Data ogłoszenia: 15/07/1933
Data wejścia w życie: 24/04/1933