Rzesza Niemiecka-Polska. Konwencja dodatkowa dotycząca wolności tranzytu między Prusami Wschodniemi i resztą Niemiec. Berlin.1922.07.15.

KONWENCJA
dodatkowa między Polską a Niemcami dotycząca wolności tranzytu między Prusami Wschodniemi i resztą Niemiec, podpisana w Berlinie dn. 15 lipca 1922 r.

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu piętnastym lipca tysiąc dziewięćset dwudziestego drugiego roku podpisana została w Berlinie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rzeszy Niemieckiej konwencja dodatkowa wraz z protokółem końcowym do konwencji z dnia 21 kwietnia 1921 r., dotyczącej wolności tranzytu między Prusami Wschodniemi a resztą Niemiec. Powyższa konwencja dodatkowa i protokół końcowy brzmią dosłownie jak następuje:

KONWENCJA

dodatkowa między Polską a Niemcami dotycząca wolności tranzytu między Prusami Wschodniemi i resztą Niemiec, podpisana w Berlinie dn. 15 lipca 1922 r.

W wykonaniu art. 108 konwencji pomiędzy Niemcami, Polską i Wolnem Miastem Gdańskiem, dotyczącej wolności tranzytu między Prusami Wschodniemi, a resztą Niemiec, podpisanej w Paryżu 21 kwietnia 1921 r.

Rząd Niemiecki mianował:

P. Carl SCHOLZ, Radcę tajnego w Ministerstwie Komunikacji w Berlinie;

Rząd Polski mianował:

P. Franciszka MOSKWĘ, Naczelnika Wydziału w Ministerstwie Kolei Żelaznych w Warszawie,

jako pełnomocników, którzy, po wymienieniu swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na podstawie powyższego artykułu na następującą konwencję uzupełniającą:

Artykuł  1.

(do art. 23 konwencji głównej).

Ustala się dla ruchu tranzytowego uprzywilejowanego linję: Hanulin - Jarocin - Gniezno - Toruń - Dt. Eylau.

Artykuł  2.

Niniejsza konwencja wejdzie w życie z dniem wymiany not potwierdzających jej treść między obydwoma Rządami.

Wobec konieczności dokonania kilku prac przygotowawczych, postanowienia niniejszej konwencji wejdą w wykonanie najpóźniej w terminie czterech tygodni, licząc od dnia jej wejścia w życie.

Artykuł  3.

Jednocześnie z niniejszą konwencją uzupełniającą, Umawiające się Strony podpisują protokół końcowy.

Sporządzono w Berlinie dnia piętnastego lipca tysiąc dziewięćset dwudziestego drugiego roku w jedynym egzemplarzu, który będzie przesłany przez Stronę niemiecką do archiwum Rządu Republiki Francuskiej, gdzie jest zdeponowana konwencja główna z dnia 21 kwietnia 1921 r., z prośbą o przekazanie odpisów uwierzytelnionych Umawiającym się Stronom.

PROTOKÓŁ KOŃCOWY.

W chwili podpisania konwencji uzupełniającej do konwencji z dnia 21 kwietnia 1921 r., dotyczącej wolności tranzytu między Prusami Wschodniemi a resztą Niemiec, Umawiające się Strony oświadczają co następuje:

RZĄD NIEMIECKI oświadcza, że przez zawarcie konwencji uzupełniającej wypełniono postanowienia art. 108 konwencji głównej.

RZĄD POLSKI oświadcza, że w myśl tekstu art. 108 konwencji głównej należało ustalić również w konwencji uzupełniającej linję dla tranzytu uprzywilejowanego między Polską a Polską przez Górny Śląsk. Rząd Polski postara się stosownie do art. 11 konwencji głównej, uzyskać w ciągu 6 miesięcy decyzję ostateczną, dotyczącą sporów co do interpretacji rzeczonego art. 108. W razie decyzji zgodnej i. oświadczeniem Rządu Polskiego, zawartą zostanie w możliwie krótkim terminie nowa konwencja uzupełniająca w sprawie tegoż tranzytu.

Rząd Niemiecki przyjmuje tę deklarację do wiadomości.

Sporządzono w Berlinie 15 lipca 1922 r. w jednym egzemplarzu, który zostanie przesłany przez Stronę niemiecką do archiwum Rządu Republiki francuskiej, gdzie zdeponowana jest konwencja Główna z dnia 21 kwietnia 1921 r., z prośbą o przekazanie kopij uwierzytelnionych Umawiającym się Stronom.

(-) Franciszek Moskwa

(-) Carl Scholz

Zaznajomiwszy się z powyższą konwencją dodatkową i protokółem końcowym uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości jak i każde z postanowień w nich zawartych; oświadczamy, że są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będą niezmiennie zachowywane.

NA DOWÓD CZEGO, wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 11 maja 1932 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.53.526

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rzesza Niemiecka-Polska. Konwencja dodatkowa dotycząca wolności tranzytu między Prusami Wschodniemi i resztą Niemiec. Berlin.1922.07.15.
Data aktu: 15/07/1922
Data ogłoszenia: 28/06/1932
Data wejścia w życie: 03/11/1923