Konwencja dotycząca Kasy Oszczędności dzieci urzędników i robotników stałych Kolei Północnej. Wiedeń.1928.10.30.

KONWENCJA
między Rzeczypospolitą Polską, Republiką Austrjacką i Republiką Czeskosłowacką dotycząca Kasy Oszczędności dzieci urzędników i robotników stałych Kolei Północnej, podpisana w Wiedniu dnia 30 października 1928 r.

(Ratyfikowana zgodnie z ustawą z dnia 18 marca 1931 r. - Dz. U. R. P. Nr. 39, poz. 312).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia trzydziestego października tysiąc dziewięćset dwudziestego ósmego roku podpisana została w Wiedniu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Republiki Austrjackiej i Rządem Republiki Czeskosłowackiej konwencja, dotycząca Kasy Oszczędności dzieci urzędników i robotników stałych Kolei Północnej, o następującem brzmieniu dosłownem:

KONWENCJA

zawarta pomiędzy Austrją, Polską i Czechosłowacją, dotycząca Kasy Oszczędności dzieci urzędników i robotników stałych Kolei Północnej.

Ożywieni pragnieniem zawarcia konwencji w przedmiocie "Kasy Oszczędności dzieci urzędników i robotników stałych Kolei Północnej", mianowali swoich pełnomocników:

Prezydent Związkowy Republiki Austrjackiej:

Pana Wilhelma THAA, byłego Szefa Sekcji w Związkowem Ministerstwie Administracji Społecznej,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:

Pana Zbigniewa SMOLKĘ, doktora praw, Szefa Sekcji Likwidacyjnej w Poselstwie Polskiem w Wiedniu,

Prezydent Republiki Czeskosłowackiej:

Pana Jana BRABLEC'A, doktora praw, radcę ministerialnego w Ministerstwie Opieki Społecznej w Pradze,

którzy po złożeniu swych pełnomocnictw uznanych za sporządzone w dobrej i należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

§  1.
Uzgodnionem zostaje przez Wysokie Strony umawiające się, że w myśl działu 4, ustępu 3, "Regulaminu" Kasy Oszczędności dla dzieci, dzieci, na których imię są wystawione książeczki oszczędności, są właścicielami niepodzielnymi dóbr powyższej kasy oszczędności, w następstwie czego podział tych dóbr w myśl art. 273 albo ewentualnie art. 275 Traktatu Saint-Germain nie powinien mieć miejsca.
§  2.
Aby z drugiej strony jednak każda z Wysokich Stron umawiających się mogła mieć możność objęcia w swój zarząd tej części dóbr Kasy Oszczędności dzieci, któraby odpowiadała wkładom jej obywateli, coby pozwalało ułożyć się z tymi obywatelami, przystąpi się do podziału dóbr, tak jak one przedstawiały się w dniu 31 grudnia 1924 r. składając się z papierów wartościowych i z gotówki, a to według poniższego klucza podziału, ustalonego za ogólną zgodą:

Republika Austrjacka. 26.73%,

Rzeczpospolita Polska 14.63%,

Republika Czeskosłowacka 58.64%.

§  3.
Papiery wartościowe, wyliczone są w załączonym spisie, stanowiącym nierozdzielną całość z niniejszą konwencją, jak również kupony, nie zrealizowane na dzień 15 stycznia 1924 będą podzielone w naturze według klucza, wymienionego powyżej. Sposób podziału wynika z samego spisu; papiery wartościowe każdego gatunku będą rozdzielone przy uwzględnieniu ich odcinków i według porządku arytmetycznego numerów, pomiędzy Wysokie Strony umawiające się, stosownie do zaszeregowania, wynikającego z § 2.

Wyższe lub niższe przydziały do udziałów, wynikające z niepodzielnych pozostałości papierów wartościowych, jak to wypływa z załączonego spisu i jak to zostało obliczone na podstawie wartości szacunkowej na dzień 31 grudnia 1924 r. zostaną zbilansowane przy podziale stanu gotówkowego.

§  4.
Stan gotówkowy Kasy oszczędności dzieci wynosi według stanu na dzień 24 grudnia 1924 r. 2220,87 szylingów = 22.208.700 koron austrjackich. Podział tej sumy proporcjonalnie do umówionego w § 2 klucza ustanowiłby następujące udziały:
Republika Austrjacka 593,64 szyl. = 5.936.385 kor. austr.,
Rzeczpospolita Polska 324,91 szyl. = 3.249.133 " "
Republika Czeskosłowacka 1.302,32 szyl. = 13.023.182 " "

Po zbilansowaniu w myśl § 3 ustępu 2, wyższych lub niższych przydziałów papierów wartościowych, takich jakie wynikają z załączonego spisu, udziały w stanie gotówkowym są następujące:

na Republikę Austrjacka szyl. 602,01 = 6.020.062 kor. austr.,
" Rzeczpospolitą Polska szyl. 299,27 = 2.992.752 " "
" Republikę Czeskosłowacka szyl. 1.319,59 = 13.195.886 " "
§  5.
Republika Austrjacka zarządzi wydanie Wysokim Stronom umawiającym się papierów wartościowych przypadających każdej z nich, i udzieli bezpłatnie upoważnienia na ich wywóz.
§  6.
Wierzytelności, któreby istniały jeszcze wobec "Kasy Oszczędności dzieci urzędników i robotników stałych Kolei Północnej", jak również porozumienie, mające być zawarte z dziećmi, na których imię są wystawione książeczki oszczędnościowe, względnie z ich spadkobiercami prawnymi, będą obciążały tę Wysoką Stronę umawiającą się, której wierzycielem jest dany obywatel, w ramach tej części dóbr, jaka jest stronie przyznana.
§  7.
Republika Austrjacka zobowiązuje się przechować w ciągu dziesięciu lat od chwili wejścia w życie niniejszej konwencji akta i papiery pomocnicze, odnoszące się do "Kasy Oszczędności dzieci urzędników i robotników stałych Kolei Północnej", i dozwalać uprawnionym organom Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskosłowackiej przeglądanie ich i robienie z nich odpisów.

W terminie miesięcznym od daty wejścia w życie niniejszej konwencji Rząd Austrjacki po dokonaniu bilansu w gotówce, przewidzianego w § 3 ustępie 2, wyda Poselstwom Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskosłowackiej w Wiedniu, albo urzędom wiedeńskim, przez te Poselstwa wskazanym, papiery wartościowe do podziału według poprzednich postanowień.

§  8.
Z chwilą, kiedy Republika Austrjacka wykona warunki niniejszej konwencji Rzeczpospolita Polska i Republika Czeskosłowacka nie będą mogły rościć żadnej innej pretensji wobec Republiki Austrjackiej z tytułu wymienionej Kasy Oszczędności.
§  9.
Niniejsza konwencja zostanie ratyfikowana bez zwłoki. Wejdzie ona w życie w czternaście dni po złożeniu Rządowi Związkowemu Austrjackiemu dokumentów ratyfikacyjnych.

NA DOWÓD CZEGO pełnomocnicy, wymienieni na wstępie podpisali niniejszą konwencję.

Sporządzono w Wiedniu 30 października 1928 r. w potrójnym egzemplarzu, z których jeden będzie doręczony każdej z Wysokich Stron umawiających się.

Zaznajomiwszy się z powyższą konwencją, uznaliśmy ją i uznajemy za słuszną zarówno w całości jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadczamy, że jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywana.

NA DOWÓD CZEGO wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 10 listopada 1931 r.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

TABLICA

podziału papierów wartościowych, należących do "Kasy Oszczędności dzieci urzędników i robotników stałych Kolei Północnej".

grafika

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.53.524

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Konwencja dotycząca Kasy Oszczędności dzieci urzędników i robotników stałych Kolei Północnej. Wiedeń.1928.10.30.
Data aktu: 30/10/1928
Data ogłoszenia: 28/06/1932
Data wejścia w życie: 10/02/1932