Paczki tytoniowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 2 maja 1933 r.
o paczkach tytoniowych.

Na podstawie art. 6 i 17 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584), której tekst jednolity został ogłoszony w załączniku do obwieszczenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 21 stycznia 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 57) zarządzam co następuje:
§  1.
Dopuszcza się do przewozu drogą pocztową w obrocie wewnętrznym specjalny rodzaj paczek, t. zw. paczki tytoniowe.

Paczki te nie mogą być wymieniane między Polską a Polskim Urzędem Pocztowym w Gdańsku.

§  2.
Do paczek tytoniowych mają zastosowanie, poza przepisami niniejszego rozporządzenia, również, postanowienia ordynacji pocztowej, ogłoszonej w załączniku do rozporządzenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 21 marca 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 45, poz. 392).
§  3.
W paczkach tytoniowych można przesyłać wyłącznie wyroby tytoniowe, lak produkcji Polskiego Monopolu Tytoniowego, jak również dopuszczone do sprzedaży w Polsce wyroby obcej produkcji, wymienione w każdocześnie obowiązującym cenniku. Wyroby tytoniowe powinny być przesyłane tylko w oryginalnych, bezpośrednich opakowaniach, zaopatrzonych etykietą, lub banderolą Polskiego Monopolu Tytoniowego.
§  4.
Paczki tytoniowe będą przyjmowane do przewozu pocztowego tylko jako paczki z podaną wartością i tylko do wagi 10 kg.

Należności manipulacyjnej przewidzianej w pocztowej taryfie dla paczek z podaną wartością nie pobiera się.

§  5.
Paczki tytoniowe o podanej wartości ponad 200 zł mogą być również opakowane trwałym i silnym papierem.
§  6.
Paczki tytoniowe mogą wysyłać jedynie koncesjonowane hurtownie tytoniowe oraz samoistne i mieszane sklepy tytoniowe (§ 6 punkt 1 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 marca 1932 r. - Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 266).
§  7.
Na paczce tytoniowej i na adresie pomocniczym musi być umieszczony napis "Paczka tytoniowa" oraz odcisk pieczęci przedsiębiorstwa hurtowej lub detalicznej sprzedaży wyrobów tytoniowych.
§  8.
Opłata za paczki tytoniowe wynosi przy nadaniu
1) za przewóz paczki o wadze do 5 kg - 75 gr
" " ponad 5 " 6 " 90 "
" " " " 6 " 7 " 105 "
" " " " 7 " 8 " 120 "
" " " " 8 " 9 " 135 "
" " " " 9 " 10 " 150 "
2) za żądanie pośpiesznego doręczenia
a) w miejscowym okręgu doręczeń 80 "
b) w zamiejscowym okręgu doręczeń (tylko w obrocie wewnętrznym górnośląskiej części województwa śląskiego i województw: poznańskiego i pomorskiego) 150 "
3) za żądanie zwrotnego poświadczenia odbioru 50 "
4) za obciążenie paczki pobraniem 30 "
§  9.
Opłata za doręczenie paczki tytoniowej w miejscowym okręgu doręczeń, gdzie ten rodzaj służby zaprowadzono, bez względu na wagę i miejscowość wynosi - 30 "

Należności tej nie pobiera się za paczki tytoniowe doręczane przez umyślnego posłańca, oraz za paczki odbierane w urzędach pocztowych.

W wypadkach odbierania paczek tytoniowych w urzędach pocztowych, w miejscowościach, w których zaprowadzono doręczanie paczek do domu, nie pobiera się opłat za skrytki lub przegródki pocztowe.

§  10.
W wypadku stwierdzenia, że paczka tytoniowa zawiera wyroby inne niż tytoniowe, urząd pocztowy odmówi jej przyjęcia. Jeżeli stwierdzono to podczas przewozu lub w urzędzie oddawczym, nadawca obowiązany będzie uiścić normalną opłatę taryfową dla paczek odpowiedniej wagi i strefy w podwójnej wysokości, z potrąceniem opłaty, pobranej za paczkę nadaną jako tytoniową.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 15 maja 1933 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024