Zasady zaszeregowania oficerów i szeregowych Policji Państwowej i Straży Granicznej do grup uposażenia oraz dodatki lokalne i służbowe.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1933 r.
o zasadach zaszeregowania oficerów i szeregowych Policji Państwowej i Straży Granicznej do grup uposażenia oraz o dodatkach lokalnych i służbowych.

Na podstawie art. 3, 4, 5, 6 i 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu oficerów i szeregowych Policji Państwowej i Straży Granicznej (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 666) zarządza się co następuje:

Rozdział  I

Zasady zaszeregowania.

§  1.
Oficerowie i szeregowi Policji Państwowej otrzymują uposażenie następujących grup uposażenia, ustanowionych w art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu oficerów i szeregowych Policji Państwowej i Straży Granicznej (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 666):
Gen. Inspektor - grupy I
Nadinspektor, Inspektor - " II,
Podinspektor - " III,
Nadkomisarz - " IV,
Komisarz - " V,
Podkomisarz - " VI,
Aspirant - " VII,
Starszy przodownik - " VIII,
Przodownik - " IX,
Starszy posterunkowy - " X,
Posterunkowy - " XI.
§  2.
Oficerowie i szeregowi Straży Granicznej otrzymują uposażenie następujących grup uposażenia, ustanowionych w art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 666):
Komendant - grypy I,
Nadinspektor - " II,
Inspektor - " III,
Nadkomisarz - " IV,
Komisarz - " V,
Podkomisarz - " VI,
Aspirant - " VII,
Starszy przodownik - " VIII,
Przodownik - " IX,
Starszy strażnik graniczny - " X,
Strażnik graniczny - " XI

Rozdział  II.

Dodatki lokalne.

§  3. 1
(1)
Oficerom i szeregowym Policji Państwowej, pełniącym służbę w m. st. Warszawie, przyznaje się dodatek lokalny w następującej wysokości:
w grupie uposażenia złotych miesięcznie:
I 150
II 100
III 75
IV 65
V 50
VI 40
VII 35
VIII 30
IX 30
X 25
XI 25
(2)
Oficerom i szeregowym Policji Państwowej, pełniącym służbę w mieście Gdyni, przyznaje się dodatek lokalny w następującej wysokości:
w grupie uposażenia złotych miesięcznie:
II 140
III 100
IV 90
V 70
VI 50
VII 50
VIII 40
IX 40
X 30
XI 30
(3)
Oficerom i szeregowym Policji, pełniącym służbę na obszarze półwyspu Hel oraz w miastach: Katowicach, Chorzowie, Tarnowskich Górach, Mysłowicach, Cieszynie, Bielsku w województwie śląskiem i w Białej w województwie krakowskiem, przyznaje się dodatek lokalny w następującej wysokości:
w grupie uposażenia: złotych miesięcznie:
II 70
III 50
IV 45
V 35
VI 25
VII 25
VIII 20
IX 20
X 15
XI 15
§  4. 2
Oficerom i szeregowym Straży Granicznej, pełniącym służbę na obszarze W. M. Gdańska, przyznaje się dodatek lokalny w wysokości 125 % uposażenia, pobieranego stosownie do postanowień § 2.

Rozdział  III

Dodatki służbowe.

1) Dla oficerów i szeregowych Policji Państwowej.
§  5.
Oficerom i szeregowym Policji Państwowej przyznaje się następujące dodatki służbowe:
Stopień Złotych miesięcznie
Nadinspektor 450
Inspektor 350
Podinspektor 250
Nadkomisarz 215
Komisarz 165
Podkomisarz 135
Aspirant 120
Starszy przodownik 65
Przodownik 60
Starszy posterunkowy 55
Posterunkowy 40
§  6. 3
Oficerom i szeregowym Policji Państwowej, pełniącym służbę śledczą w urzędach śledczych oraz innych niższych jednostkach policyjnych, przyznaje się następujące dodatki służbowe;
Stopień Złotych miesięcznie
Inspektor 440
Podinspektor 315
Nadkomisarz 270
Komisarz 210
Podkomisarz 170
Aspirant 150
Starszy przodownik 100
Przodownik 90
Starszy posterunkowy 80
Posterunkowy 60
§  7. 4
Oficerom i szeregowym Policji Państwowej, zajmującym wymienione poniżej stanowiska lub pełniącym obowiązki przywiązane do tych stanowisk, przyznaje się następujące dodatki służbowe:
Stanowisko: Złotych miesięcznie:
a) oficerowie:
Komendant Główny 800
Zastępca Komendanta Głównego 500
Szef Sztabu 400
Naczelnicy Wydziałów w Komendzie Głównej P. P., Kierownik Samodzielnego Referatu Wojskowego w Komendzie Głównej P. P. 300
Komendanci Szkół Policyjnych 275
Komendant Rezerwy Szeregowych przy Komendzie Głównej P. P. 250
Komendanci Wojewódzcy P. P., Komendant P. P. m. st. Warszawy 375
Naczelnicy Urzędów Śledczych 325
Komendanci P. P. w miastach wydzielonych 275
Komendanci Powiatowi, Komendanci Rezerw: Pieszej i Konnej w Warszawie oraz Dowódcy (ca) Grup (y) Rezerwy Policyjnej 250
Kierownicy Komisarjatów, Kierownicy Wydziałów Śledczych, Komendanci Rezerw przy Komendach P. P. w miastach wydzielonych oraz Dowódcy Kompanii Rezerwy Policyjnej i Dowódcy Kompanii w szkołach policyjnych 225
b) szeregowi:
Komendanci Posterunków 80
§  8. 5
Można otrzymać równocześnie tylko jeden dodatek służbowy, w razie zaś zbiegu tytułów do dwóch lub więcej dodatków służbowych określonych w § 5-7 służy uprawnionemu prawo wyboru.
§  9.
(1)
Dodatek służbowy nie przysługuje oficerom i szeregowym Policji Państwowej:
a)
nowoprzyjętym przydzielonym bezpośrednio po przyjęciu do Szkoły dla Oficerów, Normalnej Szkoły Fachowej dla Szeregowych i Śledczej Szkoły Fchowej dla Szeregowych - przez czas pozostawania w szkole;
b)
delegowanym do Szkoły dla Oficerów, Normalnej Szkoły Fachowej dla Szeregowych i Śledczej Szkoły Fachowej dla Szeregowych, otrzymującym diety;
c)
delegowanym na kursa specjalne, trwające ponad 30 dni, otrzymującym diety;
d)
pozostającym w stanie nieczynnym;
e)
zawieszonym w czynnościach służbowych; w razie orzeczenia kary niższej od wydalenia lub zwolnienia, następuje wypłata wstrzymanego dodatku służbowego za cały okres zawszenia, z tem, że jeżeli przywrócony do czynności służbowych powraca na to samo stanowisko, równorzędne lub wyższe, dodatek służbowy wypłaca się wstecz w wymiarze ostatnio otrzymywanym przed zawieszeniem, w innych zaś przypadkach w wymiarze określonym w § 5;
f)
pozostającym na urlopie bezpłatnym.
(2)
Oficerowie i szeregowi Policji Państwowej delegowani do szkół lub kursów wymienionych w ust. (1) lit. h) i c), jeżeli nie otrzymują diet, pobierają dodatek służbowy w wysokości określonej w § 5.
(3)
Oficerowie i szeregowi Policji Państwowej, oddani do dyspozycji, otrzymują dodatek służbowy, przywiązany do stopnia w wysokości określonej w § 5.
(4)
Oficerowie i szeregowi Policji Państwowej, nie pełniący służby z powodu choroby zatrzymują prawo do dodatku służbowego w wysokości ostatnio otrzymywanego - przez sześć miesięcy, a jeżeli choroba powstała w związku ze służbą - przez dwanaście miesięcy, licząc od dnia pierwszego miesiąca następującego po zaprzestaniu pełnienia czynności służbowych z powodu choroby.

2) Dla oficerów i szeregowych Straży Granicznej.

§  10.
Oficerom i szeregowym Straży Granicznej, zajmującym wymienione poniżej stanowiska lub pełniącym obowiązki, przywiązane do tych stanowisk, bądź też posiadającym wymienione poniżej stopnie, przyznaje się następujące dodatki służbowe:
Stanowisko Złotych miesięcznie
Komendant Straży Granicznej 1.000
Zastępca Komendanta, Szef Sztabu 700
Kierownik Inspektoratu Okręgowego, Szef Oddziału w Komendzie Straży Granicznej 550
Kierownik Inspektoratu Granicznego, Komendant Centralnej Szkoły, Kierownik Ekspozytury Inspektoratu Ceł w Gdańsku, Zastępca Szefa Oddziału w Komendzie Straży Granicznej 325
Kierownik Indendentury Straży Granicznej, Kierownik Egzekutywy Oddziału II w Komendzie Straży Granicznej 270
Referent w Komendzie Straży Granicznej, Kwatermistrz Inspektoratu Okręgowego, Oficer Informacyjny Inspektoratu Okręgowego, Kwatermistrz Centralnej Szkoły, Dowódca Kompanji w Centralnej Szkole, Wykładowca w Centralnej Szkole, Kierownik Zakładu tresury psów 250
Kierownik Komisarjatu, Referent Inspektoratu Okręgowego, Kwatermistrz Inspektoratu Granicznego, Oficer Wywiadowczy Inspektoratu Granicznego, Referent Ekspozytury Inspektoratu Ceł w Gdańsku, Dowódca Plutonu w Centralnej Szkole, Płatnik w Centralnej Szkole 150
Oficerowie w stopniu podkomisarza i aspiranta wyżej niewymienieni 100
Kierownik Placówki 70
Starszy Przodownik 50
Przodownik 45
Starszy Strażnik graniczny 40
Strażnik graniczny 35
§  11.
Można otrzymać równocześnie tylko jeden dodatek służbowy, zaś w razie zbiegu tytułów do dwóch lub więcej dodatków służbowych służy uprawnionemu prawo wyboru.
§  12.
(1)
Dodatek służbowy nie przysługuje oficerom i szeregowym Straży Granicznej:
a)
pozostającym w stanie nieczynnym,
b)
zawieszonym w pełnieniu służby,
c)
pozostającym na urlopie bezpłatnym,
d)
pozostającym na urlopie ponad przeciąg czasu przewidziany w ustawie.
(2)
Oficerowie i szeregowi, nie pełniący służby z powodu choroby lub urlopu dla poratowania zdrowia, zatrzymują prawo do dodatku służbowego w ostatnio otrzymywanym wymiarze - przez 6 miesięcy, a jeżeli choroba powstała w związku ze służbą - przez dwanaście miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca, następującego po zaprzestaniu pełnienia czynności służbowych z powodu choroby (urlopu).
(3)
Oficerowie i szeregowi, oddani do dyspozycji, otrzymują dodatek służbowy tylko za jeden miesiąc, następujący po oddaniu do dyspozycji.

Rozdział  IV.

Postanowienia przejściowe.

§  13.
Oficerowie i szeregowi Policji Państwowej oraz oficerowie i szeregowi Straży Granicznej, pozostający w służbie w dniu 1 lutego 1934 r., zostają zaszeregowani do grup uposażenia wedle zasad: § 1 - jeżeli chodzi o oficerów i szeregowych Policji Państwowej, i § 2 - jeżeli chodzi o oficerów i szeregowych Straży Granicznej.
§  14.
Postanowienia § 63 i 64 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 102, poz. 781) stosuje się odpowiednio do oficerów i szeregowych Policji Państwowej i Straży Granicznej.

Rozdział  V.

Postanowienia końcowe.

§  15.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrom Spraw Wewnętrznych i Skarbu.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1934 r.
1 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1938 r. (Dz.U.38.43.357) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1938 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 sierpnia 1935 r. o dodatku lokalny dla funkcjonarjuszów państwowych oraz oficerów i szeregowych Straży Granicznej, pełniących służbę na obszarze W.M. Gdańska. (Dz.U.35.65.407) z dniem 1 września 1935 r.
3 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 stycznia 1934 r. (Dz.U.34.8.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1934 r.
4 § 7:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 stycznia 1934 r. (Dz.U.34.8.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1934 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 maja 1936 r. (Dz.U.36.38.287) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1935 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 września 1936 r. (Dz.U.36.72.519) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1936 r.

5 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 stycznia 1934 r. (Dz.U.34.8.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1934 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.102.783

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady zaszeregowania oficerów i szeregowych Policji Państwowej i Straży Granicznej do grup uposażenia oraz dodatki lokalne i służbowe.
Data aktu: 19/12/1933
Data ogłoszenia: 30/12/1933
Data wejścia w życie: 01/02/1934