Tryb postępowania przy zwalnianiu notarjuszów trwale niezdolnych do służby.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 28 grudnia 1933 r.
o trybie postępowania przy zwalnianiu notarjuszów trwale niezdolnych do służby.

Na podstawie art. 12 § 2 prawa o notarjacie z dnia 27 października 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 609) zarządzam co następuje:
§  1.
Postępowanie w sprawie zwolnienia notarjusza ze stanowiska z powodu ułomności cielesnej albo z powodu upadku sił fizycznych lub umysłowych wszczyna prezes sądu apelacyjnego na wniosek prezesa właściwego sądu okręgowego lub rady notarjalnej, albo z inicjatywy własnej.
§  2.
Wniosek o wszczęcie postępowania oraz postanowienie prezesa sądu apelacyjnego, wszczynające postępowanie, powinny zawierać uzasadnienie, wyjaśniające okoliczności, z powodu których notarjusza należy zwolnić ze stanowiska.

O wszczęciu postępowania należy zawiadomić Ministra Sprawiedliwości, prezesa właściwego sądu okręgowego i radę notarjalną, a odpis postanowienia doręczyć interesowanemi notarjuszowi.

§  3.
Prezes sądu apelacyjnego wyznacza do przeprowadzenia postępowania przygotowawczego jednego z sędziów sądu apelacyjnego lub właściwego sądu okręgowego.

Postępowanie przygotowawcze ma na celu stwierdzenie, czy zachodzą warunki do zwolnienia notarjusza, określone w art. 12 § 1 pkt. 2) prawa o notarjacie.

§  4.
Jeżeli powodem uznania notarjusza za niezdolnego do służby jest upadek sił umysłowych, należy przed rozpoczęciem postępowania przygotowawczego wyznaczyć interesowanemu notarjuszowi obrońcę z urzędu aż do czasu ustanowienia przezeń obrońcy z wyboru.

Obrońcą może być notarjusz lub adwokat.

§  5.
Do stwierdzenia trwałej niezdolności do służby z powodu ułomności cielesnej albo upadku sił fizycznych lub umysłowych należy powołać wojewódzką komisję lekarską pierwszej instancji, a gdy orzeczenie jej nie jest jednomyślne lub budzi wątpliwości - wojewódzką komisję lekarską drugiej instancji (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 marca 1931 r. - Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 302).
§  6.
Sędzia, prowadzący postępowanie przygotowawcze, wzywa notarjusza do stawienia się przed komisję lekarską celem poddania się badaniu.

Jeżeli notarjusz nie stawi się na wezwanie bez przyczyny usprawiedliwiającej, sędzia zawiadomi o tem prezesa sądu apelacyjnego celem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

§  7.
Jeżeli postępowanie przygotowawcze nie stwierdziło warunków zwolnienia ze stanowiska, prezes sądu apelacyjnego umarza postępowanie oraz zawiadamia o tem Ministra Sprawiedliwości, prezesa właściwego sądu okręgowego i radę notarjalną, tudzież doręcza odpis postanowienia o umorzeniu postępowania interesowanemu notarjuszowi.
§  8.
W razie stwierdzenia warunków do zwolnienia notarjusza, prezes zarządza przedstawienie wyników postępowania przygotowawczego notarjuszowi lub jego obrońcy, pozostawiając zarazem notarjuszowi termin dwutygodniowy do złożenia podania o zrzeczeniu się stanowiska.
§  9.
Jeżeli notarjusz nie złoży w terminie podania o zrzeczeniu się stanowiska, prezes sądu apelacyjnego prześle akta postępowania wraz ze swą opinją Ministrowi Sprawiedliwości.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1934 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024